Sunteți pe pagina 1din 19

ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL

PROIECT DIDACTIC

DATA: 21.05.2013
PROPUNTOR: AGAVRILOAEI PAULA
UNITATEA DE NVMNT: G. P. N. BRTI
NIVELUL/GRUPA: I/GRUPA MIJLOCIE
TEMA ANUAL DE NVARE: ,,CND, CUM I DE CE SE NTMPL?
TEMA SPTMNAL: ,,PSRI DE CURTE I PUII LOR
TEMA ACTIVITII: ,,SNTATE DE LA TOATE
ETAPELE ACTIVITII:
-Salutul ,,HRISTOS A NVIAT!
-Prezena (verificarea prezenei copiilor prin aezarea simbolurilor pe panoul prezenei);
-Completarea Calendarului naturii -completarea cu jetoane specifice (vremea, anotimpul, luna,
ziua, obiecte de mbrcminte);
-mprtirea cu ceilali: la ntrebarea CINE NE AJUT S CRETEM MARI I SNTOI?,
copiii enumer alimentele care ajut la dezvoltarea lor armonioas.
- Activitatea de grup: Ridichea uria jurnalul grafic
-Noutatea zilei: Mascota PitiClic
-Mesajul zilei :,, UNDE-S MULI PUTEREA CRETE

SCOPUL ACTIVITII:

Stimularea comunicrii i a interrelaionrii n cadrul grupului n vederea dezvoltrii


comportamentelor de cooperare, prosociale, proactive.

OBIECTIVE OPERAIONALE:
-s utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei adoptnd un comportament adecvat n timpul
salutului (privire, mimic, gesturi);
-s marcheze caracteristicile vremii prin simboluri adecvate, numind anotimpul, luna, ziua, n care se
desfoar activitate;
- s completeze rochia primverii;
-s identifice numrul bieilor, al fetielor i numrul total al copiilor prezeni la activiti;
- s precizeze schimbrile care au loc n natur n anotimpul primvara;
-s schimbe impresii, preri, opinii referitoare la tema n derulare;
-s interpreteze cntece sau poezii propuse de educatoare/colegi.
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul;
b) Resurse materiale: plan cu gradinar, jetoane, lipici,

panoul prezenei, Calendarul naturii,

jetoane cu caracteristici ale vremii, ecusoane, marker, mesajul zilei, cd, laptop, plane, mascota
PitiClic, .
c) Resurse umane: precolarii grupei, educatoare
d) Resurse temporale: 25 minute
e) Elemente de joc: surpriza, mnuirea materialelor, micarea, aplauzele;
f) Forme de organizare: frontal, individual;
BIBLIOGRAFIE:

*Ministerul Educaiei, Cercetrii i Tineretului, Curriculum pentru nvmntul precolar (3-6/7 ani),
2008
*Smaranda Maria Cioflica i colab. Ziua bun ncepe la ntlnirea de diminea - Ed. Tehno-Art
2010

SCENARIUL DIDACTIC

Copiii, odat ajuni la grdini, intr n sala de grup lund loc pe scunelele aezate n
form de semicerc pentru stabilirea unui contact vizual cu toi membrii grupei. Educatoarea, i
salut astfel: ,,HRISTOS A NVIAT COPII FRUMOI I SNTOI!
Prescolarii se salut folosind salutul Hristos a nviat printr-o strngere de mn cu vecinii
din dreapta i din stnga rostindu-i numele.debutul n activitate se realizeaz
Colo dupa deal in sat
Isi arata fata
Soarele s-a luminat
Buna dimineata!
Refren:
La, la, la, la, la, la, la, buna
dimineata!
La, la, la, la, la, la, la
dimineata!

Hei, cocosul s-a trezit


Cu mult inainte!
Spune ca nici n-a dormit,
L-a durut un dinte.
Refren:
Dar, fireste, n-a crezut
Nimeni toate astea.

Ba, ratoiul priceput


A schimbat povestea.
Refren:
"-Asta sa i-o spui cui vrei,
Fugi de-aici ca minti!
Mai cocos nu esti Grivei,
Ca sa ai si dinti?"...

