Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic(lectie de proba)

Clasa: Pregatitoare
Data: 25.03.2014
Numele si prenumele propunatorului:Marciuc Claudia
Cadru didactic coordonator:Vlcu Gabriela
Institu ia : coala nr.33,,Mihail Kogalniceanu,,-Iai
Aria curricular: MATEMATIC I TIIN E ALE NATURII
Disciplina: MATEMATIC I EXPLORAREA MEDIULUI
Tema: NUMERELE NATURALE DE LA 0 LA 20
Tipul leciei: CONSOLIDARE SISTEMATIZARE A CUNO TIN ELOR;
SCOPUL lectiei:ALCATUIREAORDONAREA SI COMPARAREA NUMERELOR NATURALE IN
CONCENTRUL!0!20;
!"#C$IV# !%#&'$I!(')#:
!1 * + ,or-e.e nu-ere na/urale cu0rine n in/er1alul 0 * 202
!2 * + ci/eac+ nu-ere na/urale ,or-a/e din .eci 3i uni/+4i in concen/rul 0-202
!3 * + ordone.e nu-ere na/urale re0ec/5nd cerin4ele da/e
!4 * + iden/i,ice ci,ra uni/+4ilor, .ecilor la di1ere nu-ere2
!5 * + crie 1ecinii nu-erelor ,or-a/e din .eci 3i uni/+4i 2
!6-a co-0are nu-ere na/urale in concen/rul 0-202
Strategii didactice :
a7 Meto"e #i $ro%e"ee : con1era4ia, e80lica4ia, de-on/ra4ia, e8erci4iul, -e/oda cadranelor, -a/oda
0ira-idei
b7 Mi&'oa%e "e ()*+,+-.)t : ,i e de lucru , 9e/oane, be i oare
c7 /or-e "e orga)i0are : ,ron/al+, 0e gru0e, indi1idual+1
,
. Bibliograice:
! "#$ Neagu$ "#$ "ocanu$ "etodica predrii matematicii %n ciclul primar$ editura
Polirom$ Ia i$ &''(#
! "arcu $ I#$)#$ "etodica predrii matematicii %n %n* m+ntul primar#
! Curriculum Naional$ Programe ,colare pentru -n*m+ntul Primar#
1
DESFASURAREA ACTIVITATII
2
Sec*e ele
didactice
Acti*it i de %n* are Strategii didactice .*aluare
Timp "etode i
procedee
"i/loace de
%n* m+nt
0orme de
organi1are
1. Moment
organizatoric
: 'igurarea condi4iilor neceare de,+3ur+rii
ac/i1i/+4ii.
: %reg+/irea -a/erialului didac/ic necear bunei
de,+3ur+ri a ac/i1i/+4ii.
1 -in. Con1era ia %lan e,
;i e de lucru
In/ru-en/e
de cri
Caie/e
;ron/al
!ber1are
i/e-a/ic+
indi1idual+
2. Captarea i
orientarea
ateniei
: <e reali.ea.+ 0rin 0re.en/area 0o1e /ii=;or-area
nu-erelor de la 10 05n+ la 20=>'(#?' 17
2 -in. Con1era ia
@e/oane cu
nu-ere
;ron/al
!ber1are
i/e-a/ic+
,ron/al+
3. Enunarea
temei i a
obiectivelor
: <e anun + /e-a .
: <e enun + obiec/i1ele care 1or ,i nde0lini/e 0e
0arcurul lec iei i co0ul nde0linirii ace/ora2
: <e 0re.in/+ 9e/oanele cu nu-erele de la 0 la 20 i
0lan ele neceare lec iei.
: <e co-unic+ u/ili/a/ea ace/ora 0e 0arcurul orei
1 -in.
Con1era ia
;ron/al
!ber1are
i/e-a/ic+
,ron/al+
4.
Reactualizarea
cunotinelor
: &eac/uali.area cuno /in/elor ai-ila/e an/erior e
reali.ea.+ cu a9u/orul unui 9oc cu 9e/oanele, cu
nu-ere=2eto)3' *or4e te A=
Cerin e:
1. &idic+ 9e/onul care indic+ 1ecinul -ai -areB-ic
al nu-+rului....> n concen/rul 0-207
2. &idic+ 9e/oanele cu nue-erele 12,13. Con/inua i
05n+ la 15
3. &idic+ 9e/onul cu cel -ai -ic nr. na/. de o ci,r+
4. &idic+ 9e/onul cu cel -ai -ic nr. na/. de dou+
ci,re. Co-0ar+ cele dou+ nu-ere.
6. Co-0ar+ cel -ai -ic nu-+r na/ural de dou+
ci,re cu cel -ai -are nr. na/ural de dou+ ci,re
n1+ a/
: calcul oral>'(#?' 27
4 -in. Con1era ia
#8erci iul
Con1era ia
#8erci iul
