Sunteți pe pagina 1din 8

1

PROIECT DIDACTIC
DATA: 2 III 2007
CLASA: a VI-aB
OBIECTUL: Consiliere
TEMA LECIEI: Egocentrismul i spiritul de echip
SCOPUL: de informare i sensibilizare privind problematica comportamentului n grup, a lucrului n echip.
LOC DE DESFURARE: sal de clas
DURATA: 50 minute
PROFESOR: ARDELEANU CORNELIA
Motto:Toi pentru unul, unul pentru toi
OBIECTIVE CADRU:
1. formarea si dezvoltarea capacitatii de autoorganizare a clasei
2. cunoasterea si respectarea normelor si valorilor grupului
3. formarea si dezvoltarea capacitatii de identificare si solutionare a nevoilor grupului;
4. formarea atitudinii responsabile si stimularea initiativei personale a elevilor
OBIECTIVE SPECIFICE:
-s-i asume rolurile i responsabiliti ce le revin n clas;
- s respecte regulamentul de ordine interioar;
-s participe activ i creativ la realizarea i meninerea unui spaiu care s reflecte personalitatea grupului;
-s gestioneze eficient mijloacele din dotarea clasei;
-s rezolve pe cale amiabil situaiile conflictuale;
-s identifice i s soluioneze nevoile grupului;
-s accepte i s promoveze un sistem flexibil de recompense i sanciuni;
-s-i formeze i s-i dezvolte capacitatea de autoorganizare;
-s definesc egocentrismul;
- s dea exemple specifice temei;
-s enumere proverbe specifice temei
MIJLOACE DIDACTICE:
-jurnale; -reviste; -computer;-reportofon; -Internet, filme TV
METODE DE NVMNT:
- Dezbaterea, Simularea , Exerciiul moral, Conversaia, Dialogul,Chestionare, Studiu de caz,
Exemplul,Analiza , Joc de rol
EXEMPLE DE ACTIVITI DE NVARE CU ELEVII :
- programe de grup; - concursuri, aniversri; sondaje de opinie; crearea de scenarii;

SURSE INFORMAIONALE BIBLIOGRAFIE
1. Anton N. Schneider Caiet de autoeducaie, Ed. Corvin-Deva, 1999
2. FDPSR mpreun n coal, mpreun n via, ian. 2004.
3. A. Bban Consiliere educaional, Cluj, 2001.
4. P. Popescu Neveanu Psihologie, EDP- Bucureti, 1995.
5. R. M. Niculescu Pedagogie general, Scorpion- Bucureti, 1996
6. V. Ghica Ghid de consiliere i orientare colar, Polirom, 1998.
7. V. Ghica Un posibil manual de dirigenie, Porto-Franco Galai, 1998.
8. I. Dumitrescu Activitatea educativ a dirigintelui , Craiova, 1975.
9. Emilia Btrnu- Educaia n familie, Ed. Politic- Bucureti, 1980.
10. Ion Drgan Educaia noastr cea de toate zilele, Eurobit Timioara, 1992
11. Ion Dumitrescu Adolescenii, Craiova, 1980.
12. Mihai Stoian Maturitatea- o treapt, un prag? Ed. Politic- Bucureti, 1976.
13. C. Cuco Psihopedagogie, Ed. Polirom-Iai, 1998.
14. Ioan Bonta- Pedagogie, Ed. All-Bucureti, 1998.
2


a) MOMENT ORGANIZATORIC:
- se noteaz absenele, se verific materialele
- se discut situaia la nvtur i disciplina elevilor pentru sptmna care a trecut
- se rezolv micile probleme(dac e cazul)

DESFURAREA LECIEI:
- se anun tema, elevii scriu pe caiete
-se cere elevilor s defineasc noiunile de:egocentrism, spirit de echoip, fairplay;
-Corectez sau completez rspunsurile dac este cazul;
Egocentrism=atitudine a celui care privete totul prin prisma intereselor i sentimentelor personale,
tendin de a face din sine ceasul universului

Se cere rspunsul la cteva ntrebri specifice temei:
- i place cnd lucrezi n echip?
- i place s fii mai mult singur? De ce?
- n ce situaii te deranjeaz ceilali i vrei s fii singur?
- munca n echipa-avantaj sau dezavantaj?
-se cere s exemplifice cu cazuri de egocentrism i spirit de echip;
- se cere s enune proverbe i zictori referitoare la subiect
FEED-BACK:
-ce este egocentrismul?
- dai exemple de reguli de lucru n echip
CONCLUZII:
-elevii particip activ, cu interes, la lecie: definesc termenii corect, dau exemple, pun ntrebri
- dau ex. concrete;
-trag concluzii, i exprim prerea.