Prezena. Le voi prezenta copiilor o imagine care o reprezint un coco i o gin. Ei


vor observa c aceste fsri au farfurioare goale. . Precolarii vor fi anunai c timp de o sptmn
vor completa aceaste farfurioare cu grune. Fetele vor hrani gina iar bieii cocoul i aa vom
putea realiza i prezena zilnic. Voi chema apoi un bieel s stabileasc numrul fetielor prezente ,
apoi voi chema o fei s stabileasc numrul bieilor prezeni, la final un copil va comunica
numrul copiilor prezeni la activitate.

,,Cocoselul,,

Cocoselul nostru striga-n gura mare

Canta cocoselul dis de dimineata

Pentru gradinita, timpu-i de plecare!

Scoala-te copile, spala-te pe fata!

Ref: Cucurigu! Cucurigu!

Ref: Cucurigu! Cucurigu!

Calendarul naturii se completeaz cu jetoane corespunztoare vremii de afar; se


stabilete anotimpul, luna, ziua n care se petrece aciunea, ce zi a fost naintea ei i ce zi urmeaz,
vestimentaia potrivit acestui anotimp. Tranziie: Vine primvara pe dealuri i cmpii - Versuri
Veronica Vine Primavara
vine primavara pe dealuri si campii
rasuna toata tara de cantece zglobii
peste campuri si livezi zboara o urare
primavara timp dorit bine ai venit
tra-la-la
vine primavara, gatesc astazi spanac
pana vine seara curat eu am sa fac
totul este pregatit si acum spanacul pana fierbe in castron eu joc sotron
tra-la-la
vine primavara cu alaiul ei de flori
se imbraca toata tara in strai de sarbatori
lumea toata e a ta, razi copilarie
pretutindeni este loc de cant si joc.
tra-la-la

mprtirea cu ceilali
Copiii vor analiza materialele afiate i vor fi antrenai n discuii referitoare la
ntrebarea Cum i ocrotesc psrile de curte puii? Precolarii i vor imagina c i
animalele se pregtesc s ntmpine primvara.
De aici vom desprinde i Mesajul zilei:,,Fiecare pui nva cu mama lui!
Activitatea de grup:
Respectnd obiceiul grupei, copiii vor executa micri sugerate de versurile
cntecului Ginua cea moat
Gainusa cea motata Gainusa cea motata Este tare ingamfata Face-un ou la saptamana Si se
lauda o luna Gainusa cea motata Este tare ingamfata Face-un ou la saptamana Si se lauda o luna
Cotcodac, cotcodac Oua pentru cozonac Cotcodac, cotcodac Oua pentru cozonac De atata
infumurare, Face o larma ingrozitoare De crezi ca s-a luat la sfada Tot norodul din ograda De atata
infumurare, Face o larma ingrozitoare De crezi ca s-a luat la sfada Tot norodul din ograda Cotcodac,
cotcodac Oua pentru cozonac Cotcodac, cotcodac Oua pentru cozonac Cotcodac, cotcodac Oua
pentru cozonac Cotcodac, cotcodac Oua pentru cozonac.

PROIECT DIDACTIC
pentru activitate integrat

DATA: 19.04.2013
PROPUNTOR: AGAVRILOAEI PAULA
UNITATEA DE NVMNT: G. P. N. BRTI
NIVELUL/GRUPA: I/GRUPA MIJLOCIE
TEMA ANUAL DE NVARE: ,,CND, CUM I DE CE SE NTMPL?
TEMA PROIECTULUI: ,,PSRI DE CURTE I PUII LOR
TEMA ACTIVITII: ,,PRIMVARA N OGRADA CU PSRI

Elementele componente ale activitii integrate:


- A.L.A.1 Psrile- prietenile copiilor grafisme, grupare dup mrime i culoare,
confecionare cuibar.
- A.L.A.2 - Rutele mele joc cu text i cnt
- A.D.E. 1. D.. - Oul fermecat educarea limbajului- joc didactic
2. D.O.S. Puiul de gin activitate practic/aplicaie

Scopul activitii: dezvoltarea capacitilor de aplicare a cunotitinelor matematice nsuite, n


contexte variate create prin interaciunea cu mediul ambiental, exersarea tehnicilor de lucru n cadrul
activitii practice

Scopul activitii:
- stimularea i exersarea comunicrii orale, a creativitii i capacitii de observare, cunoatere i
nelegere din mediul nconjurtor prin aplicarea cunotinelor, deprinderilor i aptitudinilor
precolare n activiti diverse.

