Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de activitate didactic

Subiectul : Verbul
Tipul leciei : de consolidare de cunotine
Scopul : Consolidarea cunotinelor despre verb
Obiective operaionale :
- Obiective cognitive:
- s formuleze propoziii dup imagini date
- s identifice verbul din propoziii
-s completeze propoziiile lacunare cu verbe la forma corespunztoare
- s dea exemple de verbe la diferite timpuri
-s analizeze verbele din propoziii identific!nd persoana numrul i timpul
- s se exprime corect cursiv prin exersarea actului vorbirii
- s converseze pe baza unor "ntrebri i imagini
- s formuleze rspunsuri clare corecte i precise
- Obiective afective :
- s dovedeasc interes pentru activitate
- s participe activ i contient la ore
#etode i procedee : conversaia observaia exerciiul munca independent "nvarea prin
descoperire
#i$loace de "nvm"nt : imagini fie de lucru
Etapele leciei Strategia didactic Metode i
procedee
1.Moment organizatoric
-%regtirea materialelor didactice "n vederea
desfurrii optime a activitii
conversaia
2.Captarea ateniei
-&levii primesc c!te o imagine pe baza creia vor
trebui s formuleze o propoziie
-'poi sunt solicitati s sublinieze cu o linie roie
substantivele i cu o linie albastr verbele din
propoziii
-observaia
-"nvare prin
descoperire
3.Anunarea temei
-Se anun tema activitii i se noteaz titlul
leciei la tabl i "n caiete
-conversaia
4.e!"urarea activitii
-&levii sunt "ntrebai cu privire la definiia
verbului i la ceea ce ne arat el(
-Se discut cu elevii despre persoana verbului
pun!nd apoi "n propoziie verbele la forma
corespunztoare i identific!nd persoana :
&a )a merge* la bibliotec(
&u )a vorbi* la telefon(
Tu ) a desena* o +art(
&l )a $uca* fotbal(
#aria )a pregti* un tort(
&levii )a "nva* la coal(
'cest exerciiu se realizeaz la tabl (
-Se discut cu elevii despre numrul verbului
-,rmtorul exerciiu const "n completarea
tabelului de pe tabl cu propoziiile potrivite "n
funcie de numrul verbului( )'nexa -(*
-&levii sunt "ntrebai despre timpurile verbului
- explicaia
-exerciiul
-conversaia
-explicaia
-munca
independent
care sunt acestea i s dea exemple(
-.a exerciiul urmtor elevilor li se cere s
sc+imbe propoziiile date trec!nd verbul la cele
trei timpuri( )'nexa /(*
-exerciiul
#. $%inerea per"ormanei -&levii vor trebui s completeze propoziiile
lacunare cu verbele corespunztoare(
)'nexa 0(*
-observaia
-exerciiul
&. Evaluarea per"ormanei -%e baza unui text dat elevii vor sublinia verbele
urm!nd s le analizeze la tabl i "n caiete
indic!nd numrul persoana i timpul(
- .a finalul leciei se vor face aprecieri cu privire
la modul "n care elevii au participat la activitate(
-explicaia
-exerciiul
-conversaia
Anexa 1.
Numrul singular Numrul plural
Biatul alearg. Copiii se joac cu zpada.
Primvara a sosit. Noi plecm la teatru.
Maria terge praful Ei citesc un roman.
El merge la bibliotec. Frunzele au nverzit.
Anexa 2.
Timpul trecut Timpul prezent Timpul viitor
Biatul a alergat. Biatul alearg. Biatul va alerga.
Primvara a sosit. Primvara sosete. Primvara va sosi.
Ei au citit un roman. Ei citesc un roman. Ei vor citi un roman.
Noi am plecat la teatru. Noi plecm la teatru. Noi vom pleca la
teatru.
Anexa 3.
#ama1111111(vasele la buctrie( a "nt!rziat
#!ine #i+ai 11111111((o vedere tatlui( va zbura
2eri trenul 11111111(( 1 03 de minute( spal
'cum 1111111111(la matematic( va trimite
'vionul 11111111((peste c!teva minute( "nv
&a (((((((((((((((((((((((((((((((((( la bibliotec( 'a merge(
&u ((((((((((((((((((((((((((((((((( la telefon( 'a vor%i(
Tu(((((((((((((((((((((((((((((((((( o +art( ' a de!ena(
&l ((((((((((((((((((((((((((((((((( fotbal( 'a )uca(
#aria ((((((((((((((((((((((((((((((((((((((( un tort( 'a pregti(
&levii (((((((((((((((((((((((((((((((((((((( la coal( 'a *nva(
'nalizai verbele din textul urmtor art!nd persoana numrul i timpul
lor :
4%e o st!nc neagr "ntr-un vec+i castel
,nde curge-n vale un r!u mititel
%l!nge i suspin t!nra domni
5ulce i suav ca o garofi
Cci "n btlie soul ei dorit
' plecat cu oastea i n-a mai venit(6

S-ar putea să vă placă și