Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECTIE

A. DATE GENERALE:
Student: Ghita Iulia-Maria
Facultatea: Automatica si Calculatoare
Anul de studiu: III
Specialitatea studentului: Ingineria Sistemelor
Scoala de aplicatie: Colegiul National de Informatica Tudor Vianu
Anul de studiu (clasa): a X-a
Specialitatea elevilor: Informatica intensiv
Disciplina la care se sustine lectia: Informatic
Subiectul lectiei: Liste simplu inlantuite (inserarea unui element)
Tipul de lectie: Lectie mixta
Timp: 50 minute
Locul de desfasurare: Laborator de informatica

I. PROIECT DE INSTRUIRE
1. Competene specifice
Cod
CS1
CS2

Coninutul competenei specifice


Utilizarea unui liste simplu inlantuite in rezolvarea anumitor probleme.
Inserarea unui element intr-o lista simplu inlantuita.

2. Coninutul activitaii de instruire


Cod
C1

Arii de coninut
Inserarea unui
element intr-o
lista simplu
inlantuita.

C2

Rezolvarea de
probleme
folosind listele
simplu inlantuite

Subarii de coninut
1.1 Inserarea unui nod la inceputul listei (inaintea
primului nod)
1.2 Inserarea unui nod in interiorul unei liste (dupa
nodul cu nr de ordine k)
1.3 Inserarea unui nod la sfarsitul listei (dupa
ultimul nod)
1.4 Algoritmi
2.1 Algoritm
2.2. Implementarea algoritmului intr-un limbaj de
programare

3. Obiective pedagogice operaionale


CodTip

Comportamentul

O1

Sa diferentieze cele 3
tipuri de inserari de
elemente intr-o lista.

O2

Sa implementeze,
pentru fiecare caz in
parte, algoritmul
pentru inserarea unui
element.
Sa adapteze algoritmii
scrisi anterior in
functie de cerinta
problemei.

O3

Condiii de probare a
comportamentului
Se ofera exemple de
probleme care cer
inserarea de elemente
intr-o lista.
Se ofera algoritmii
scrisi pe tabla (sau
notitele).
Se ofera o problema.

Criteriul de reuit
Precizarea tipului de
operatie (inserare la
inceput, sfarsit sau in
interiorul listei) in 90%
din cazuri.
Implementarea corecta
algoritmului in
proportie de 80%.
Rezolvarea corecta a
problemei in proportie
de 70%

4. Diagrama obiective coninut


Codul
obiectivulu
i
O1
O2
O3

Continut

C1
C1
C2

Succesiunea de parcurgere a
coninutului de instruire
(coduri)
1 1.1 1.2 1.3
1.4
2 2.1 2.2

5. Metode si procedee de instruire: conversatia, explicatia, expunerea, exercitiul, observatia dirijata.


6. Mijloace de invatamant (complexul multimedia)
Cod
P1

P2

P3

Coninutul problemei
Se citeste de la tastatura un sir de n numere naturale cuprinse intre 0 si 100. Sa se
memoreze sirul intr-o lista liniara simplu inlantuita (in care fiecare nod va contine un
numar de sir). Sa se scrie apoi un subprogram care insereaza la mijlocul listei un nod
nou avand drept cheie media aritmetica a elementelor listei.
Sa se construiasca o lista liniara simplu inlantuita cu primele n nr naturale impare.
Numerele se vor memora in ordine crescatoare in campurile de infomatiile ale
nodurilor, cate unul in fiecare nod.
Exemplu: pentru n=8, lista va fi (13579111315)
Realizati un subprogram care concateneaza doua liste simplu inlantuite de numere
intregi (prin concatenarea a doua liste se intelege lipirea celei de-a doua la sfarsitul
primeia). Subprogramul va primi ca parametru pointerii catre primul nod al celor doua
liste ce trebuie concatenate, si va returna o referinta catre inceputul listei rezultate prin
concatenare.

7. Bibliografie:
Pavel Florin Morar, George Daniel Mateescu INFORMATICA pentru LICEU si BACALAUREAT (Varianta
C++)
2

B. Desfasurarea lectiei
Obiectiv
e
pedago
gice

Evenimentele
instruirii.
Continut

1. Organizarea clasei de
elevi

Activitatea
profesorului

Face prezenta
elevilor;
- Creeaza
conditii
psihologice
necesare
inceperii lectiei.
2. Verificarea cunostintelor anterioare
- Solicita elevilor
sintaxa de
declarare si
parcurgere a
unei liste
simplu
inlantuite.
- Comenteaza
raspunsurile.
3. Transmiterea noilor cunostinte

Activitatea
elevilor

Strategia didactica
Metode de
Mijloace de
Forme de
invatamant
invatamant
organizare a
clasei

Preiau
sarcinile
propuse de
profesor.

Conversatia

Frontala

Raspund la
intrebari.

Expunerea/
Conversatia

Frontala

Evaluare

Timp

10

35

Captarea atentiei

Prezinta importanta
inserarii de
elemente in liste.