Instruciuni
1
Eti rugat s bifezi, pentru fiecare categorie a chestionarului, una, dou sau trei opiuni, cele care i se potrivesc cel mai bine.
Semnul pe care l faci trebuie s fie plasat n coloana din dreapta a tabelului.
2 Eti rugat s nu bifezi mai mult de trei opiuni.
3
Odat ce ai ales opiunile, eti rugat s aloci 10 puncte ntre propoziiile pe care leai bifat. Punctele trebuie astfel mprite
nct s reprezinte procentual ponderea pe care o are propoziia respectiv n cazul tu.
4
De exemplu, n prima categorie gseti dou propoziii care i s-ar potrivi: una care simi c te reprezint cel mai bine, n timp
ce cealalt i s-ar potrivi doar din cnd n cnd. n acest caz, poi acorda primei opiuni 7 puncte i celei de-a doua doar 3.
5
n unele cazuri, poi constata c sunt dou propoziii care i se potrivesc n mod egal atunci aloci cte 5 puncte pentru
fiecare.
6
Este foarte puin probabil ca, indiferent de setul de ntrebri, s distribui toate cele 10 puncte unei singure propoziii de
rspuns!
7 Trebuie s mpari, la toate categoriile, cele 10 puncte.
8
Cnd rspunzi la chestionar, ncearc s alegi propoziia sau propoziiile care crezi c i definesc cel mai bine
comportamentul. Nu rspunde prin a alege propoziii care definesc un comportament pe care ai vrea s-l ai.
9 Nu exist rspunsuri corecte sau rspunsuri greite.
10 Toate variantele alese sunt la fel de importante.
Nr
crt
Intrebare Optiune Nr pct
3





a Cred c pot observa rapid i profita de noile oportuniti.
b Pot lucra foarte bine cu o gam foarte variat de persoane.
c Producerea de idei este unul dintre atributele mele naturale.
d
Abilitatea mea const n a fi capabil s desemnez sarcinile persoanelor cu care lucrez, dac cred c acestea
pot contribui la atingerea obiectivelor grupului.

e Capacitatea mea de a urmri progresul grupului este direct legat de eficiena mea personal.
f
Sunt pregtit / s m confrunt cu o lips temporar de popularitate, dac aceasta duce la rezultatele
ateptate

g Intuiesc rapid care sunt situaiile n care sunt obinuit s lucrez.
1
Cu ce cred
ca pot
contribui la
munca
unei
echipe
h Pot oferi o variant alternativ pentru munca echipei, fr s aduc prejudiciu acesteia
a Nu sunt n largul meu dect dac ntlnirile sunt bine structurate i controlate, n general bine coordonate
b Am tendina s fiu prea generos cu cei care au puncte de vedere bune, dar care nu au fost expuse cum trebuie
c am tendina s vorbesc mult, odat ce grupul are idei noi
d stilul meu obiectiv de a trata problemele m mpiedic s m implic n mod entuziast mpreun cu ceilali colegi
e sunt cteodat privit ca autoritar n cazul n care trebuie fcut ceva
f gsesc dificil s conduc grupul din fa, poate pentru c m implic prea mult n atmosfera de grup
g sunt n stare s m las prea prins de ideile mele i s pierd irul a ceea ce se ntmpl
2
Ceea ce
imi
afecteaza
minca in
echipa
poate fi
h
colegii mei m vd ca pe un tip care se ngrijoreaz prea mult de detalii inutile i de posibilitatea ca lucrurile s
mearg prost

a Am capacitatea de a influena oamenii fr a impune o presiune.
b Vigilena mea n general prevede greeli i eventuale omisiuni n decizii.
c
Sunt gata s insist pentru aciune, s fiu sigur c nu se pierde timp preios sau c obiectivele principale nu sunt
pierdute din vedere.

