Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Profesor: ………………………….
Data : ………………………………
Disciplina:……………………….... Matematica – Elemente de algebră
Clasa :………………………………a XI-a
Unitatea de invatare: ………………Sisteme de ecuații liniare
Lecția……………………………… Ecuatii matriceale
Tipul lectiei:……………………….. Mixtă
Durata :.…………………………… 50 min

COMPETENȚE GENERALE :
a) Cunoașterea și înțelegerea conceptelor, a terminologiei și a procedurilor de calcul ;
b) Dezvoltarea capacităților de comunicare utilizând limbajul matematic;
c) Dezvoltarea capacităților de rezolvare de probleme.
COMPETENTE SPECIFICE:
a) Aplicarea algoritmilor de calcul cu matrice în situaţii practice;
b) Rezolvarea unor sisteme utilizând algoritmi specifici.
COMPETENȚE DERIVATE:
a) Să recunoască tipul de ecuație matriceală și corelarea cu metoda de rezolvare ;
b) Să aplice algoritmul de rezolvare a ecuațiilor matriceale ;
c) Să aplice calculul inversei unei matrice pentru a rezolva o ecuație matriceală.
d) Determinarea inversei unei matrice date.
sa recunoasca tipul de ecuatie matriceala si corelarea cu metoda de rezolvare

CONDIȚII PREALABILE:
Elevii au cunoștințe despre : înmulțirea matricelor, calculul determinanților de ordinul 2 și 3, determinarea inversei unei matrice.

STRATEGII DIDACTICE:
▪ Forme de organizare a activității elevilor:
Frontală, alternative cu individuală
▪ Mijloace de învățare
 Manual
 Schemă pe tablă
 Fișe de lucru în clasă
 Portofoliile elevilor
▪ Resurse procedurale:
 Conversația euristică
 Problematizarea
 Explicația
 Exercițiul
▪ Resurse:
 Timp : 50 min
 Tablă, cretă, fișe de lucru, flipchart, culegere, manual

BIBLIOGRAFIE
 Programa școlară pentru clasa a XI-a ;
 Manual pentru clasa a XI-a, Editura Prior&Books Educațional, București, 2011, Marius Burtea, Georgeta Burtea
 Culegere pentru bacalaureat, Editura Carminis și Clubul matematicienilor
 Burtea M, Burtea G. -“Culegere de matematica, clasa a XI-a ”, Ed. Campion, 2011.
DESFAȘURAREA LECȚIEI

Momentele Activitatea profesorului. Activitatea elevului Strategii didactice


lecției Metode Mijloace Forme de Evaluare
organizare
1. Moment -profesorul saluta, face prezenta. Elevii raspund la salut si se
organizatoric pregatesc pt inceprea orei. Conversația Catalogul Frontală
1min

2.Verificarea Se verifică oral tema pentru acasă; se -Elevii lucrează, Tabla, Frontală
temei pentru explică eventualele neclarități; se rezolvă urmăresc explicațiile, Exercițiul caiete, fișe aprecierea
acasă/ problemele ce nu s-au știut acasă răspund la întrebări explicația de lucru individuală raspunsuri
verificarea Se rezolvă exerciții din fișa de lucru, lor
cunoștințelor Matrice inversabile din M n (C ) , n ∈ {2 , 3 } primite.
3.Anuntarea -Profesorul anunta tema lectiei: - elevii notează titlul lecției conversația Flipchart
lectiei si a Ecuații matriceale - elevii urmaresc obiectivele
obiectivelor. -profesorul anunta obiectivele lectiei

4. Definitie: Explicatia,
Desfasurarea Numim ecuație matriceală orice ecuație
lectiei. în care necunoscuta este o matrice. conversatia Observarea
euristică, sistematica
a
Propozitie:
învațare elevilor,
Fie A , B ,C ∈ M n ( C ) , det ⁡(A )≠ 0, a prin
det ⁡(B)≠ 0 . descoperire aprecierea
Atunci fiecare din ecuațiile matriceale: raspunsuri
1. AX=C algoritmiza lor
2. XB=C Elevii sunt atenti la rea, primite.
3. AXB=C explicatiile profesorului si
are solutie unica in M n (C ) iși notează algoritmul pe problemati
caiete. zarea
Demonstratie:
1. Inmultim la stanga cu A−1si obtinem
solutia X= A−1 C
2. Inmultim la dreapta cu B−1si obtinem
solutia X=C B−1
3. Inmultim la stanga cu A−1 si la dreapta
cu B−1 si vom obtine X= A−1 C B−1 elevii sunt atenti la
observatiile facute de catre
Observatie: profesor.
Inainte de a inmulti la stanga sau la
dreapta asigurati-va că matricea
coeficient este inversabilă !

5. Se rezolvă frontal exerciții din fișa de -elevii rezolvă sarcinile de Explicația Tabla Aprecieri
Consolidarea lucru- exerciții de exersare formare. lucru asupra
cunostintelor Se insistă pe tipul de cerință pentru Exercițiul caiete modului
alegerea formulei convenabile. de
algoritmiza
Se asigură feed-back-ul :se punctează fișe de participare
rea,
cele învățate în această oră ; se discută lucru a elevilor
greșelile tipice ce pot apărea în problemati la lecție
rezolvarea problemelor. zarea

6. Tema Tema: exerciţii rămase nelucrate din - Elevii noteaza tema si dialogul
pentru acasa fişă; sunt atenti la explicatiile
profesorului.

S-ar putea să vă placă și