Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de lecţie

Unitatea de învăţământ:Liceul Tehnologic “I. C Brătianu” N.Bălcescu


Profesor:Panait Dănuț
Data: 23.01.2024
Clasa: a VII – a
Disciplina: Religie ortodoxă
Unitatea de învăţare: Iubirea lui Dumnezeu și răspunsul omului.
Subiectul lecţiei: „Biserica lăcaș de închinare și de sfințire a omului
Tipul lecţiei: comunicare / însuşire de noi cunoştinţe
Timp: 50 minute
Scopul lecţiei: dobândirea unor cunoştinţe despre Biserică, ,,Casa lui Dumnezeu”, să o cinstească cu multă dragoste; sensibilizarea elevilor faţă de valorile
creştinismului si să prezinte formelor de artă religioasă existente în Biserica Ortodoxă.
Competenţe specifice:
1.2 Compararea unor modalități diverse de manifestare a vieții religioase sau a unor aspect de învățătură religioasă.
1.3 Analiza unui mesaj moral-religios comunicat în forme variate.
Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
01 - să definească Biserica;
02 - să precizeze cum este împărţită Biserica;
03 - să enumere sfintele vase de la proscomidiar;
04 - să explice rolul Bisericii în viaţa credinciosului ortodox şi rolul credinciosului în viaţa Bisericii;
05 - să explice titlul lecţiei.
Obiective formativ-educative:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
07 – să conştientizeze importanţa comuniunii omului cu Dumnezeu.

Strategia didactică
1. Metode şi procedee: exerciţiul, explicaţia, conversaţia, lectura, argumentarea, expunerea
2. Mijloace de învăţământ: Sfânta Scriptură,manualul digital ,videoproiector tabla interactivă,prezentare PPT cu imagini despre părțile componente ale
bisericii,fișă de lucru.
3. Forme de organizare a activităţilor: activitate individuală şi frontală şi activitate pe echipe.

Resurse:

1
1. Oficiale: · Programa şcolară pentru disciplina Religie, cultul ortodox, clasa a VII-a;
· Planificarea calendaristică orientativă, clasa a VII-a;
· Proiectarea unităţii de învăţare.

2. Temporale: - număr de lecţii : 1


- durata : 50'

3. Bibliografice:
1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti 1982.
2. Branişte, Pr. Prof. Dr. Ene, Liturgica generală , Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1993.
3. Păcurariu, Pr. Prof. Dr. Mircea, Predici, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 2000.
5. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriş, Dorin, Opriş, Monica, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba Iulia, 2000.
6. Muha, Camelia, Caiet de religie creştin-ortodox pentru clasa a VIII - a, Editura „Sf. Mina", Iaşi, 2012.
7. Opriş, Dorin, Opriş, Monica, „Metode active de predare învăţare. Modele şi aplicaţii la religie”, Editura „Sf. Mina”, Iaşi, 2006.

2
DEMERSUL DIDACTIC

Ob. Metode Forme


Mijloace
Nr. Secvenţele op. şi de Evaluare
Timp CONŢINUTUL INSTRUCTIV - EDUCATIV de învăţă-
crt. lecţiei proce- organi-
mânt
dee zare
- salut elevii, rostesc rugăciunea cu ei;
- notez absenţele şi realizez managementul clasei pentru începerea activităţii
Momentul 1'
1. didactice care urmează să se desfăşoare; Exerci- Activi-
organizatoric
ţiul tate
- elevii răspund la salut, spun rugăciunea şi se pregătesc pentru începerea orei; frontală
2. Pregătirea Le reamintesc elevilor că Fiul lui Dumnezeu S-a întrupat, S-a făcut om, a pătimit, Explica-
elevilor pentru 6 S-a răstignit şi a înviat, S-a înălţat la ceruri şi a stat de-a dreapta Tatălui pentru viaţa ţia
receptare şi mântuirea lumii întregi.
noilor - Elevii urmăresc explicaţiile profesorului. Activi-
cunoştinţe Apoi le adresez următoarele întrebări: Conver- tate Aprecieri
- Ce le-a promis Mântuitorul Apostolilor, înainte de înălţarea Sa la cer?" saţia frontală verbale
„- Vă voi trimite vouă pe Mângâietorul şi Acela vă va învăţa pe voi toate."
„- S-au împlinit cele spuse de Iisus?"
„ - Da."
„-Când s-a împlinit făgăduinţa Mântuitorului?"
„- La Pogorârea Duhului Sfânt." Proble-
Ce sărbătoare a fost ieri? matiza-
,,Soborul Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil este praznuit pe 8 noiembrie” rea
Cine a fost la biserică?
,,…”