d Se poate conta pe contribuia mea cu ceva original.
e Sunt gata mereu s susin a soluie bun pentru interesul comun.
f Sunt nclinat s caut cele mai noi idei i descoperiri care ar putea ajuta grupul.
g Cred c ceilali mi apreciaz capacitatea de a judeca calm i raional.
3
Cind sint
implicat
intr-un
proiect cu
alte
persoane
h Poate s-mi fie ncredinat misiunea de a veghea dac munca esenial este organizat.
a Sunt interesat s-mi cunosc colegii mai bine
b Nu resping idea de a-i provoca pe ceilali la discuii sau de a-mi susine prerea, chiar dac sunt n minoritate
c De obicei pot gsi un argument solid care s combat o propunere nepotrivit petru grup
d Cred c sunt talentat n a face lucrurile s mearg odat ce planul a fost elaborat
e Am tendina s evit lucrurile evidente i s optez pentru cele neprevzute
f Aduc o not de perfecionism fiecrei echipe n care lucrez
g Sunt pregtit s mi folosesc cunotinele (persoanele) din afara grupului
4
Abordarea
pe care o
practic fata
de un grup
este
urmatoarea
h
Din moment ce sunt interesat n a afla toate punctele de vedere, nu ezit n a m hotr dac trebuie luat o
decizie

a mi place s analizez situaiile i s cntresc toate soluiile posibile
b Sunt interesat s gsesc soluii practice pentru probleme
c mi place s simt c facilitez relaii bune de lucru n grup
d Am o influen puternic asupra deciziilor grupului
e Pot ntlni oameni care au ceva nou de oferit
f Pot s-i conving pe colegi s fie de acord cu o soluie anume
g Sunt n elementul meu cnd pot s m concentrez asupra unei sarcini
5
Obtin
satisfactie
in urma
muncii
pentru ca :
h mi place s gsesc un domeniu care mi stimuleaz imaginaia
a Simt nevoie s m retrag ntr-un col i s gsesc o cale de a iei din impas, nainte de a m apuca de lucru
b
Sunt dispus s lucrez cu persoana care a artat cea mai pozitiv abordare, orict de dificil ar fi aceasta
(persoana)

c A cuta s diminuez sarcina, stabilind n ce mod ar putea fiecare s contribuie
d Intuiia mea natural pentru lucrurile urgente va asigura pstrarea termenelor prevzute n program
e Cred c pot s rmn calm i s-mi pstrez capacitatea de a gndi corect
f A menine n permanen scopul n prim plan, n ciuda presiunii la care grupul e supus
g A fi pregtit s iau conducerea dac a simi c grupul stagneaz
6
Daca mi se
da o sarc.
dificila ,
dispun de
timp foarte
scurt si
trebuie sa
lucrez cu
oameni pe
care nu-I
cunosc
h
A pune n discuie noi idei, care s stimuleze noi dezbateri i s pun lucrurile n micare


a Sunt capabil s-mi art nerbdarea celor care mi obstrucioneaz progresul
b Pot fi criticat de ctre ceilali pentru c sunt prea analitic i insuficient de intuitiv
c Dorina mea de a m asigura c treaba este bine fcut ntrerupe fluena aciunilor
d Tind s m plictisesc destul de uor i m bazez pe unul sau doi colegi s-mi stimuleze activitatea
e Mi-e greu s ncep lucrul dac scopurile nu sunt bine stabilite i clare
f Cteodat mi-e greu s explic i s clarific unele probleme complexe la care m gndesc
g Sunt contient c trebuie s le cer celorlali lucrurile pe care nu le pot face singur
7
In legatura
cu
problemele
in care sint
implicat in
cadrul
grupului
h Ezit s-mi susin punctele de vedere dac m confrunt cu o opoziie serioas
4



