Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecţie

I..Date de identificare:
Colegiul Tehnic „Apulum” Alba Iulia
Data: 22.03.2023
Disciplina şcolară: Biologie, cls. a VII a A
Unitatea de învăţare: Elemente de igiena si prevenirea inbolnavirilor
Titlul lecţiei: Igiena sistemului locomotor
Tipul de lecţie: mixta
Timp: 50 min
Locul de desfăşurare: Sala de clasă
Profesor: Ardelean Delia
II. Scopul lecției:
Însușirea și sistematizarea cunoștiințelor referitoare la cunoașterea elemetelor de igienă ale sistemului locomotor.
Competente derivate:
C1. Identificarea factorilor de risc cu potențial negativ asupra integrității sistemului locomotor;
C2. Stabilirea consecințelelor factorilor de risc asupra sistemului locomotor;
C3. Descrierea accidentelor sistemului locomotor;
C4. Determinarea regulilor de igienă care trebuie respectate pentru menținerea integrității sistemului locomotor;
C5. Expunerea modalităților de acordare a primului ajutor în caz de fracturi, entorse, luxații.
III. Strategia didactică
Tipuri:
a) Metode și procedee: conversația euristică, observația, explicația, expunerea, descrierea, hexagonul;
b) Forme de organizare a activității elevilor: activități frontale, activități individuale.

1
c) Resurse:
- Materiale: fișă de lucru, manual, prezentare power point, dispozitiv electronic
- Umane: elevi;
- Timp: 50 de minute.
Bibliografie selectivă:
Andrici, L., Butnariu, A- E., Horia, O- G., Imbria, M-A., Mărculeț, R. M, Panainte, C., Perju, F. M., Sardariu, O. A, 2017- Strategii didactice în lecția de
biologie- pentru gimnaziu și liceu, Ed. Studis, Iași.
Costică Naela – Metodica predării biologiei, Editura Graphys, Iași, 2008
MEN (2017) Programa şcolara pentru clasa a VII-a, Aria curriculară Matematică şi Stiinţe, Bucureşti.
IULIANA-ALINA SPRINCENEA, FLORINA-CLAUDIA GITULESCU, Manual de biologie (2019), Editura Ars Libri, Bucuresti.

VI. Desfăşurarea lecţiei

Nr. Etapele C. D. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice Tim Evaluare
crt lecţiei∕ Metode Resurse Forme de p
. Evenimentel didactice organizare
e instruirii
1. Organizarea - Verifică dacă sunt condiții optime Îşi pregătesc caietul de Conversaţia Frontală 1
lecţiei pentru desfășurarea lecției. biologie, manualul și min
obiectele de scris si
Solicită elevului de serviciu să dizpozitivele electroninice.
numească elevii absenți și îi notează
în catalog.
Pregătește materialul didactic
necesar lecției.

2. Verificarea Solicita elevilor sa prezinte 1-2 1-2 elevi raspund cerintei Conversaţia Manual Frontală 5 Orală
cunoştinţelor teme referitoare la Igiena organelor profesorului, prezentandu-si digital min
anterioare de simt – Masuri de preventie temele. Ceilalti asculta cu
pentru mentinerea sanatatii atentie. Computer
organelor de simt.

2
Prin chestionare orală, adresează Elevii ascultă cu atenție și
următoarele întrebări: răspund la întrebări:
1. Care sunt componentele 1. Componentele
sistemului locomotor? sistemului
2. Ce rol are sistemul locomotor sunt:
locomotor? oasele și mușchii.
2. Sistemul
locomotor are rol în
mișcarea
organismului.

3. Captarea Profesorul lanseaza o provocare Elevii răspund provocarii si Conversaţia Frontală 3 Orală
atenţiei elevilor: intrebarilor adresate de Observația Computer min
Sa adopte pozitia corecta la masa profesor. Manual
de lucru - pentru a impiedica digital
aparitia unei deformari a coloanei
vertebrale ( cifoza).

