Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Data: 09.12.2015
Grădinița cu Program Prelungit Nr. 2, Arad
Grupa Mică B „Albinuțele”
Educatoare:
Tema: „Când/cum și de ce se întâmplă?”
Subtema: „Zâna stelelor de gheață/A sosit de dimineață”
Tema zilei: „Fulgii albi încep să zboare, natura să o-nconjoare”
Scenariu didactic
Activități de dezvoltare personală (ADP)

Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață prin intermediul salutului. Copiii sunt salutați de către educatoare cu ajutorul versurilor:
„Dimineața a sosit
La grădiniță am venit.
În semicerc ne adunăm
Pe covor ne așezăm,
Cu toții să ne salutăm:
-Bună dimineața, dragi pitici,
Mă bucur că sunteți aici.
A-nceput o nouă zi,
Bună dimineața, copii!”
Copiii răspund salutului.
Fiecare copil spune cum se numește, astfel se face prezența copiilor.
Voi descoperi împreună cu copiii anotimpul, ziua și starea vremii din ziua respectivă pentru acompleta calendarul naturii cu imaginile
corespunzătoare.

Tranziții: Euritmie – Dansul fulgilor de nea


1
Activităti liber alese

ALA 1 : Arii de stimulare

T Sectorul I: Construcții
Subiectul activității: ‚‚Castele de zăpadă’’
Mijloc de realizare: joc de construcţie
Obiective operaționale: -să constuiască castele de zăpada, folosindu-se de piesele puse la dispoziţie;
-să participe activ la joc;
Material didactic: piese lego;
Metode și procedee: explicatia, conversaţia, exerciţiul;
Desfășurarea activității: Copiii construiesc cu ajutorul pieselor lego, castele de zăpadă.
Evaluarea activității: Realizarea creativă a castelelor de zăpadă.

T Sectorul II: Știință


Subiectul activității: ‚‚De unde cad fulgii?’’
Mijloc de realizare: convorbire
Obiective operaționale: -să alcatuiască cel puţin o propoziţie referitoare la fulgii de nea;
Metode și procedee: explicatia, conversaţia;
Desfășurarea activității: Copiii alcatuiesc propoziţii referitoare la fulgii de zăpadă.
Evaluarea activității: Corectitudinea răspunsurilor.

2
Activități pe domenii experiențiale I (ADE)

Domeniul experiențial: Limbă și comunicare


Categoria de activitate: Educarea limbajului
Subiectul activității: „Fulgul de zăpadă”, după C. Rades
Mijloc de realizare: memorizare
Obiective de referință:
-să participe la activitățile de grup, inclusiv la activitățile de joc, atât în calitate de vorbitor, cât și în calitate de auditor;
Obiective operaționale:
O1- să audieze cu atenţie poezia intitulată „Fulgul de zăpadă”, după C. Rades;
O2- să recite poezia învăţată, conștient și expresiv;
O3- să recite poezia atât pe grupe, cât şi individual;
Mijloace de învățământ: planșă sugestivă din anotimpul iarna
Metode și procedee: audiţia, demonstraţia, explicaţia, exerciţiul
Bibliografie:
& MECT, „Curriculum pentru învățământul preșcolar”, Editura Didactica Publishing House, București, 2009
& www.didactic.ro

Obiective Activități Strategii didactice

3
operaționale de Conținuturi esențiale Metode și Mijloace de Evaluare
învățare procedee învățământ
-exerciţii de Introducerea în activitate se realizeaza printr-o scurtă conversație -conversaţia -planșă -analiza
verbalizare despre anotimpul iarna. sugestivădin răspunsurilor
„Cum ne dăm seama că afară este iarnă?” anotimpul date
iarna
-exercitii de Anunțarea temei și a obiectivelor -explicaţia -însuşirea
însuşire a ‚‚Astăzi o să învățăm o poezie foarte frumoasă care se numește mesajului
mesajului „Fulgul de zăpadă”, după C. Rades transmis