nvarea prin cooperare

nvarea prin cooperare este o strategie de instruire stucturat i sistematizat, n cadrul creia grupe mici lucreaz
mpreun pentru a atinge un el comun. Premisa nvrii prin cooperare este aceea conform creia, subiecii care lucreaz n echip
sunt capabili s aplice i s sintetizeze cunotinele n moduri variate i complexe, nvnd n acelai timp mai temeinic dect n
cazul lucrului individual.
Johnson, D. W, i Johnson, R. T. au scris mult despre nvarea prin cooperare. Studiul lor din 1989, cerceteaz 193 de
cazuri comparnd efectele diferite ale nvrii prin cooperare fa de tehnicile de nvare numite tradiionale. Doar n 10% din
cazuri, rezultatele metodelor individuale au fost mai eficiente. Munca n echip dezvolt capacitatea elevilor de a lucra mpreun
o competen important pentru viaa i activitatea viitorilor ceteni. Au fost create diverse denumiri pentru a ilustra munca
colaborativ de nvare n grup, cum ar fi:
nvarea prin cooperare; nvarea colaborativ; nvarea colectiv; nvarea comunitar;
nvarea reciproc; nvarea n echip; studiu de grup; studiu circular (Davis, G. B., 1993);
nvarea prin cooperare determin dezvoltarea personal prin aciuni de autocontientizare n cadrul grupurilor mici. Ea
solicit toleran fa de modurile diferite de gndire i simire, valoriznd nevoia elevilor de a lucra mpreun, ntr-un climat
prietenos, de susinere reciproc.
Cooperarea (conlucrarea, munca alturi de cineva), presupune colaborarea (participarea activ la realizarea unei
aciuni, bazat pe schimbul de propuneri, de idei). Cu toate c cele dou noiuni sunt sinonime, putem face unele delimitri de sens
nelegnd prin colaborare o form de relaii ntre elevi/studeni, ce const n soluionarea unor probleme de interes comun, n
care fiecare contribuie activ i efectiv i prin cooperare o form de nvare, de studiu, de aciune reciproc,
interpersonal/intergrupal, cu durat variabil care rezult din influenrile reciproce ale agenilor implicai (vezi Loretta
Handrabura, 2003, p. 50). nvarea prin cooperare presupune aciuni conjugate ale mai multor persoane (elevi, studeni, profesori)
n atingerea scopurilor comune prin influene de care beneficiaz toi cei implicai.
Colaborarea se axeaz pe sarcini, iar cooperarea pe procesul de realizare a sarcinii. Cooperarea este o form de
interaciune superioar n cadrul nvrii, incluznd colaborarea. Analiznd comparativ cooperarea i competiia putem evidenia
urmtoarele trsturi caracteristice:































5
Competiia i colaborarea sunt practici care se ntlnesc n coala contemporan i sunt ambele necesare. Competiia
devine distructiv pentru armonia climatului educaional atunci cnd este exacerbat i devine un scop n sine. Cadrele didactice
trebuie s echilibreze cele dou forme de organizare a activitii instructiv-educative, crend oportuniti de nvare axate pe
activitile de grup ce favorizeaz cooperarea i ntrein competiia constructiv.


Principiile nvrii prin cooperare

nvarea prin cooperare este bazat pe urmtoarele principii:
1. Interdependena pozitiv, conform creia succesul grupului depinde de efortul depus n realizarea sarcinii de ctre toi
membrii. Elevii sunt dirijai ctre un scop comun, stimulai de o apreciere colectiv, rezultatul fiind suma eforturilor tuturor.
2. Responsabilitatea individual, care se refer la faptul c fiecare membru al grupului i asum responsabilitatea sarcinii de
rezolvat;
3. Formarea i dezvoltarea capacitilor sociale, stimularea inteligenei interpersonale care se refer la abilitatea de a comunica
cu cellalt, de a primi sprijin atunci cnd ai nevoie, de a oferi ajutor, la priceperea de a rezolva situaiile conflictuale. Elevi sunt
nvai, ajutai monitorizai n folosirea capacitilor sociale colaborative care sporesc eficiena muncii n grup.
4. Interaciunea fa n fa ce presupune un contact direct cu partenerul de lucru, aranjarea scaunelor n clas astfel nct s se
poat crea grupuri mici de interaciune n care elevii s se ncurajeze i s se ajute reciproc.
5. mprirea sarcinilor n grup i reflectarea asupra modului cum se vor rezolva sarcinile de ctre fiecare membru n parte i de
ctre colectiv.
n nvarea prin cooperare se respect principiile: egalitarist, antiierarhic i antiautoritar, precum i cel al toleranei fa
de opiniile celorlali i al evitrii etichetrii.
Profesorul se integreaz n activitarea colaborativ a elevilor, putnd fi unul din membri sau oferindu-i ajutorul, ori
animnd i stimulnd activitatea. Agenii educaionali se privesc reciproc ca oameni, nu ca roluri. Evaluarea este un exerciiu
democratic al puterii ntr-o munc n comun a dasclilor cu elevii.

