Sunteți pe pagina 1din 34

Cadru didactic:

Anei Denisa
PROIECT DIDACTIC

I. DATE DE IDENTIFICARE A UNITĂŢII DE ÎNVĂŢARE

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Generală nr.11, Brașov


CLASA: a VII-a
ARIA CURRICULARĂ: OM ŞI SOCIETATE
DISCIPLINA: CULTURĂ CIVICĂ
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: VIAȚA ÎN SOCIETATE
SUBIECTUL: DREPTURILE OMULUI
DURATA ACTIVITĂŢII: 50 min.
DATA: 28 ianuarie 2013
TIPUL ACTIVITĂŢII: PREDARE-ÎNVĂŢARE

1
II. OPERAŢIONALIZAREA OBIECTIVELOR CARE EXPRIMĂ COMPETENŢELE SPECIFICE

Obiective operaţionale
CODUL Competenţele specifice vizate La sfârşitul activităţii, elevii clasei a VII-a, la disciplina „Cultură civică”, cu
subiectul „Drepturile omului” vor fi capabili:
Capacitatea de a utiliza în mod corect terminologia de 1.1. să definească drepturile omului;
C. 1. specialitate. 1.2. să recunoască drepturile legale și drepturile morale ;

Capacitatea de a identifica drepturile omului și 2.1. să identifice drepturile omului și să le ierarhizeze în funcție de importanța lor;
recunoaște momentele în care acestea sunt respectate 2.2. să dea exemple de situații în care drepturile omului sunt încălcate ;
sau încălcate.
C. 2.
2.2. să utilizeze corect conceptele şi informaţiile factuale, capacitatea de a opera cu
acestea.

3.1. să lucreze în echipă, să analizeze studii de caz în care oamenilor le-au fost
Capacitatea elevilor de a-și asuma diferite roluri și de a încălcate drepturile pe motive rasiale, religioase, economice și să găsească soluții
lucra în echipă pentru a găsi soluții la problemele cu pentru rezolvarea acestor probleme.
care se confruntă o comunitate. 3.2. dezvoltarea competenţelor de comunicare ( dialog).
C. 3. Obiectivul este atins dacă elevii dau dovadă de cooperare în vederea identificării
răspunsurilor optime.

2
III. NECESARUL DE CUNOŞTINŢE ŞI DEPRINDERI FORMATE ANTERIOR

 Globalizarea
 Națiune și cetățenie
 Drepturile și îndatoririle cetățenești

IV. ARIA DE CONŢINUT

 Istoricul drepturilor omului


 Tipologiii ale drepturilor omului
 Caracteristicile drepturilor omului
 Documente în care sunt proclamate drepturile omului

3
V. RESURSE MATERIALE UTILIZATE LA LECŢIE

 Manualul
 Tabla
 Creta
 Fişe de lucru
 Documente

VI. METODE DE PREDARE-ÎNVĂTARE

Codul Metode Codul Metode


M.C. Conversaţia M.C. Metoda ciorchinelui
M.E. Explicaţia
M.Î. Învățare prin cooperare

4
VII. STRATEGIA DE EVALUARE

Codul Metode de evaluare Codul Forme de evaluare


E.O. Evaluare orală E.I. Evaluare iniţială
E.C. Evaluare continuă

VIII. FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII

Codul Forme de organizare


O.F. Organizare frontală
O.I. Organizare individuală
O.G. Organizare pe grupe

5
IX. ORGANIGRAMA INSTRUIRII

Metode și
operaționale

Secvenţele Metode și Mijloace Forme de


Obiective

Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de


de instruire procedee didactice organizare

Timp
evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8
Profesorul intră în -
clasă, salută elevii, se
așează la catedră,
deschide catalogul sși
Moment organizatoric

solicită elevului de
serviciu să-i comunice Metoda 3
Catalogul Frontal. -
absenţii. Profesorul conversaţiei. min
notează absenții, după
care încearcă să asigure
un climat propice
desfășurării lecției.

Profesorul spune
Captarea atenţiei

elevilor care este titlul Dați 5 exemple de drepturi și explicați


Metoda 5
lecției și le cere să necesitatea acestora în viața oamenilor. - Frontal. Iniţială.
conversaţiei. min
identifice 5 drepturil
ale omului.

6
Metode și
operaționale
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de
Obiective

Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de


de instruire procedee didactice organizare

Timp
evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8
Drepturile omului:
Anunţrea subiectului şi a

 Istoricul drepturilor omului


obiectivelor lecţiei.

