Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Instituia: Liceul Teoretic B.Dnga


Clasa: a XI-a
Timpul: 45 min
Disciplina: Diriginie
Tema: Brbat-femeie: relaii de parteneriat
Obiective operaionale:
o s descrie esena parteneriatului de gen;
o sa analizeze exemple de relaii de parteneriat dintre brbai i femei din comunitate;
o s aprecieze valoare parteneriatului de gen pentru consolidarea relaiilor ntre persoane.

Metode de predare-nvare: V, Jocul simulat, Interviul


Scurt prezentare a problemei


O societate armonioas, n care domin paritatea de gen, se constituie n baza principiului
egalitii i echitii de gen i este asigurat de parteneriatul dintre femei i brbai, care se
implic activ, contient i n mod voluntar n diverse activiti, n corespundere cu caracteristicile
sale individuale, fr a fi constrns de obiceiurile i tradiiile culturale i sociale i indiferent de
apartenena la o categorie de sex sau alta.
Dar relaiile de parteneriat dintre femei i brbai trebuie construite, analiznd minuios
stereotipurile i prejudecile de gen, formate pe parcursul timpului. Convingerile, ideile,
credinele pe care le au oamenii dintr-o societate n privina atributelor i ateptrilor
comportamentale ale brbailor i femeilor" formeaz stereotipurile de gen. Ele se mpart n dou
categorii:
a. culturale imagini formate sub influena propriei noastre culturi prin intermediul colii,
bisericii, artei, crilor, filmelor, muzicii, presei i, mai nou, publicitii. Dei femeile constituie
mai mult de jumtate din populaia lumii, ele sunt sub reprezentate ca imagine public, fiind
persoane pasive, cu influen slab, subordonate; pe cnd brbaii sunt reprezentai ca persoane
active, cu influen, ca experi i conductori.
b. personale propriile noastre convingeri n ceea ce privete trsturile brbteti i cele
femeieti sau cum este i trebuie s fie un brbat i o femeie. Acestea sunt, n mod obinuit,
urmtoarele:
- trsturi brbteti: independen; raionalitate; agresivitate; obiectivitate; ncredere n sine;
spirit de competiie, capaciti analitice; nclinaie spre tiine; ambiie; autoafirmare etc.
- trsturi femeieti: dependen; emotivitate; blndee; subiectivitate; nevoie de protecie;
sensibilitate la context; nclinaie spre detaliu i aparen; slbiciune; nclinaie spre arte; tact;
grij fa de alii etc.
Deseori femeia consider c este normal ca soul s fie mai n vrst, mai hotrt i cu
venituri mai mari sau cel puin egale cu ale soiei. Acestea sunt stereotipuri i prejudeci
formate pe parcursul timpului. Dac nu aa stau lucrurile, atunci nsi femeile remarc c
brbatul nu e brbat i nu i ndeplinete atribuiile. S-ar putea de neles c modelul masculin
este creat nu de brbai, el fiind deprins cu acest statut creat sau cu imaginea rspndit n
societate, ci probabil n primul rnd de femei. Aceasta se explic c structurile de dominare au o
durat de via foarte mare, create pe parcursul mai multor secole, de aceea ele se regsesc la
nivelul convingerilor, comportamentelor i atitudinilor i prin aceasta dau impresia c sunt
lucruri reale.


Etapele leciei Activitatea nvtorului i elevilor Strategia
didactic















EVOCAREA






Deoarece elevii au fost rugai n activitatea precedent s
pregteasc sarcini (mini-eseu, desene, poze) care n opinia lor ar
reflecta situaia mai echitabil din perspectiva dimensiunii de gen,
dirigintele poate organiza la etapa de evocare o analiz a acestor
creaii. Urmeaz cteva ntrebri pentru a descrie esena
parteneriatului de gen:
Ce aciuni ntreprind subiecii din creaii?
Este prezent parteneriatul de gen n creaii? Prin ce este
specificat?
Ce ar schimba elevii dac ar trebui s pregteasc sarcinile de
extindere nc o dat, lund n consideraie cerinele
parteneriatului ntre brbai i femei?

Agenda tiu - Vreau s tiu - Am nvat
Elevii sunt rugai s completeze individual/ n perechi, primele dou
coloane din tabelul V ce tiu ei despre parteneriatul d gen i ce ar
dori s afle, de exemplu:

tiu Vreau tiu Am nva
O societate
armonioas, se
constituie n baza
principiului
egalitii i echitii
de gen i este
asigurat de
parteneriatul dintre
femei i brbai.
Parteneriatul dintre
brbai i femei este
necesar pentru
progresul societii
etc.
De ce exist mari
dificulti n
asigurarea unui
parteneriat de gen?
Care este deosebirea
ntre relaiile
patriarhale i cele
parteneriale?
Cum se manifest
relaiile de
parteneriat n diverse
planuri? Etc


Dirigintele face cteva concluzii n baza rezultatelor elevilor i
propune s fie analizate obiectivele operaionale ale activitii.
















