Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

COALA: coala cu clasele I-VIII Nr. 176 Sf. mprai Constantin i Elena PROFESOR: Neagoe Livia-Elena DATA: CLASA: a VI-a A OBIECTUL: Limba romn SUBIECTUL LECIEI: PREDICATUL VERBAL . PREDICATUL NOMINAL TIPUL LECIEI: Lecie de consolidare de cunotine Competene generale, sociale i civice 1. Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare 2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare monologat i dialogat 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse 4. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse Valori i atitudini 1. Cultivarea interesului pentru lectur i a plcerii de a citi, a gustului estetic n domeniul literaturii 2. Stimularea gndirii autonome, reflexive i critice n raport cu diversele mesaje receptate 3. Cultivarea unei atitudini pozitive fa de comunicare prin contientizarea impactului limbajului asupra celorlali i prin nevoia de a nelege i de a folosi limbajul ntr-o manier pozitiv, responsabil din punct de vedere social 4. Cultivarea unei atitudini pozitive fa de limba romn i recunoaterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personal i mbogirea orizontului cultural 5. Dezvoltarea interesului fa de comunicarea intercultural Competene specifice 1.1. identificarea informaiilor eseniale dintr-un mesaj oral, n scopul nelegerii sensului global al acestuia 1.2. identificarea secvenelor de dialog, de naraiune i de descriere dintr-un mesaj oral, n scopul nelegerii modului de structurare a acestora 1.3. sesizarea unitilor lexicale necunoscute n fluxul vorbirii, n scopul clarificrii acestora 1.4. sesizarea corectitudinii/ incorectitudinii gramaticale a unui enun i/ sau a formelor lexicale 1.5. aplicarea principiilor ascultrii active n manifestarea unui comportament comunicativ adecvat 2.1. nlnuirea clar a ideilor ntr-un mesaj oral 2.2. selectarea elementelor de lexic adecvate situaiilor de comunicare 2.3. alctuirea unor propoziii i fraze corecte din punct de vedere gramatical 2.4. adaptarea vorbirii la parteneri i la situaia de comunicare/ situaii de comunicare diverse 2.5. participarea la diferite situaii de comunicare 3.1. identificarea ideilor principale dup citirea global a unui text 3.2. recunoaterea modurilor de expunere utilizate ntr-un text narativ 3.3. identificarea expresiilor i a cuvintelor noi ntr-un text literar sau nonliterar 3.4. sesizarea corectitudinii utilizrii categoriilor gramaticale nvate

3.5. Folosirea unor tehnici/ strategii de lucru cu textul/ cartea 4.1. redactarea unor lucrri scurte pe o anumit tem, urmrind un plan 4.2. utilizarea, n redactare, a unor sinonime, antonime i derivate adecvate temei date 4.3. alctuirea unor propoziii i fraze corecte din punct de vedere gramatical, folosind corect semnele ortografice i de punctuaie 4.4. redactarea unor texte imaginative i reflexive n scopuri i n contexte variate

OBIECTIVE OPERAIONALE: a) cognitive O.c1 s identifice corect predicatele n diferite contexte; O.c2 s diferenieze predicatul verbal de predicatul nominal; O.c3 s cunoasc prin ce poate fi exprimat predicatul verbal i predicatul nominal; O.c4 s diferenieze verbele predicative de cele copulative; O.c5 s tie prin ce pri de vorbire poate fi exprimat numele predicativ; O.c6 s poat alctui enunuri corecte din punct de vedere gramatical; O.c7 s poat analiza corect predicatele din contextele date. b) afective: O.a.1. elevii vor dovedi deschidere spre nvarea problematizant; O.a.2. elevii vor fi interesai de comunicarea prin diferite feluri de propoziii; c) psihomotorii: O.p.m.1. s-i subordoneze aciunile motorii inteniei de comunicare; Resurse: Umane: - elevii, profesorul Spaio-temporale: -sala de clas, 50 minute Bibliografice: a) oficiale: Programa aprobat de MECI, Bucureti, 2009; b) metodico-didactice: Gherghina, Dumitru, Dnil, Ioan, Metodica predrii limbii i literaturii romne n coala primar, gimnaziu i liceu, Editura DIDACTICA NOVA, Craiova, 2005; c) tiinifice: Boatc, Silvestru, Gramatica limbii romne, ediia a II-a revzut i adugit, Editura Cartea colii, Bucureti, 1997; Dnil, Ioan, Limba romn algoritmii analizei gramaticale, Editura Egal, Bacu, 2001 Limba i literatura romn, manual pentru clasa a VI-a, E.D.P. Adrian Costache, Georgeta Costache Limba romn o gramatic sintetic,Grupul Editorial Art, Bucureti, 2002 Silviu Constantinescu Exerciii i analize gramaticale, E. D. P., Bucureti, 1976 Sofia Dobra Ghid de limba i literatura romn pentru cl. a V-a a VIII-a, Ed. Plus, 2005

