Sunteți pe pagina 1din 5

Nr. 20/19.10.

2020

19.10.2020

Prof. Ionescu Irodina


Grădinița cu Program Normal
”Arlechino” Str. I Dej
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Interval de vârstă: 36-72/84 luni


GRUPA –Combinată FLUTURAȘII
TEMA DE STUDIU ,,Când, cum şi de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI TEMATIC- ,,TOAMNA”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ”VALSUL FLORILOR”
TEMA ACTIVITĂȚII: ” ”Crizanteme”(Activitate integrată)

CATEGORII DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE:


Rutine: Primirea copiilor, gustarea – deprinderi specifice
Tranziții: Bună dimineața.

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE:


DŞ– ,,Crizantema”, observare
DOS-,,Aranjamente florale” – aplicaţie

MIJLOCUL DE REALIZARE:
Activitate integrată cu segvențe de convorbire, observare, rupere, mototolire.

COMPORTAMENTE URMĂRITE PE PARCURSUL DERULĂRII ACTIVITĂȚII:

A.1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei.
A. 1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate .
B. 4.2. Demonstrează abilităţi de autocontrol emoţional
C.3.1. Manifestă creativitate în activități diverse.
C.3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în
conversații și povestiri creative.
D.1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor etc. (comunicare expresivă) .
E.3.1. Evidenţiează caracteristicile unor obiecte localizate în spaţiul înconjurător

OBIECTIVE OPERATIONALE:

D.1.2. Demonstrează înțelegerea unui O1. Preșcolarul va fi capabil să denumească părţile


mesaj oral, ca urmare a valorificării componente ale crizantemei (rădăcină, tulpină, frunză,
ideilor, emoțiilor, semnificațiilor etc. floare) pe baza observării efectuate.
(comunicare expresivă).
E.3.1. Evidenţiează caracteristicile
unor obiecte localizate în spaţiul
înconjurător.
A.1.1. Își coordonează mușchii în O2.Preșcolarul va fi capabil să mânuiască în mod
desfășurarea unor activități corect materialul pus la dispoziţie.
diversificate, specifice vârstei.
A. 1.3. Utilizează mâinile și degetele
pentru realizarea de activităţi variate.
C.3.1. Manifestă creativitate în O3. Preșcolarul va fi capabil să utilizeze corect
activități diverse. tehnicile de mototolire și lipire pentru realizarea
C.3.2. Demonstrează creativitate prin temei.
activități artistico-plastice, muzicale și
practice, în conversații și povestiri
creative.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: observaţia, explicaţia, lectura, conversaţia, exerciţiul, demonstraţia,
exerciţiul, metoda ,,Turul galeriei”.
Mijloace didactice: prezentare Power Point), flori în stare naturală, fişe individuale, vaze
decorate anterior de copii, carton colorat, aracet, hârtie glase.
EVALUARE:
- acuratețea răspunsurilor verbale oferite de copii referitoare la poveste;
- calitatea și acuratețea produselor activității;
- corectitudinea descrierii metodelor și modurilor de folosire a obiectelor de igienă personală.
ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII – frontal, pe grupe, individual.

SCENARIU

I. Moment organizatoric: Aranjarea mobilierului


Pregătirea materialului didactic
Grupa va fi aşezată pentru început pe scăunele, în formă de semicerc.
II. Captarea atenției pentru activitățile de învățare: Educatoarea recită poezia ,,Florile
toamnei” de Lucica Nechifor:
,,Crizanteme ciufulite, / Tufănele zgribulite,
Dalii mari şi pastelate / Stau cu toate bosumflate,
Fiindcă toamna cea târzie / Cu rochiţa ruginie
A împrăştiat pe vale / O mulţime de petale
Din corola florilor, / Florilor surorilor
Ce până mai ieri zâmbeau / Soarelui strălucitor
Şi se-ntreabă speriate: / ,,Ce e de făcut, surate?”
Oare cum să ne pitim / De-al său vânt să ne ferim
Când suntem aşa înalte?”
III.Anunțarea temei și obiectivelor activității didactice: Am admirat împreună florile
aduse de copii în dimineaţa aceasta .Vom observa îndeaproape aceste flori, vom forma din ele
cele mai frumoase buchete şi vom crea tablouri minunate pentru a decora grupa
IV. Dirijarea învățării și obținerea performanței:

O1. Preșcolarul va fi capabil să denumească părţile componente ale crizantemei (rădăcină,


tulpină, frunză, floare) pe baza observării efectuate.
Secvenţa DŞ
Copiii primesc crizanteme în stare naturală de diferite culori. Fiecare descoperă
caracteristicile plantei prin acţiunea directă a analizatorilor asupra acesteia.
Prin procedeul ,,mâna oarbă”, copiii sunt împărţiţi pe grupe:
- grupa crizantemelor galbene
- grupa crizantemelor mov
- grupa crizantemelor portocalii
Vor forma buchete, în vaze confecţionate anterior din cutii de conserve decorate cu hârtie
autocolantă. Se vor forma grupe (buchete)
de 1, 2, 3 crizanteme după criteriul dat (culoare).
Copiii vor verbaliza alegerile făcute.
Se rezolvă sarcinile din fişe.
Secvenţa DOS
O2.Preșcolarul va fi capabil să mânuiască în mod corect materialul pus la dispoziţie.
O3. Preșcolarul va fi capabil să utilizeze corect tehnicile de mototolire și lipire pentru
realizarea temei.
În timp ce copiii intonează cântecul ,,Toamna”, educatoarea împarte materialul pentru
următoarea secvenţă. Vor aplica trei flori în vaze ce arată culoarea potrivită: 3 flori albe în
vaza albă, 3 flori galbene în vaza galbenă, 3 flori portocalii în vaza portocalie.
Educatoarea precizează culorile.
V. Asigurarea retenției și transferului: La final, se fac aprecieri şi autoaprecieri , în cadrul
metodei ,,Turul Galeriei”.
VI: Încheierea activității. Aprecieri finale Se vor face aprecieri asupra întregii activităţi, se
precizează de ce este important să ocrotim plantele (pentru natură şi om), se subliniază
rezistenţa şi gingăşia florilor specifice anotimpului toamna.
Se acordă stimulente.

S-ar putea să vă placă și