Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

SCOPUL LECTIEI: - reflectia asupra comportamentelor proprii si a rezultatelor obtinute CONCEPTE CHEIE(maxim 5): - autoevaluare, autocunostere, perceptia propriei persoane OBIECTIVE: la sfrsitul lectiei, elevii vor fi capabili sa:
sa-si identifice punctele tari si punctele slabe, interesele si abilitatile sa si cunoasca calitatile si limitele care i caracterizeaza sa-si contureze imaginea de sine

RESURSE: Resurse materiale: cartonase colorate, fise de lucru, chestionar, coli albe de hartie,
colorate, pixuri, creioane rigla, markere

Resurse procedurale/metode: conversasia, expunerea, explicatia, activitate individuala FORME DE ORGANIZARE: individuala, frontala si pe grupe Moment organizatoric : - profesorul
si elevii se pregatesc pentru derularea activitatii asigurnd materialele si atmosfera corespunzatoare

Crearea starii aperceptive emotionale/captarea atentiei


Exercitiu de spargere a ghetii " Fulgii de zapada" 646r178g . Fiecare elev primeste o foaie de hrtie. Elevii sunt rugati sa nu puna ntrebari, sa fie foarte atenti la explicatii si sa execute ceea ce nteleg. Li se cere sa ndoaie foile si sa rupa coltul din stnga. Aceasta comanda se repeta de patru ori. Li se cere sa desfaca foaia si sa observe fulgii formati. care sa

Concluzii : se observa ca desi toti elevii au facut acelasi lucru nu exista mai multi elevi obtina acelasi rezultat.

Cunoasterea de catre adolescenti si tineri a partilor pozitive si negative ale personalitatii lor joaca un rol important n gasirea unor modalitati de depasire a aspectelor negative si a unor modalitati de dezvoltare a ceea ce au mai bun. Exista foarte multe elemente ale personalitatii n formare de care ei nu sunt constienti, elemente pe care le ignora sau le minimalizeaza precum si elemente de care sunt mndri. Autocunoasterea sau autoaprecierea reprezinta cunoasterea calitatilor si defectelor proprii, a capacitatilor, aptitudinilor si atitudinilor, a trasaturilor de personalitate precum si a gradului lor de dezvoltare. Ea se realizeaza prin comparatie cu ceilalti oameni si evidentiaza particularitatile individuale n cadrul unor grupuri.

Derularea activitatii Pasul 1. Harta inimii


Fiecare elev primeste o foaie pe care este desenata o inima ce cuprinde patru zone numerotate cu A, B, C, D. Elevii vor trebui sa completeze cele 4 zone n modul urmator: A- cel putin 3 calitati personale care iti plac cel mai mult; B- cel putin 3 lucruri din viata ta pe care ti-ar placea sa le schimbi; C- cel putin 3 lucruri pe care le faci bine; D- cel putin 3 cuvinte care ti-ar placea sa se spuna despre tine;

Concluzii. se citesc cteva fise dupa care acestea se vor afisa pe un panou Pasul 2. Oglinda
Se vor forma 4 grupe de elevi n modul urmator: fiecare elev va trebui sa numere pna la 4 numarul zis de fiecare elev fiind numarul grupei careia acesta i apartine. Fiecare membru al grupului primeste cte o coala alba n care va desena chenarul unei oglinzi, lasnd cel putin 2,5 cm spatiu pe margine. Fiecare trebuie sa-si treaca numele ca titlu si sa scrie cuvinte si convingeri n interiorul oglinzii, care sa descrie felul n care se percepe. Cnd fiecare si-a ndeplinit sarcina, vom aduna colile si le vom da altui grup care sa scrie n spatiul alb din jurul oglinzii comentarii pentru fiecare dintre colegi. Dupa ce toti si-au ndeplinit sarcinile, vom da oglinzile napoi celor ce le-au creat, si le vom acorda timp pentru citirea comentariilor Concluzii : Elevii vor fi ntrebati daca exista vreo diferenta ntre modul n care s-au evaluat ei si modul n care sunt perceputi de ceilalti. Folosind harta inimii vor fi pusi sa identifice daca exista cuvinte scrise n zona D care se regasesc n spatiul alb din jurul oglinzii.

Pasul 3. Ierarhizeaza-ti valorile


Fiecare elev primeste o fisa pe care sunt trecute diferite valori urmnd a-i fi atribuita fiecarei valori un numar. Concluzii. Se citesc cteva fise si se discuta dupa care se compara cu harta inimii.