Metodologice: METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, exerciiul, nvarea prin descoperire, problematizarea, ciorchinele MATERIALE I MIJLOACE: tabla, markere, fie de lucru, manuale, instrumente de scris, caietul elevului FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual FORME DE EVALUARE: evaluare oral

SCENARIUL DIDACTIC
MOMENTE I OBIECTIVE OPERAIONALE Moment organizatoric TIMP CONINUTUL LECIEI STRATEGII DIDACTICE FORME DE ORG. 2 -organizarea clasei i asigurarea climatului necesar desfurrii optime a activitii -verificarea temei pentru acas Elevii sunt anunai c urmeaz s aprofundeze studiul unei noiuni pe care o cunosc din anii anterior i sunt rugai s ofere soluia unor ghicitori(anexa 5). Se anun titlul leciei i se enumer obiectivele operaionale Frontal RESURSE MAT. I PROCED. Conversaia Caietele elevilor PROBLEME DE EVALUARE

Verificarea modului n care elevii au alctuit tema pentru acas i corectarea eventualelor greeli.

Captarea ateniei

Frontal

Conversaia

Anunarea subiectului leciei i a obiectivelor

Frontal

Conversaia

Notarea titlului leciei n caiete.

Conducerea nvrii i asigurarea feedback-ului O1, O2

10 O2

Pe fia de lucru pe care au primito (Anexa 1), elevii sunt solicitai s sublinieze predicatele i s precizeze felul lor. Li se cere apoi s-i aminteasc definiia predicatului: Partea principal de propoziie care arat ce face, ce este sau cum este subiectul. Elevii sunt solicitai apoi s sesizeze diferenele ntre predicatul verbal i cel nominal i se defineasc aceste dou noiuni.

Frontal

Exerciiul Conversaia Fia de lucru

Sublinierea corect a predicatelor i precizarea felului acestora. Definirea corect predicatului. a

Frontal

Conversaia Explicaia

Evidenierea diferenelor ntre predicatul verbal i cel nominal i definirea corect a acestora. Identificarea corect a prilor de vorbire prin care poate fi exprimat predicatul verbal i crearea de enunuri proprii care s le ilustreze.

Elevii trebuie s-i aminteasc prin ce poate fi exprimat predicatul verbal (verb predicativ personal, locuiune verbal adverb predicativ, interjecie predicativ) li se cere s alctuiasc enunuri pentru fiecare dintre ele. *Pe msur ce se rezolv sarcinile de lucru, elevii vor completa ciorchinele de pe Anexa 3.

Frontal Individual

Conversaia Explicaia

O3

Ciorchinele Frontal Conversaia Explicaia Ciorchinele Precizarea structurii predicatului nominal i exemplificarea verbelor copulative.

Li se cere apoi elevilor s precizeze structura predicatului nominal (verb copulativ + nume predicativ) i s dea exemple de verbe copulative.

O4

Elevii trebuie s observe c unele verbe au dubl valoare: verbe predicative i verbe copulative. (ex. nr. 2 din Anexa nr. 1) 15 Se solicit apoi elevilor s-i aminteasc prile de vorbire prin care se poate exprima numele predicativ (se dau exemple i se completeaz ciorchinele): -substantiv :-n N -n Ac -n G -n D -pronume personal: -n N -n Ac -n G -n D -pronume reflexiv: -n Ac -pronume demonstrativ -pronume posesv -adjectiv -numeral cardinal cu valoare substantival -numeral ordinal cu valoare substantival -verb nepredicativ:-infinitiv -supin -adverb -interjecie Elevii sunt apoi solicitai s analizeze un predicat verbal i un predicat nominal de pe fia de lucru primit la nceputul activitii (ex. nr. 3 Anexa 1) Elevii sunt solicitai s rezolve sarcinile de lucru de pe fia cu testul formativ (Anexa 4)

Frontal

Exerciiul Conversaia Demonstraia Exerciiul Precizarea prilor de vorbire prin care poate fi exprimat numele predicativ.