Obiective operaionale:
-S identifice psrile de curte cu ajutorul imaginilor;
-S formuleze propoziii cu aceste cuvinte;
-S imit glasul psrilor cu ajutorul onomatopeelor ;
- S rspund la ghicitorile propuse;
-S identifice diminutivele cuvintelor: ra, gin, gsc, curc, coco;
-S s utilizeze adjectivele: pintenat, moat, cafeniu n contexte diferite;
-S participe cu interes i plcere la jocul didactic propus ;
-S foloseasc adjective potrivite pentru a caracteriza personajul principal din povestea Pungua cu
doi bani;
-S participe la activitile de grup att n calitate de vorbitor ct i n calitate de auditor ;
-S realizeze penajul psrilor de curte cu ajutorul semnelor grafice;
-S realizeze cuiburi pentru psri folosind ca materiale farfurii de carton i talaj ;
-S grupeze oule dup mrime i culoare;
- S raporteze numrul la cantitate i cantitatea la numr.
- S foloseasc tehnici de lucru cunoscute pentru realizarea puiorilor
- S selecteze cu ajutorul paletelor enunurile propuse de educatoare;

Sarcina didactic: facilitarea comunicrii orale prin folosirea substantivelor, adjectivelor,


diminutivelor i onomatopeelor n diferite contexte; stimularea expresivitii i creativitii
limbajului oral cu ajutorul imaginilor i al ghicitorilor.

Regulile jocului:

rspunsurile copiilor se dau dup indicaiile educatoarei;


rspund mai nti copiii care se anun primii;
rspund copiii care sunt atini cu bagheta fermecata;
se aplaud doar rspunsurile corecte;

Strategii didactice
Metode i procedee: conversaia, observaia, explicaia, demonstraia, nvarea prin
descoperire, munca independent, jocul ,problematizarea, expunerea, trierea aseriunilor, euritmia;
Elemente de joc: - surpriza, aplauze, mnuirea materialelor, micarea, recompensele.

Resurse materiale:
DLC : Un ou mare,coule ce reprezint un cuibar, ou mai mici, scrisoarea, bileele, imagini cu
diferite psri de curte, bagheta fermecat.
DOS: cercuri din carton pentru cap i corp, palmele copiilor decupate pentru aripi, triunghi pentru
cioc, lipici.
ALA 1
- Centrul Bibliotec imagini cu diferite psri de curte, culori;
- Centrul ,, Construcii farfurii de carton, aracet, talaj;
- Centrul ,, tiin ou de gin, gsc, bibilic de culoare roie i ou de gain de diferite,
culori, coulee, cifre.
Strategii didactice:
a) Metode i procedee: conversaia, observaia, explicaia, demonstraia, nvarea prin
descoperire, munca independent, jocul ,problematizarea, exerciiul, expunerea, trierea
aseriunilor, euritmia,
b) Resurse materiale: scrisoarea, jetoane, litere, baloane carton, culori, creioane, coulee de
carton i de nuiele, lipici, machete, cifre, laptop, CD, machet, mti, floricele, palete,
iepuraul- surpriz, scrisorile, ecusoane.
c) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;
d) Resurse umane: precolari, educatoare;
e) Resurse temporale: o zi
f)

BIBLIOGRAFIE:
*Ministerul Educaiei, Cercetrii i Tineretului, Curriculum pentru nvmntul precolar (36/7 ani), 2008
*,,Activitatea integrat din grdini, Ed. Polirom, 2005
*,,Curriculum pentru nvmntul precolar, Bucureti, 2009
* Silvia Brebean i colab. Mrtode intteractive de grup, Ed. Arves, Craiova

