Sunteți pe pagina 1din 11

Unitatea școlară: Liceul Economic Nr 1, București

Capitolul SISTEME DE ECUAŢII LINIARE – cls. a XI-a F (Tehnologic)


Titlul lecției: REZOLVAREA SISTEMELOR DE ECUAŢII LINIARE. METODA LUI CRAMER

PROIECT DIDACTIC
Data:
Clasa : a XI-a F Tehnologic
Profesor: MANAFU ELENA GABRIELA
Disciplina: Matematică – ALGEBRĂ
Titlul lecției: REZOLVAREA SISTEMELOR DE ECUAŢII LINIARE. METODA LUI CRAMER
Tipul lecției: comunicare și înșușire de noi cunoștințe
Durata: 45 minute
Competente specifice:
CS1: Aplicarea algoritmilor de calcul cu matrice în situaţii practice
CS2: Rezolvarea unor sisteme utilizând algoritmi specifici
CS3: Stabilirea unor condiţii de existenţă şi/sau compatibilitate a unor sisteme şi identificarea unor metode adecvate de rezolvare a acestora
CS3: Optimizarea rezolvării unor probleme sau situaţii-problemă prin alegerea unor strategii şi metode adecvate (de tip algebric, vectorial, analitic,
sintetic)
Competente derivate:
La sfârșitul lecției, elevii vor dovedi următoarele competențe:
CD1: sa aplice algoritmi de calcul cu determinanţi în situaţii practice.
CD2: sa rezolve sisteme utilizând algoritmi specifici.
CD3: sa stabileasca condiţii de existenţă sau compatibilitate a unor sisteme şi sa identifice metode adecvate de rezolvare a acestora.
Strategii didactice:
 Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică, exerciţiul, demonstraţia, munca independentă.
 Forme de organizare: Frontal – Individual
 Materiale si mijloace: Fişa de lucru; Manual clasa a XI-a; Culegere Campion cls a XI-a.
Videoproiector Fisa prezenta Fisa de LUCRU – Regula lui Cramer (x nr elevi)
Sisteme de ecuații liniare - Roata aleatoare Metoda Cramer - Details - Kahoot!
Markere si burete (wordwall.net)

Videopriector Tabel SINTEZA -METODA LUI CRAMER


  Locul de organizare: Sala de clasa
Resurse:
 Oficiale: Programa școlară
 Temporale: 45minute
 Psihologice: Cunoștințe dobândite de către elevi la disciplina Matematică; colectiv eterogen (interesat de obiect)
Prof. Manafu Elena Gabriela 1/11
Unitatea școlară: Liceul Economic Nr 1, București
Capitolul SISTEME DE ECUAŢII LINIARE – cls. a XI-a F (Tehnologic)
Titlul lecției: REZOLVAREA SISTEMELOR DE ECUAŢII LINIARE. METODA LUI CRAMER

Bibliografie: - Burtea M. si Burtea G.- “Matematica – manual pentru clasa a XI-a”, Ed. Carminis
Forme de evaluare: apecierea raspunsrilor oferite de elevi, observarea sistematică, notare, autoevaluare

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Etapele lectiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Mijloace


Forme de Metode si
si Evaluare
(durata) P E organizare procedee
materiale
I. -organizez materialele necesare -pregatesc materialele necesare desfasurarii lectiei Frontala Conversatia
Moment
organizatoric -notez absentii -trec telefoanele pe silentios Frontala
(1’) -le cer E sa treaca telefoanele pe silentios
II. -verific tema elevilor, prin sondaj, prin -comunica rezultatele Frontala Caiete Conversatia Orala
Verificarea confruntarea rezultatelor Manual
temei -ofer indicatii spre rezolvare, problemelor -comunica problemele intampinate Individuala Caiete Explicatia Aprecierea
(2’) aparute verbală
III. Voi deschide în aplicația Wordwall acest joc Elevii el răspund la întrebările jocului Frontală Aplicația Conversaţia Aprecierea
Reactualizarea interactiv pentru reactualizarea cunoștințelor 1. Ora trecută am discutat despre ,,Sisteme de wordwall verbală
cunoștintelor elevilor. ecuații liniare cu cel mult trei necunoscute.
Sisteme de ecuații liniare - Roata aleatoare Forma matriceală”
anterior
(wordwall.net) 2. Un sistem de ecuații, în care fiecare ecuație este
însușite de gradul I, cu una sau mai multe necunoscute se
(5’) 1. Despre ce subiect am discutat ora numesște sistem de ecuații liniare.
trecută? 3. Sistemele de ecuații liniare se clasifică în trei
2. Ce este un sistem de ecuații liniare? tipuri:
3. Câte tipuri de sisteme de ecuații sistem compatibil determinat, sistem compatibil
liniare cunoașteți și care sunt nedeterminat și sistem incompatibil
acestea? 4. Un sistem de ecuații este compatibil determinat
4. Când un sistem de ecuații liniare atunci când are o singură soluție.
este compatibil determinat? 5. Un sistem de ecuații este compatibil determinat
5. Când un sistem de ecuații liniare atunci când are o infinitate de soluții.
este compatibil nedeterminat? 6. Un sistem de ecuații liniare este incompatibil
6. Când un sistem de ecuații liniare dacă nu are nicio soluție.
este incompatibil?

