Sunteți pe pagina 1din 4

Susţinător Nemțanu Ioan Data 2/04/2022

Parohia “Sfânta Parascheva” Țolici Protopopiatul Târgu-Nemaț

PROIECT DE ACTIVITATE CATEHETICĂ


Rugăciunea Tatăl Nostru
-abordarea ultimelor cereri, cinci, șase și șapte-

Unitatea catehetică: Educaţia religioasă a tineretului creştin ortodox


Metode de învăţare1: Prezentare Power-Point, conversația și problematizarea
Metode de evaluare2: Întrebări și răspunsuri notate pe flip-chart
Tipul activităţii3: Comunicare și însușire de noi cunoștințe
Scopul activităţii4: Rostirea rugăciunii Tatăl Nostru mai des conștientizând ce simbolizează cererile
cinci, șase și șapte

SCENARIUL CATEHETIC

ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII

 Organizarea spaţiului de lucru (Catehetul se va îngriji să aibă toate cele necesare desfăşurării
activităţii – materiale, aparatură etc.)
 Preotul se va îngriji ca fiecare participant să primească o foaie de hârtie pe care va nota
informaţiile noi transmise de către preot în timpul catehezei.
 Salutul şi
 Rugăciunea de început/ intonarea unui cântec religios.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

PREGĂTIREA APERCEPTIVĂ

 Introducerea în activitatea catehetică: Introducerea în activitatea catehetică se va realiza


prin consemnarea pe flip-chart a unor păreri personale ale copiilor cu privire la ce înseamnă
vina/ vinovăția în viața noastră și cum putem scăpa de aceasta.
1
Se vor alege din Programa catehetică metoda/metodele de prezentare a conţinuturilor care îl ajută cel mai bine pe preot să-şi
expună ideile.
2
Se vor alege din Programa catehetică metoda/metodele de evaluare care îi ajută cel mai bine preot şi pe credincioşi să-şi
fixeze informaţiile.
3
Catehezele, după scopul urmărit pot fi, didactic vorbind, de mai multe tipuri: de comunicare/însuşire de noi cunoştinţe, de
formare de priceperi şi deprinderi, de fixare şi sistematizare, de verificare şi apreciere, mixt sau combinat. Catehetul va preciza
ce tip de cateheză susţine, alegând unul din tipurile de mai sus.
4
Se va menţiona scopul urmărit de catehet prin sustinerea temei (a se vedea exemplul din Programă)

1
ANUNŢAREA TEMEI

 Anunţarea temei şi a scopului acesteia:


Astăzi, cu ajutorul lui Dumnezeu, vom afla mai multe informa ții cu privire la importan ța
rugăciunii Tatăl Nostru (abordarea cererilor cinci, șase și șapte), cu nădejdea ca fiecare
dintre cei prezenți să rostească această rugăciune, mai des, con știentizând con ținutul
acesteia.

TRATAREA

 După ce preotul a anunţat tema care urmează a fi discutată, continuă cu prezentarea unor
noţiuni generale despre subiect.

Idei principale:
Ideile principale ale catehezei vor gravita în jurul unor întrebări menite să stârnească curiozități,
precum:
- Care este cea de-a cincea cerere din Rugăciunea Domnească?
- Ce înseamnă iertarea?
- Versete scripturistice pentru argumentare.
- Argumente patristice despre iertare
- Vizionarea unui scurt-metraj.
- De câte ori să iertăm pe fratele?
- Vizionarea unui alt scurt-mtraj.
- Care este cea de-a șasea cerere din Rugăciunea Domnească?
- Este oare ispita păcat?
- Argumentare scripturistică.
- Vizionarea unui alt scurt metraj.
- Care este cea de-a șaptea cerere din Rugăciunea Domnească?
- Cine este cel viclean?
- Cum putem scăpa de cel viclean?
- Vizionarea unui alt scurt-metraj.

2
RECAPITULAREA

 Fixarea informaţiilor:
Pentru recapitulare se va folosi metoda întrebărilor și a răspunsurilor, care vor fi noatate pe
flip-chart de către copii.
De asemenea copii vor viziona un scurt-metraj (Iubirea lui Dumnezeu fa ță de oameni-
rezolvarea tuturor problemelor) care va reactualiza tot ce s-a discutat.

ASOCIEREA

Participanții la cateheză vor identifica situații concrete din via ța lor, în care au reu șit să ierte
pe cineva și vor argumenta prin ce trăiri au trecut. De asemeana, vor enun ța situa ții în care
au avut ispite, și dacă au reușit să le înfrunte sau nu.

GENERALIZAREA
Pe baza unui scurt metraj, se va concluziona tema prezentată, sco țându-se în eviden ță cât
de importante sunt cererile discutate, și mai cu seamă cât de important este a fi rostite cu
toată inima. De asemenea, dacă vor fi persoane care nu au în țeles tema prezentată se vor
aduce lămuriri suplimentare.

APLICAREA

Cu privire la aplicatibilitatea acestei cateheze, fiecare copil în parte va rosti rugăciunea


Tatăl Nostru cu voce tare și va explica ceea ce a înțeles în urma prezentării. De asemenea,
copii vor implementa un program de rugăciune concret, în care vor rosti această rugăciune
cel puțin de 3 ori pe zi.

 Concluzii:
În materialul de față au fost abordate cererile cinci, șase și șapte, explicându-se pe larg
care este conținutul acestor articole din Tatăl Nostru. Tinerii participan ți, au aflat ce
înseamnă iertarea și ce rol are aceasta; au aflat că ispita presupune o situa ție concretă prin
care fiecare dintre noi suntem supuși unui test; și în cele din urmă au aflat că ispititorul este
diavolul.

 Aprecieri individuale şi generale asupra implicării în activitate a membrilor grupului.


3
ÎNCHEIEREA ACTIVITĂŢII

 Exprimarea impresiilor despre conţinutul activităţii de către unii dintre participanţi (prin
completarea unui chestionar)
 Rugăciunea de încheiere Cuvine-se cu adevărat, rostită sau cântată de toţi participanţii.

S-ar putea să vă placă și