SCENARIUL ACTIVITII INTEGRATE

Se prezint copiilor sub form de surpriz, un ou de dimensiune mai mare dect unul
obinuit, pe care educatoarea pretinde c l-a gsit la o cresctorie de strui din prejma Flticeniului.
Aceasta constat c n interiorul oului exist o scrisoare i mai multe ou mici. Pentru a ne mai
nviora

vom

realiza

gimnastica

de

nviorare

Daca vreau sa cresc voinic,Fac gimnastica de mic, Merg in pas alergator,Sar apoi intr-un picior. Ma
opresc,respir,usor,

Intind

bratele

si

zbor.

Mamei

sa-i

fiu

de-ajutor

Bat apoi acest covor. Ma opresc, respir usor, Intind bratele si zbor. Toata lumea e a mea , Cand masez jos la podea. Asta-i doar un inceput.Ia priviti cat am crescut!
Dup ce educatoarea a dat curs citrii scrisorii, copiii au aflat c struul care nu este o pasre de
prin prile noastre dorete s afle ct mai multe lucruri despre psrile domestice ce
triesc n Romnia. Jocul se numete Oul cu surprize.
Scopul jocului: facilitarea comunicrii orale prin folosirea substantivelor, adjectivelor,
diminutivelor i onomatopeelor n diferite contexte; stimularea expresivitii i creativitii
limbajului oral cu ajutorul imaginilor i al ghicitorilor.
Sarcina jocului: - s identifice psrile cu ajutorul imaginilor;
-S formuleze propoziii cu aceste cuvinte;
-S imit glasul psrilor cu ajutorul onomatopeelor ;
- S rspund la ghicitorile propuse;
-S identifice diminutivele cuvintelor: ra, gin, gsc, curc, coco, boboc.

-S s utilizeze adjectivele: pintenat, moat, cafeniu n contexte diferite;


-S foloseasc adjective potrivite pentru a caracteriza personajul principal din
povestea Pungua cu doi bani;
Precolarii grupei Ursuleii sunt anunati c i acest joc va avea reguli, pe care ar fi bine s le
respectm.
Regulile jocului:
Regula 1- rspunde copilul la care se vor termina versurile Bagheta se nvrtete, se
nvrtete i la tine se oprete! Pentru fiecare rspuns corect se va oferi o floricic, iar
pentru rspunsurile greite se va primi o pedeaps.
Elemente de joc: surpriza, mnuirea materialelor, stimularea, aplauzele, micarea;
Desfurarea jocului: copiii sunt aezai n semicerc. Cu ajutorul baghetei educatoarea va rosti
numrtoarea Bagheta se nvrtete, se nvrtete i la tine se oprete!. Copilul la care se
va opri numerotarea va lua un ou si cu ajutorul educatoarei se va citi coninutul bileelului
din ou. Dac va rezolva sarcina de pe bileel copilul va fi rspltit cu aplauze, iar pentru
rspunsurile greite copilul va fi pedepsit. Pentru sarcinile mai complexe se va cere i
ajutorul colegilor.
Prezentarea sarcinilor:1. Ce reprezint aceast imagine? (o ra, gsc, curcan, coco, gin)
.
2.Haidei s formulm propoziii cu aceste cuvinte

(ra, gsc, curcan, coco, gin)

3. Haidei s vedem cum vorbesc aceste psri (raa face......, gsca face ........, cocoul
face ..........)
4. Ghici ghicitoarea mea: Toat ziua st pe lac/ i ne cere mereu: Mac (Raa) Cine striga tare tare
Ca e ora de sculare ?Cant

-ntruna in sus si-n jos

- Niciodata

somnoros

(Cocoul)

Cine e acea motata Care umbla prin poiata Dupa gandaci si furnici . Si cotcodaceste-ntruna, ghici ?
(gina)/Motocel mitite, auriu cu glasul viu, strig tare piu, piu, piu. (Puiul)
5.Alint cuvintele: ra, gin, gsc, curc, coco, pui, boboc.
6. alctuiete propoziii cu ajutorul cuvintelor: : pintenat, moat, cafeniu
Complicarea jocului.