Prof. Manafu Elena Gabriela 2/11


Unitatea școlară: Liceul Economic Nr 1, București
Capitolul SISTEME DE ECUAŢII LINIARE – cls. a XI-a F (Tehnologic)
Titlul lecției: REZOLVAREA SISTEMELOR DE ECUAŢII LINIARE. METODA LUI CRAMER

IV. Prezint informații despre Gabriel Cramer -sunt atenți frontală Aplicația Expunerea
Captarea (1704-1752), matematician şi fizician elveţian. Power
atenției Este creatorul determinanţilor (1730). Are point
(1’) lucrări în domeniul curbelor algebrice de ordin
superior, iar metoda sa de rezolvare a
sistemelor de ecuații liniare va fi prezentată în
cadrul lecției.

V.
Anunțarea scriu titlul lectiei in caiete: Frontală Tablă Observarea
temei și a Profesorul le explică elevilor că în următoarele Expunerea sistematică
obiectivelor lecții vor rezolva sisteme de ecuații liniare
(1’) “SISTEME DE ECUATII LINIARE – CRAMER” explicația a elevilor şi
folosind metoda lui Cramer.
aprecierea
Profesorul scrie pe tablă titlul lecției:
-primesc cate o fisa care contine un tabel cu teoria verbală
,, Rezolvarea sistemelor de ecuații liniare.
sintetizata din ANEXA
Metoda lui Cramer.”și enumeră obiectivele.

VI. Metoda Cramer constă în rezolvarea sistemelor Elevii sunt atenți și noteaza în caiete. Frontală tablă Explicația Observarea
Dirijarea de ecuații liniare cu ajutorul determinanților. sistematică
învățării Definiţie: Un sistem de n ecuaţii liniare cu n a elevilor
(10’) necunoscute se numeşte sistem de tip
Cramer dacă determinantul matricei
sistemului este nenul.
În continuare profesorul explică
Metoda lui Cramer pentru n=2:
Fie sistemul de două ecuații cu două

necunoscute (S) {a1 x+ b1 y=c 1


a2 x+ b2 y=c 2
;

A=
( a1 b 1
a2 b 2)matricea sistemului și

Prof. Manafu Elena Gabriela 3/11


Unitatea școlară: Liceul Economic Nr 1, București
Capitolul SISTEME DE ECUAŢII LINIARE – cls. a XI-a F (Tehnologic)
Titlul lecției: REZOLVAREA SISTEMELOR DE ECUAŢII LINIARE. METODA LUI CRAMER

B= ()
c1
c2
matricea termenilor liberi. primesc cate o fisa care contine un tabel cu teoria
sintetizata din ANEXA
Notăm ∆=det ( A). Dacă ∆ ≠ 0 , atunci
sistemul (S) este de tip Cramer și este
compatibil determinat, iar soluția sa se
calculează cu formulele:
∆x ∆
x= și y= y ,
∆ ∆
unde

| |
∆ x=
c 1 b1
c 2 b2 | |
și ∆ y =
a1 c 1
a2 c 2

Metoda lui Cramer pentru n=3


Fie sistemul de trei ecuații cu trei necunoscute

{
a1 x+ b1 y+ c 1 z=d1
(S) a2 x+ b2 y+ c 2 z=d2
a3 x+ b3 y+ c 3 z=d 3

( )
a1 b 1 c 1
A= a2 b 2 c 2 matricea sistemului și
a3 b 3 c 3

()
d1
B= d2 matricea termenilor liberi.
d3
Notăm ∆=det ( A). Dacă ∆ ≠ 0 , atunci
sistemul (S) este de tip Cramer și este
compatibil determinat, iar soluția sa se
calculează cu formulele:

