Sunteți pe pagina 1din 6

Cadru didactic:

PROIECT DIDACTIC

I. DATE DE IDENTIFICARE A UNITĂŢII DE ÎNVĂŢARE


 UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul Tehnologic”Traian Vuia” Galați
 CLASA: a VII-a B Observații
*sunt preluate din programa disciplinei;
 ARIA CURRICULARĂ: Arte și Tehnologii ** se formulează cu respectarea celor 5 pași și a
 DISCIPLINA: Educație Tehnologică condițiilor de operaționalizare;
*** se prescurtează pentru o introducere facilă în
 UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Tehnologii moderne și influența acestora asupra viitorului omenirii. organigrama instruirii;
 SUBIECTUL: Soluții de protejare a mediului din prezent și viitor. Reciclarea și reutilizarea produselor. **** secvențele instruirii sunt cele care definesc
 DURATA ACTIVITĂŢII: 50 de minute tipul de lecție;
***** proiectul didactic este însoțit de bibliografie
 DATA: 12.12.2022 și anexe;
 TIPUL ACTIVITĂŢII: Mixt

II. OPERAŢIONALIZAREA OBIECTIVELOR CARE EXPRIMĂ COMPETENŢELE SPECIFICE

Obiective operaţionale**
CODUL Competenţele specifice vizate*

1.1.Analiza critică a consecințelor 1.1. Elevii să descrie semnificația dezvoltării durabile în termeni de relații
dezvoltării tehnologice asupra sănătății şi între dezvoltarea economică, social, culturală și ecologică;
C. 1. bunăstării indivizilor, comunităților și a 1.2. Să depisteze și să semnaleze diferite cazuri de poluare a mediului în urma
mediului; prelucrării produselor.

1.2.Identificarea de modalități pentru 2.1. Elevii să dezbată subiectul referitor la acțiunile noastre prezente care pot
economisirea resurselor și pentru afecta calitatea vieții oamenilor în viitor;
C. 2. reutilizarea deșeurilor; 2.2. Să execute produse utile și/sau creative prin activități de tip proiect.

1
1.3.Promovarea unor idei inovative care să 3.1. . Elevii să elaboreze o tehnică nouă de conservare a resurselor mediului,
aducă beneficii la nivelul comunității. cu ajutorul cunoștințe referitoare la utilizarea și cantitatea limitată a resurselor
naturale în relație cu posibilitățile dezvoltării globale;
C. 3.
3.2. Să stabilească niște soluții viabile de protejare a mediului din prezent și
viitor.

III. NECESARUL DE CUNOŞTINŢE ŞI DEPRINDERI FORMATE ANTERIOR


 Rezolvarea unor sarcini de lucru individual și în echipă;
 Recunoașterea principalelor operații de pregătire, prelucrare, finisare a produselor: textile, lemn, metale și piele;
 Identificarea ocupațiilor și meseriilor în domeniile prelucrării materialelor: textile, lemn, metale și piele;
 Realizarea fișelor de analiză și a fișelor tehnologice.

IV. ARIA DE CONŢINUT


 Impactul dezvoltării tehnologiilor de obținere a produselor din materialele studiate asupra individului, mediului și societății;
 Soluții de protejare a mediului din prezent și viitor. Reciclarea și reutilizarea produselor;
 Domenii specifice economice cu potențial competitiv. Domenii de specializare inteligentă.

V. RESURSE MATERIALE UTILIZATE LA LECŢIE


 Videoproiector și laptop;
 Tablă interactivă.
 Fișe de lucru;

2
VI. METODE DE PREDARE-ÎNVĂTARE

Codul*** Metode tradiționale Codul Metode moderne


Exercițiul Dezbatere
Conversația
Explicația
Lectura

VII. STRATEGIA DE EVALUARE

Codul Metode de evaluare Codul Forme de evaluare


Conversația EO Evaluare orală
Observația ES Evaluare scrisă
Exercițiul

VIII. FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII

Codul Forme de organizare


Frontal
Grupe

3
IX. ORGANIGRAMA INSTRUIRII
operațional

Metode
Obiective

Secvenţele de Forme de

Timp
Metode și Mijloace și forme
instruire Activitatea didactică Conţinutul instruirii organizar
procedee didactice de
**** e
evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8

Profesorul salută, se prezintă, ”Buna ziua, dragii mei, numele


organizatoric
Moment

notează absenții și pregătește meu este...”


necesarul pentru începerea orei. ” Cum vă simțiți astăzi?” Conversație Catalog Frontală EO 3
”Haideti sa facem prezența”

