Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATA

PROPUNATOR EDUCATOARE
CEUSESCU CLAUDIA

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA


EDUCATOARE : Ceusescu Claudia
DATA : 20 martie 2014
GRUPA : COMBINATA
TEMA ANUALA DE STUDIU : Cine sunt/suntem?
TEMA PROIECTULUI : Prietenia, un dar pretios
TEMA SAPTAMANII : Prietenia, un dar pretios
DOMENIUL DE ACTIVITATE : OM SI SOCIETATE
TEMA ACTIVITATII : Culorile prieteniei
FORMA DE REALIZARE : Joc didactic,dactilopictura.
TIPUL ACTIVITATII : Consolidare,sistematizare a cunostiintelor, priceperilor si deprinderilor.
SCOPUL ACTIVITATII : Dezvoltarea abilitatilor de a intelege corect informatii cu incarcatura
emotionala.
Cunoasterea si comportarea normelor de dezolvtare si comportare civilizata in societate.
OBIECTIV CADRU :
Dezvoltarea capacitatilor de comunicare,de relationare prin respectarea normelor de
comportare civilizata.
ACTIVITATI DE INVATARE :
ADP: Cum ma simt astazi?
ADE:DOS: Culorile prieteniei Joc didactic.
DEC: Copacul prieteniei dactilopictura.
TRANZITII : Vesel iepuras - cantec
In padurea cu alune
ALA2: Sceneta: Zvon de primavera
OBIECTIVE OPERATIONALE :
- Sa recunoasca comportamente care faciliteaza stabilirea si mentinerea relatiilor de
prietenie;
- Sa identifice consecintele comportamentelor prietenoase/neprietenoase;
- Sa exerseze oferirea ajutorului si cooperarea in joc;
- Sa exerseze strategii de negociere pentru rezolvarea problemelor in grup;
- Sa manifeste spirit cooperant si buna-dispozitie;
- Sa si dezvolte gustul estetic si atitudinea fata de munca;
- Sa-si exprime propriile opinii ,sentimente,atitudini.
- ALA2 sa recite corect expresiv si cu mimica rolul pe care il reprezinta.
- Sa stie momentul cand trebuie sa intervina in derularea scenetei.
Sa asocieze miscarile jocurilor musicale cu textul acestora.
- Sa execute pasii de dans in ritmul cerut de melodie.
- OBIECTIVE PSIHO-MOTRICE
- s mnuiasc materialul pus la dispoziie;
AFECTIV :
Cultivarea spiritului de echipa si fair play pe parcursul jocului.
SARCINA DIDACTIC : Sa raspunda corect la intrebarile adresate sis a resolve sarcinile date
prin aprecierea comportamentului in diferite situati diferentiindu-l pe cel corect de cel incorrect.
ELEMENT DE JOC : surpriza, cubul,manuirea materialelor,recompense,ecusoane
REGULILE JOCULUI : copiii ascult cu atenie sarcina dat de educatoare, apoi, pe rnd, dau rspunsul.
ORGANIZAREA JOCULUI: Frontal, individual, pe echipe.
STRATEGII DIDACTICE :
1. Metode i procedee: conversaia, exerciiul, descoperirea, problematizarea,metoda
cubului,explicatia,exemplificarea.

Resurse Materiale
panouri;
laptop,videoproiector,
CD cu desenul animat Alba ca Zapada si cei 7 pitici
Scrisoare,plic,ecusoane,cub,jetoane
ilustrand
dezirabile/indezirabile(prietenoase/neprietenoase)
- Bomboane
- Acuarele,pensule
- Foi de desen
- Costumatii pentru sceneta
DURATA :

comportamente

BIBLIOGRAFIE:
Auxiliar didactic pentru aplicare anoului curriculum Editura Arves 2009

Curriculum pentru invatamantul prescolar ,Editura Didactica Publishing House,


Bucuresti 2009
REVISTA nvmntul precolar, numr tematic-proiectare integrat /2010, Editura
Arlechin, Bucureti, 2010;
- Activitatea integrat din grdini- ghid pentru cadrele didactice din nvmntul
precolar, Didactica Publishing House,

Bucureti, 2008;

- Maria Bojneag -Ghid pentru nvmntul precolar, Editura Tehno-Art, 2007;


- Georgeta Botez, Dana Solovstru -Atlas cu elemente de limbaj plastic - ndrumtor
pentru educatoare, Editura Aramis, 2007.

