Sunteți pe pagina 1din 3

Scoala Ion Creanga

Constanta
Catedra Limba si comunicare
Prof. Doina Gheorghita
PROIECT DE LECTIE

Data: 26 octombrie 2007


Clasa: a V-a
Aria curriculara: Limba si comunicare
Obiectul : Limba romana
Subiectul: Fragmentul de text : Cartile cu Apolodor, de Gellu Naum
Tipul lectiei : de asimilare de noi cunostinte
Profesor: Doina Gheorghita
Obiective:
obiectiv cadru: Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris
obiectiv special : cultivarea receptivitatii literar- artistice a elevilor
obiective performative:
obiective cognitive :
O1: sa citeasca corect, fluent, expresiv, coerent si constient fragmentul din manual
O2:sa delimiteze un fragment unitar dintr-un text literar
O3:sa identifice personajele fragmentului citit
O4:sa rezume fragmentul
O5:sa identifice elementele care sustin ideea ca textul este un fragment
O6:sa caracterizeze succint personajul
O7:sa se exprime clar, corect, concis.
Obiective afective :
O1 :sa participe cu interes la actul comunicarii
O2 :sa guste , sub aspect emotional, spiritul ludic al textului
O3 :sa includa noile cunostinte in propriul sistem de valori
Strategii didactice:
1. Metode si procedee :conversatia euristica, explicatia, lucrul cu manualul,exercitiul
oral si scris, problematizarea, auditia .
2. mijloace de invatamant:volumele Cartea cu Apolodor si A doua carte cu
Apolodor, Editura Humanitas Educational 2003 , CD audio Ada Milea
Apolodor
fise de lucru individual
Forme de organizare a activitatii: activitate frontala , activitate individuala
independenta.
Resurse: capacitatea de invatare a elevilor. (clasa relativ omogena)
Manualul
Timp: 50 min.

Scoala Ion Creanga


Constanta
Catedra Limba si comunicare
Prof. Doina Gheorghita
MOMENTELE
LECTIEI

TIM
P

PARCURS DIDACTIC
ELEMENTE DE
OBS
CONTINUT
.

STRATEGII DIDACTICE
METODE

1. Moment
organizatoric

2. Verificarea
temelor

3.Actualizarea
cunostintelor
anterioare despre
opera literara si
despre textul
integral
4.Captarea atentiei

5.Anuntarea
subiectului si
enuntarea
obiectivelor
6.dirijarea invatarii
si dobandirea noilor
cunostinte

-Se asigura
materialele necesare
orei si se noteaza
absentii
-se asigura linistea
si disciplina pentru
buna desfasurare a
activitatii didactice
-se realizeaza
controlul caietelor
prin sondaj
-se solicita elevii sa
citeasca
compunerile
- elevii sunt
solicitati sa
precizeze ce opera
au studiat anterior,
ce personaj , ce fel
de text , ce autor
- se va realiza prin
prezentarea prin
dialog a datelor
despre autor
- se precizeaza titlul
si autorul, subiectul
lectiei si obiectivele
-se face lectura
textului de catre
elevi
se solicita elevii
sa precizeze
cuvintele pe
care nu le
inteleg
se mai citeste o
data textul
prin conversatie
elevii sunt
solicitati sa

MIJLOACE

Conversatia
Lectura

Conversatia
euristica

Lectura
explicativa

Fisele de
autor

explicatia

Lectura

Manualul

Explicatia
Conversatia
euristica

Volumele

Scoala Ion Creanga


Constanta
Catedra Limba si comunicare
Prof. Doina Gheorghita
observe
elementele care
conduc la
concluzia ca
textul este un
fragment
7.evaluare
formativa
8.asigurarea feedback-ului
9.asigurarea
retentiei si a
transferului
10. tema pentru
acasa

Se va realiza
prin lucrul cu
fise
Eevii vor realiza
oral o
comparatie intre
cele doua texte
Elevii vor audia
cantecele
realizate de Ada
Milea pe textele
respective
Folositi-va
imaginatia ! pag
53

Lucrul cu
textul

Fisele de
lucru

cd

compunere

S-ar putea să vă placă și