 Tipologiii ale drepturilor omului


Profesorul notează pe
 Caracteristicile drepturilor omului 3
tablă data, titlul lecției Explicaţia. Frontal. -
 Documente în care sunt proclamate Tabla. min
și structura acesteia.
drepturile omului Manualul.

7
Metode și
operaționale
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de
Obiective

Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de


de instruire procedee didactice organizare

Timp
evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8

Transmite- Explicaţia. Manualul Frontal. Continuă. 27


rea Profesorul începe să Istoricul drepturilor omului: Conversaţia. Fişe de Individual. min
cunoştinţe- predea. Mai întâi, face Ideea drepturilor omului a apărut inițial în Ciorchine- lucru.
lor. câteva referiri la epoca modernă în operele a doi filosofi: lui. Tabla.
istoricul drepturilor Hobbes și Locke.

omului, apoi împreuna Locke, de exemplu vorbea despre “legea


naturala a lui Dumnezeu”, care constă în
cu elevii face o
faptul că nimeni nu are dreptul să lipsească
clasificare a acestora. pe alt om de viață, sănătate, proprietate și
Profesorul scrie pe libertate.
tablă aceste clasificări, Dreptul la viață, la proprietate si libertate
iar elevii și le notează sunt naturale; ele îi aparțin fiecăruia prin
însuși faptul că s-a născut om. Rolul statului
în caiet.
este de a proteja individul, nu de a-i încălca
Profesorul le dă drepturile, de a îi viola intimitatea, de a-l
elevilor săi câteva fișe priva de libertate.
unde sunt enumerate
caracteristicile
drepturilor omului.
Fiecare elev citește câte
o caracteristică.

8
Metode și
operaționale
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de
Obiective

Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de


de instruire procedee didactice organizare

Timp
evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8
După acest moment, Tipologii ale drepturilor omului
profesorul își întreabă După J. Donelly, o tipologie a drepturilor
elevii dacă știu care omului ar fi:
sunt documentele în a. Drepturile personale și de subzistență;
care sunt proclamate b. Drepturile juridice;
drepturile omului. Le c. Drepturile civile, sociale și cultural;
transmite câteva d. Drepturile economice;
noțiuni despre aceste e. Drepturile politice.
documente și le oferă
Constituția României Caracteristici
pentru a căuta în ea
informații despre Drepturile pot fi:
drepturile omului.  Inalienabile, adică nimeni nu le poate
pierde, deși în unele situații ele pot fi
restricționate.
 Indivizibile, interdependente, adică
nu pot fi abordate izolat unele de
celelalte.
 Universale, se aplică în mod egal

9
Metode și
operaționale
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de
Obiective

Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de


de instruire procedee didactice organizare

Timp
evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8
pentru toate persoanele.

Principalele documente referitoare la


drepturile omului

 Magna Charta Libertatum


 Declaraţia de Independenţă a
S.U.A.
 Declaraţia Drepturilor Omului şi
Cetăţeanului
 Declaraţia Universală a
Drepturilor Omului
 Convenţia Europeană a
Drepturilor Omului

10
Metode și
operaționale
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de
Obiective

Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de


de instruire procedee didactice organizare

Timp
evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8
Declarația de independență a
S.U.A.
4 iulie 1776 a devenit o dată memorabilă nu
doar în istoria Statelor Unite, ci şi pentru
istoria umanităţii. Semnarea Declaraţiei de
Independenţă semnifică, pe lângă actul de
emancipare faţă de suveranitatea britanică,
voinţa unei naţiuni de a-şi întemeia existenţa
pe un sistem de valori şi pe o filosofie ce are
la bază recunoaşterea şi garantarea
drepturilor fundamentale ale omului.
Această credinţă este exprimată succint în
textul declaraţiei: „Considerăm ca adevăruri
evidente faptul că toţi oamenii s-au născut
egali, că sunt înzestraţi de către Creator cu
anumite drepturi inalienabile, printre care se
numără dreptul la viaţă, la libertate şi la
căutarea fericirii. Că, pentru a asigura aceste
drepturi, oamenii instituie guverne, care îşi
derivă dreptele lor puteri din consimţământul
celor guvernaţi. Că, ori de câte ori o formă
de guvernare devine o primejdie pentru
aceste ţeluri, este dreptul poporului să o
schimbe sau să o abolească şi să instituie un
nou guvern bazat pe acele principii şi
11
Metode și
operaționale
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de
Obiective

Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de


de instruire procedee didactice organizare

Timp
evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8
organizat în acele forme de exercitare a
prerogativelor sale care i se vor părea cele
mai nimerite să-i garanteze acestui popor
siguranţa şi fericirea”.