Grupul element central al nvrii
prin cooperare

Directa implicare n sarcin este o condiie a activismului i a asigurrii unei nvri temeinice. n susinera acestei idei,
Appelbaun P. susine faptul c elevii nva mai bine atunci cnd le pas despre ceea ce nva, cnd sunt direct motivai s
realizeze un lucru, cnd exist un scop, cnd exist o responsabilitate i un angajament asupra a ceea ce au de fcut. Dezbatnd
structura relaiilor elev-elev, Deutsh M. i Hornstein H. A. (1978) i-au pus urmtoarele ntrebri:
Cnd este nvarea mai productiv, atunci cnd elevii lucreaz singuri sau atunci cnd se afl n grup?;
Ce diferene apar n interaciunea dintre elevi i n calitatea procesului de nvare, datorit relaiilor de
colaborare sau a celor competitive dintre ei?
Complexitatea problemei a determinat pe muli cercettori s analizeze factorii care faciliteaz sau mpiedic activitatea n
grup. Iat civa dintre factorii favorizani ai nvrii prin cooperare:
1. Stimularea n sarcin este mbuntit datorit prezenei altora;
2. Resursele grupului (de memorie, de stocare, de atenie etc.) sunt mai bogate dect n cazurile individuale;
3. Exist anse mari ca printre membrii grupului s fie unul capabil s descopere soluia;
4. Greelile ntmpltoare sunt compensate: n ciuda apariiei acestora rezultatul general al grupului va fi mai precis dect cel al
individului luat separat.
5. Petele oarbe sunt corectate. Este mai uor s recunoti greelile altora dect pe cele proprii.
6. Stimularea apariiei de idei noi este o rezultant a interaciunii cumulative, deoarece fiecare membru dezvolt ideile celuilalt.
7. Se nva din experiena altora. Exist multe dovezi c una din formele cele mai obinuite i mai eficiente de a nva este
observarea activitii altora n rezolvarea problemelor. Dintre factorii care ngreuneaz activitatea n grup i care fac ca uneori
grupurile s fie mai puin eficiente dect activitatea independent, amintim urmtorii:
1. Opoziia de scopuri, interese i obinuine ale membrilor poate face ca aciunea de colaborare s fie extrem de dificil;
2. Dificultile de comunicare tind s sporeasc pe msur ce grupul crete, iar pentru cei timizi este mai greu s participe activ
atunci cnd grupul este mai mare;
3. Dificultile de coordonare cresc, de asemenea, pe msur ce grupurile sunt mai mari, astfel nct este tot mai greu s se
realizeze un efort comun, integrat, fr s se cheltuiasc mult timp pentru rezolvarea i prevenirea dificultilor de coordonare.
4. Distragerea i supraestimarea care fac dificil de obinut efortul individual concentrat, susinut, necesar pentru nvarea
anumitor subiecte i pentru rezolvarea problemelor;
5. Dependena excesiv de ceilali poate fi favorizat de activitatea n grup. Faptul c unii membri din grup se bazeaz pe cei
mai capabili, duce la lenevire i la evitarea propriilor responsabiliti.
Calitatea superioar a produselor grupului este susinut de unii cercettori fie n termeni foarte optimiti (nivelul atins de
grup depete pe cel al elevului cel mai inteligent care utilizeaz exclusiv mijloacele sale proprii G. Dubal, 1969), fie mai
6
moderai (dei grupul este de obicei mai bun dect individul mediu, el este rareori mai bun dect cel mai bun individ A. P.
Hare, 1962).
Comparnd travaliul n grup cu cel individual, W. Doise i G. Mugny, specific faptul c dup natura sarcinii, dup
resursele individuale ale membrilor grupului i dup modul lor de interaciune, travaliul unui grup poate fi inferior, egal sau
superior celui al individului confruntat izolat cu aceeai sarcin. Analiznd dinamica grupului ca instument de aciune
psihosocial, Dumitru Cristea specific faptul c se constituie un cmp dinamic, a crei organizare, unitate i funcionalitate se
bazeaz pe interdependena membrilor, care suport la rndul lor toate efectele acestora. Acest fapt deschide calea utilizrii
grupului ca sistem de formare i schimbare psihosocial.
Exist ns trei tipuri generale de grupuri:
grupuri de nvare informale;
grupuri de nvare formale;
studiu n echip (adaptat dup Johnson, D. W, Johnson, R. T. i Smith, 1991):
