Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvare: Iisus Hristos Fiul lui Dumnezeu


Lecia: Tatl Nostru Rugaciunea Domneasc
Tipul de lecie: fixare i consolidare de cunotine
Locul de desfurare: sala de clas
Obiective Cunoaterea i iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mntuirii i desvririi omului
Cunoaterea nvturilor Sfintei Scripturi, a tradiiilor religioase i a istoriei Bisericii
Prezentarea structurii Rugciunii Domneti i rostirea ei.
Rostirea contien a rugciunii studiate
Obiective operaionale:
Cognitive: CO1: definirea rugciunii, n general;
CO2: descrierea mprejurrilor n care a fost rostit rugciunea Tatl Nostru
CO3: explicarea denumirii Rugciunea Domneasc
CO4: enunarea celor apte cereri i explicarea rugciunii Tatl Nostru
Formative: CO5: contientizarea importanei rugciunii n viaa zilnic
CO6: redarea atitudinii corecte n timpul efecturii rugciunii;
CO7: dobndirea deprinderii de a efectua rugciunea zilnic
CO8: formularea unor nvturi morale desprinse din rugciunea Tatl Nostru i din lecturile cu caracter moral efectuate;
Atitudinale: CO9: identificarea unor modaliti de aplicare a nvturilor desprinse n cadrul leciei.
Evaluarea: complementar: Realizarea unui plan de idei; finalizarea sarcinilor de lucru primite n diferite etape ale leciei.
Obiective ale evalurii:
Cognitive:O1: operarea cu noiunile nvate n cadrul demersului didactic: rugciune, ispit, a izbvi etc.;
Formative:O2: explicarea i argumentarea cererilor rugciunii i a nvturilor morale desprinde n cadrul demersului didactic;
Atitudinale:O3: formularea unor aprecieri personale referitoare la nvturile morale desprinse n c.
Valori i atitudini vizate: relaionare pozitiv cu semeniidrul demersului didactic
Strategii: dirijat, explicativ conversativ, activ participativ
1

Metode:
Expozitiv euristice: M1: expunerea, M2: explicaia, M3: conversaia euristic, M4: lectura/ lectura biblic, M5: interpretarea textului moral-religios;
Interactive: M6: comparaia, M7: problematizarea, M8: exerciiul, M9: argumentarea
Activ participative: M10: scrierea liber, M11: cadranele, M12: nvarea reciproc, M13: explozia stelar, M14: lectura predictiv
Instrumente de evaluare: verificarea oral, observarea sistematic, Fia de lucru
Forme de organizare a activitii: frontal, individual, pe grupe
Resurse: umane: 26 elevi
de timp: 45
materiale: oficiale: m1: Programa colar,
m2: Proiect didactic
manuale:auxiliar Religie, ed, Sf. Mina, Iai, 2008
Izvoare narative: m3: Sfnta Scriptur
m4: Cele mai frumoase Pilde i povestiri cretin-ortodoxe, Leon Magdan, Editura Aramis, Bucureti, 1998.
m5: Nestemate duhovniceti Povestiri pentru ntreaga familie, vol. II, Cristian erban, Claudia erban,
Editura Cristimpuri, Ploieti, 2010.
m6: fia de lectur

Secvenele
didactice
Moment
organizatoric

Coninuturi vizate

Competene
Op. /ob. ev.

Activitatea profesorului
- rugciunea, noteaz absenele,
organizeaz materialele i clasa;

Activitatea elevului
- rspund cerinelor
- pregtesc materialele solicitate

Res.
mat.

Res.
Proced.

Evaluare

M8

Tatl Nostru
- explicarea cererilor
rugciunii
Reactualizarea
cunotinelor/ - importana rostirii
evaluare
rugciunii pentru
micii cretini
- recunoaterea
personajelor biblice
(Moise, David,
Solomon)
Evocare

Tatl Nostru
Rugciunea
Domneasc
-localizarea textului
n Sfnta Scriptur
- rugciunea
generaliti;

Obiectivele
leciei
anterioare

- creeaz un climat cooperant;


- se aaz la locurile indicate;
- formuleaz ntrebri referitoare la - elaboreaz rspunsurile la
rugciune, n general
cerinele profesorului, frontal i
pe grupe;
- explic, mpreun cu elevii, cererile
rugciunii Tatl Nostru;

m1,
m2,

- descrierea
rugciunii Tatl
Nostru

m3,
M3,

- dirijeaz spre nvtura final a


temei reactualizate, organiznd elevii
frontal i pe grupe;
CO1
CO2

- solicit elevilor s identifice


personajele biblice studiate dup
descrierea scurt a lor (scurte puncte
de reper, date n etape succesive)

