Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE NVMNT:
DATA:
CLASA: a IX-a
PROFESOR:
ARIA CURRICULAR: Matematic i tiin
DISCIPLINA: Cunoaterea i igiena corpului uman
SUBIECTUL LECIEI: Aparatul respirator
TIPUL LECIEI: transmitere/nsuire de cunotine
SCOPUL LECIEI: nsuirea cunotinelor referitoare la fiziologia corpului uman .
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1: s identifice n imagini aparatul respirator;
O2: s formuleze judeci cu privire la necesitatea pstrrii unor reguli de igien de baz;
O3: s denumasc componentele de baz ale aparatului respirator;

.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, observaia,exerciiul.
MATERIALE: imagini sugestive
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
RESURSE:

UMANE: 4 elevi;

TEMPORALE: 45 de minute.

Desfurarea activitii:
Strategii didactice
Etapele leciei

Ob.

Coninut instructiv - educativ

op.

Metode i

Mijloace de

Mod

procedee

nvmnt

organizare

didactice

de

a
activitii

1.

Moment

Asigurarea unui climat optim necesar desfurrii

organizatoric

eficiente a orei, prin pregtirea materialelor.

2.

Expun o imagine cu un copil care se afl ntr-o situaie

Captarea

ateniei

conversaia

Frontal

conversaia

Frontal

de boal. i ntreb pe elevi ce cred ei c se ntmpl cu


acel copil.

3.

Anunarea

subiectului
leciei

obiectivelor

Astzi vom discuta despre aparatul respirator, mai


exact cum respirm noi i ce pri ale corpului sunt
implicate .

Evaluare

operaionale

4.

Dirijarea

Expun imaginile cu aparatul respirator. Le explic

nvrii

Frontal

elevilor modul n care noi respirm, de la inhalarea unei conversaia

O1

unde de aer pn la expirare acesteia. n timp ce explic,

Evaluez

demonstrez practic acolo unde se poate.

capacitatea

Discut cu elevii despre componentele aparatului

imagini

Frontal

respirator. Le cer elevilor s selecteze dintr-o serie de

O3

Individual

Iniiez o discuie cu elevii privind importana igienei n

conversaia

prevenirea bolilor cu transmitere pe cale aerian. Elevii

explicaia

imagini aparatul
respiratrpr.

Frontal

Apreciez
capacitatea de a

pot sa previn boala.

povesti surprinde

Cu imaginile n fa, fiecare elev denumete

comportamente

principalele componente ale aparatului respirator. Ofer

utile in preventia
Frontal
conversaia

cunotinelor

aduc argumente i dau exemple de comportamente care

spriin dac este necesar.


6.Fixarea

de

identifia

imagini, imaginile care ilustreaz aparatul respirator,


O2

elevilor

Relum oral componentele aparatului respirator,

bolii.
Evaluez
capacitatea

caracteristicile i msurile de igien necesare prevenirii

conversaia

bolii.

elevilor
identifica

de

componentele de
7.ncheirea

Voi face apreieri generale i individuale asupra modului

baz

activitii

n care au participat elevii la lecie.

aparatului
respirator.

ale

S-ar putea să vă placă și