Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ INTEGRATĂ

”Căsuța din oală”

Prof. Constantina PĂUN


ȘCOALA GIMNAZIALĂ MIRCEA ELIADE

1
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : Școala Gimnazială MIRCEA ELIADE Pitești


GRUPA: Mică „Florilor”
NIVELUL: I (3-5 ani)
TEMA ANUALĂ:’’ Când, cum și de ce se întâmplă?’’
TEMA PROIECTULUI: „MAGIA IERNII”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Avenit irana”
TEMA ZILEI: „Am o căsuță mică”
FORMĂ DE REALIZARE: Activitate integrată
TIPUL ACTIVITĂŢII: mixtă, consolidarea cunoștințelor, priceperilor și deprinderilor
LOC DE DESFĂȘURARE: Sala de grupă
DURATA: o zi

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


 Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
 Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)

COMPORTAMENTE VIZATE:
 Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înţelegerii şi receptării lui;

2
 Demonstrează înţelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoţiilor, semnificaţiilor;
 Finalizează proiecte simple.

ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)


- Întâlnirea de dimineață: „Bună dimineaţa, floricele vesele!” Salutul, Prezenta, Calendarul naturii
- Rutine: Spălatul pe mâini- exersarea unor deprinderi de igienă;
Servirea mesei- exersarea unor deprinderi de autoservire;
Gimnastica de înviorare;
„Singurel îmi fac ordine la locul de muncă’’ - exersarea unor deprinderi de muncă gospodărească.
- Tranziții: - joc cu text și cânt „Gata cu joaca”
- joc cu text și cânt “Bat din palme”.

JOCURI ȘI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE (ALA1)

Construcții: “Căsuțe pentru păsărele”


Joc de rol: “De-a gospodinele”

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE(ADE): DLC+DOS „Căsuța din oală”


 DLC- „Căsuța din oală”-poveste populară- lectura educatoarei
 DOS (activitate practică) - lipire

3
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 Dezvoltarea capacităţii copilului de a asculta cu atenţie un text şi de a se concentra asupra acţiunii prezentate în poveste.
 Consolidarea deprinderii de a folosi corect tehnica lipirii.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 - să audieze cu atenţie conţinutul poveştii;
O2 - să formuleze răspunsurile la întrebări, în propoziţie şi corect din punct de vedere gramatical.
O3- să denumească corect materialele necesare realizării aplicației;
O4 - să lipească elementele tabloului.

JOCURI ȘI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE (ALA2)


Joc cu text și cânt: „Dacă vesel se trăiește”, Vizionare filmuleț animat: „Căsuța din oală”

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: conversația, expunerea, explicația, conversația de reactualizare, exercițiul.
MIJLOACE ŞI MATERIALE DIDACTICE: lego mari de construcție, seturi de bucătărie, păpuși, planșe cu imagini din poveste, jetoane cu
personajele din poveste, videoproiector, laptop, PPT cu povestea „Căsuța din oală”, link pe youtube cu cântecelul „Dacă vesel se trăiește”,
planșa suport, decupaje cu personajele din poveste, lipici, șervețele, filmuleț video cu povestea „Căsuța din oală”, recompense fețe zâmbitoare.

4
BIBLIOGRAFIE:
 xxx- Curriculum pentru educaţie timpurie , 2019
 xxx - Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculumul pentru educație timpurie –
2019;
 Ezechil, L., Lăzărescu, P., M. - Laborator preşcolar – ghid metodologic, Ed. V&I, Integral, Bucureşti, 2001.
WEBOGRAFIE:
 https://ro.pinterest.com/pin/660903314051735898/

SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ, prin intermediul salutului de dimineață. Doamna educatoare salută copiii
prin mesajul:
„Dimineața a sosit
Și copiii au venit.
În semicerc ne adunăm
Și frumos ne salutăm:
-Bună dimineața, floricele vesele!”

Urmează prezența:
„După ce ne-am adunat
Și frumos ne-am salutat

5
Colegii ne-am întâlnit;
Cine oare n-a venit? ’’ (Se verifica copiii absenți).

Se reactualizează CALENDARUL NATURII, amintind în ce anotimp suntem, în ce lună, marcând şi schimbările meteo, dacă este necesar:
„A-nceput o nouă zi
Cum e vremea azi, copii?”
ÎMPĂRTĂŞIREA CU CEILALŢI COPII: Se face prin desfăşurarea unui joc de atenție „Spune ce animal s-a ascuns în oală!”. Într-o
oală de lut se află figurine cu animale sălbatice din pădure. Sarcina copiilor este de a recunoaşte animalul ales.
Pornind de la discuții despre posibilitatea ca anumite animale să-și poată găsi adăpost într-o oală, se va desprinde TEMA ZILEI: și
MESAJUL ZILEI: „Am o căsuță mică”.
NOUTATEA ZILEI se realizează prin anunţarea copiilor că astăzi vor avea un oaspete curios să vadă cât de ascultători sunt și cât de multe
lucruri știu să facă.
Pe tranziția “Bat din palme”, copiii vor fi invitaţi să lucreze activitățile din cadrul jocurilor şi activităţilor alese (ALA 1).
La centrul Construcții, copiii vor construi din piese lego mari “Căsuțe pentru păsărele”. La centrul JOC DE ROL vor desfășura jocul de rol
“De-a gospodinele”.
Pe tranziția „Bate vântul frunzele’’, preşcolarii sunt invitaţi să se aşeze pe scăunele pentru desfăşurarea primei activităţi pe domenii experienţiale,
ADE – DLC, în cadrul căreia copiii vor audia povestea -„Căsuța din oală”-poveste populară, vor răspunde la întrebări și vor demonstra că au
ascultat cu atenție lectura doamnei educatoare. La DOS- activitate practică, copiii vor realiza un tablou cu o căsuță pe care vor lipi personajele
din poveste.
La ALA 2, copiii vor cânta și vor dansa „Dacă vesel se trăiește”, și vor viziona filmulețul animat „Căsuța din oală”.
Toți copiii vor primi recompense cu fețe zâmbitoare.