V







REALIZAREA
SENSULUI








Pentru a realiza obiectivele preconizate, elevii sunt rugai s
simuleze n grupuri o situaie, din societate (la dorina lor: serviciu,
odihn, n transport etc.), unde ar putea fi evideniate relaiile dintre
brbai i femei.
Clasa de elevi sunt rugai s analizeze situaiile simulate, lund
n consideraie dou paradigme:
Relaiile patriarhale Relaii parteneriale
a) n relaii: de dominare-supunere
brbatul domin,
femeia se supune;
a) n relaii: reciprocitate ntre
persoane libere i autonome;
brbatul i femeia sunt parteneri
egali;
b) n plan logic: domin gndirea
lui sau-sau;

b) n plan logic: este prezent
gndirea i-i, a demersului n
comun;























































REFLECIE





















c) n plan moral: se aplic morala
dublului standard
(norme diferite, tratament inegal de
gen) legiuitorul este
autoritatea masculin (care face
legea, norma), astfel nct
aceasta s fie n avantajul su;

c) n plan moral: metoda
convenirii, a nelegerii, fiecare
partener aduce ceva personal n
relaia, care se construiete
astfel nct i EL, i EA sunt
att subiect, ct i obiect; se
aplic morala standardului unic,
al tratamentului egal de gen;
d) n plan valoric: un gen
(masculinul) este superior
celuilalt (femininul) brbatul
este capul familiei;

d) n plan valoric: cele dou
genuri sunt parteneri egali;
ncredere n sine, respect fa de
sine i fa de celalalt;
e) n planul aciunii: autoritatea
(masculinul) dicteaz, iar
cellalt (femininul) se supune,
execut ceea ce i se cere i
ceea ce se cuvine; EL EA,
exist fiecare n parte, nu
exist NOI.
e) n planul aciunii: se
comunic, se negociaz, se
decide mpreun si de comun
acord; EL i EA devin
mpreun NOI.



n baza informaiilor completate n rubrica Am nvat,
dirigintele propune elevilor s analizeze textele, imaginile, sarcinile
dintr-un un manual colar, pentru a constata dac relaiile de gen se
bazeaz pe un parteneriat corect. Dirigintele va observa n timpul
realizrii sarcinii de ctre elevi i nivelul de colaborare i parteneriat
dintre fete i biei.
METODA 6-3-5
Cifra 6 indic numrul fix de membri ai grupului. Fiecare
persoan i mparte coala sa de hrtie n trei coloane.
Se enun problema: Elaborarea parametrilor pentru analiza de gen
a manualelor colare (editori, autori de manuale, pictori).
Fiecare participant noteaz problema pe foia din faa sa. Din acest
moment ncepe cutarea soluiilor la problem, lucrndu-se n tcere,
individual, fiecare n ritmul su, cei care termin primii avnd datoria
s-l atepte cu rbdare i pe ultimul.
Fiecare emite individual cte trei idei, pe care le scrie pe foaie, n
cele 3 coloane (acesta este semnificaia cifrei 3, din denumirea
metodei).
Runda I a deplasrilor foilor spre vecinul din dreapta. Fiecare
lucreaz pe cele 3 idei primite de la vecinul din stnga: le
completeaz, le mbuntete, precizeaz unele amnunte, le
modific sau i spune prerea despre ele. Nimeni nu are voie s
propun alte idei.
Rundele a II a, a III a, a IV a i a V a ale deplasrilor
foilor. Fiecare va continua s lucreze pe cele trei idei deja n lucru. La
sfrit, ideile iniiale au trecut pe la toi cei 5 membri ai echipei
(acesta este semnificaia cifrei 5).
Moderatorul strnge foile, urmnd ca el sau altcineva s fac o
analiz atent a ideilor. Se noteaz pe fleepchart parametrii elaborai
de participani, se compar cu indicatorii n baza crora se analizeaz

































Jocul stimulat








































































EVALUARE









manualele din perspectiv de gen.
De exemplu: Analizai i comparai activitile/aciunile personajelor
redate n manualele de fizic.
Concluzii:
Aciunile personajelor masculine: demonstreaz corpuri transparente
i opace, arunc o bil, se uit ntr-o carte, joac fotbal, miroase
parfum, pune coad la o lopat, deplaseaz cuitul n rndea, arat cu
mna, discut, alearg, schiaz, trage din arc, conduce bicicleta,
motocicleta, maina, trage greuti, taie lemne, construiete, ridic
greuti, fac gimnastic, pompeaz, experimenteaz plutirea
corpurilor, lucreaz cu scripeii
Aciunile persoanelor feminine: experimenteaz, ncearc
temperatura apei cu mna, citete, bate o minge de ping-pong, face
balonae de spun, balerina danseaz, demonstreaz electrizarea
corpului.
Aciuni mixte: fac sport-patinaj artistic, un biat duce n spate o
feti, salvnd-o de inundaie, sunt n echilibru n scrnciob, acrobai,
trag de funie, formnd un triunghi echilateral.