- observarea
sistematic

m4,
M8,
- identific i noteaz cerinele
profesorului;

m5
m1,

M1, M2,
M3, M8,

- aprecieri
verbale;
- oral,

m2,
- frontal;
m3,

CO3
CO4

CO1
CO2
CO3
CO4
CO8

- explicarea cererilor

- frontal
M2,

- solicit elevilor s identifice textul


n Sfnta Scriptur; noteaz pe tabl
titlul leciei;
- solicit elevilor s scrie informaii
referitor la rugciune;

- elaboreaz rspunsurile
individual;

- oral
m1,

Realizarea
sensului

- oral
M1,

- mparte elevii n patru grupe


fiecare grup primete o sarcin de
lucru precis:
grupa 1: s explice ce este
rugciunea.
grupa 2: s expun momentele n
care se rostete rugciunea.
grupa 3: s enumere locurile unde
se poate rosti rugciunea;
grupa 4: s argumenteze de ce ne
rugm;

- lucreaz pe grupe i finalizeaz


sarcinile de lucru primite;

- le cere elevilor s explice cererile

- explic cererile rugciunii;

m2,
m3,

M2, M3,
M8,
M10,
M11

- pe grupe
- observarea
sistematic

m4,
m5,

Fi de lucru
3

rugciunii;
CO5,
CO7,
Reflecia

CO8,
CO9

Stimularea
performanei

Asigurarea
reteniei i a
transferului

Tema pentru
acas

- realizarea unui
plan de idei, n
vederea alctuirii
unei compuneri,
care s aib ca
tem rugciunea.

Evaluarea:
capaciti/
aptitudini/
atitudini

CO5,
CO6,
CO9,
CO3
CO4
CO5
CO9

CO5

rugciunii, folosind fia de lucru


- profesorul lucreaz cu elevii
mprii n patru grupe; de data asta
le schimb sarcinile, i anume:
Grupa 1: primesc sarcina s
rezume textul citit
Grupa 2: primesc sarcina s
formuleze ntrebri referitoare la text
Grupa 3: primesc sarcina s
explice cuvintele i noiunile noi din
text
Grupa 4: primesc sarcina s
rescrie finalul textului
- solicit formularea unor opinii cu
referire la modul n care se face
trebuie s se fac Rugciunea
Domneasc;
- dirijeaz corelarea noiunilor de
credin-milostenie-rugciune;
- asigur realizarea legturii dintre
nvturile morale ale rugciunii i
aplicarea lor n relaia cu Dumnezeu
i cu aproapele;
- Recomand realizarea unui text de
apte rnduri, n care s foloseasc
cuvintele: rugciune, credin,
milostenie, fapte bune,
biseric, mulumire, familie;
- dac timpul permite va fi realizat la
or, dac nu, va fi realizat pentru ora
urmtoare;
- analizeaz activitatea desfurat;
- face aprecieri verbale i noteaz
elevii care au rspuns solicitrilor;

- lucreaz pe grupe i finalizeaz


sarcinile de lucru primite;

M1/M2,

- oral

m4,
M3/M4,
m5,

- pe grupe
M5/M7,

m6,
M8/M12,
M13/M14
,

- observarea
sistematic
Fia de
lectur

- analizeaz i ofer soluii

m6,

M6,
M8,

- oral;
- individual;

- formuleaz opinii privitoare la


cerinele exprimate de profesor;

m3,
m4,
m5,
m6,

M1,
M2,
M3,
M7,
M8,
M9,

- verificare
frontal;

- noteaz cerina i eventual,


dac este cazul, solicit
explicaii;

m2,
m5,
m6

- se raporteaz la aprecierile
formulate;

- frontal
M7,
M8,
M10,

- oral;
M3
- frontal;

SCHIA TABLEI
Rugciunea Tatl Nostru Rugciunea Domneasc
1. _______________________________________
2. nvturi:
- s ne rugm zilnic;
- s fim recunosctori pentru ndeplinirea rugciunilor noastre;
- s folosim i rugciunile de laud i mulumire;

S-ar putea să vă placă și