Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECŢIE

CLASA: a VII- a
UNITATEA ŞCOLARĂ: Şcolala cu clasele I-VIII „Avram Iancu” Baia Mare
DISCIPLINA: CULTURA CIVICĂ
LECTIA: AUTORITATEA EXECUTIVĂ
TIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECŢIE: MIXTĂ
DURATA: 50 minute
PROPUNĂTOR: profesor OCTAVIAN BUTUZA
OBIECTIVE OPERAŢIONALE (COMPETENŢE SPECIFICE)
1. Să definească guvernul
2. Să prezinte structura şi investitura guvernului
3. Să cunoască activitatea guvernului
STRATEGIA DIDACTICĂ
1. RESURSE PROCEDURALE
 SISTEM METODOLOGIC: conversaţia euristică, expunerea, modelarea,
explicaţia, problematizarea, feed-back-ul, algoritmizarea, generalizarea
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
2. RESURSE MATERIALE: catalog, tablă, cretă colorată, manual.

3. MODALITĂŢI DE EVALUARE: observaţia sistemică, evaluare orală

LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de clasă


BIBLIOGRAFIE:
1. Manual
2. Cărţi de specialitate
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Forme de Resurse Modalită


Momentele Metode şi
CS Activitatea profesorului Activitatea elevilor organizar material ţi de
instruirii (timp) procedee
e e evaluare
Moment - Verifică prezenţa elevilor şi disponibilitatea Elevii spun absenţii şi se Conversaţi Frontal Catalog Observaţi
organizatoric colectivului clasei pentru începerea orei. pregătesc de lecţie. e a
(2 min)
- Elevii notează în caiet Expunerea Frontal Tablă, -
Captarea atenţiei Profesorul prezintă elevilor tema lecţiei şi titlul lecţiei, ascultă şi cretă
(1 min) precizează obiectivele urmărite devin atenţi la
competenţele specifice
urmărite.
Reactualizarea Evaluare
cunoştinţelor Profesorul solicită elevilor să răspundă la Elevii răspund la Conversaţi Frontal Manual orală
asimilate anterior întrebări din lecţia anterioară. întrebări expunându-şi a
(7 min) punctele de vedere euristică

O1 Notează titlul lecţiei pe tablă. Prezintă elevilor Elevii răspund cu Evaluare


guvernul României, explicând structura ajutorul profesorului, Conversaţi orală
O2 acestuia respectiv modul în care este investit. dacă va fi nece-sar. a Frontal Manual
Prezintă elevilor activitatea guvernului. Notează Expunerea
Dirijarea O Explică elevilor ce este Administraţia publică şi Modelarea
învăţării. 3 care sunt îndatoririle acesteia
Obţinerea Adresează elevilor întrebări cu privire la lecţia Elevii răspund. Pun Exerciţiul Individual Manual Evaluare
performanţei predată şi fixează cunoştinţele. Apoi explică întrebări. Feed- scrisă
elevilor eventualele neînţelegeri. back-ul
Încheierea lecţiei Explică elevilor ce au de pregătit pentru ora Sunt atenţi la cerinţe -
următoare.
Schiţa tablei
Activitatea executivă

Guvernul asigură realizarea politicii interne şi externe.


Guvernul este constituit din: - prim-ministru
- Miniştrii
- Alţi membri
Procedura implementării este următoarea:
- preşedintele ţării propune un prim-ministru
- primul-ministru propune o listă de miniştrii Parlamentului
- Parlamentul aprobă în şedinţă prin vot
Guvernul adoptă hotărâri şi ordonanţe. Periodic prezintă rapoarte Camerei Deputaţilor
şi Senatului
Administraţia publică este formată din:
- Administraţia publică centrală
- Administraţia publică de specialitate
- Administraţia publică locală
Administraţia publică locală este reprezentată de:
- consiliul local şi primari aleşi.
- consiliul judeţean şi prefecţi

Schiţa tablei
Activitatea executivă

Guvernul asigură realizarea politicii interne şi externe.


Guvernul este constituit din: - prim-ministru
- Miniştrii
- Alţi membri
Procedura implementării este următoarea:
- preşedintele ţării propune un prim-ministru
- primul-ministru propune o listă de miniştrii Parlamentului
- Parlamentul aprobă în şedinţă prin vot
Guvernul adoptă hotărâri şi ordonanţe. Periodic prezintă rapoarte Camerei Deputaţilor
şi Senatului
Administraţia publică este formată din:
- Administraţia publică centrală
- Administraţia publică de specialitate
- Administraţia publică locală
Administraţia publică locală este reprezentată de:
- consiliul local şi primari aleşi.
- consiliul judeţean şi prefecţi

S-ar putea să vă placă și