Grupurile informale de nvare sunt create ad-hoc, temporar, prin adresarea solicitrii elevilor de a forma o echip prin
simpla ntoarcere ctre colegul de banc i a discuta o problem dat pentru cteva minute. La fel de rapid pot fi create grupuri de
cte 3-4 elevi pentru a rezolva o problem, a gsi soluii unei situaii create ori a rspunde la o ntrebare.
Profesorul poate crea oricnd grupuri informale de lucru n clas, de orice mrime, pentru a aprecia gradul de nelegere
de ctre elevi a unui material sau a le oferi ansa de a aplica ceea ce au nvat ori fie doar pentru a schimba forma de organizare a
colectivului n vederea creterii motivaiei i trezirii ateniei.
Grupurile formale de nvare sunt echipe stabilite dinainte pentru a rezolva o sarcin anume, a efectua un experiment
n laborator, a redacta un raport de cercetare. Elevii lucreaz mpreun mai mult timp (cteva zile sau sptmni) sau pn termin
proiectul de cercetare.
Studiul n echip implic derularea muncii colaborative pe o perioad lung de timp (chiar i un semestru). Echipele i
stabilesc regulile i respon-sabilitile, precum i planul de lucru. Activitatea e bazat pe cooperarea ntre membrii i pe sprijin
reciproc.
Evaluarea final se face de obicei oferind tuturor membrilor echipei acelai calificativ ce rezult din msurarea i
aprecierea rezultatului colectiv. Acest fapt stimuleaz conlucrarea i ajutorul reciproc i nu ncurajeaz competiia n interiorul
echipei ci ntre echipe.
Exist cteva reguli care trebuiesc respectate atunci cnd se organizez nvarea pe echipe:
elaborarea unui plan de lucru n care se trec: elementele importante de studiat, sarcinile fiecrui membru, sub-temele, aplicaiile,
locul de desfurare, edinele de studiu;
explicaiile profesorului asupra importanei temei de studiu i a avantajelor lucrului n grup pentru rezolvarea ei;
oferirea elevilor spre rezolvare a unei sarcini relevante din punct de vedere social, a unei probleme cu larg aplicabilitate a crei
importan s stimuleze participarea elevilor;
optarea pentru un numr optim de membri n grup (45) i crearea unor echipe eterogene, dorindu-se ca fiecare s aibe ocazia de
a nva de la cellalt ceva i ocazia de a oferi ceva, de a-i aduce contribuia acolo unde este mai bun (specialist);
crearea posibilitii membrilor echipei de a fi consiliai, ndrumai, de a avea acces la informaii i materiale;
crearea unei atmosfere propice de lucru i a unui spaiu adecvat;
explicarea modului de evaluare a muncii colective i a fiecrui membru n parte;
Pentru evitarea situaiei n care unii elevi muncesc i pentru alii Walvoord recomand urmtoarea strategie: profesorul
poate s cear din partea elevilor s prezinte sub anonimat situaia pe care o nregistreaz fiecare cu privire la cine a depus un efort
deosebit n activitate (implicare nalt) i cine s-a situat la polul opus (slab impicare). Dac mai muli elevi indic faptul c un
membru al echipei a avut cea mai slab contribuie, acela va primi un calificativ mai mic fa de restul grupului. Cunoscnd acest
lucru fiecare se mobilizeaz. Strategia funcioneaz, spune Walvoord, mai ales dac elevii au ocazia de a discuta despre acest lucru
n mijlocul proiectului, iar cel vizat are timp s-i remedieze comportamentul.
Metodele interactive de grup determin i stimuleaz munca colaborativ desfurat de cei implicai n activitate (elevii),
n cadrul creia, toi vin (particip) cu ceva i nimeni nu pleac cu nimic. Profitul este att al grupului (soluionarea problemei,
gsirea variantei optime), ct i al fiecrui individ n parte (rezultatele obinute, efectele aprute n planurile cognitiv, emoional-
afectiv, compor-tamental; o nvare nou).
Experienele de nvare n grup sunt marcate de dialog reflexiv, de stimularea atitudinii metacognitive (crearea de moduri
alternative de gndire, oferind o baz raional pentru negocierea interpersonal a sensurilor, o cale de a ajunge la nelegerea
reciproc), de crearea de jurnale reflexive i de stimularea gndirii critice. ncrederea n procesul de nvare eficient conduce la
diminuarea controlului i la instaurarea unor relaii de munc degajate ntre educator i educat.