Prof. Manafu Elena Gabriela 4/11


Unitatea școlară: Liceul Economic Nr 1, București
Capitolul SISTEME DE ECUAŢII LINIARE – cls. a XI-a F (Tehnologic)
Titlul lecției: REZOLVAREA SISTEMELOR DE ECUAŢII LINIARE. METODA LUI CRAMER

∆x ∆ ∆
x= , y= y și z= z
∆ ∆ ∆
unde

| | | |
d1 b1 c1 a1 d1 c 1
∆ x = d 2 b 2 c 2 , ∆ y = a2 d 2 c 2
d3 b3 c3 a3 d 3 c 3

| |
a 1 b1 d 1
∆ z = a 2 b2 d 2
a 3 b3 d 3

VI.
Fixarea -imparte fisa de lucru si propune spre Elevii rezolvă în caiete exercițiile propuse de profesor.
cunoştinţelor şi rezolvare exerciţiul: Individual Fișă de Exercițiu
asigurarea 1. Sa se rezolve prin regula lui Cramer 1.a. lucru
feedback-ului sistemele de ecuatii: Matricea asociata Matricea termenilor Frontal Tablă
(18’) sistemului este: liberi este:

1.a. (
A= ¿ 3−4
¿ 12 ) ( )
B= ¿−5
¿5
Observarea
sistematică
{¿ 3¿xx−4+2 yy=5
=−5 -cate un E sa calculeze cei 3 determinanti: a elevilor şi

-invita la tabla cate un elev pentru calcule


-imparte tabla in 3 si cheama, pe rand, cate 1
| ||
Δ=det (¿ A)= ¿ 3−4 =¿¿−5−4
Δx=
¿12
¿
¿52 |
=¿ Δ y = ¿ 3−5 =¿
¿15 | | aprecierea
verbală
¿ 3 ⋅2−1 ⋅(−4)=¿ ¿−5 ⋅2−5 ⋅(−4)=¿
¿ 3 ⋅5−1 ⋅(−5)=¿
elev
¿ 6+ 4=10 ≠ 0 ¿−10+20=10 ¿ 15+5=20
Aplicând regula lui Cramer obţinem:
Δ x 10 Δ y 20
x= = =1 si y = = =2
Δ 10 Δ 10
Prof. Manafu Elena Gabriela 5/11
Unitatea școlară: Liceul Economic Nr 1, București
Capitolul SISTEME DE ECUAŢII LINIARE – cls. a XI-a F (Tehnologic)
Titlul lecției: REZOLVAREA SISTEMELOR DE ECUAŢII LINIARE. METODA LUI CRAMER

P supraveghează corectitudinea calculelor. Obtinem multimea de solutii: S={(1 ; 2)}


1.e.
Matricea asociata Matricea termenilor
sistemului este: liberi este:

( ) ()
1 −1 1 ¿2
1.e. A= 2 −1 1 B= ¿ 2

{
x − y + z=2 1 0 1 ¿1
2 x− y+ z=2 , -la final, cate 1E vine la tabla si scrie rezolvarea.
x + z=1

| | | |
1 −1 1 2 −1 1
Δ=det (¿ A)= 2 −1 1 =¿ Δ
¿ x = 2 −1 1 =¿
1 0 1 1 0 1
¿−1−1+0+1+2−0=1≠ 0 ¿−2−1+0+1+ 2−0=¿
¿0

| | | |
1 2 1 1 −1 2
Δ y = 2 2 1 =¿ Δ z = 2 −1 2 =¿
1 1 1 1 0 1
¿ 2+2+2−2−4−1=¿ ¿−1−2+0+ 2+ 2−0=¿
¿−1 ¿1
Aplicând regula lui Cramer obţinem:
Δx 0 Δ y −1 Δz 1
x= = =0 , y= = =−1 , z = = =1
Δ 1 Δ 1 Δ 1
P (in functie de timpul ramas) propune spre
În concluzie, sistemul este compatibil determinat si are
rezolvare urmatorul exercitiu
soluţia: S = {(0, -1, 1)}.
2.
2. Se considera sistemul
Matricea asociata Matricea termenilor