7. Cum era cocoul din povestea Pungua cu doi bani ?(curajos, iste, nzdrvan, pintenat etc..).
. Evaluarea la domeniul limb i comunicare (DLC) o voi realiza prin metoda
interactiv de grup Trierea aseriunilor.
Aezai n semicerc copiii vor primi cte o palet ce are dou fee, una roie i una verde.
Sarcina didactic: educatoarea va formula diferite enunuri iar copilul va ridica paleta verde
pentru enunurile cu care este de acord i paleta roie pentru enunurile cu care nu este de acord. Se
analizeaz opiunile copiilor i se discut mai ales cea care iesi din tipar.
Raa face Ga ga ga (paleta roie).
Cocoul din povestea Punguaa cu doi bani este fricos. (paleta roie).
Cntecul cocoului este Cucurigu ! boieri mari, Dai pungua cu doi bani (paleta verde).
Toat ziua st pe lac/ i ne cere mereu: Mac (Raa) (paleta verde)
Puiul face piu piu piu (paleta verde).
Roi este cuvntul alintat pentru ra (paleta rou.)
Tranziie: trecerea la activitile pe cenre se va realiza pe versurile cntecului Dou rute i o
bbuc
Are o babusca
doi pui de ratusca
Tusca alba, tusca
sura
Nu mai tac din
gura
Tusca alba, tusca
sura
Nu mai tac din
gura
Mult le place
jocul, nu le incape
locul
Tusca alba, tusca
sura
Te ciupesc cu

ciocul
Tusca alba, tusca
sura
Te ciupesc cu
ciocul
In garlita rece
plescaiesc cat zece
Tusca alba, tusca
sura
Vai sa nu se
innece
Tusca alba, tusca
sura
Vai sa nu se
innece

Tipa baba buna:


Of, nu vad nici
una
Tusca alba, tusca
sura
Of, nu vad nici
una
Tusca alba, tusca
sura
Of, nu vad nici
una
Nici nu stiu sa
innoate
Cine mi le scoate?
Tusca alba, tusca
sura

Le-am pierdut pe
toate
Tusca alba, tusca
sura
Le-am pierdut pe
toate
Dar tusti iese odata
Pac-pac o labuta
Tusca alba, tusca
sura
Salutam babuta
Tusca alba, tusca
sura
Salutam babuta

Copiii vor fi repartizai pe centre n funcie de jetoanele de pe piept. Ginile vor lucra la centrul
Bibliotec unde vor realiza penajul psrilor de curte cu ajutorul grafismelor. Gtele vor fi
repartizate la centrul tiin unde vor trebui s sorteze oule dup mrime (Mici, mari mijlocii) i

dup culoare (roii, galbene, verzi.). vor raporta cantitatea la numr i numrul la cantitate. Iar
curcanii vor fi la centru Construcii unde vor lipi pe farfurii de carton talaj, obinnd astfel cuiburi.
Pe versurile cntecului Boboceii mei de rata copiii se pregtesc pentru gustare:
Si pe soare si pe ceata,
Boboceii mei de rata
Ziua intreaga stau pe lac
Si se scalda mac mac mac
mac, mac, mac,mac, mac,
mac,
Si se scalda mac mac mac

Ei inoata foarte bine,


Chiar mai bine decat mine,
Si ce scufundari mai fac,
Ca sportivii mac, mac, mac.
mac, mac, mac,mac, mac,
mac,
Ca sportivii mac, mac, mac.