Etapele nvrii prin cooperare

nvarea prin cooperare presupune o dinamic i un activism susinut continuu de eforturile participanilor. Etapele
stategiei de munc n echip presupun considerarea factorilor favorizani i defavorizani ai rezolvrii de probleme n colectiv.
O prim etap are n vedere constituirea grupului de lucru. Membrii acestuia trebuie s ndeplineasc anumite caliti
pentru a facilita soluionarea problemei puse n discuie: s fie tolerani fat de prerile colegilor, s dein optime abiliti de
comunicare a ceea ce doresc s transmit, s nu fie egoiti, s acorde ajutor i s primeasc ajutor atunci cnd au nevoie.
7
A doua etap se concretizeaz atunci cnd participanii se confrunt cu situaia de rezolvat i sunt stimulai s lucreze
mpreun pentru a o rezolva. n aceast etap are loc familiarizarea cu elementele problemei, analiza acestora i stabilirea
prioritilor i a responsabilitilor.
A treia etap este destinat refleciilor, incubaiei i tatonrilor. Este faza documentrii i a cercetrii care se poate
ntinde pe o perioad mai lung sau mai scurt de timp.
A patra etap este rezervat dezbaterilor colective, cnd sunt confruntate ideile, sunt analizate erorile i punctele forte.
Calitatea nvrii prin cooperare depinde de calitatea dezbaterii democratice instaurate ntre elevi prin dubla exigen a rigorii
intelectuale i a eticii comunicaionale (a asculta i a respecta partenerul, a cuta s-i nelegi opiniile, modul de a gndi, a avea
nevoie de preri i puncte de vedere diverse pentru a-i construi propria gndire).
A cincea etap se refer la structurarea demersurilor ctre finalul dezbaterii cu obinerea concluziilor i cu soluionarea
problemei. Are loc integrarea noilor achiziii n sistemul celor existente prin restructurarea celor existente n lumina celor nou
dobndite.
Condiiile desfurrii etapelor cooperrii eficiente se refer la relaiile de bun nelegere ntre membrii echipei de lucru,
la acceptarea din partea tuturor membrilor grupului a planului de lucru n vederea atingerii elului comun, la adoptarea unui mod
comun de comunicare a rezultatelor i de evaluare a soluiei.