{
mx+ y+ z =−5 sistemului este: liberi este:
5 x−2 y + z=−2 , unde m este un

( ) ( )
m 1 1 ¿−5
(m+1)x +2 y +3 z=−2 B= ¿−2
A= 5 −2 1
parametru real. m+1 2 3 ¿−2
a.
Prof. Manafu Elena Gabriela 6/11
Unitatea școlară: Liceul Economic Nr 1, București
Capitolul SISTEME DE ECUAŢII LINIARE – cls. a XI-a F (Tehnologic)
Titlul lecției: REZOLVAREA SISTEMELOR DE ECUAŢII LINIARE. METODA LUI CRAMER

| |
m 1 1
Δ=det (¿ A)= 5 −2 1 =¿ ¿
a. Sa se determine m∈ R stiind ca m+ 1 2 3
det (¿ A)=−12 ¿, unde A este matricea ¿−6 m+10+m+1+2(m+1)−2 m−15=¿
sistemului
¿−7 m−4 +2 m+ 2=¿¿−5 m−2
Obtinem −5 m−2=−12⇔−5 m=−12+ 2⇔
⇔−5 m=−10 ⇔ m=2

{
m⋅1+2+(−3)=−5
b.Pentru S={(1,2,-3)} 5 ⋅1−2 ⋅2+(−3)=−2
(m+1)⋅1+2 ⋅2+3 ⋅(−3)=−2

{ {
m−1=−5 m=−4
b. Sa se determinem ∈ R , astfel incat −2=−2 −2=−2 ⇔ m=−4
sistemul sa aiba solutia S={(1,2,-3)}
m+2=−2 m=−4

{
−x+ y+ z =−5
c.Pentru m=−1 obtinem sistemul: 5 x −2 y + z=−2
2 y+ 3 z=−2
Matricea asociata Matricea termenilor
c. Pentru m=−1 sa se rezolve sistemul sistemului este: liberi este:
de ecuatii

( ) ( )
−1 1 1 ¿−5
A= 5 −2 1 B= ¿−2
0 2 3 ¿−2

| | | |
−1 1 1 −5 1 1
Δ=det (¿ A)= 5 −2 1 =¿
Δx=¿ −2 −2 1 =¿
0 2 3 −2 2 3
6+10+ 0−0+2−15=¿ ¿ 30−4−2−4+10+ 6=¿
¿3≠0 ¿ 36

| | | |
−1 −5 1 −1 1 −5
Δ y = 5 −2 1 =¿ Δ z = 5 −2 −2 =¿
0 −2 3 0 0 −2
Prof. Manafu Elena Gabriela 7/11
Unitatea școlară: Liceul Economic Nr 1, București
Capitolul SISTEME DE ECUAŢII LINIARE – cls. a XI-a F (Tehnologic)
Titlul lecției: REZOLVAREA SISTEMELOR DE ECUAŢII LINIARE. METODA LUI CRAMER

¿ 6−10+0−0−2+75=¿ ¿−4 +0+0−0−0+10=¿


¿ 69 ¿6
Aplicând regula lui Cramer obţinem:
Δx 0 Δ y −1 Δz 1
x= = =0 , y= = =−1 , z = = =1
Δ 1 Δ 1 Δ 1
În concluzie, sistemul este compatibil determinat are
soluţia: S = {(0, -1, 1)}.
VII.
Evaluare Pentru asigurarea feedback-ului profesorul expune pe -raspund la intrebarile KAHOOT Individual Laptop Exercițiu Observarea
(5’) videoproiector aplicația KAHOOT, dând start testului. Video sistematică
Elevii pot urmări pe videoproiector parcursul lor și al Proiector Apreciri
colegilor.
verbale
-acceseza linkul:
Metoda Cramer - Details - Kahoot!
-primii 3 elevi primesc cate un punct la urmatoarea
evaluare scrisa(test)
-apreciază elevii care s-au evidenţiat în timpul orei.
VIII. -anunţă tema pentru acasă: exercițiile ramase din fișa E îşi notează tema Frontală Fișă de Conversația
Tema pentru de lucru și exercițiu E6 pag 91 din manual E asculta indicatiile lucru Explicația
acasă -ofera indicatii de rezolvare manual
(2’)

Prof. Manafu Elena Gabriela 8/11


Unitatea școlară: Liceul Economic Nr 1, București
Capitolul SISTEME DE ECUAŢII LINIARE – cls. a XI-a F (Tehnologic)
Titlul lecției: REZOLVAREA SISTEMELOR DE ECUAŢII LINIARE. METODA LUI CRAMER