La intrarea n grup copiii

vor

Numai seara cand se lasa,


Vin cu cardul drept acasa
Si adorm cuminti si tac,
Ca si voi copii, mac, mac,
mac,mac,mac,mac,mac,mac,
Ca si voi copii, mac, mac,
mac,mac,mac,mac,mac,mac,
Ca si voi copii, mac, mac.

cnta i se vor mica pe versurile cntecului

Rutele mele.(ALA2)
Dup atta joac copiii au cam obosit i vor fi invitai s se aeze la msue unde vor
descoperi farfurioare ce conin: cercuri, triunghiuri, palmele lor decupate. Toate acestea
vor fi ansamblate pentru a realiza puiori de diferite culori. naite de a ncepe activitatea la
domeniul experenial Om i Docietate (DOS) copiilor li se vor prezenta etapele de lucru.
Pentru a fi pregtii de aceast activitate vor face cteva exerciii de nclzire a
musculaturii.
Evaluarea va consta n analiza lucrrilor i a activitilor desfurate de copii, educatoarea
apreciind modul n care cei mici i-au asumat responsabilitile i felul n care au dus la
ndeplinire sarcinile.
n ncheiere, copiii sunt recompensai cu ou de ciocolat

N
r
cr
t

Etapele
activitatii

Continut stiintific

Strategii didactice
Metode
procedee

si

Mijloace
invatamant

de

Evaluare/Metode
indicatori

si

Conversatia
1.

Captarea
atentiei

Se realizeaz prin apariia n grup a Explicatia


unui ou plin cu surprize.

Tipul
inteligenta
activata

Lingvistica
oul,

interpersonal

scrisoarea
ou mai mici

2.
3.

Enuntarea
-se comunica tema si obiectivele ce Conversatia
scopului si a urmeaza a fi atinse pe parcursul
obiectivelor
activitii ;
Prezentarea
optima
a
continutului
si dirijarea
invatarii

DLC OUL CU SURPRIZE. Copiii


primesc un ou mare n interiorul crora
Explicatia
se afl alte ou mai mici ce conin
diferite cerine. Prin intermediul unei
scrisori primite de la un stru copiii sunt
rugai sa- ajute ca s afle ct mai multe
lucruri despre vecinii lui. (alte naripaterae, gte, bibilici, curci, gini, cocoi.).
Conversatia
Dragi copii,
Eu sunt venit de departe, tocmai de pe
continentul Africa i doresc s aflu i
cte ceva despre psrile de pe teritoriul
Romniei. Am mai multe cerine pentru
voi, pe care tiu c le vei rezolva
deoarece suntei copii istei.
Spor la treab i v salut cu drag .
Semnat struul Ciufi.
Desfurarea jocului: copiii sunt aezai
n semicerc. Cu ajutorul baghetei

Oul cu surprize
Scrisoarea

-intelegerea
transmis;

mesajului Lingvistica

nelegerea
transmis

mesajului

Bileele
Imagini
cu
diferite psri

Lingvistic

Interpersonal

de

educatoarea va rosti numrtoarea


Bagheta se nvrtete, se nvrtete i
la tine se oprete!. Copilul la care se va
opri numerotarea va lua un ou si cu
ajutorul educatoarei se va citi coninutul
bileelului din ou. Dac va rezolva
sarcina de pe bileel copilul va fi
rspltit cu aplauze, iar pentru
rspunsurile greite copilul va fi
pedepsit. Pentru sarcinile mai complexe
se va cere i ajutorul colegilor.
Sarcinile jocului:
1. Ce reprezint aceast imagine? (o
ra, gsc, curcan, coco, gin)
.
2.Haidei s formulm propoziii cu
aceste cuvinte (ra, gsc, curcan,
coco, gin)
3. Haidei s vedem cum vorbesc aceste
psri (raa face......, gsca face ........,
cocoul face ..........)
4. Ghici ghicitoarea mea: Toat ziua st
pe lac/ i ne cere mereu: Mac (Raa)
Cine striga tare tare
Ca e ora de sculare ?Cant
-ntruna in sus si-n jos - Niciodata
somnoros (Cocoul) Cine e acea motata
Care umbla prin poiata
Dupa gandaci si furnici . Si
cotcodaceste-ntruna, ghici ?
(gina)/Motocel mitite, auriu cu glasul
viu, strig tare piu, piu, piu. (Puiul)
5.Alint cuvintele: ra, gin, gsc,
curc, coco, pui, boboc.
6. alctuiete propoziii cu ajutorul
cuvintelor: : pintenat, moat, cafeniu