Asculta si
urmaresc cu
interes cele
spuse de
profesor.

Expunerea/
Conversatia

Frontala/
Colectiva/
Dirijat

Comunicarea
titlului lectiei si a
obiectivelor
operationala

- Scrie pe tabla
titlul activitatii:
Inserarea de
noduri in liste

- Noteaza in
caiet titlul
lectiei;
- Retin

Expunerea

Frontala

O1

Dirijarea invatarii
C1

simplu inlantuite.
- Comunica elevilor
obiectivele
urmarite.
- Enunta si explica
cele mai cunoscute
operatii de inserare
intr-o lista.
a) Inserarea unui
nod la inceputul
unei liste:
-fie p pointerul care
adreseaza primul
nod al listei;
-alocarea memoriei
pentru nodul ce va fi
adaugat, referit prin
pointerul nou
(nou=new TNOD;)
-citirea de la
tastatura a
informatiei din nod;
-intrucat nodul va fi
legat inaintea
primului nod,
rezulta ca legatura
urmatoare a noului
nod (nouurm) va
adresa primul nod al
listei initiale referite
de p (nouurm=p)
-noul nod devine
primul, deci functia
va trebui sa

obiectivele
urmarite.
- Sunt atenti.
-Raspund la
cerintele
profesorului.
-Noteaza in
caiete.

Expunerea/
Conversatia/
Explicatia

Frontala

returneze pointerul
nou care-l
adreseaza.
- Solicita un elev sa
iasa la tabla pentru a
scrie algoritmul
corespunzator.
b) Inserarea unui
nod in interiorul
listei:
-alocarea memoriei
pentru noul nod;
-citim informatia
din nodul creat;
-legam nodul intre
nodurile k si k+1.
- Solicita un elev sa
iasa la tabla pentru a
scrie algoritmul
corespunzator.
c) Inserarea unui
nod la sfarsitul unei
liste:
-aducem pointerul la
ultimul nod (o copie
a sa), pana cand
qurm nu a ajuns
la NULL;
- alocam memorie
pentru nodul creat,

referit de pointerul
nou si citim
informatia din nod;
-in final realizam
efectiv inserarea cu
legaturile aferente:
legatura urmatoare
nouurm a noului
nod va fi NULL si
campul urm al
nodului care era
inainte ultimul,
adica qurm, va
dresa noul
nod(qurm=nou).
- Solicita un elev sa
iasa la tabla pentru a
scrie algoritmul
corespunzator.
Obtinerea
perfomantei

Asigurarea
conexiunii inverse

Solicita elevii sa
identifice tipul de
inserarea
corespunzator
rezolvarii
problemelor P1, P2,
P3.
Confirma
raspunsurile corecte
si intervine, daca
este cazul, cu
explicatii
suplimentare.

Raspund
solicitarilor
profesorului.

Conversatia

Frontala

Asculta
explicatiile
suplimentare.

Conversatia/
Explicatia

Frontala

O2

Dirijarea invatarii
C1

Obtinerea
perfomantei

Asigurarea
conexiunii inverse

O3

Dirijarea invatarii
C2

Solicita
implementarea
algoritmilor in
limbajul de
programare invatat.
Ofera date
numerice pentru
rularea si
verificarea
programului
implemetat.
Verifica rularea
corecta a
programelor si
ofera ajutor daca
exista erori.
Citeste enuntul
problemelor P1, P2,
P3.
Ofera explicatii
apoi solicita cate un
elev sa iasa la tabla
sa scrie algoritmii
pentru rezolvarea
cerintelor.
Solicita
implementarea
algoritmilor in
limbajul de
programare invatat.
Solicita
implementarea
algoritmilor in
limbajul de

Raspund la
solicitarile
profesorului.

Conversatia/
Exercitiul

Individuala

Introduc
datele in
program, apoi
ruleaza
aplicatia.

Conversatia

Frontala

Asculta
explicatiile
suplimentare.

Conversatia/
Explicatia

Individuala

-Noteaza in
caiete.
-Ies la tabla.

Conversatia/
Explicatia/
Rezolvarea de
probleme

Frontala

Raspund la
solicitarile
profesorului.

Conversatia/
Exercitiul

Individuala

Raspund la
solicitarile
profesorului.

Conversatia/
Exercitiul

Individuala

programare invatat.
Obtinerea
perfomantei

Asigurarea
conexiunii inverse

Ofera date
numerice pentru
rularea si
verificarea
programului
implemetat.
Verifica rularea
corecta a
programelor si
ofera ajutor daca
exista erori.

Introduc
datele in
program, apoi
ruleaza
aplicatia.

Conversatia

Frontala

Asculta
explicatiile
suplimentare.

Conversatia/
Explicatia

Individuala

4. Fixarea cunostintelor
Asigurarea
retentiei si
transferului celor
invatate

5
-Formuleaza
aprecieri, observatii
si recomandari.
-Ofera tema de
casa.

-Retin
Conversatia
aprecieri,
observatii si
recomandarile.
-Noteaza tema.

Frontal

S-ar putea să vă placă și