SCENARIUL ZILEI
La intalnirea de dimineata copiii vor fi asezati in semicerc pentru a putea stabili fiecare
un contact vizual cu toti membrii grupei. Copiii sunt salutati de educatoare prin
intermediul versurilor:
Dimineata e din nou
Veniti toti in jurul meu
In semicerc ne adunam
Cu totii sa ne saluta
A inceput o noua zi
Buna dimineata,prieteni!
Copiii raspund salutului si se saluta reciproc printr-o strangere de mana.

CALENDARUL NATURII:
- Vd c astzi suntei mbrcai de srbtoare.Cine-mi rspunde la ntrebare:
,, Iarna a trecut,
Iarba a nverzit,
Floarea a-nflorit
Cine a venit?
(Primvara)
- Haidei s completm i calendarul naturii!
Completarea calendarului naturii va fi facuta de meteorologul de
serviciu" care va veni in fata si le va spune copiilor cum este cerul,
cum este vremea, daca este cald sau rece, cum l-a imbracat mama, etc.
Se va discuta si despre zilele saptamanii, lunile anului si se va marca
data.
MPRTIREA CU CEILALI:
- Cum ma simt astazi?
- Copiii vor alege cate un emoticon pentru a-si exprima starea fiecaruia dintre ei.
- Se face prezenta. Numaram cate fete vesele si cate fete triste avem, copiii motivand
de ce au ales acea fata.

si

DISCUIE DE GRUP:
Copiii vor fi ndemnai s fac schimb de impresii prin aducerea n prim
plan a experienelor proprii Educatoarea le spune copiilor ca mergand spre
gradinita m-am intalnit cu doi batrani care mi-au spus ca ei sunt prieteni de la
gradinita.
CE stiti voi despre prietenie?
Dar despre cinste? Dar despre harnicie?
- Cum ati putea descrie voi un om harnic?
-Cnd suntei veseli/triti?
Mesajul zilei Mesajul zilei va fi urmtorul: Prietenia este un lucru minunata activitile
noastre de astzi va trebui s dovedim acest lucru
NOUTATEA ZILEI : Surpriza,scrisoarea.cubul,iepurasul.
TRANZITII : Vesel iepuras- cantecel.
Copiii vor fi apreciai pentru modul n care au participat la activitate, vom interpreta cntecul In
padurea cu alune, apoi vor primi i surpriza pregtit.

Demersul didactic
Evenimentul
didactic

Coninutul tiinific

1.Moment
organizatoric

Pregatirea activitatii psiho-

Evaluarea

didactice
-evaluarea implicrii
copiilor

afectiva necesara desfasurarii


climatului

2.Captarea ateniei

Strategii

Intalnirea de dimineata Salutul.


Copiii se aduna in cerc cu
educatoarea pentru a se saluta:
Buna dimineataprieteni! Bine ati
venit .
Calendarul
Naturii - prin intermediul unei
conversaii voi stabili , mpreun
cu copiii vremea de afar,
caracteristicile zilei respective, i
anotimpul n care ne aflm.
Noutile zilei- voi capta atenia
copiilor moment n care vor
descoperi elementul
surpriz-cubul prieteniei
,scrisoarea iepuraul!
Se da citire scrisorii:
Dragi copii,
Eu sunt Tup-Tup...un iepuras care
pana nu demult locuiam in
Poienita Prieteniei. AM fost
alungat din Poienita Prieteniei de
stapana acestui tinut deoarece in
ultima perioada am fost foarte
neprietenos cu celelalte vietuitoare
de aici : pe veverita Codita am
ciupit-o,puiului de arici Ghimpici
i-am pus piedica si a cazut,pe
ciocanitoarea Dita am alungat-o
din scorbura sa spunandu-i ca este
prea galagioasa si ma
deranjeaza,iar pe Spiridus,puiul de
cerb,l-am necajit spunandu-i ca
este cel mai urat pui de cerb pe
care l-am vauzt vreodata.
Dupa ce mi-am cerut iertare de la
stapana acestui tinut al prieteniei
si i-am promis ca de acum incolo

conversaia
-explicaia
-exerciiul

expunerea
-conversaia
-explicaia
-descoperirea

o sa fiu prietenos cu toata


lumea,aceasta a hotarat sa ma
primeasca inapoi in Poienita
Prieteniei
insa cu doua conditii 1. Sa-mi cer
iertare de la prietenii mei pe care
i-am suparat.
2.Sa trec cele patru probe care se
afla in plicul albastru cu ajutorul
prietenilor mei de la Gradinita
Poienita adica cu ajutorul
vostru.
Ma simt foarte singur si foarte
trist deoarece fara ajutorul
vostru eu nu pot sa trec cele
patru probe.
Va rog sa ma ajutati!
Cu drag,
Iepurasul Tup-Tup
Astzi
vom juca un joc care se. numeste
Culorile Prieteniei.
.DUPA ACEST JOC VON
REALIZA COPACUL PRIETENIEI
PRIN DACTILOPICTURA..si asa il

vom ajuta pe iepuras sa fie


ANUNTARE
TEMEI SI A
OBIECTIVELOR
DOS SI DEC

Dirijarea invatarii

primit inapoi in poienita.


