Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC
DATA: 11.10.2015
CLASA: a VII-a B
Profesor: GAVRILĂ SIMONA
DISCIPLINA: MATEMATICĂ – ALGEBRĂ
SUBIECTUL: Ordinea efectuării operațiilor cu numere raționale.
OBIECTIVUL CENTRAL AL LECȚIEI: Însușirea și asimilarea cunoștințelor despre ordinea
efectuării operațiilor cu numere raționale.
TIPUL: Lecție de fixare și consolidare a cunoștințelor.
POZIŢIA LECŢIEI ÎN MODUL: Unitatea de învăţare: MULȚIMEA NUMERELOR RAȚIONALE.
Competente specifice:
1. Identificarea caracteristicilor numerelor raționale și a formelor de scriere a acestora în contexte
variate.
2. Utilizarea proprietăților operațiilor în efectuarea calculelor cu numere raționale.
3. Determinarea regulilor eficiente de calcul în efectuarea operațiilor cu numere raționale.
4. Interpretarea matematică a unor probleme practice prin utilizarea operațiilor cu numere raționale și a
ordinii efectuării operațiilor.
Obiective operaţionale:
Cognitive:
OC1. Elevii să stie sa efectueze calculele cu numere rationale;
OC2. Elevii să cunoasca ordinea efectuarii operatiilor ;
OC3. Elevii să cunoască proprietăţile inmultirii;
OC4. Elevii să poată aplica proprietatile si regulile de calcul cu numere rationale.
Afective:
OA1. Elevii să fie atenţi
OA2. Să participe cu interes la lecţie
OA3. Să manifeste curiozitate şi creativitate în rezolvarea sarcinilor propuse
Psiho-motorii:
OP1. Să aşeze corect în bancă
OP2. Să scrie lizibil în caiete şi pe tablă
FORME DE ORGANIZARE
a) a conţinuturilor: modulară, integratoare, interdisciplinară
b) a activităţii: frontală, individuală.
c) bibliografice:
d) temporale: 50 minute
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Structura Obie Conţinut şi sarcini de instruire Strategia Modalităţi
lecţiei ctive Activitatea profesorului Activitatea elevilor didactică de evaluare
1 2 3 4 5 6
Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurare a lecţiei: Elevii vor avea pe bănci caietele,
I. Moment OA1 se notează absenţii, se verifică dacă există cretă şi culegerea, manualul şi
Conversaţia
organizatoric OA2 burete la tablă şi dacă toţi elevii au pe bancă cele instrumentele de scris.
necesare.
Se reactualizează cunoştinţele dobândite anterior Elevii raspund la intrebarile
Verific frontal temele scrise făcând, eventual, profesorului
observaţii, iar dacă există probleme nefinalizate sau
nerezolvate, acestea se rezolvă la tablă sau le sugerez
elevilor metoda de rezolvare. Elevii citesc tema cu atenţie,
Profesorul face pe tabla tabelul corectează unde au greşit sau
STIU / VREAU SA STIU /AM INVATAT nu inainte completează.
de a imparte clasa in grupe de cate 2sau 3 elevi si a
distribui fise explicandu-le ce sarcini au de indeplinit .
ŞTIU
II. ......comutativitatea,
OO1
Verificarea Care sunt proprietãţile adunãrii? asociativitatea, 0 element neutru
OO2 Aprecieri
cunostintelor Conversaţia
OO3 verbale
din lectiile . . . Se inmultesc atat numaratorii
OO4
anterioare Cum se înmulţesc 2 numere raţionale ? cat su numitorii si se tine cont de
OA3
regula semnelor
...... se inmulteste primul numar cu
Cum se împart 2 numere raţionale ? inversul celui de al 2 lea numar