Evaluarea activitatii

Elevii vor completa un chestionar prin care vor evalua activitatea desfasurata. Fisa de lucru Cunoaste-te pe tine! Harta inimii

Cerinta: completeaza spatiile inimii astfel: A- cel putin 3 calitati personale care iti plac cel mai mult; B- cel putin 3 lucruri din viata ta pe care ti-ar placea sa le schimbi; C- cel putin 3 lucruri pe care le faci bine; D- cel putin 3 cuvinte care ti-ar placea sa se spuna despre tine; IERARHIZEAZ-I VALORILE Selecteaza valoarea cea mai importanta pentru tine si scrie 1 n dreptul ei. Continua n felul acesta pna cnd parcurgi toate punctele. Valoarea careia i vei atribui numarul 14 va fi cea mai putin importanta pentru tine.

VALOAREA 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. O buna conditie fizica (forma fizica) Siguranta economica Inteligenta Educatia Curatenia Casatoria Copii O cariera de succes Fericirea Religia Prietenia Libertatea Cetatenia Familia
CHESTIONAR 1. 2. 3. Dati o nota activitatii desfasurate. Ce v-a placut? Ce nu v-a placut?

4.

Credeti ca v-a fost utila? Daca da, de ce?

Cum se definete? Educaia incluziv a aprut ca rspuns la neajunsurile educaiei integrate, care nu a reuit s mpiedice marginalizarea copiilor care prezentau diferene fa de norma general a populaiei colare. La Conferina Mondial Educaia pentru toi; satisfacerea nevoilor de baz ale nvrii, de la Jomtiem Thailanda, 1990, s-a elaborat o nou strategie a educaiei, fundamentat pe paradigma educaia pentru toi, iar educaia incluziv a devenit parte integrant a educaiei pentru toi. Educaia incluziv, ca sintagm, apare prin 1990, bazndu-se pe principiul incluziunii care este mai cuprinztor dect cel al integrrii. Incluziunea se refer la faptul c oricine, indiferent de deficiena sa sau de dificultile pe care le ntmpin n nvare, trebuie tratat ca un membru al societii, iar diversele servicii speciale de care are nevoie, trebuie furnizate n cadrul serviciilor sociale, educaionale, medicale i celelalte servicii puse la dispoziia tuturor membrilor societii (ap. Popovici D., 1999). Astfel, incluziunea i educaia incluziv pun accentul pe necesitatea ca sistemul educaional i colile/grdiniele s se schimbe i s se adapteze continuu pentru a rspunde diversitii copiilor i nevoilor ce decurg din acestea. n Declaraia de la Salamanca (1994) se stipuleaz:Principiul fundamental al colii incluzive este c toi copiii trebuie s nvee mpreun , oricnd acest lucru este posibil, indiferent de dificultile pe care acetia le pot avea sau de diferenele care pot exista ntre ei. Educaia incluziv se definete prin urmtoarele particulariti: susine i confirm c toi copiii pot nva i au nevoie de o form de sprijin pentru nvare; urmrete s identifice i s minimizeze barierele nvrii; este mai cuprinztoare dect educaia formal obinuit cuprinznd: educaia pentru familie, pentru comunitate, alte oportuniti de educaie n afara colii presupune schimbare de atitudini, comportamente, curriculum, care s satisfac diversitatea copiilor, inclusiv a celor cu c.e.s; este un proces dinamic, care se dezvolt continuu n funcie de cultur i context este parte a strategiei de dezvoltare a unei societi incluzive Deci, n contextul actual naional, educaia incluziv devine tipul de educaie responsabil de asigurarea dreptului la educaie al tuturor copiilor, fr nici o discriminare i, mai ales, de asigurarea unei educaii de calitate. Cum se realizeaz? Realizarea educaiei incluzive presupune: existena i aplicarea principiilor incluziunii: principiul drepturilor egale, principiul nondiscriminrii, principiul egalizrii anselor n educaie, principiul centrrii pe copil, principiul interveniei timpurii, principiul educaiei de baz pentru toi copiii, principiul asigurii serviciilor de sprijin, principiul cooperrii i parteneriatului. punerea n aplicare a unei pedagogii incluzive, o pedagogie a diversitii, care conine n esena ei atributele de a fi: pedocentrist, progresist, personalizat, optimist, social, o pedagogie a iubirii. elaborarea unui curriculum incluziv , care s se definesac prin flexibilitate i diversitate: curriculum-ul adaptat la nevoile copilului; diversitatea situaiilor de nvare i a materialelor suportive; metodologie didactic diversificat, interactiv, adecvat stilurilor i tipurilor de nvare diferite ale elevilor; diversitate n evaluare: forme, metode, instrumente. crearea i funcionarea unui sistem de servicii de sprijin la toate nivelurile nvmntului: asisten psiho-pedagogic (psiholog, logoped), asisten social, medical, sprijin n nvare (nvtor/profesor de sprijin). n concluzie: coala Incluziv exprim extinderea scopului colii obinuite, n mare msur, transformarea acesteia pentru a putea rspunde unei diversiti mai mari de copii, n spe copiilor marginalizai, defavorizai i/sau exclui de la educaie. Educaia Incluziv presupune un proces permanent de mbuntire a instituiei colare avnd ca scop exploatarea resurselor existente, mai ales a resurselor umane, pentru a menine participarea la procesul de nvare a tuturor elevilor din cadrul unei comuniti Educaia / coala Incluziv accentueaz necesitatea dezvoltrii colii, pentru a oferi acces necondiionat i a rspunde adecvat nevoilor educaionale diferite ale tuturor copiilor, astfel nct s armonizeze diferenele de nvare, diferenele ntre grade de reuit colar, s asigure o educaie eficent pentru toi. (Vrma, T., 2001).