”Înainte să verificăm tema și să


vă introduc în noua lecție de
astăzi, propun să începem cu o
scurtă ghicitoare.
Profesorul propune să înceapă ora Eu o voi citi, iar mai apoi o să vă
Captarea atenţiei

cu o ghicitoare, împarte fișe cu impart fișele pe care găsiți


aceasta și mai multe variante de ghicitoarea și variantele de
răspuns, urmând ca după recitarea răspuns. O să vă rog să încercuiți Conversație Ghicitoare Frontală ES 3
acesteia, elevii să încercuiască răspunsul pe care îl considerați si exercitiu
varianta de răspuns pe care o corect. ”
consideră corectă. ”Ghicitoarea sună asa:
Dacă n-ar fi,
Lumea ar pieri,
Iar dacă multă este,
Lumea prăpădește”

4
operațional Metode
Obiective
Secvenţele de Forme de

Timp
Metode și Mijloace și forme
instruire Activitatea didactică Conţinutul instruirii organizar
procedee didactice de
**** e
evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8

Verificarea se face prin


răspunsurile pe care elevii le
Verificarea
După terminarea activității cu oferă în baza rebusului. Trebuie
cunoştinţelor
ghicitoarea, profesorul verifică să răspundă la 9 întrebari astfel
şi Explicația și
cunoștințele acumulate ora trecută încât să ghicească cuvântul Grupe ES 10
deprinderilor conversația Rebus
împărțind clasa în două grupe și ”Reciclare” de pe verticală.
anterioare
oferindu-le un rebus, iar ulterior, Echipa care află cuvântul
dobândite și
verifică temele elevilor. răspunzând la toate întrebările
verificarea
Este atent la temele tuturor, iar pe câștigă. Exemplu de întrebări :
temei pentru
cei care au întâmpinat probleme îi ”Numește un tip de poluare
acasă;
ajută să înțeleagă. fizică.”, ”Numește un sinonim
pentru poluarea acustică”.

Elevilor le este prezentat, cu Ulterior, elevii trebuie să spună


Pregătirea
ajutorul videoproiectorului, un ce lucruri fac ei pentru a Conversația
pentru tema Videoproiector Frontală EO 5
filmuleț despre protejarea conserva mediul. (Spre exemplu Dezbaterea
nouă;
mediului și utilizarea sustenabilă a consumul mic și eficient de apă,
resurselor naturale, iar elevii sunt sortarea deșeurilor etc.)
entuziasmați cu privire la acesta.
Profesorul prezintă elevilor ”Sper că vă place subiectul Conversația Tabla Frontală EO 2
Anunţarea subiectele pe care le vor aborda în propus pentru astăzi și că sunteți interactivă,
subiectului şi ora ce urmează. Lecția va fi încântați să lucrăm împreună.” Manualul.
a obiectivelor prezentată cu ajutorul Titlul lecției este:”SOLUȚII DE
lecţiei; videoproiectorului și a tablei PROTEJARE A MEDIULUI
interactive, punându-se accent pe DIN PREZENT ȘI VIITOR.
importanța conservării mediului RECICLAREA ȘI
înconjurător și a reciclării. REUTILIZAREA
5
operațional Metode
Obiective
Secvenţele de Forme de

Timp
Metode și Mijloace și forme
instruire Activitatea didactică Conţinutul instruirii organizar
procedee didactice de
**** e
evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8
PRODUSELOR” , o să vă rog să
notați în caiete”

Se oferă elevilor motive și idei


Profesorul le explică principiile pentru a micșora consumul
Transmiterea precauției, prevenirii, corectării excesiv și poluarea precum
noilor poluării pentru ca generațiile reciclarea uleiului alimentar ars, Explicația
- Frontală EO 18
cunoştinţe; viitoare să nu fie private de aceste utilizarea mijloacelor de Conversația
surse. transport electrice, consumul
mai mic de apă, reciclarea
deșeurilor, etc.

Pentru a fixa cunoștințele, Întrebările sunt adresate pe baza


profesorul realizează o lecției transmise și fac referire la
Explicația
Fixarea recapitulare prin adresarea unor reciclarea și reutilizarea Tablă
Conversația Frontală EO 6
cunoştinţelor; întrebări cu ajutorul tablei produselor și la soluțiile de interactivă
Exercițiu
interactive. protejare a mediului.

Elevii trebuie să scrie cele 3


Elevii trebuie să se documenteze
moduri de conservare pe fișa de
și să găseasca încă alte 3 moduri
lucru cu tema de acasă, în
Anunţarea şi de protejare a mediului
tabelul aferent și să le descrie.
explicarea înconjurător, pe lângă cele Explicarea
Pe lângă acest aspect, trebuie să Fișă de lucru Frontală ES 3
temei pentru menționate de către profesor. temei
inventeze și ei o metodă
acasă. Profesorul împarte fișele cu tema
imaginară prin care mediul să fie
de acasă.
protejat.

S-ar putea să vă placă și