@e/oane cu
nu-ere
;ron/al
!ber1are
i/e-a/ic+
,ron/al+
5. Prezentarea
optim a
coninutului
i
Dirijarea
Joc cu be i oare:
:'i 0e -a+ 20 de be i oare. Gru0ea.+-le a/,el:
leag+ 10 be io oare i 0une ce ai ,or-a/>o .ece7
:'daug+ celor 10 be i oare a/5/ea be i oare nc5/
+ ob ii 1C . C5/e ai ad+uga/D Ce nr. ai ob inu/DCe
re0re.in/+ ci,ra C> ci,ra uni/+ ilor7 %rocedea.+ la
,el cu ad+ug5nd E, 5 ,2 ,F be i oare,
15
-in.
Con1era ia
@ocul
#80lica ia
#8erci iul
%roble-a/i-
"e i oare
;i e de lucru
Indi1idual
!ber1are
i/e-a/ic+
indi1idual+
3
4
'(#?' 1
Povestea numerelor
Ia/+ cu- a cri un co0il nu-+rul 11: 1G1G1G1G1G1G1G1G1G1G1 H 11 #/e corec/D #/e
# ca- -ul/ de cri i -arii -a/e-a/icieni -au g5ndi/ +-l 0re.in/e 0e 11 c5/ -ai 0recur/a/. '/,el , cine1a a a1u/ ideea c+ cea -ai i-0l+ ,or-+ ar ,i 10 G1, dar
al/ul a a1u/ o idee i -ai gro.a1+, i a .i=Ce-ar ,i dac+ a- 0une n locul lui 0 0e 1D=
Cu- a ,o/ 9udeca/+ ideea luiD Ia/+:
%ri-a cri/ic+ a ,o/ c+ oa-neii l 1or con,unda 0e 11 >unu unu7 cu 2. <-a a0+ra/ a a: N3 e5te a"e*+rat "eoare%e ()tre 6 i 6 )3 5e 5%rie 5e-)3' 787
' doua cri/ic+ a ,o/ c+ -ar 0u/ea con,unda cu dou+ ci,re e0ara/e, 1 i 1 . <-a a0+ra/ a a: 9oi 5%rie %e'e "o3+ %i:re "e 6 a$ro$iate :+r+ 5+ 'a5 -3't 5$a i3 ()tre e'e1
C.)" "ori- 5+ 5%rie- 66 5%rie- 60 terge- $e 0 i () 'o%3' '3i (' $3)e- $e 61 i "e at3)%i "e%.te ori *e"ea )3-+r3' 66 5e g.)"ea 'a 60 i 61
Mai /5r.iu au 1eni/ al ii cu regula 0e care o 0+/r+- i a/+.i: $ri-a %i:r+ "i) "rea$ta e5te a 3)it+ i'oriar a "o3a a 0e%i'or1
S$3)e i *oi %3- (' *o- 5%rie $e 66; Dar %e'e'a'te )3-ere $.)+ 'a 20;
'(#?' 2
5
#8erci ii de nu-+rare:
a7 nu-+r+ crec+/or de la 0 la 20
b7 nu-+r+ decrec+/or de la 15 la 10
c7 nu-+r+ crec+/or din 2 n 2 de la 0 la 1F
d7 nu-+r+ din 3 n 3 de la 0 la 15
#8erci ii cu nu-ere:
a7 0reci.ea.+ 1ecinii nu-erelor 14, 11, 3
b7 co-0ar+ 0erechile de nu-ere 12 i 2, 3 i 13 20 i 20
%roble-e:
In 0+durea ,er-eca/+ In 0oieni4a cu ,lori
13 0i/ici /au la ,ad+ 10 ,lu/uri /rec n .bor
Inc+ 2 au -ai 1eni/ 3 din ei au oboi/.
C5 i 0i/iciD 'i oco/i/D 15 %e-o ,run.+ au 0o0oi/.
C5 i -ai .boar+ 0rin 0oian+ <ub a cerului n+,ra-+D E
M+ g5ndec la un nu-+r. <cad din el 2 i ob in F .)a ce nr. --a- g5ndi/D
M+ g5ndec la un cu 5 -ai -are dec5/ E. Care e/eD
(e a-in/i-A (u-erele care e adun+ B e cad e nu-ec...
&e.ul/a/ul o0era iei de adunare B c+dere e nu-e /e ...
6
Z U
Z
U
Z
U
'(#?' 3 #le1...................................... FI DE LUCRU Ja/a..........B............B.......................
2#
2# Completea1 numerele :
&# 3rdonea1 cresctor numerele completate la e4erci iul 2#
5#-ncercuie te cira 1ecilor : 26 7 28 7 2& #
&#
2# Scrie 9 numere mai mari dec+t :#
&# Scrie 6 numere mai mici dec+t 28#
5# Colorea1 cu ro u numerele mai mari dec+t ; i mai mici dec+t 2;#
; 2( 6 2; 2' 26 22 29 2: 2& 2( 25
5#
2# Compar perec<ile de numere olosind semnele de rela ie =$>$ ?:
2& &' 7 29 9 7 2; 2; 7 2( 26
&# Completea1 cu numere de la 2' p+n la &' #
? 2& 7 2: = 7 2; >
5# Scrie numerele care lipsesc#
2'$ 22$ 7 29 2( 7 2:$ 2;

7
8

S-ar putea să vă placă și