6
DLC- „Căsuța din oală”-poveste populară- lectura educatoarei

DEMERSUL DIDACTIC
Evenimentele ob.
Nr. (momentele) op. Conţinuturile esenţiale ale activităţii didactice Metode şi Evaluare
ctr. activităţii procedee
didactice
1. Moment Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea activităţii: pregătirea
organizatoric materialului didactic, aerisirea sălii de grupă, aranjarea mobilierului în semicerc
și a copiilor pe scaune.
2. Captarea Captarea atenției se realizează printr-o scurtă conversaţie despre oala folosită Conversația
atenției în activitatea de grup din cadrul Întâlnirii de dimineaţă, despre posibilitatea ca
aceasta să poată fi folosită de către animale ca adăpost. Orală

3. Reactualizarea Reactualizarea cunoştinţelor se va face prin câteva întrebări: Conversaţia Observarea


cunoștințelor - În ce anotimp ne aflăm? de reactuali- sistematică
anterioare - Cum este vremea, iarna? zare a comporta-
- Cum ne îmbrăcăm, iarna? mentelor
- Cum se pregătesc animalele din pădure pentru sosirea iernii? copiilor
4. Anunțarea Se vor anunța scopul si obiectivele activităţii în termeni accesibili: Observarea
temei și a „Astăzi am să vă citesc povestea „Căsuța din oală” care este o poveste populară Explicația sistematică
obiectivelor fără autor. Vom vedea ce s-a întamplat cu căsuța în care doreau să locuiască a comporta-
mai multe animale. Voi trebuie să ascultați cu atenție pentru a putea să mentelor

7
răspundeți la întrebările mele și pentru a o putea și voi povesti părinților voștri”. copiilor

Se citește cât mai expresiv conţinutul poveştii, ţinându- se cont de modularea


5. Dirijarea vocii, a ritmului vorbirii pe parcursul expunerii, pe pauzele logice, psihologice Expunerea
învăţării O1 şi gramaticale, accentuarea sau scăderea intensităţii vocii, folosirea mimicii şi
gesticii corespunzătoare, etc. Observarea
Textul povestirii va fi expus concomitent cu o prezentare de imagini PPT la sistematică
videoproiector. a comporta-
Se vor explica cuvintele şi expresiile necunoscute: „oala”-vas de lut în care mentelor
se pune mâncarea; „butoi”-vas din lemn în care se pune vin, țuică, murături; copiilor
„fugar”-cel care fuge; „culcuș” - locul în care dorm animalele, păsările;
“adăpost” - un loc în care stă/locuiește cineva.
Se va urmări succesiunea momentelor principale:
1.Şoricelul găseşte oala în mijlocul câmpului şi se instalează în ea.
2.Şoricelul o primeşte şi pe broscuţă în casă. Conversația
3.Pe rând în casă se instalează: iepurele, vulpea şi lupul.
4.Oala se sparge sub greutatea lui Moş Martin, care nu a ştiut că este o căsuţă.
5.Moş Martin și cei cinci prieteni care locuiau în oală se sperie şi fug în Orală
pădure. Exercițiul
Se va sublinia repetiţia „Casă – căsuţă, cine locuieşte aici?” pentru a putea
fi reţinută de copii, în vederea redării ei în partea finală.
4. Obţinerea Prin prezentarea imaginilor din poveste și cu ajutorul întrebărilor, se fixează Conversația Orală

8
performan- O2 conținutul și momentele principale ale poveștii:
ţelor - Cum se numește povestea pe care tocmai ați ascultat-o? Exerciţiul
- Cine este autorul poveștii?
- Cine a văzut prima dată oala?
- Ce animale au mai venit să locuiască în căsuţa din oală?
- Cum a întrebat şoricelul când a văzut oala?
- Şi i-a răspuns cineva? De ce?
- Cine a venit apoi?
- Cum a întrebat broscuța când a văzut oala?
- După broscuță cine a mai venit?
- Cum a întrebat vulpea când a văzut oala?
- După vulpe cine a mai venit?
- Cum a întrebat lupul când a văzut căsuța?
- Ce a făcut ursul?
- A vrut ursul să strice căsuța?
- Unde au fugit animalele?
6. Retenția și O2 „-V-a plăcut activitatea de astăzi? Orală
transferul -Cum se numește povestea pe care ați ascultat-o? Conversația
-Ce am învățat din povestea „Căsuța din oală”?
7. Evaluarea Se realizează aprecieri individuale şi colective asupra modului de participare la Expunerea Aprecieri
activitate.
activității generale şi
Se oferă ecusoane cu căsuţa din oală.