Precizare:
Soborul Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil este prăznuit pe 8 noiembrie. Expune-
Sfinţii Mihail şi Gavriil sunt cei care duc la îndeplinire porunca milei şi a dreptăţii rea
lui Dumnezeu. Sfântul Arhanghel Mihail este reprezentat în iconografie în haine de
ostaş, având în mână o sabie de foc. Este rânduit de Dumnezeu ca dreptatea Sa să
biruiască în istoria mântuirii. El este cel care, în momentul căderii unor îngeri a Povesti-
strigat: "Să stăm bine, să stăm cu frică, să luăm aminte!", restabilind ordinea. rea Activi-
Potrivit Tradiţiei, la judecata de la sfarşitul chipului acesti lumi, morţii vor învia la tate
glasul trâmbiţei sale. frontală
Sfântul Arhanghel Gavriil este purtătorul veştii milei dumnezeiesti faţă de Aprecieri
oameni. El a vestit ca Fiul lui Dumnezeu Se va întrupa din Fecioara Maria pentru verbale

3
mântuirea neamului omenesc. In icoane apare în veşminte sacerdotale, purtând în
mână ori un crin, semnul veştii celei bune, ori o sfera cu însemnele lui Hristos,
arătând ca el este mesagerul mântuirii umanităţii.
Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil, pe care Biserica Ortodoxă îi prăznuieşte pe
8 noiembrie, sunt patronii spirituali ai Jandarmeriei Romane. Motivul pentru care
Jandarmeria Romana i-a ales pe Sfinţii Arhangheli Mihail si Gavriil să îi ocrotească
este faptul că cei doi conducatori ai oştilor ceresti sunt simboluri ale luptei împotriva
răului.

Vom începe astăzi noul capitol intitulat Iubirea lui Dumnezeu și răspunsul Activi-
omului.. Vom vorbi astăzi despre biserică, ca locaş de închinare, vom vedea care Explica- tate
Anunţarea
sunt părţile componente ale unei biserici şi vom trece în revistă şi pictura ţia frontală
titlului şi a 2'
3. bisericească.
obiectivelor
Aşadar, titlul lecţiei de astăzi este Biserica lăcaș de închinare și de
lecţiei
sfințire a omului.
- Elevii notează pe caiete data şi titlul lecţiei; ascultă explicaţiile profesorului.
4. Comunicarea/ 25 Adresez elevilor următoarele întrebări: Conver- Activi- Aprecieri
însuşirea noilor „- Ce este Biserica?" saţia tate verbale
cunoştinţe - ... un locaş de cult în care se adună creştinii pentru a se ruga." frontală
O1 - Elevii dau şi alte variante de răspuns ...
Se prezintă elevilor un conținut PPT cu imagini privind împărțirea bisericii și
obiectele cele mai importante din Sfântul Altar. Explica-
În acest timp profesorul le explică elevilor: ţia
Pentru a se putea închina lui Dumnezeu şi a participa la sfintele slujbe, creştinii
şi-au construit locaşuri speciale de cult, numite biserici.
Văzută din lateral, clădirea bisericilor ortodoxe are formă de corabie, arătând
prin aceasta că biserica este singurul mijloc prin care noi putem străbate marea vieţii
pentru a ajunge în Împărăţia lui Dumnezeu. Privită de sus, clădirea bisericii ortodoxe
are formă de cruce, pentru că Domnul nostru Iisus Hristos Şi-a întemeiat Biserica
prin moartea Sa pe Cruce. Deasupra bisericii se găseşte turla, care este ca un deget
ridicat spre cer, arătând că acest locaş este casa Tatălui nostru Care este în ceruri.
În vârful turlei se află crucea care arată iubirea Sfântă a lui Hristos, Care prin Sfânta
O2 moartea Sa pe Cruce a împăcat cerul cu pământul, deschizând oamenilor Împărăţia Scriptura
cea cerească.
Interiorul bisericii este împărţit în trei părţi: pronaos, naos şi altar. Unele
biserici au la intrare şi pridvor.
Pronaosul este prima încăpere în care intrăm după ce trecem pragul bisericii. Aici se
săvârşesc unele sfinte slujbe şi se păstrează cristelniţa Pronaosul este partea de Conver-
intrare in Biserică, care în vechime era separată de naos printr-un zid cu uşi de saţia Aprecieri
comunicare. Aici stăteau odinioară catehumenii. verbale