Declarația universal a drepturilor omului

 Articolul 26
Orice persoana are dreptul la invatatura.
Invatamantul trebuie sa fie gratuit, cel putin
in ceea ce priveste invatamantul elementar si
general. Invatamantul tehnic si profesional
trebuie sa fie la indemana tuturor, iar
invatamantul superior trebuie sa fie de
asemenea egal, accesibil tuturora, pe baza de
merit.
Invatamantul trebuie sa urmareasca
dezvoltarea deplina a personalitatii umane si
intarirea respectului fata de drepturile omului
si libertatile fundamentale. El trebuie sa

12
Metode și
operaționale
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de
Obiective

Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de


de instruire procedee didactice organizare

Timp
evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8
promoveze intelegerea, toleranta, prietenia
intre toate popoarele si toate grupurile rasiale
sau religioase, precum si dezvoltarea
activitatii Organizatiei Natiunilor Unite
pentru mentinerea pacii.
Parintii au dreptul de prioritate in alegerea
felului de invatamant pentru copiii lor
minori.

13
Metode și
operaționale
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de
Obiective

Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de


de instruire procedee didactice organizare

Timp
evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8

Lucraţi pe echipe formate din maxim 5


Fixarea şi Elevii vor citi diferite persoane. Fiecare echipă va citi câte un Metoda Fișe de Grupe. Evaluare 10
consolida- studii de caz și vor studiu de caz și va încerca să identifice conversaţiei lucru. inițială. min
rea identifica situațiile în situațiile în care oamenilor le-au fost şi metoda
cunoştinţe- care oamenilor le-au încălcate drepturile. Fiecare echipă va explicaţiei.
lor. fost încălcate propune soluții pentru rezolvarea acestor
drepturile. probleme cu care fiecare om se poate
Asistă elevii în confrunta.
rezolvarea exerciţiului.

14
Metode și
operaționale
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de
Obiective

Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de


de instruire procedee didactice organizare

Timp
evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8

Temă pentru acasă: exercițiile 7,8 pagina 54.


Încheierea Profesorul le dă un Conversația Manualul Frontală 2
lecției. feedback celor care au min
răspuns la lecția
prezentată. La final le
spune să resolve
exercițiile din manualul
de ”Cultură civică”.

15
Metode și
operaționale
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de
Obiective

Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de


de instruire procedee didactice organizare

Timp
evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8

16
Metode și
operaționale
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de
Obiective

Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de


de instruire procedee didactice organizare

Timp
evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8

17
Metode și
operaționale
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de
Obiective

Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de


de instruire procedee didactice organizare

Timp
evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8

18
Metode și
operaționale
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de
Obiective

Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de


de instruire procedee didactice organizare

Timp
evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8

19
Metode și
operaționale
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de
Obiective

Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de


de instruire procedee didactice organizare

Timp
evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8

20
Metode și
operaționale
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de
Obiective

Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de


de instruire procedee didactice organizare

Timp
evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8

21
Metode și
operaționale
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de
Obiective

Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de


de instruire procedee didactice organizare

Timp
evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8

22
Metode și
operaționale
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de
Obiective

Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de


de instruire procedee didactice organizare

Timp
evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8

23
Metode și
operaționale
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de
Obiective

Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de


de instruire procedee didactice organizare

Timp
evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8

24
Metode și
operaționale
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de
Obiective

Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de


de instruire procedee didactice organizare

Timp
evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8

25
Metode și
operaționale
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de
Obiective

Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de


de instruire procedee didactice organizare

Timp
evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8

26
Metode și
operaționale
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de
Obiective

Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de


de instruire procedee didactice organizare

Timp
evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8

27
Metode și
operaționale
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de
Obiective

Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de


de instruire procedee didactice organizare

Timp
evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8

28
Metode și
operaționale
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de
Obiective

Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de


de instruire procedee didactice organizare

Timp
evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8

29
Metode și
operaționale
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de
Obiective

Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de


de instruire procedee didactice organizare

Timp
evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8

30
Metode și
operaționale
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de
Obiective

Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de


de instruire procedee didactice organizare

Timp
evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8

31
Metode și
operaționale
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de
Obiective

Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de


de instruire procedee didactice organizare

Timp
evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8

32
Metode și
operaționale
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de
Obiective

Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de


de instruire procedee didactice organizare

Timp
evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8

33
Metode și
operaționale
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de
Obiective

Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de


de instruire procedee didactice organizare

Timp
evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8

34

S-ar putea să vă placă și