Se deschide plicul unde sunt patru
probe pe care copii trebuie sa le
rezolve pentru a-l putea ajuta pe
iepuras
Jocul va ncepe cu
prima prob, apoi, se va continua
la fel cu restul probelor.
.PROBA NR. 1
Copiii vizioneaza o secventa din
desenul animatALBA ca
ZAPADA si cei sapte
piticiCOPIII trebuie sa identifice
comportamentele prietenoase si
cele neprietenoase di secventa
vizionata.

3 EXPLICAREA
JOCULUI

PROBA NR.2
Se imparte efectivul de copii in
6 subgrupuri, corespunzatoare
numrului pe care cade

-expunerea
-conversaia
-explicaia

cubul.fiecare subgrup urmnd sa


analizeze tema aleasa,. In acest
mod se impart sarcinile fiecarei
grupe prin aruncarea cubului si
preluarea sarcinii.
Arunc cubul ctre primul grup,
spunnd: Cubul se rostogoleste si
la .....el soseste. Repet acest lucru
pentru toate cele 6 subgrupuri.
Numesc un copil din grupul
respectiv care s rspund, celalalt
copil putnd veni si el cu alt
rspuns. Copiii vor rspunde in
funcie de cerina ce corespunde
cifrei de pe una din faa cubului:
ECHIPA ROSIE: DESCRIE doi
prieteni
ECHIPA VERDE :COMPARA
doua perechi de prieteni
ECHIPA ALBASTRA
Asociaz
cuvantulprieteniecu o
culoare, anotimp, un animal, o
floare si un fruct.
ECHIPA GALBENA
Analizeaz imaginile. apoi
realizeaza o bulina rosie pe
imaginile care ilustreaza
comportamente prietenoase si
o bulina neagra pentru
imaginile care nu ilustreaza
comportamente
neprietenoase(?);
ECHIPA ROZ: Aplic! Cum,
poti sa pastrezi o relatie de
prietenie in situatia in care
prietenul tau refuza frecvent sa
imparta jucariile cu tine si nu
vrea sa se joace cu nimic din
ce vrei tu.
ECHIPA PORTOCALIE
Argumenteaz proverbele :
Prietenul la nevoie se cunoaste
Prieten e cel ce-ti stie defectele si
te accepta asa cum esti
PROBA NUMARUL 3 :
Asezati jetoanele care ilustreaza
comportamente prietenoase pe
panoul ASA DA,iar jetoane care

DEC

ilustreaza comportamente
neprietenoase pe panoul ASA
NU.
Copiii trebuie sa descrie
comportamentele prietenoase si
neprietenoase reprezentate in
jetoane si sa identifice consecintele
acestora.
PROBA NUMARUL 4 :
Li se cere copiiilor sa formeze un
Zid al prieteniei ( copiii trebuie
sa se aseze in linie,tinandu-se de
mana in functie de prieteniile
dintre ei).
Conducatorul jocului va chema in
fata un copil care va reprezenta
prima caramida din Zidul
prieteniei. Acesta il va chema
langa el pe prietenul sau cel mai
bun din grupa. Jocul se termina
cand Zidul prieteniei este
frormat din toti copiii din grupa.
Se motiveaza de catre copii
alegerile facute.
TRANZITII : In padurea cu
alune cantecel. Ultima strofa iar
dupa aceea copiii see vor aseza pe
scaunele la masutele lor.
Voi anuna tema activitii de
educatie plastica. Se fac exerciii
de nclzire a muchilor minii,
apoi se trece la realizarea propriuzis Se vor intui materialele de pe
msue. Le voi explica i
demonstra copiilor cum trebuie s
picteze .
Se solicit un copil s repete
etapele de lucru .
Voi supraveghea modul n care
copiii i realizeaz lucrrile, iar
dac va fi nevoie voi interveni cu
explicaii individuale. Voi ncuraja
pe cei mai puin abili i voi urmri
ca toi copiii s-i duc munca la
bun sfrit.
Voi
urmari
corectitudinea,
acuratetea lucrarilor, cooperarea
intre copii.
Cnd majoritatea copiilor au

Obtinerea
performantei

terminat, voi da preavizul i apoi


semnalul de ncetare a lucrului.
Se fac aprecieri asupra
desfurrii activitii.
Se expun lucrrile, se
organizeaz turul galeriei.
Vor fi apreciati copiii pentru modul in
care si-au desfasurat activitatea,.vor

Evaluarea
activitatii

primi stimulente.
Se va iesi din sala de grupa pe
tranzitia In padurea cu alune
ultima strofa

Incheierea
activitatii

ALA 2; Copiii costumati vor


interpreta fiecare rolurile pe care
le-au avut de invatat , pe melodia
Primavara copiii intra in scena.