-exerciţii de Familiarizarea cu conținutul poeziei -explicaţia -familiariza-


familiarizar Le explic copiiilor pe scurt despre ce este vorba în poezie, apoi le rea copilor cu
e a copiilor explic cuvintele necunoscute dacă este cazul: „În această poezie este conţinutul
cu vorba despre un ful de nea care s-a topit atunci când copilul l-a strâns poeziei
conţinutul în mână.”
poeziei

O1- să -exerciţii de Recitarea model a poeziei -demonstraţia -audierea cu


audieze cu audiere a Voi recita poezia model, clar, rar și expresiv. atenţie a
atenţie unei poezii poeziei
poezia FULGUL DE ZĂPADĂ, după C. Rades
intitulată
„Fulgul de Pe obraz, pe nas, pe umăr,
zăpadă”, Tot cad fulgii fără număr.
după C. S-a oprit în palmă unul,
Rades’’; Iute, iute, închid pumnul.
Deschid pumnul,
Unde-i fulgul?
S-a topit în mâna mea
Ca o lacrima de nea.

O2- să recite -exerciţii de Invăţarea poeziei: -exerciţiul -memorarea

4
poezia memorizare Recit primele două versuri, apoi le repet cu preşcolarii de două, trei corectă a
învăţată, ori. Recit următoarele două versuri, apoi le repet cu copiii de două, poeziei
conștient și trei ori.
expresiv; Leg primele două veruri de următoarele două si le repet de câteva ori.
La fel procedez si cu celălalte versuri din poezie.
După ce am învăţat întreaga poezie, o repet cu copiii de două, trei ori.

O3- să recite -exerciţii de Evaluarea activitatii -exerciţiul -corectitudi-


poezia atât recitare a Împart copiii în două grupe și recită fiecare poezia integral, apoi nea recitării
pe grupe, cât poeziei solicit doi, trei copii pentru a recita singuri poezia în întregime. poeziei
şi individual;

-exerciţii de În încheierea activității se vor face aprecieri verbale asupra modului -explicaţia -receptarea
receptare a de comportare şi participare al copiilor la activitate. mesajului
unui mesaj transmis

5
Activități pe domenii experiențiale II (ADE)

Domeniul experiențial: Estetic și creativ


Categoria de activitate: Activitate artistico-plastică
Subiectul activității: „Cad fulgii de zăpadă”
Mijloc de realizare: ștampilare
Obiective de referință:
-să obțină efecte plastice, forme spontane și elaborate prin tehnici specifice ștampilării;
Obiective operaționale:
O1-să identifice materialele necesare realizării temei, observându-le;
O2- să execute corect exerciţiile de încălzire a muşchilor mici ai mâinii;
O3- să obţină cu ajutorul bețișoarelor de urechi, amprente pe foaie de desen;
Mijloace de învățământ: foi de desen, acuarele, apă, şerveţele, planșă sugestivă din anotimpul iarna, bețișoare de urechi.
Metode și procedee: explicaţia, demonstraţia, observaţia, exerciţiul, conversaţia
Bibliografie:
 MECT, „Curriculum pentru învățământul preșcolar”, Editura Didactica Publishing House, București, 2009

6
Obiective Activități Strategii didactice
operaționale de Conținuturi esențiale Metode și Mijloace de Evaluare
învățare procedee învățământ
-exerciţii de Introducerea în activitate se va realiza printr-o scurtă conversație -conversația
dialog despre anotimpul iarna?
provocat „Cum ne dăm seama ca afară este iarnă

-exercitii de Anunţarea temei şi a obiectivelor -explicaţia -însuşirea


receptare a Astăzi o sa realizăm o lucrare foarte frumoasă, cu titlul „Cad fulgii de mesajului
mesajului zăpadă” transmis

