Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Data: 17.03.2022
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „Căpușul de Câmpie”
Clasa: a IV-a
Studentă practicantă: Curticăpean Melania
Mentor: Moldovan Viorica
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea de învățare: „E primăvară, iar!”
Titlul lecției: „Subiectul”
Tipul lecției: predare-învățare
Competenţe specifice:
1.2. Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în
contexte
de comunicare previzibile;
1.4. Manifestarea atenției față de diverse tipuri de mesaje în context
previzibile
Obiective operaționale:
O1: Să găsească cuvintele cu sens opus din jocul didactic.
O2: Să completeze ciorchinele cu informații din lecția curentă.
O3: Să analizeze corect subiectele din propozițiile date.
O4: Să completeze propozițiile date cu subiectele potrivite.
O5: Să ordoneze cuvintele în propoziții

Strategii didactice:
♥ Metode și procedee: conversația, demonstrația, explicația, exercițiul
♥ Mijloace de învățare: fișe de lucru
♥ Forme de organizare: frontală, individuală
♥ Forme de evaluare: orală, fișe
Etapele lecției Timp Conținutul didactic Strategii didactice
Metode Mijloace
1.Moment 1 min Asigur condițiile necesare unei bune desfășurări ale
organizatoric lecției, și pregătirea materialelor.
2.Captarea 7 min Joc-ghicitoare (activitate frontală)-anexa 1 Comunicarea, Fișă cu tabel
atenției Găsiţi cuvintele cu sens opus celor din explicația
următoarea coloană. Fiţi atenţi! Folosind iniţialele
cuvintelor găsite de voi veţi afla un cuvânt nou. Care
este acesta?

BOGĂŢIE - SĂRĂCIE

INUTIL - UTIL

TÂNĂR - BĂTRÂN

URĂ - IUBIRE

GENEROS - EGOIST

NECINSTIT - CINSTIT

VORBEŞTE - TACE

3.Anunțarea temei 2 min Elevii sunt anunţaţi titlul lecţiei: „Subiectul. Conversația,
Subiectul exprimat prin substantiv”. explicația,
• Se scriu la tablă data şi titlul lecţiei, iar elevii le demonstrația
scriu pe caiete.
• Elevii sunt anunţaţi că, în această oră, vor
recunoaşte subiectul în propoziţii şi texte scurte, vor
analiza subiectele identificate și vor alcătui, la rândul
lor, propoziţii în care cuvinte date să aibă funcţie de
subiect.
4.Desfășurarea 20 min • Se dau propozițiile: Conversația, Caiete, fișe de
activității explicația, lucru
Tata curăță pomii. demonstrația,
Sara pictează flori. exercițiul
Sădește panseluțe mama.
Peste tot fluturii zboară.

Acestea se vor scrie pe tablă, iar elevii le notează în


caiete.

Se identifică predicatele propoziţiilor formulându-se


întrebarea corespunzătoare (ce face tata,Sara etc?);
predicatul se subliniază, motivându-se totodată de ce
enunţul alcătuit este o propoziţie. Se vor analiza la
tablă.
Elevii indică, cu ajutorul unei săgeţi, partea de
propoziţie căreia i s-a adresat întrebarea pentru a
identifica predicatul.

Tata curăță pomii.

Se stabileşte că acţiunea predicatului verbal „curăță”


este realizată de către partea de propoziţie „tata”.
Această parte de propoziţie despre care se spune ceva
cu ajutorul predicatului poartă numele de subiect.

„Subiectul este partea principală de propoziţie


care arată cine face acţiunea exprimată de
predicat.
Intrebări: Cine? Ce?”

În momentul stabilirii definiţiei fiecare elev îşi


notează această informaţie în ciorchinele subiectului
(ANEXA 2), reprezentat pe o fişă de lucru. Una
similară este desenată pe tablă.
Ciorchinele va fi completat pe măsură ce elevii îşi
vor însuşi noile cunoştinţe.

Se identifică partea de vorbire prin care este exprimat


subiectul „tata” – substantiv comun. Se
reactualizează cunoștințele despre substantiv.

În continuare vom analiza împreună, la tablă,


subiectele descoperite și părțile de vorbire prin care
sunt exprimate.
Ex.: tata=subiect exprimat prin substantiv
comun, nr.singular, gen masculin.

S. P.V.
Tata curăță pomii.

Formularea întrebării corespunzătoare pentru


subiectul „tata” (cine curăță? sau despre cine se
vorbeşte în propoziţie?)
Folosind şi celelalte exemple, se insistă pe
diferenţierea întrebărilor subiectului – cine?, despre
cine se vorbeşte? (pentru persoane) şi ce?, despre ce?
(pentru celelalte fiinţe, lucruri, fenomene ale naturii
etc.)

cine?
S. P.V.
Tata curăță pomii.

Pentru că subiectul „tata” este format dintr-o singură


parte de vorbire, acesta se numeşte subiect simplu.
Este identificat şi celălalt tip de subiect (multiplu) în
exemplul următor:
Merii, perii și caișii au înflorit.

Se precizează poziţia subiectului în construcţia


propoziţiei: la început, în interior și la sfârșit.
5.Obținerea 10 min Pentru obținerea performanței elevii au de rezolvat Conversația, Fișă de lucru
performanței următorul exercițiu. demonstrația,
 Subliniaţi subiectele din următoarele propoziții explicația
notând cu „S” subiectele:

Primăvara grădinile înfloresc.


Iulia așteaptă cu nerăbdare vacanța.
Cântă frumos Adrian la pian.
Maria și Ștefan aleargă după fluturi.
Pisica pândește o vrăbiuță rănită.
6.Asigurarea 5 min Elevii sunt solicitaţi să rezolve două exerciţii, pe o Conversația Fișă de lucru
feedback-ului fişă de lucru individual (ANEXA 3).

Se aplică verificarea în perechi a fişelor de lucru.


7.Încheierea 5 min Se fac aprecieri finale și se anunță tema pentru acasă. Conversația
activității
Anexa 1

BOGĂŢIE -

INUTIL -

TÂNĂR -

URĂ -

GENEROS -

NECINSTIT -

VORBEŞTE -
Despre cine se vorbește în propoziție?
Anexa 2
Cine?

Despre ce se vorbeşte în propoziţie?


Ce?
întrebări

început

simplu

interior SUBIECTUL feluri


poziţia în cadrul =
propoziţiei partea principală de propoziţie multiplu
care arată cine face acțiunea
exprimată de predicat
sfârşit

părţi de vorbire prin care pronume personal de politeţe


se exprimă
substantiv propriu

pronume personal

substantiv comun
întrebări

SUBIECTUL feluri
poziţia în cadrul =
propoziţiei

părţi de vorbire prin care


se exprimă
Anexa 3

FIŞĂ DE LUCRU INDIVIDUALĂ

1. Recunoaşte cuvântul care poate fi predicat, apoi pe cel care poate fi subiect şi
alcătuieşte propoziţii ordonând cuvintele de mai jos. Subliniază apoi subiectele.

a).florilor,zâmbește,multicolore,soarele ;

_____________________________________________________________

b). grădina,înflorit,din,bunicului,a,caisul.

_____________________________________________________________

2. Completează propozițiile cu subiecte potrivite:

(Cine?)............................de primăvară adie printre ramuri.

S-au deschis (ce?)...................................................florilor.

În poiană se joacă (cine?)............................................... .

S-ar putea să vă placă și