4
Pe bolţi se zugrăveşte scena numită TOATĂ SUFLAREA (un cer în mijlocul Activi-
căruia tronează Hristos înconjurat de îngeri şi sfinţi). tate
Pereţii sunt pictaţi cu scene din viaţa şi pătimirea sfinţilor mucenici. frontală
Naosul este următoarea încăpere, după pronaos. Aici stau credincioşii când
participă la sfintele slujbe. În mijlocul naosului se află suspendat un policandru
mare. Acesta simbolizează lumina divină care se coboară din cer peste cei care
participă la sfintele slujbe. De-a lungul pereţilor se află stranele în care stau Explica-
credincioşii în vârstă şi cei bolnavi. Acestea se termină cu stranele destinate ţia
cântăreţilor.
Este partea centrală a Bisericii Ortodoxe.
În cupola din Naos (turla cea mare), sunt zugrăviţi locuitorii cerului: Dumnezeu
Pantocrator, înconjurat de serafimi şi heruvimi, cei 12 Apostoli, prooroci, iar la baza
turlei cei 4 evanghelişti, în fiecare colţ pe pandantivi. Activi-
Pereţii laterali ai naosului sunt zugrăviţi cu scene care ilustrează sărbătorile mari tate
ale Ortodoxiei, sfinţii martiri, sfinţi militari, sfinţi călugări, marii pustnici. frontală
Altarul este partea cea mai sfântă a bisericii. Acest loc este despărţit de naos prin
catapeteasmă sau iconostas.
Iconostasul
Este zidul sau peretele acoperit de icoane, care desparte altarul de naos. Are trei
uşi, cele centrale numindu-se uşi împărăteşti iar cele laterale, diaconeşti sau
îngereşti. Partea de sus a iconostasului are 3 rânduri orizontale de câte 13 icoane.
În primul rând sunt reprezentate praznicele împărăteşti, cu Cina cea de Taină în
mijloc.
Pe al doilea rând sunt reprezentaţi cei 12 Apostoli, având în mijloc icoana
Mântuitorului. Aprecieri
În ultimul rând sunt zugrăviţi 12 dintre proorocii Vechiului Testament, având in verbale
O3 mijloc icoana Maicii Domnului.
Deasupra iconostasului, în mijloc, se înalţă crucea.
Iconostasul pune în faţa noastră o recapitulare a istoriei mântuirii.
Pe uşile împărăteşti se pictează de obicei scena Bunei Vestiri iar pe cele laterale,
Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil.
În altar se săvârşesc cele mai importante sfinte slujbe. Aici intră slujitorii
Bisericii.
În partea stîngă a altarului se află proscomidiarul, locul în care sunt pregătite
pâinea şi vinul care vor fi sfinţite de preot în timpul Sfintei Liturghii şi transformate
de Duhul Sfânt în Trupul şi Sângele Domnului nostru Iisus Hristos. La proscomidiar Lectura
se află: Sfântul Potir, Sfântul Disc, Steluţa şi Linguriţa, obiecte liturgice foarte
importante.
În mijlocul altarului se află Sfânta Masă, obiectul cel mai sfânt din biserică. În
timpul Sfintei Liturghii, pâinea şi vinul puse pe Sfânta Masă se prefac, la rugăciunea

5
preotului şi a întregii Biserici, în Trupul şi Sângele lui Hristos.