Psih. Tana Vaida Centrul de Resurse i Asisten Educaional Sperana

... Eu sunt copilul. Tu ii n minile tale destinul meu. Tu determini n cea mai mare msur, dac voi reui sau voi eua n via! D-mi, te rog, acele lucruri care s m ndrepte spre fericire. Educ-m, te rog, ca s pot fi obinecuvntare pentru lume". (Din Child's Appeal, Mamie Gene Cole) Centrarea ateniei educaionale pe grupurile vulnerabile este un indiciu al nivelului de civilizaie atins de o anumit societate i aceasta impune cutarea unor noi formule de solidaritate uman, fapt ce are o semnificaie aparte n societatea noastr. n concordan cu Convenia pentru Drepturile Copilului i recurgnd la principiul nondiscriminrii, drepturile c opiilor trebuie respectate indiferent de ras, culoare, sex, limb, religie, indiferent de originea lor naional, etnic sau social, de situaia lor material, de incapacitatea lor, sau de alt situaie. Educaia incluziv are ca principiu fundamental - un nvmnt pentru toi, mpreun cu toi - care constituie un deziderat i o realitate ce c tig adepi i se concretizeaz n experiene i bune practici de integrare / incluziune. Programele de stimulare timpurie a dezvoltrii reprezint o etap decisiv n realizarea obiectivelor educaiei pentru toi. Acestea au o influen determinant asupra formrii inteligenei, a personalitii i a comportamentelor sociale. n pedagogia contemporan exist o preocupare intens pentru gsirea cilor i mijloacelor optime de intervenie educativ nc de la vrstele mici asupra unei categorii ct mai largi de populaie infantil. Integrarea/ incluziunea poate fi susinut de existena unui cadru legislativ flexibil i realist, de interesul i disponibilitatea cadrelor didactice din coala de mas i din coala special, de acceptul i susinerea prinilor copiilor integrai, de implicarea ntregi societi civile, dar i de nivelul de relaii ce se formeaz i se dezvolt la nivelul clasei integratoare, care se bazeaz pe toleran i respect fa de copilul cu probleme. Grdinia care i recepteaz n colectivitatea sa pe copiii defavorizai i i determin intern, direct i indirect atitudinea fa de acetia este alctuit din: educatoare, prini, copii, iar la nivel extern, societatea cu numeroase instituii i diveri factori, media etc. O condiie esenial pentru reuita acestor aciuni comune ale celor trei factori activi din grdini este existena unor relaii de nelegere, constructive care se realizeaz prin atitudini deschise, prin disponibilitate, printr-un pozitivism specific ce se cimenteaz cu voin i convingere.