FISA DE LUCRU -Metoda lui Cramer

1. Sa se rezolve prin regula lui Cramer sistemele de ecuatii:

a. {¿ 3¿xx−4+2 yy=5
=−5
b. {¿¿ 25 xx−7
−3 y=1
y=3
c. {¿¿32xx+3
− y=−2
y =5
d. {¿¿2x +x−4 y=1
y=3

{ { { {
x − y + z=2 x+ y+ z=2 ¿ 3 x− y + z=0 ¿ 2 x−3 y +3 z=0
e. 2 x− y+ z=2 f. 2 x +3 y−z =5 g. ¿−2 x + y +3 z=−7 h. ¿ 3 x −4 y +5 z=0
x + z=1 3 x + y +3 z=4 ¿ x +2 y−2 z=7 ¿ 5 x + y +2 z=0

{
mx+ y+ z =−5
2. Se considera sistemul 5 x−2 y + z=−2 , unde m este parametru real
(m+1)x +2 y +3 z=−2
a. Sa se determine m ∈ R , stiind ca det (¿ A)=−12 ¿, unde A este matricea sistemului.
b. Sa se determine m ∈ R astfel incat sistemul sa aiba solutia S={(1, 2, -3)}.
c. Pentru m=−1 sa se rezolve sistemul de ecuatii.

{
x+ y+ mz=1
3. Se considera sistemul x + y + z=1
x +2 y+ z=0
a. Sa se determine m ∈ R astfel incat det (¿ A)=3 ¿ , unde A este matricea sistemului.
b. Sa se determine m ∈ R astfel incat sistemul sa fie compatibil determinat.
c. Pentru m ∈ R ¿ 1}¿sa se rezolve sistemul.

{
x+ y+ mz=1
4. Se considera sistemul x + y + z=1
x +2 y+ z=0
a. Sa se arate ca tripletul (0,3,1)este solutie a sistemului pentru orice numar m real
b. Sa se determine m∈ R astfel incat sistemul sa aiba solutia unica.
c. Pentru m≠ 3 sa se rezolve sistemul de ecuatii

Prof. Manafu Elena Gabriela 9/11


Unitatea școlară: Liceul Economic Nr 1, București
Capitolul SISTEME DE ECUAŢII LINIARE – cls. a XI-a F (Tehnologic)
Titlul lecției: REZOLVAREA SISTEMELOR DE ECUAŢII LINIARE. METODA LUI CRAMER

ANEXA
SINTEZA – METODA LUI CRAMER
SISTEM LINIAR DE 2 ECUATII CU 2
METODA LUI CRAMER SISTEM LINIAR DE 3 ECUATII CU 3 NECUNOSCUTE
NECUNOSCUTE

{
a 11 x +a 12 y +a13 z=b1
FORMA GENERALA
{a11 x +a 12 y=b 1
a21 x + a22 y=b2
a21 x + a22 y +a 23 z=b 2
a31 x + a32 y +a 33 z=b 3

( )
a11 a12 a13
MATRICEA ASOCIATA A=
( a11 a12
a21 a22 ) A= a21 a22 a23
a31 a32 a33

()
¿ b1
MATRICEA
TERMENILOR LIBERI ( )
B= ¿ b1
¿ b2
B= ¿ b2
¿ b3

P1. Se calculeaza Δ=det (¿ A)¿ P1. Se calculeaza Δ=det (¿ A)¿

P2. Dacă Δ ≠ 0 , calculam: P2. Dacă Δ ≠ 0 , calculam:

| | | | | | | | | |
ALGORITM DE b1 a12 a b b1 a12 a 13 a11 b1 a13 a11 a12 b1
Δx= , Δ y = 11 1 Δ x = b2 a22 a 23 , Δ y = a21 b 2 a23 , Δ z= a21 a22 b2
DETERMINARE A b2 a22 a21 b 2
SOLUTIILOR b3 a32 a 33 a31 b3 a33 a31 a32 b3

P3. Determinam solutiile cu formulele: P3. Determinam solutiile cu formulele:


Δx Δy Δx Δ Δ
x= si y= x= , y= y si z= z
Δ Δ Δ Δ Δ

SOLUTIA S={(x, y)} S={(x, y, z)}

Prof. Manafu Elena Gabriela 10/11


Unitatea școlară: Liceul Economic Nr 1, București
Capitolul SISTEME DE ECUAŢII LINIARE – cls. a XI-a F (Tehnologic)
Titlul lecției: REZOLVAREA SISTEMELOR DE ECUAŢII LINIARE. METODA LUI CRAMER

Prof. Manafu Elena Gabriela 11/11

S-ar putea să vă placă și