Efectele favorabile ale nvrii prin cooperare

Strategia nvrii prin cooperare ofer elevilor ocazia de a-i concretiza nevoia de a lucra mpreun, ntr-un climat
colegial de ntrajutorare i de sprijin reciproc. Grupul d posibilitatea testrii ideilor, revizuirii opiniilor i dezvoltrii inteligenei
interpersonale.
Lucrul n grup acoper neajunsurile nvrii individualizate, accordnd o importan considerabil dimensiunii sociale,
prin desfurarea proceselor interpersonale.
Cooperarea asigur o relaie deschs ntre parteneri, dezvot atitudini i comportamente bazate pe ncredere, favoriznd
formarea atitudinii pozitive fa de nvare i fa de coal. Munca n echip are efecte semnificative asupra pesonalitii
elevilor/studenilor, prezena par-tenerilor de interaciune constituind un stimulent intelectual i un declanator al schimbului de
opinii i informaii. Soluiile emise pot suferi n cadrul grupului mbuntiri i ajustri, analiza critic dezvoltnd capacitile
autoevaluative ale participanilor. Productivitatea sporit pe unitatea de timp, apreciat prin numrul de dificulti rezolvate, i
dup gradul lor de complexitate recomand folosirea strategiile de nvare prin cooperare n clas. La acest fapt se adaug i
calitatea mai bun a rspunsurilor, instalarea unui climat motivant de lucru, caracterizat printr-o tensiune crescut pentru
finalizarea sarcinii comune.
nvarea prin cooperare valorizeaz schimburile intelectuale i verbale i mizeaz pe o logic a nvrii care ine cont de
opiniile celorlali.

Competenele profesorului
necesare susinerii nvrii prin cooperare

nvarea prin cooperare solicit efort intelectual i practic att din partea elevilor ct i din partea profesorului care
coordoneaz bunul mers al activitii. Utiliznd strategia nvrii prin cooperare, profesorul trebuie s dein urmtoarele
competene:
competena energizant: are n vedere capacitatea profesorului de a-i face pe elevi s doreasc s se implice n activitate, n
rezolvarea problemei date. Elevii trebuie ncurajai i stimulai s nu se opreasc la prima soluie descoperit, ci s se antreneze n
cutarea de soluii alternative.
competena empatic: presupune abilitatea de a lucra cu elevii/studenii reuind s se transpun n situaiile pe care acetia le
parcurg. n acest mod, profesorul i va cunoate mai bine discipolii i va mbuntii comunicarea cu ei;
competena ludic: se refer la capacitatea profesorului de a rspunde jocului elevilor si prin joc, favoriznd integrarea
elementelor ludice n activitatea de nvare pentru a o face mai atractiv i pentru a ntreine efortul intelectual i fizic al elevilor;
competena organizatoric: are n vedere abilitile cadrelor didactice de a organiza colectivul n echipe de lucru i de a
menine i impune respectarea regulilor care privesc nvarea prin cooperare, n grup. Totodat, profesorul este cel care poate
interveni n situaii limit, n situaii de criz, aplannd conflictele i favoriznd continuarea activitii pe direcia dorit. El menine
legtura dintre interveniile participanilor i subiectul discuiei, evitnd devierile;
competena interrelaional: ce presupune disponibiliti de comunicare cu elevii, menit s dezvolte i la acetia abilitile
sociale necesare integrrii optime n colectiv. Tolerana i deschiderea fat de nou, precum i ncurajarea originalitii rspunsurilor
copiilor, va avea ca efect crearea de disponibiliti asemntoare elevilor si n relaiile cu ceilali.
Alturi de aceste competene nu trebuie neglijate cele necesare i specifice tuturor cadrelor didactice:
competenele tiinifice, disciplinare, care se refer la corectitudinea tiinific, la calitatea, structurarea, logic intern i
transpoziia didactic a coninuturilor care vor contribui la atingerea obiectivelor stabilite i la dezvoltarea la elevi a structurilor
operatorii, afective, motivaionale, volitive i acionale;
competenele psihopedagogice i metodice prin care se asigur eficiena psihopedagogic a demersurilor instructiv-
educative, logica didactic, profesorul mediind legtura elevului cu obiectul de nvmnt;
8
competenele manageriale i psihosociale ce in de managementul educaional i de organizarea relaiilor sociale n clasa
de elevi;
Rolurile profesorului se redimensioneaz i capt noi valene, depind optica tradiional prin care el era doar un
furnizor de informaii. n organizarea nvrii prin cooperare el devine un coparticipant, alturi de elev la activitile desfurate.
El nsoete i ncadreaz elevul pe drumul ctre cunoatere. Dimensiunile procesului de nvmnt (predarea-nvarea-evaluarea)
capt, n cazul strategiilor de lucru n echip, valene formative i formatoare, ncurajnd progresul individual i colectiv, personal
i social.

S-ar putea să vă placă și