Prezentarea și analiza modelului se face de către educatoare. -observația -lucrarea


model

O1-să identi- -exerciţii de Intuirea materialului -observaţia -foi de -denumirea


fice materia- observare Copiii sunt solicitați să denumească materialele pregătite pe măsuțe : -conversaţia desen, corectă a
lele necesare spontană „Ce observați pe măsuțe?” („...foi de desen, acoarele, apa, şerveţele.”) acuarele, materia-lelor
realizării apă, de lucru
temei, şerveţele
observându-le;

-exerciții de Explicarea și demonstrarea procedeului de lucru -explicaţia -însuşirea


însușire a Explic și demonstrez modul de realizare a lucrării: „Acum vreau sa -demonstraţia procedeului
procedeului fiți foarte atenți, pentru ca vă explic tehnicile de lucru: înmuiem de lucru pe
de lucru buchețelele de bețișoare de urechi în culoare, apoi ștampilăm foile de baza
lucru. Vom ștampila fulgii de zăpadă pe crengile copacului, dar și pe demonstraţiei

7
jos, pe lângă acesta.Vom lucra cât mai curat. V-am pregătit și
șervețele cu care vă puteți șterge.”

Exercții pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinii


„Înainte de a începe lucrul, haideți sa ne încălzim puțin mainile:
O2- să execute -exerciţii de „Pentru a realiza cât mai frumos lucrarea, trebuie să ne încălzim -exercitiul -executarea
corect încălzire a mâinile : corectă a
exerciţiile de muşchilor „Închid pumnii și-i desfac Bat din palme ușor exerciţiilor de
încălzire a mici ai Palmelor pe plac le fac Bat din palme de cu zor încălzire a
muşchilor mici mâinilor Unu, doi, unu, doi Unu, doi, unu, doi muşchilor
ai mâinii; Faceți toți la fel ca noi. Faceți toți la fel ca noi mici ai
mâinilor

O3- să obţină -exerciții de Realizarea lucrării de către copii -exerciţiul -foi de -executarea
cu ajutorul realizarea a ”Acum puteți începe să lucrați!” desen, corectă a
bețișoarelor de unei lucrări În timp ce copiii lucrează, le ofer indicații si îi ajut în realizarea acuarele, tehnicilor de
urechi, lucrărilor. Tot în această etapă, le scriu copiilor numele pe lucrări. şerveţele, lucru
amprente pe De asemenea voi urmări poziția copiilor pe scaune. bețișoare de
foaie de desen; urechi
-exerciții de Evaluarea activității -exercițiul -lucrările -analiza
analizare a Se face de către educatoare, apreciind fiecare lucrare în parte. -conversația copiilor corectă a
unei lucrări lucrărilor

-exerciții de Încheierea activităţii -explicaţia -receptarea


receptare a În încheiere se vor face aprecieri generale asupra modului de -conversaţia mesajului
mesajului comportare şi participare al copiilor pe parcursul întregii activităţi. oral
oral

8
ALA 2: Joc de mișcare

Subiectul activității: „Prinde fulgul”


Mijloc de realizare: joc de mișcare
Mijloace de învățământ: fulg de pluș
Metode și procedee: explicația, exercițiul
Obiective operaționale: - să respecte regulile jocului, participând activ la joc;
Desfășurarea activității: Copiii stau în picioare, în semicerc. Educatoare aruncă fulgul spre un copil și el trebuie să îl prindă cu ambele mâini.
Încheiere: Se fac aprecieri verbale asupra comportamentului copiilor pe durata jocului.

9
FULGUL DE ZĂPADĂ
după C. Rades

Pe obraz, pe nas, pe umăr,


Tot cad fulgii fără număr.
S-a oprit în palmă unul,
Iute, iute, închid pumnul.
Deschid pumnul,
Unde-i fulgul?
S-a topit în mâna mea
Ca o lacrimă de nea.

S-ar putea să vă placă și