Lingvistic

Jocul didactic

Proba oral
Imagini cu psri

nelegerea
jocului

sarcinilor Interpersonal

Conversaia

Bileele

Conversaia

Lingvistic
Proba oral
Rezolvarea ghicitorilor

Explicaia

Bileele

Formularea
propoziii

de

Descoperirea
diminutivelor
Folosirea corect a
adjectivelor n enunuri

Complicarea jocului.
Conversaia
7. Cum era cocoul din povestea
Pungua cu doi bani ?(curajos, iste,
nzdrvan, pintenat etc..).
Regulile jocului
Rspunsurile copiilor se dau dup
indicaiile educatoarei;

Lingvistic

Pentru rspunsurile corecte copiii vor Povestirea


fi recompensai cu floricele, iar pentru
cele greite vor primi cte o pedeaps.

nelegerea
regulilor
ia desfurrii jocului
Intrapersonal

Se desfoara jocul de prob, avnd ca


scop nelegerea i respectarea regulilor
de joc.
Elemente de joc: surpriza, mnuirea
materialelor, stimularea, aplauzele,
micarea;
Evaluarea va fi realizat cu ajutorul
metodei interactive de grup Trierea
aseriunilor. Raa face Ga ga ga (paleta
roie).
Cocoul din povestea Punguaa cu doi
bani este fricos. (paleta roie).
Cntecul cocoului este
Cucurigu ! boieri mari, Dai pungua
cu doi bani (paleta verde).
Toat ziua st pe lac/ i ne cere mereu:
Mac (Raa) (paleta verde)
Puiul face piu piu piu (paleta verde).
Roi este cuvntul alintat pentru ra
(paleta rou.)
Deoarece au rezolvat foarte bine
cerinele copiii vor fi invita s cnte i
s joace pe versurile cntecelului

Interpersonal

Palete verzi_roii
Proba oral
Lingvistic
Trierea
aseriunilor

Capacitatea de a se
concenta pentru a face
alegerea corect

Kinestezic

Rutele mele- ALA 2


Kinestezic

4.

Obtinerea
performantei

La centre copiii vor fi repartizai n


funcie de ecusoanele din piept.
Ginile
vor lucra la centrul
Bibliotec unde vor realiza penajul
psrilor de curte cu ajutorul
grafismelor.
Gtele vor fi repartizate la centrul
tiin unde vor trebui s sorteze oule
Conversaia
dup mrime (Mici, mari mijlocii) i
dup culoare (roii, galbene, verzi.). vor
raporta cantitatea la numr i numrul la
cantitate. Iar curcanii vor fi la centru
Construcii unde vor lipi pe farfurii de
carton talaj, obinnd astfel cuibare
La final se vor face aprecieri dup
modul cum s-a lucrat, iar copii vor aeza
lucrrile pe machet.

Ecusoane
- nelegerea mesajului
Creioane colorate transmis
Jetoane cu diferite
psri
Proba practic

La urmtorul domeniu experenial copiii


vor trebui s confecioneze puiori din
cercuri , triunghiri, palme..

Proba practic
Lipici, cercuri din
carton, palme,
Confecionarea
puiorilor

Ou de diferite
culori i mrimi
Coulee
cifre

Vizual spaial

Realizarea penajului cu
ajurorul grafismelor
Trierea oulor dup Logico matematic
mrime, culoare i
raportarea la numrul
corespunztor

aracet,
talaj,
farfurii carton
Confecionarea
cuibarelor.
Macheta

kinestezic

kinestezic

kinestezic,
interpersonal

Explicaia

,intrapersonal
Jocul didactic

Proba oral

vizual-spaial

Comunicarea regulilor
Jocul de prob
logico-matematic

Exerciiul
vizual-spaial

5.

Evaluare

Aprecieri asupra activitatii i mai ales a Conversaia


comportamentului copiilor i a aportului
evaluativa
adus la realizarea temei

capacitatea
autoevaluare
Aprecieri verbale

de Lingvistica
Intrapersonala

S-ar putea să vă placă și