ntrebri:
- Ce concluzii ai dedus, analiznd activitile / aciunile
personajelor n manualele de Fizic?
- Ce valori transmit ele?
- Promoveaz modelul de succes masculin / feminin?
- Promoveaz ideea colaborrii?
- Ce ai schimba voi, dac vei fi autorii manualelor analizate?

Elevii sunt rugai s aprecieze relaiile de parteneriat existente n:
clas, instituia de nvmnt,
familie, conform indicatorilor:
Identificarea relaiilor de parteneriat (nivel: a) nalt; b) mediu; c)
sczut);
Contribuia personal pn la activitatea de azi (nivel: a) nalt; b)
mediu; c) sczut);
Intenii n viitor (nivel: a) nalt; b) mediu; c) sczut);

De exemplu: Pentru ca o relaie de cuplu s poat rezista trebuie ca
cei doi parteneri s se cunoasc foarte bine, s tie ce i place sau ce
nu i place persoanei iubite. Iar ca s ajung n acest stadiu de
cunoatere, comunicarea este esenial. Tot ce trebuie s fac la
nceput este s tie unele trsturi eseniale ale brbailor i ale
femeilor:
- Brbaii au emisfera dreapt mai mare dect cea stng, rezolv
probleme de matematic fr s vorbeasc, se concentreaz mai puin
timp, folosesc mai puin contactul vizual, reacioneaz ncet la fric,
aud mai bine cu urechea dreapt, sunt mai buni la ah, vd ntregul,
fac uor mai multe lucruri deodat, caut mai mult senzaiile
puternice.
- La femei emisfera stng este mai mare dect cea dreapta, femeile
sunt mai atente la detalii, nva mai repede limbi strine, tind s
vorbeasc n timp ce rezolv probleme de matematic, folosesc mai
mult contactul vizual, sunt atente la detalii i mai interesate de











































































EXTINDERE











oameni si chipuri, ascult n mod egal cu ambele urechi, fac greu mai
multe lucruri deodat, caut mai puin senzaiile tari, se concentreaz
mai mult timp i sunt mai tolerante la teama pe termen lung.



A. Elevii primesc sarcina s realizeze un interviu cu 3-5 persoane
diferite, pornind de la motoul: Brbatul i femeia trebuie s triasc
n armonie. Brbatul e capul, femeia - coroana. J. Michelet.
B. Tot odat sunt stimulate i gsirea situaiilor ne ordinare, care sunt
specifice femeilor sau brbailor, reieind din mentalitatea i cultura
existent.
De exemplu:
- Maturitate: Femeile se maturizeaz mult mai repede dect brbaii.
La 17 ani o femeie poate fi considerata un adult. La 19 ani deja tie
ce vrea: un brbat inteligent, puin egoist cu ceilali (dar foarte darnic
cu partenera lui); foarte frumos (dar nu mai frumos ca ea); ferm (dar
blnd); experimentat (dar naiv); preocupat de afacerile sale (dar
aproape de sufletul ei); dorit de alte femei (dar foarte fidel) etc. La
17 ani brbaii nc mai colecioneaz surprize i vizioneaz filme cu
karate. De aceea prieteniile din liceu rezist rareori. Ei se maturizeaz
n jurul vrstei de 30 ani, dar din pcate deja o fiin mult mai
inteligent ca el i arata un certificat de cstorie de acum 7-8 ani i
2-3 copii care au nevoie parc de toate lucrurile din lume.
- Bile: Numrul mediu de obiecte din baia unei femei este de 437.
Un brbat nu ar putea identifica majoritatea dintre aceste obiecte. Un
brbat are n general 6 articole n baie: periua i pasta de dini, crema
i lama de ras, un spun i un prosop luat de la vreun hotel.
- Ieitul n ora/sat: Cnd un brbat spune c este gata de ieit din
cas nseamn c este gata de ieit. Cnd o femeie spune c este gata
de iesit din cas nseamn ca VA FI gata de iesit, dupa ce i va gsi
i celalalt cercel, se va mbrca, se va machia














Interviul











Ministerul Educaiei

Universitatea de Stat din Moldova

Facultatea de Psihologie i tiine ale Educaiei









Tema: Brbat-femeie: relaii
de parteneriat












Realizat de:
Savichii Margareta
Student anul IV gr. I







Chiinu 2012

S-ar putea să vă placă și