ALTARUL
 Este partea cea mai tainică şi mai sfântă a locaşului de cult, este locul Jertfei
Sfintei Liturghii.
 În locul central deasupra Sfintei Mese se zugrăveşte chipul Maicii Domnului,
care tronează la hotarul dintre cer şi pământ, ca mijlocitoare între Dumnezeu şi Activi-
oameni. Este înfăţişată ca Împărăteasă sau ca Rugătoare cu Pruncul Iisus pe Argu- tate
genunchi, înconjurată de îngeri şi sfinţi. menta- frontală
Pe pereţii altarului sunt zugrăvite scenele: rea Aprecieri
 Liturghia Îngerească; verbale
 Împărtăşirea Apostolilor sau Cina cea de Taină;
O4  Mari ierarhi: Sfântul Vasile cel Mare, Sfântul Grigorie Dialogul, Sfântul Ioan Gură
de Aur şi Sfântul Arhidiacon Ştefan. Domnul nostru Iisus Hristos a numit locaşul
Bisericii „Casa lui Dumnezeu" şi creştinii o cinstesc cu multă dragoste.
O5 In mijlocul altarului se afla Sfanta Masa, obiectul cel mai important din Biserica.
Cele mai importante obiecte aflate pe Sfanta Masa sunt: Sfantul Antimis, Sfanta Conver-
Evanghelie, Sfanta Cruce, Sfantul Chivot, sfesnicele, Crucea Rastihnirii. saţia
In partea stângă a altarului se află proscomidiarul, locul in care sunt pregatite
painea si vinul care vor fi sfintite de preot in timpul Sfintei Liturghii si transformate
de Duhul Sfant in Trupul si Sangele Domnului. Aici se afla Sfantul Potir, Sfantul
Disc, Steluta si Lingurita.
Conver-
O1 saţia
O2 Se cere elevilor să rezolve o fișă de lucru cu privire la cunoștințele dobândite în
O4 10 lecția de zi. Activi-
Argu- tate
Precizare: menta- frontală Aprecieri
Bisericile sunt orientate cu altarul spre Răsărit, deoarece Răsăritul rea verbale
Fixarea şi
simbolizează lumina pe care a adus-o Domnul nostru Iisus Hristos prin venirea Sa în
5. sistematizarea
lume. Explica- Activi-
cunoştinţelor
ţia tate pe
fişa de echipe
O4 lucru

O5

6. Aprecierea Voi face aprecieri generale şi individuale privind atât pregătirea elevilor pentru

6
3 lecţie, cât şi implicarea lor în predarea noilor cunoştinţe. Expu- Activi- Aprecieri
activităţii
Notez elevii care au participat la lecţie. nerea tate verbale
elevilor
- elevii ascultă aprecierile făcute de profesor ; frontală
Precizarea şi Anunţ tema pntru acasă şi dau explicaţiile necesare.
explicarea „Formuleaza indemnuri de comportare placuta lui Dumnezeu in biserica”. Explica- Activi-
7.
temei pentru 2 - elevii notează tema şi ascultă explicaţiile primite; ţia tate
acasă frontală

Încheierea 1 - rostesc rugăciunea împreună cu elevii, salut şi ies din sală; Exerci- Activi-
8.
activităţii - elevii rostesc rugăciunea şi răspund la salut; ţiul tate
frontală

S-ar putea să vă placă și