Educatoarea trebuie s cunoasc deficienele copiilor pe care i va primi n grup n scopul nelegerii acestora i pentru a-i putea modela activitile, n funcie de necesitile copiilor. Grupa n care va fi integrat copilul cu cerine speciale va trebui s primeasc informaii ntr-o manier corect i pozitiv despre acesta. Este foarte important sensibilizarea copiilor i pregtirea lor pentru a primi n rndurile lor un coleg cu dizabiliti. Sensibilizarea se face prin stimulri: crearea i aplicarea unor jocuri care permit stimularea unor deficiene (motorie, vizual, auditiv), ceea ce determin copiii s neleag mai bine situaia celor care au dizabiliti; prin povestiri, texte literare, prin discuii, vizitarea/ vizita unor persoane cu deficiene. Primirea n grup a copilului cu cerine educative speciale, atitudinea fa de el trebuie s pstreze o aparen de normalitate, copilul trebuind s fie tratat la fel cu ceilali copii din grup. Conduita i atitudinea educatoarei trebuie s demonstreze celorlali copii c i se acord precolarului cu dizabiliti aceeai valoare ca i celorlali, respectndu-se principiul democratic al valorii egale. Educatoarea trebuie s evite comptimirea, mila sau alte conduite inadecvate care pot semnifica de fapt devalorizarea copilului cu dizabiliti. De aceea, trebuie s exprime aceleai ateptri i s stabileasc limite similare n nvare, ca i pentru ceilali copii din grup. Ea trebuie s i asume rolul de moderator i s promoveze contactul direct ntre copiii din grup i s direcioneze ntrebrile i comentariile acestora ctre copilul cu cerine educative speciale. De asemenea, trebuie s ncurajeze i s stimuleze ori de cte ori este nevoie pe acetia, sdindu-le ncrederea n forele lor proprii, n propria reuit n aciunile ntreprinse, evideniind unele abiliti sau interese speciale lor n dezvoltarea i sprijinirea crora trebuie implicate i familiile copiilor. Copiii cu cerine educative speciale integrai n programul grdiniei dispun de o bun colaborare ntre educatoare, prini, psihologi (psihopedagogi) i profesorul logoped. Prinii sunt parteneri la educaie pentru c dein cele mai multe informaii despre copiii lor. Relaia de parteneriat ntre prini i grdini presupune informarea prinilor cu privire la programul grupelor, la coninuturile i metodele didactice, dar presupune i edine cu acetia i participarea lor la expoziii, drumeii, excursii, serbri, vizite, etc, n care sunt implicai proprii lor copii. Aceast relaie a grdiniei cu prinii copiilor cu cerine educative speciale este necesar i benefic, ea furniznd informaional specificul dizabilitii precolarului, precum i date despre contextul de

dezvoltare a acestuia. Prinii informeaz i despre factorii de influen negativ care ar trebui evitai (fobii, neplceri, stimuli negativi, atitudini, care determin inhibarea / izolarea copiilor). Angajarea i responsabilizarea familiei n educaia copiilor este fundamental pentru reuita participrii n grdini. La orice copil, n mod particular la copiii cu dizabiliti gradul de interes i de colaborare a prinilor cu grdinia este cel mai adesea direct proporional cu rezultatele obinute de copii. De aceea, putem afirma c familia este primul educator i are cel mai mare potenial de modelare. Grdinia are rolul de a sprijini familiile s aib ncredere n resursele proprii, s fac fa greutilor cu care ele se confrunt. Educaia prinilor i consilierea au un rol important n integrarea copiilor cu afeciuni de natur psihic, emoional, ori de alt natur n grdini. Comunicarea printe educatoare, sau chiar comunicarea printe copil, n contextul integrrii copilului n instituia grdiniei asigur un anumit echilibru. Familiile dezorganizate au un mod caracteristic afectat de tiparul de comunicare, echilibrul familiei fiind sever tulburat de permanenta existen a conflictelor. Familia este cea care poate influena copilul pe mai multe ci, iar rezultatele disfunciei familiale se situeaz ntre cei doi poli: hiperprotecie sau neglijare. n familiile echilibrate comunicarea ntre membrii acesteia decurge fr perturbri. Prin informare, prinii au descoperit cum s gseasc i s aplice soluii eficiente n rezolvarea problemelor ridicate de copii. De-a lungul anilor am lucrat cu precolari ce proveneau din diferite medii sociale: copii ce se bucurau de toate condiiile unei viei lipsite de griji, dar i cu copiii din familii monoparentale, dezorganizate, familii numeroase cu copii muli care nu-i puteau asigura de cele mai multe ori traiul zilnic. Printre acetia s-au numrat copii cu tulburri/ deficiene de limbaj i comunicare, care au fost cuprini n activitatea de terapie logopedic desfurat de profesorul logoped, educatoarea desfurnd n paralel o activitate susinut pentru: - dezvoltarea/ exersarea auzului fonematic i a respiraiei verbale; - dezvoltarea vocabularului uzual/ funcional i exersarea comunicrii; - exersarea/ dezvoltarea psiho motricitii, motivaiei i afectivitii. Precolarii: T. R. cu diagnostic logopedic de rotacism i suspect de Sindromul London Down; T. F. C. cu diagnostic logopedic de dislalie poliform, coordonare motorie deficitar, auz fonematic deficitar i pronunie infantil cu omisiuni, nlocuiri, inversiuni; C. I. A. cu diagnostic logopedic de dislalie poliform, pronunie infantil i deprinderi greite de pronunie, au beneficiat de o