ALA 2

ZVON DE PRIMVAR
( ALAIUL PRIMVERII)
Personaje: Biatul, Fetia, Baba-Iarna, Primvara, Soarele,Ghiocelul, patru fluturi,dou viorele,doi
toporai, dou ppdii, doi ghiocei,un grup de copii.
: Biatul privete pe geam i se adreseaz Primverii care rspunde fr a se arta.n scen intr
furioas Baba-Iarna care mprtie n jurul su o mulime de fulgi.
Biatul:
Primvar, te-a ruga
Vino iar n ara mea,
Cu alaiul tu de flori,
De berze i de cocori

i alung de pe vale
Iarna cu a ei ninsoare
i dezghea apele,
S curg izvoarele,
Ca s creasc pe vlcele
Toporai i viorele,
Iar la bunica-n grdin,
Flori de aur i lumin.
S rsune n cmpie
Cntec lin de ciocrlie.
Primvara:
Ruga eu i-am auzit,
Copilaule iubit,
Dar m tem c-i prea devreme
S-alung ale iernii semene,
Fiindc ru s-ar mnia
n omt ne-ar cufunda
Baba-Iarna:
Cine oare a ndrznit
i de ru m-a pomenit?
Vreau s aflu negreit,
Fiindc nu m voi lsa
n sloi l voi preschimba!
Ha, ha, ha!
Din nori pufoi am cernut fulgii
Peste pmntul ngheat
S dau de veste lumii toate
C Baba-Iarna n-a plecat.
Nu mai e nimeni pe crare
n vguna ngheat
i-i ger cumplit i bate vntul
i-n cor slbatic cinii latr.
Biatul:
Vai!...mantia groas de nea
Acoper din nou pmntul,
Iar stele mii, de peruzea
mprtie nvalnic vntul.
Baba- Iarna:
De ce te miri aa, copile?
Nu tii c eu mpresc
Peste tot neamul pmntesc
Pn cnd sora Primvar
Se va-nfrunta cu mine iar?
Fiindc aa ne-a hrzit
Al nostru tat, An-iubit.
Apoi privete n jur i se mir.
O,ho!...dar mult am mai muncit!

Puterile mi s-au sleit,


ns nu m voi lsa
Pnnu m voi rzbuna
Pe acei ce-au clevetit.
Biatul:
Dar mi se pare c-a trecut
Destul vreme de cnd tu
Cu sora Toamn te-ai luptat
i-alaiul i-ai mprtiat
Peste pduri i peste sat,
i-ai alungat-o-n larga zare
Croindu-i haina de ninsoare.
Fetia:

(privete n jur i adulmec aerul )

Miroase a mugur crud i-a iarb


Pe potecua din grdin,
Din cer, sgei de raze calde
mbrac totul n lumin
i-i zor i zumzet prin livad,
Natura parc s-a trezit.
Adevrat s fie oare
S-au pre mult asta mi-am
dorit?...
Baba- Iarna:
Ce spui?...feti mincinoas
Vrei s m faci s plec acas.
Tu crezi c m voi speria
De-un pic de soare? Ha! Ha! Ha!
De voi sulfa, tot va-nghea.
Soarele :
Eu, fire calde de mtase
Am rspndit peste grdin
Si totu-n jur este cuprins
De-o dulce, galben lumin,
Iar plapuma alb de nea
Ce mbrca mai ieri pmntul
A disprut ca prin mister
Cnd cald zburda bezmetic vntul.
Baba-Iarna:
Aa s fie oare, zu?
S te cred pe cuvntul tu?
Simt c am obosit niel
Dar l atept pe Ghiocel,
Numai atunci eu voi pleca.
E semn ce-aduce Primvara.