Frontal O5, O6

Frontal

Exerciiul Ciorchinele

Alctuirea de enunuri corecte din punct de vedere grammatical. Completarea ciorchinelui

O7

Individual

Analiza gramatical

Analizarea corect a celor dou predicate.

Consolidarea cunotinelor

Individual

Exerciiul Test formativ

Rezolvarea corect sarcinilor de lucru.

Asigurarea reteniei i a transferului

TEM PENTRU ACAS: 2 Imagineaz-i c eti rege/ regin n mpria Plantelor/ Apelor. Alctuiete un scurt text, n care s-i prezini teritoriul i supuii. Subliniaz cu o linie predicatele verbale i cu dou linii pe cele nominale i analizeaz cte unul din fiecare.

ANEXA 1
1. Subliniai predicatele din textele urmtoare i precizai felul lor:

Fntna era adnc i nu avea nici roat, nici cumpn (I. Creang) Era un brbat mrunel, cam uzat; brbua rocat ncepuse a-i cruni. (M. Sadoveanu) ntotdeauna am rmas uimit n faa acestei personaliti de o putere att de covritoare. (P. Sadoveanu) Asta-i grija ta acuma, fat, s-mi faci asemenea ruine; Acuma ai ajuns domnioar? (M. Sadoveanu)

2. Stabilii valoarea verbelor subliniate n urmtoarele enunuri:


a. Ionela este n grdin. b. Ionela este prietena mea. c. Mama a ajuns acas. d. Mama a ajuns btrn. e. Prietena mea a ieit medic. f. Prietena mea a ieit de la magazin.

3. Analizai un predicat verbal i un predicat nominal, la alegere, din textele de mai sus.

ANEXA 2

Predicatul verbal / predicatul nominal -fi de lucru1. Alctuii enunuri n care urmtoarele verbe s fie, pe rnd, verbe predicative i verbe

copulative: a iei, a rmne, a nsemna, a ajunge.

2. Precizai valorile morfologice ale verbului a fi n urmtoarele enunuri:

Grdina nflorit este locul meu preferat. Nimeni nu este acas. Ar fi venit i el, dar nu i-au dat voie.

ANEXA 3

Predicatul

Verb

Predica t

Predicatul

Predicat

Anexa 4
Fisa de evaluare PREDICATUL

1. Completeaza spatiile punctate cu informatiile corespunzatoare: a. Predicatul care raspunde la intrebarea .......................................este predicatul verbal. b.Predicatul nominal arata......................,.........................sau............................subiectul. c. Predicatul nominal este alcatuit din................................si............................................ d. Numel epredicativ poate fi........................................sau............................................... e. Predicatul verbal are verbul copulativ numai la moduri... f. Principalele verbe copulative studiate sunt.si.................................... 2. Incercuieste raspunsul corect :

In propozitia : Bunica este pe banca, predicatul este : a. b. c. verbal nominal cu nume predicativ simplu nominal cu nume predicativ multiplu

Predicatul propozitiei: Prietena mea este desteapta, harnica si frumoasa, predicatul este: a. b. c. este este desteapta, harnica si frumoasa este desteapta

Predicatul din propozitia: Alexandrei i-ar fi placut ideea, este: a. b. c. predicat verbal, exprimat prin verb la modul indicativ predicat verbal , exprimat prin verb la modul conjunctiv predicat verbal, exprimat prin verb la modul conditional-optativ

3.

Recunoasteti predicatele din enunturile de mai jos si precizati tipul lor:

Si-a amintit unde era cartea. Mi-a spus ca este doctor, dar nu l-am crezut. Problema a fost intotdeauna el. I-a placut ca am vizitat-o. Crede ca nu este pregtit.

Anexa 5 Ghicitoare

Tot mereu ies la iveala, Caci sunt parte principala Intr-o propozitie. Asta-i o conditie. Intrebarea care-i place E, in primul rand, ce face? Bun, v-am spus si altadata, Orice-ar fi, mereu arata Tot ce face subiectul. Hai, ghiceste, e momentul!

S-ar putea să vă placă și