atenie deosebit prin intermediul terapiei logopedice, consilierii psihologice i implicrii familiei, mpreun cu toi aceti factori reuind s facilitez integrarea copiilor n grupa de precolari i adaptarea lor la mediul grdiniei. Metoda principal de lucru cu precolarii a fost exerciiul-joc de prevenire i corectare a tulburrilor de vorbire la precolari. Prin exerciiu - joc copiii sunt atrai, interesai, participativi, prelund uneori jocul i n afara activitilor organizate. Exemplific prin cteva exerciii - joc: Telefonul: rrr sau rrr.; greierele: rrr..sau cri, cri.cri..; oprim caii: brrrbrr; Cocoul: cucurigu!; etc. Am organizat i desfurat jocuri de exersare a pronuniei corecte: Spune la fel ca mine, S facem ca vntul, ca arpele, ca albina......, Ce se aude?, Cine vine?; jocuri de atenie i de organizare spaial: Unde am aezat ppua etc; jocuri de analiz i sintez mental: Ghici cine lipsete, contribuind la dezvoltarea auzului fonematic, a aparatului fonator a deprinderilor de exprimare corect, coerent i expresiv la aceti copii. Precolarul M.I diagnosticat cu autism, care prin natura sa, triete n sine, cu sine; are propriile gnduri i puncte de vedere; nu relaioneaz n mod obinuit cu ceilali, deoarece are dificulti n a nelege dorinele, emoiile, atitudinile altora i, de aceea ne apare egocentrici ori nepstori. Am structurat un program de educare adecvat acestui copil, prin care, respectndu-i nevoile i posibilitile, s-l aduc mai aproape de lumea noastr, s i formez deprinderi sociale care s i dea posibiliti de integrare. n colaborare cu familia copilului am desfurat tehnici de formare a deprinderilor sociale concretizate n: joc de rol, nregistrri audio video, imitaie, jocuri creative, etc. Am organizat cursul pentru prini Educai aa! n cadrul Proiectului Naional Educaia Prinilor care s-a dovedit a fi un mod de informare educaional i de sprijin acordat prinilor aflai n dificultate privind educaia copiilor. Scopul acestui curs a fost de a mbunti relaiile dintre prini i copii, comunicarea intra-familial, deoarece aceasta este condiia dezvoltrii sntoase i armonioase a copilului, de a preveni unele probleme grave de educaie i a unor probleme n comportamentul copilului. Prin aceste curs consider c am contribuit la schimbarea mentalitii prinilor i atitudinii lor fa de copii ceea ce va determina educaia corespunztoare a acestora. Pentru integrarea cu succes a copiilor cu dizabiliti n nvmntul de

mas, n grupele obinuite de copii sunt necesare: - Existena unor centre de resurse, informare i comunicare; - Formarea iniial i continu a cadrelor didactice n problematica CES; - Adaptarea i flexibilitatea curriculum-ului (pre)colar; - Evaluarea progresului colar al copiilor cu CES integrai n grdiniele obinuite; - Implicarea, ncurajarea participrii prinilor, schimbul de informaii, consilierea prinilor n msura solicitrilor i a necesitilor, mobilizarea resurselor disponibile i competente. Referinte: - Revista nvmntul Precolar nr.3-4, Bucureti 2005; - Revista nvmntul Precolar nr.1-2, 2006; - Revista nvmntul precolar n mileniul III, Editura Reprograph, Craiova 2005; - Ecaterina Vrasmas, Introducere n educaia cerinelor speciale, Editura Credits, Bucureti 2004; - Traian Vrasmas, nvmntul integrat i/sau incluziv, Editura Aramis, Bucureti 2001; - Traian Vrasmas, coala i educaia pentru toi , Editura Miniped, Bucureti, 2004 sursa imaginii : freeschoolclipart.com

S-ar putea să vă placă și