Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECȚIE

Clasa: a X-a
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Obiectul: Limba şi literatura română
Subiectul lecţiei: „Povestea lui Harap-Alb” de Ion Creangă – basm cult
Tipul lecţiei: de fixare și formare a priceperilor și deprinderilor

Competente generale:
1. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în receptarea și în producerea mesajelor în
diferite situații de comunicare
2. Folosirea instrumentelor de analiză tematică, structurală și stilistică în receptarea
diferitelor texte literare și nonliterare
3. Argumentarea în scris sau oral a unor opinii în diverse situații de comunicare

Competențe specifice:
1.2 Receptarea adecvată a sensului/ sensurilor unui mesaj transmis prin diferite tipuri de texte
oralesau scrise
2.1 Analiza principalelor componente de structură, compoziție și de limbaj specifice textului
narativ
2.4. Folosirea unor modalităţi diverse de înţelegere şi de interpretare a textelor literare studiate
3.1. Identificarea structurilor argumentative în vederea sesizării logicii şi a coerenţei mes
3.3. Elaborarea unei argumentări orale sau scrise pe baza textelor studiateajului

Competențe derivate:
1. Susținerea unei opinii despre o temă
2. Precizarea temei și a motivelor în textul suport
3. Prezentarea subiectului
4. Identificarea trăsăturilor basmului cult în textul suport
5. Corelații cu propria lor experiență
STRATEGIA DIDACTICĂ
a. Metode și procedee: brainstormingul cu mapa de imagini, metoda Nufărului, conversația
euristică, explicația, exercițiul oral și scris, harta drumului
b. Forme de organizare: activitate frontală, activitate pe grupe
c. Mijloace de învățământ: textul-suport, fișe de lucru
d. Metode de evaluare: observația sistematică, evaluarea interactivă

SCENARIUL DIDACTIC
a. Captarea atenției
Vom folosi metoda brainstormingului cu mapa de imagini. Elevii vor avea de ales dintre
imaginile de mai jos şi să spună ce le sugerează? Apoi, vor încerca să realizeze o legătură
cu opera „Povestea lui Harap-Alb” de Ion Creangă.

B. Dirijarea învățării
a. Prin metoda Nufărului vom organiza acțiunea pe momentele subiectului
Intriga:
Expozițiunea: situația
tulburarea
inițială: Craiul cu trei
echilibrului:
feciori
scrisoarea

Momentele subiectului
„Povestea lui Harap-
Alb”

Deznodământul:
Desfășurarea acțiunii: refacerea echilibrului:
drumul fiului craiului eroul devine împărat
și probele Punctul culminant:
moartea spânului și a
lui Harap-Alb

b. Pentru identificarea trăsăturilor basmului din textul- suport vom folosi metoda
exercițiului. Vom pleca de la definiția basmului:
Basmul cult este o specie narativă pluriepisodică implicând fabulosul, cu numeroase
personaje purtătoare ale unor valori simbolice, întruchipând binele și răul în diversele lor
ipostaze. Personajele îndeplinesc, prin raportare la protagonist, o serie de funcții (antagonistul,
ajutoarele, donatori), unele având puteri supranaturale.
Trăsăturile basmului din „Povestea lui Harap-Alb”:
- Lupta dintre bine și rău se finalizează cu victoria binelui: mezinul craiului devine
împărat
- Protagonistul este mezinul (Harap-Alb)
- Antagonistul este Spânul
- Personajele sunt tipice basmului: împărat, Sfânta Duminică, calul
- Apar cifre specifice: trei
- Mezinul trece peste mai multe probe
- Apar formule specifice basmului: „Amu cică era odată”
- Apar personaje ajutătoare: Sfânta Duminică, Gerilă, Ochilă, Setilă, Flămânzilă,
Păsări-Lăți-Lungilă
- Apr donatori: furnica și albina
- Personajele pot avea puteri spranaturale: fata împăratului Roș

a. Drumul lui Harap-Alb este plină de peripeții. Ce simbolizează drumul intreprins de


Harap- Alb?
- drumul lui Harap-Alb este drumul maturizării
Desenați harta drumului lui Harap-Alb așa cum vi-l închipuiți.

a. Pornind de la opera „Poveste lui Harap-Alb”, elevii vor fi provocați la o discuție, având
ca temă călătoria. Ei vor avea de răspuns la următoarele întrebări:
1. Pentru a pleca la drum fiul cel mic al craiului a avut nevoie de armele, calul și hainele
cu care tatăl lui a fost mire. Tu de ce ai nevoie pentru a merge într-o călătorie?
2. Ce înseamnă pentru tine călătoria ideală?
3. Cu cine îți place să călătorești?
4. Dacă ai avea șansa să călătorești pe lună, care ar fi acele trei obiecte pe care ai vrea să
le iei cu tine și de ce?
5. De ce călătoresc oamenii?
6. Povestește o călătorie în care ai avut de întâmpinat dificultăți. Cum ai reușit să treci
peste acele dificultăți?

C. Asigurarea feedbackului
Pe baza unei hărți conceptuale vom încerca să recapitulăm opera „Povestea lui Harap-Alb”,
axându-ne pe călătoria pe care a intreprins-o protagonistul.
Locuri , Cine
oameni calatorește
memorabili ?

„Povestea lui
Valori Harap-Alb” Unde ?
cultivate

Cu ce
scop ?

D.Tema pentru acasă


Elevii vor avea de scris un eseu structurat în care să demonstreze apartenența operei
„Povestea lui Harap-Alb” la specia basm cult.

S-ar putea să vă placă și