Sunteți pe pagina 1din 4

COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIG “ȘTEFAN CEL MARE” BACĂU

PROIECT DIDACTIC

DATA: 14.10.2015
CLASA: a VII-a B
Profesor: GAVRILĂ SIMONA
DISCIPLINA: MATEMATICĂ – ALGEBRĂ
SUBIECTUL: Ecuații de forma Probleme care se rezolvă cu ajutorul
ecuațiilor.
OBIECTIVUL CENTRAL AL LECȚIEI: Însușirea și asimilarea cunoștințelor despre rezolvarea
ecuațiilor de forma
TIPUL: Lecție de fixare – consolidare.
POZIŢIA LECŢIEI ÎN MODUL: Unitatea de învăţare: MULȚIMEA NUMERELOR RAȚIONALE.

Competente specifice:
1. Identificarea caracteristicilor numerelor raționale și a formelor de scriere a acestora în contexte
variate.
2. Utilizarea proprietăților operațiilor în efectuarea calculelor cu numere raționale.
3. Determinarea regulilor eficiente de calcul în efectuarea operațiilor cu numere raționale.
4. Interpretarea matematică a unor probleme practice prin utilizarea operațiilor cu numere raționale și a
ordinii efectuării operațiilor.

Obiective operaţionale:
Cognitive:
OC1. Elevii să stie sa efectueze calculele cu numere rationale;
OC2. Elevii să cunoasca ordinea efectuarii operatiilor ;
OC3. Elevii să știe să resolve ecuații de forma
OC4. Elevii să poată aplica proprietatile si regulile de calcul cu numere rationale în rezolvarea unor
probleme.
Afective:
OA1. Elevii să fie atenţi
OA2. Să participe cu interes la lecţie
OA3. Să manifeste curiozitate şi creativitate în rezolvarea sarcinilor propuse
Psiho-motorii:
OP1. Să aşeze corect în bancă
OP2. Să scrie lizibil în caiete şi pe tablă

FORME DE ORGANIZARE
a) a conţinuturilor: modulară, integratoare, interdisciplinară
b) a activităţii: frontală, individuală.

TIPURI DE INTERACŢIUNI : profesor-elev, elev- profesor; elev-elev;


TIPURI, FORME,
STRATEGII
ŞI INSTRUMENTE
DE EVALUARE : formativă , orală, individuală şi în grup, autoevaluarea, interevaluarea în
cadrul grupului
RESURSE:
a) pedagogice (metode şi procedee): conversaţia, explicația, activitatea independentă, lectura
explicativă, activitatea frontală, fișe de lucru, problematizarea.
b) materiale : fişe de lucru individual, tabla, creta.
specifice disciplinei : Matematică - manual cls. a VII-a, Ed. Paralela 45;
Matematică - manual cls. a VII-a, Ed. Teora.

c) bibliografice:

metodice: Managementul activităţii didactice. Eficienţă şi calitate, autor


Mariana Dragomir;
Consiliere şi orientare- ghidul profesorului, Colecţia Centrului
Educaţia 2000+, autori- Adriana bălan, Domnica Petrovai,
Gabriela Lemeni

d) temporale: 50 minute
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Structura Obie Conţinut şi sarcini de instruire Strategia Modalităţi
lecţiei ctive Activitatea profesorului Activitatea elevilor didactică de evaluare
1 2 3 4 5 6
Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurare a lecţiei: Elevii vor avea pe bănci caietele,
I. Moment OA1 se notează absenţii, se verifică dacă există cretă şi culegerea, manualul şi
Conversaţia
organizatoric OA2 burete la tablă şi dacă toţi elevii au pe bancă cele instrumentele de scris.
necesare.
Se reactualizează cunoştinţele dobândite anterior. Elevii raspund la intrebarile
Verific frontal temele scrise făcând, eventual, profesorului
II. observaţii, iar dacă există probleme nefinalizate sau
Verificarea nerezolvate, acestea se rezolvă la tablă sau le sugerez
Aprecieri
cunostintelor OO1 elevilor metoda de rezolvare. Elevii citesc tema cu atenţie, Conversaţia
verbale
din lectiile OO2 corectează unde au greşit sau
anterioare completează.

Anunţă subiectul lecţiei


OA1 In cadrul orei de astazi vom studia lecţia “ Ecuații de
III.Anunţare OA2 forma Probleme care se
a temei şi a OA3 rezolvă cu ajutorul ecuațiilor.”
obiectivelor
Comunică elevilor obiectivele stabilite.

Profesorul propune spre rezolvare următoarele exerciții Aprecieri


la tablă: Elevii notează în caiete. verbale
Conversaţia
1. Rezolvati, în , ecuațiile:
a) Elevii rezolvă individual și la tablă
exercițiile propuse.
b) Explicaţia

c)
d)
e)

f)

g)

h)

S-ar putea să vă placă și