9
individuale
8. Încheierea Activitatea se încheie prin intonarea de către copii a cântecului „Am o căsuță Orală
activității mică”.

ALA 2

1. Joc cu text și cânt: „Dacă vesel se trăiește”


Copiii vor cânta și vor executa mișcările din jocul cu text și cânt „Dacă vesel se trăiește”.

2. Vizionare filmuleț animat „Căsuța din oală”


Copiii vor viziona la videoproiector filmulețul animat „Căsuța din oală”.

Anexa 1

10
Căsuța din oală
(poveste populară)

În mijlocul câmpului ședea o oală răsturnată și era oala aceea mare-mare,cât un butoi.Iaca trece pe
acolo un șoarece și vede oala aceea goală.„Bună casă e asta!", își zise el. „Oare, a cui o fi?".
- Casă-căsuță, cine locuiește în tine?Dar nimeni nu-i răspunde. Se uită șoarecele în toate părțile, însă nu
vede pe nimeni. Numai două muște, care veniseră și ele după mâncare acolo, se ridicară în doua piciorușe,
dar șoarecele nici nu le-a luat în seamă. „Ia să mă mut eu aici și să stau singur!". Și s-a așezat șoarecele în
oală.
Iaca, trece pe acolo o broscuță, vede oala și ea și întreabă:
- Casă-căsuță, cine locuiește în tine?
- Eu, Șoarecele-șoricelul, răspunde șoarecele din fundul oalei. Dar tu cine ești?
- Eu sunt Broasca-broscuța! Dacă vrei vino înăuntru și-om trăi împreună.
- Bun de tot, mulțumesc! Iaca vin și eu înăuntru cu tine. Și a sărit broasca în oala și a locuit de-atunci cu
șoarecele la un loc.
Trece pe câmp un iepure și văzând namila aceea de oală răsturnată, s-a oprit și a întrebat:
- Căsuță, căsuță, cine locuiește aici?
- Suntem noi, Șoarecele-șoricelul și Broasca-broscuța. Dar tu cine ești?
- Eu sunt fugarul de peste câmpuri și văi, Iepurele-iepurașul. Nu mă lăsați și pe mine sa stau cu voi
înăuntru, vă rog?
- Iaca aici nu plouă, nici soarele, nici vântul nu intră și mai avem loc, așa că te primim bucuros, frate! Vino
înăuntru și-om trăi împreună cu toții. Și s-a mutat și iepurele cu culcușul în oală.
Trece într-o zi pe lângă oala-căsuță jupâneasa vulpe și văzând-o se oprește și întreabă și ea:

11
- Casă-căsuță, cine stă aici?
- Noi trăim: Șoarecele-șoricelul cu Broasca-broscuța și Iepurele iepurașul.Dar tu cine ești?
- Eu sunt surata voastră mai mare, Vulpea-vulpița. Pentru mine n-o fi loc în căsuța voastră? E vai de capul
meu că am rămas fără casă!
- Ba da, este, intră și-i vedea, că pentru semeni buni mereu se găsește loc.
- Mulțumesc! Asta am așteptat și eu. Și s-a așezat vulpea în oală și au trăit împreună multe zile, în armonie
și bună înțelegere.
Într-una din zile, iaca vine și lupul nu știu de unde. Vede oala cea mare și închipuindu-și că o fi
cineva înăuntru, întreabă și el:
- Căsuță, căsuță, cine locuiește aici?
- Noi, Șoarecele-șoricelul cu Broasca-broscuța, Iepurele-iepurașul și Vulpea-vulpița. Dar tu cine ești?
- Eu sunt un biet lup fără adăpost. Oare n-o fi chip să stau și eu cu voi? Că bună casă mai aveți!
- Se poate, cumetre? Cum să nu! Ne-om mai înghesui cu toții și ți-om face un loc și dumitale. Și a intrat
lupul în căsuța, și-au trăit împreună.
Nu știu de unde a venit și ursul. Și era Moș Martin flămând, mânios și ostenit, că umblase toată ziua
după mâncare, dar nu a găsit nimic. Și cum a văzut oala aceea, nu și-a închipuit nici o clipă că e o căsuță cu
oaspeți înăuntru și s-a așezat pe ea, ca să se odihnească puțin. Dar cum s-a așezat, oala „Pârr! Trosc!”, s-a
sfărmat în bucăți și ursul...ce-a făcut ursul? S-a ales cu o sperietura bună, iar ceilalți au fugit care încotro
au văzut cu ochii.

Anexa 2

12
Anexa 3

13
14
15

S-ar putea să vă placă și