Ghiocelul:
Cnd m-am trezit, de diminea
i pleoapele mi-am ridicat,
Un fior rece ma-ncercat.
Culcuul alb, cldu de nea
Din jurul meu, nu mai era
i-atunci m-am ntrebat aa:
,,S fi venit Primvara?
i am strigat la fraii mei:
,,Sculai-v cu toii. Hei!..
C Soarele a nclzit
i plpumioara ne-a topit.
Curnd vecina Viorea
i-a deschis pleoapele i ea,
Iar sus pe coast, pe ima
Zmbea albastrul topora,
Fetia:
Sub salcia ce plnge-n ru,
Crescut-au iari ghiocei,
Gngnii mici se duc la mas
Pe rmurelele din tei
i vin cocoarele n iruri
ntunecnd albastra zare
Iar puiorii de gin
Se scald-n razele de soare.
Baba-Iarna:
Btrnul Timp trimite semene
Ce-mi dau de veste, negreit
C astzi este ziua-n care
Sorocul mi s-a mplinit,
Cci peste mine dau nval
i flori i gze, puiori
Iar Soarele seme se-nal
Rznd n hohot printre nori.
V las cu bine! Aadar,
Plec n palatul de cletar.
Apare Primvara i danseaz pe melodia ,,Anotimpurilede Vivaldi. Ea mprtie.din coul su
flori i fluturi apoi atinge obiectele din jur cu o bagheta.
Fetia:
Ia privete, frioare!
Ce frumoas aratare
Paste peste ogoare,
Unduind uor, uor
Rochia-i plin de flori!
Ea atinge-ncetior
Cu bagheta fermecat

Fiecare locuor,
Iar n urmce minune! ...
Freamt, clinchet, cntec, zumzet,
Rsare o nou lume;
Susur izvoarele, se umfl praiele,
nclzete soarele, nfloresc grdinile.
Biatul:
Ea e mndra Primvar,
Ce-o ateptam s apar.
Vai, ct de frumoas eti,
Mai ceva ca n poveti!
Primvar preaiubit,
Fii la noi bine-venit!
Primvara:
Mulumesc pentru primire,
Ct i pentru gzduire,
Fiindc azi mi-am instalat
Tot alaiul peste sat,
Peste dealuri i-n zvoi,
Sus pe muni i jos n vi;
Fetia:
Dar spune-mi mndr Primvar,
Anume, tu ce ai fcut?
C eu sunt mic, nu tiu multe
Dar tare mult mi-ar fi plcut
S pot i eu s te ajut.

Berze, strci, cuci i cocori,


Care-au venit cu mine-n zori,
Au mpnzit pdurile,
Lunca i livezile.
Dup ce l-am instalat,
De lucru m-am apucat.

Primvara :
Pmntul reavn l-am deschis
Lsnd s creasc spre lumin
Tot bobul mic, ce-a stat s doarm,
Ascuns n stratul din grdin.
i-am presrat peste cmpii
i flori i fluturai zglobii.
i iarb mult am semnat
Peste punile din sat.
Am risipit pe lng ape flori gingae, colorate:
Viorele, brebenei, scnteioare, clopoei,
Colo-n deal, peste ima buchete de toporai.
Iar n vi i pe cmpie motocei de ppdie,
n btaia vntului, la cldura soarelui,
Toate-i leagn uor firavul lor trupuor
i miresme-mbietoare rspndesc n larga zare.
:

Se execut dansul florilor pe melodia,,Primvara


de Vivaldi. n dans vor intra pe rand fluturaii i
albinele dar si celelalte flori care se vor alatura . Se vor executa micri sugestive

Fluturasul
Fluturasi sunt cu aripi micute
Zbor din floare in floare

Fluturele 2
Daca vreti sa stiti copii
Am frati sute chiar si mii

Ppdie
Am culoarea soarelui

Zburam din floare in floare


Provocand doar incantare

Si vestesc acum orcui


Printre firele de iarba
Ca a venit si vremea calda.
Zambila
Delicata si subtire,
Fina inalta si zglobie
Primavara m-a trimis
Sa-I asez covor de vis.

Viorea eu ma numesc
Si tot in padure traiesc.
Am flori mandre,
albastrui
Pentru voi iubiti copii
Eu vestesc in toata tara
Ca a venit primavera.

Toporasul
Eu sunt toporas micut,
Ce in padure stau ascuns.
Ghiocelul ,brebeneaua ,
Lacramiora , vioreaua,
Imi tin de urat ,
Toata Primavara.
Fetita
De cnd m tiu nu am vzut
Attea frumusei de-odat
i ce parfum i ce mireasm
Plutesc n jur,parc m-mbat!
Biatul:
Fluturai i albinue
Printre ele zbor croiesc
S adulmece mireasma
Raiului cel pmntesc.

Vin copii n cete,cete


i e joc i veselie,
Soarele iubit zmbete
Iar sursul lui ne-mbie.

Se interpreteaz cntecul,, CAND VINE PRIMAVARA; Cu primavara ne jucam Se vor


efectua miscarile sugerate de text.
,

S-ar putea să vă placă și