Adreseaza intrebari:

Ce oase sunt implicate? Este afectată coloana


Care este factorul de risc si efectul vertebrală.
acestuia? Deformarea coloanei
vertebrale poate fi
provocată de poziția
incorectă în bancă.
Propuneti o masura penru a preveni Adopta pozitia cerecta la
cifoza. masa de lucru.

4. Anunţarea Enunta titlul lecției: Igiena Notează titlul în caiete; Expunerea Frontală 2
temei şi a sistemului locomotor și comunică Ascultă cu atenţie Computer min
competentelor elevilor competentele pe care indicaţiile profesorului cu Manual
derivate trebuie să le atingă la sfârșitul privire la desfăşurarea orei. digital
lectiei.

3
5. Dirijarea C1 Intreabă elevii care sunt Elevii ascultă cu atenție și Conversaţia Ppt Frontală 25 Orală
invăţării C2 principalele grupe de factori de risc. răspund la întrebari: Explicația Individuală min
1. Principalele grupe Observația Computer
de factori de risc Lucrul cu Manual
Prezintă elevilor primul slide al ppt-
sunt: mecanici, manualul
ului cu titlul Igiena sistemului fizici, chimici,
locomotor ( Aplicatia 1) și le biologici.
solicită să grupeze factorii de pe 2. Elevii grupează
slide în categoriile de factori de risc factorii de risc.
care ei le-au enumerat.
Urmareste activitatea elevilor si
intervine in functie de caz.

Prezinta elevilor consecințele Urmaresc cu atentie ppt. Si


negative asupra sistemului explicatiile profesorului.
locomotor –imagini cu deformarile
coloanei vertebrale si diferite
accidente ale oaselor.

Solicită elevilor să dea exemple de Ofera raspunsuri:


sporturi în care pot apărea astfel de 3. Printre sporturile în
accidente. timpul cărora pot
Solicită acestora să identifice cu aparea accidente se
C3
ajutorul manualului ce reprezintă numără: fotbalul,
imaginea prezentată. Apoi explica baschetul, handball.
4. Imaginea reprezintă
definiția entorsei si unde apar cel
o entorsă.
mai frecvent acestea (la nivelul
gleznei și al genunchilor).

Prezintă următorul slide-ppt și îi


întreabă pe elevi ce reprezintă 5. Această imagine
imaginea. Explica ce reprezintă reprezintă o luxație.

4
luxațiile.

Frontală
Ppt Individuală Orală
Prezinta următorul accident al
C5 oaselor reprezentat de fracturi, le Privesc si asculta Computer
defineste in functie de tip. explicatiile profesorului. Manual

Prezinta etapele acordarii primului Observația


ajutor si explica tehnica: Explicația
Rest=repaus Conversația
Demonstrația
Ice=gheață
C=compresie
E=ridicat
C4
Intreabă elevii :
1. Ce trebuie să facem pentru Raspund solicitarii
a ne proteja sistemul profesorului.
1. Pentru a ne proteja
locomotor?
sistemul locomotor
2. De ce elemente au nevoie trebuie să
oasele? consumăm
Aduce completări. vitamine, să avem o
poziți corectă a
coloanei vertebrale,
să evităm gesturile
brutale.
2. Oasele au nevoie
de vitamina D, de
calciu.

5
6. Obţinerea Reaminteste planul lectiei parcurse Identifica termenii cheie. Observația Ppt Frontală 2
performanţei –word art – Igiena sistemului Explicația Individuală min
elevilor Conversația Computer
locomotor

7. Evaluarea Prin chestionare orală pe tot Răspund solicitarilor Observația Meet Frontală 1
performanţei parcursul lectiei. adresate de catre profesor. Conversația Computer Individuală min

Apreciaza verbal si noteaza elevii. Isi autoevalueaza


activitatea.

8. Transferul Ca temă pentru acasă le cere Noteaza tema. Conv ersația Frontală 1
cunoștințelor elevilor să completeze fisa de Computer Individuală min
activitate „HEXAGONUL” Hexagonul

S-ar putea să vă placă și