Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA :G.P.P.”RAZA DE SOARE”URZICENI


EDUCATOARE :COCIOC VERONICA
GRUPA: Mica
DATA : 30.01.2020
TEMA DE STUDIU: Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ?
SUBTEMA:URSUL
DOMENIUL EXPERIENTIAL:DLC
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului
TEMA ACTIVITATII: ,,Cu ce animal ne jucam?’’
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidarea cunostintelor

OBIECTIVE OPERAŢIONALE(DERIVATE DIN COMPORTAMENTELE DIN


CURRICULUM):
- O1.Sa pronunte corect denumirile unor animale salbatice;
- O2.Sa pronunte corecte unele consoane(r,s,t,v,j)integrate in cuvinte;
- O3.Sa se exprime in propozitii formulate corect gramatical;
- O4.Sa efectueze diferite actiuni specifice jocului cu un anumita animal de pe jeton;
SARCINA DIDACTICA: Pronuntarea corecta a denumirii unor animale salbatice;
ELEMENTE DE JOC:numaratoarea,surpriza ,aplauze.
REGULILE JOCULUI:
- La solicitarea educatoarei “Cu ce animal ne jucam?”, un copil va alege un animal/o jucarie si o va
denumi.
- Toti copiii vor repeta denumirea animalului/ jucariei, apoi vor mima actiunea de a se juca ,dar vor
imita si glasul animalului.
- In partea a doua a jocului copii alesi cu ajutorul numaratorii vor alege un animal ,vor raspunde la
intrebarea educatoarei si vor imita glasul animalului respective
- In partea a treia a jocului un copil ales de educatoare va veni la table si va allege un animal ,il va
denumii,ii va imita glasul si impreuna cu colegii lui ii va imita si mersul.
STRATEGII DIDACTICE:
 Metode si procedee didactice: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul.jocul.
 Mijloace de învăţământ : macheta cu animale salbatice .jetoane cu animale salbatice,tabla

FORMA DE ORGANIZAREA:Frontal

DURATA: 10-15 minute.


EVENIMENTUL CONŢINUTUL STIINŢIFIC ŞI MODALITĂŢI DE REALIZARE STRATEGII EVALUAREA
DIDACTIC Ob. DIDACTICE (nivelul minimal de
(metode ,procedee,mij cunostinte)
loace de inv.,forma de
organizare
1. Moment Se aşează scaunelele în semicerc , materialul este expus în faţa
organizatoric copiilor , se organizează colectivul de copii. Aprecierea
comportamentului
2.Captarea Pe masa educatoarei va fi asezata o machete ,reprezentand animalele Conversatia
atentiei salbatice in padure, acoperita, pentru ca aceasta va reprezenta surpriza.
-Animalele cu care va –ti jucat voi zilele trcute au venit aici sa va Explicatia
multumeasca pentru ca va jucati mereu cu ele si aveti grija cand va Aprecierea orală
jucati sa nu le stricati si ca sa va rasplateasca s-au adunat aici pentru a va
invata un joc foarte frumos.
3.Anuntarea Astazi ne vom juca cu aceste animale salbatice un joc care se numeste Conversatia
temei “Cu ce animal ne jucam?” Observarea
si a obiectivelor Obiectivele sunt anuntate pe intelesul copiilor. comportamentului
4.Dirijarea Explicarea regulilor jocului și a modului de desfășurare Explicatia
invatarii Pentru inceput copiii sunt asezati in semicerc, avand in fatal lor o Aprecierea
macheta cu animale salbatice din tara noastra. Demonstratia orala
Le prezint copiilor regulile jocului:
La intrebarea educatoarei “Cu ce animal ne jucam?” un copil numit de Exercitiul
ea(cu ajutorul unei numaratori) va veni, va alegeun animal/ o jucarie si o
va denumi. Se solicita formularea raspunsurilor printr-o propozitie
completa.(Ex.:Noi ne jucam cu un iepuras).Apoi toti copii vor repeat Macheta cu animale
denumirea animalului. salbatice
Jocul de proba:
Un copil,ales de educatoare cu ajutorul unei numaratori ,va veni in fata
si va lua de pe macheta una animal si la interebarea educatoarei ”Cu ce
animal ne jucam?”acesta va da raspunsul printr-o propozitie simpla,iar
toti copii vor repeta denumirea animalului
Desfășurarea propriu-zisă a jocului: Jocul Aprecieri referitoarea la
O1 După ce copiii au înțeles regulile jocului ,se trece la executarea jocului reconstituirea
O3 propriu –zis.Răspunsurile corecte ale copiilor vor fi recompensate cu raspunsurilor
aplauze și aprecieri din partea educatoarei.Jocul de va desfasura pana la Se va considera
epuizarea animalelor de pe macheta. performanta daca 90%
dintre copii vor raspunde
corect la intrebarea
formulata de educatoare
5.Obtinerea Complicarea jocului Explicatia Aprecieri referitoarea la
performantei O2 Varianta I Conversatia reconstituirea
Educatoarea va alege un animal de pe machete si va imita un mormait de Exercitiul raspunsurilor
urs si va intreba copiii: “Cu ceanimal credeti ca ma joc?. Dupa ce copiii Problematizarea Se va considera
vor recunoastesi vor denumi animalul, vor imita impreuna cu Macheta ,animale performanta daca 90%
educatoarea mormaitul ursului. Jocul se va desfasura pana la epuizarea salbatice dintre copii vor raspunde
animalelor. corect la intrebarea
formulata de educatoare
6. Asigurarea Varianta II Explicatia
retentiei si a O4 Pe tabla vor fi asezate cateva jetoane reprezentand animalele salbatice si Conversatia Aprecieri referitoarea la
transferului cu ajutorul unei numaratori copilul ales va veni ,va alege un jeton si Exercitiul reconstituirea
dupa intrebarea pusa si raspunsul dat de copii voa trebui sa imite mersul Jetoane cu animale raspunsurilor
animalului si glasul specific. salbatice,tabla Se va considera
magnetica performanta daca 90%
dintre copii vor raspunde
corect la intrebarea
formulata de educatoare

7.Incheierea - Jucariile sunt foarte bucuroase ca ati invat jocul, ca ati fost atenti, Conversatia Aprecierea orală
activitatii cuminti si ca ati raspuns corect la intrebarea” Cu ce animal ne jucam?”.
Educatoarea va imita mersul unui tren, , se vor aseza in rand tinandu-se
unul dupa altul pentru a forma un tren. Se vor deplasa apoi pe hol
imitand mersul trenului si sunetul specific: “u, u,uu…”.

S-ar putea să vă placă și