Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: Consiliere i orientare


Data : 29.XI.2011
Clasa: a VI-a B
Profesor: MARICIUC SIMONA
Modul: Managementul informaiilor i al nvrii
Tema:,, Cartea-izvor de nelepciune
Timp: 50 minute
Obiective specifice:
1. s aprecieze valoarea crii ca pe un bun de pre, respectnd-o i conservnd-o;
2. s neleag necesitatea crii, respectiv a informrii, ca o component esenial n procesul
formrii culturii generale i a personalitii .
3. S neleag lectura ca mijloc de petrecere minunat a timpului liber
4. S utilizeze n mod adecvat informaiile din crile citite.
Metode: conversaia, ciorchinele, brainstormingul, expunerea, dezbaterea,
Resurse: coli flip-chart, markere.
Desfurarea orei:
Ora se va desfura pe baza unui plan .
1.Ce este cartea ?
2.Cum se scrie o carte ?
3.De ce citim ?
4.Unde stau crile ?
Captarea ateniei:
Profesorul diriginte cere unui elev s citeasc i s explice motto-ul scris pe tabl:,,Deschide cartea ca
s nvei ce au gndit alii; nchide cartea ca s gndeti tu nsui. (Heyde)
Dirigintele antreneaz elevii ntr-o discuie despre ,,adevrul trist al zilelor noastre, cnd calculatorul
i televizorul sunt stpnii absolui ai timpului nostru liber. Se iniiaz o discuie sincer cu elevii despre
timpul pe care acetia l acord lecturii.
Profesorul diriginte le demonstreaz elevilor c lectura este o activitate care st la baza formrii
culturii generale. Elevii trebuie s neleag faptul c, numai citind cri din diferite domenii, i vor
forma un vocabular adecvat i vor obine informaii utile. Timpul petrecut cu cartea este adesea mai
folositor dect cel petrecut n faa computerului, care este un ,,devorator de timp, sau n faa

televizorului unde secvenele se succed cu rapiditate, dup un ritm ce nu ine totdeauna pasul cu
gndirea.
Profesorul cere elevilor s vorbeasc despre cri ncercnd s dea o definiie..
Exemple: Cartea este o scriere cu un anumit subiect, tiprit i legat n volum.
Cartea este mijloc de informare accesibil tuturor.
Cartea este izvor de cunoatere i frumusee.
Cartea este scris cu mintea i cu inima.
Profesorul propune completarea unui ciorchine scriind toate cuvintele care au legtur cu cartea.
n continuare, elevii vor recita versuri despre carte, vor spune ghicitori despre cri.
Profesorul expune pe coli flip-chart etapele creaiei prin comparaie cu pnza de pianjen.
CARTEA, O PNZ DE PIANJEN
Pare simplu de scris o carte, doar o niruire de nume i date si cuvinte nsilate, ns orice
scriitor ar spune c ne nelm. Ne-am gndit s comparm truda scriitorului cu cea a unui pianjen si,
mai ales, cartea , cu o pnz de pianjen. Iat cum lucreaz omul pianjen:

PRIMUL PAS este partea dificil: puntea pianjenului se formeaz doar n


momentul n care briza poart linia mtsoas ctre zona cu linia lipicioas.
Ct rbdare! La scriitorul nostru greul vine din ncpnarea ideii ce nu mai
apare.

AL DOILEA PAS:
Cnd ideea prinde contur , scriitorul, ca i pianjenul traverseaz cu grij de-a
lungul liniei subiri i o consolideaz cu o a doua linie. A doua linie este o alt
idee mic ce o susine pe prima.

AL TREILEA PAS care poate fi considerat miezul lucrturii, este miglos


lucrat de pianjen ntr-o form de Y . La scriitor, Y-ul este ideea principal n
jurul creia el ese toate celelalte file ale crii.

AL PATRULEA PAS:
Armonia firelor continu n jurul literei unificatoare, pianjenul reuind s
construiasc un cadru pentru a ataa i alte fire.
Scriitorul gsete amnunte, nume, situaii pe care le prinde cu atenie pe
foile albe.

Pianjenul nu se oprete aici, ci mai face fire circulare lsnd ntre ele distana cuvenit.

AL CINCILEA PAS
Firele circulare nu sunt dect episoadele din carte iar distana dintre ele este
susinut de ncrctura lor. Astfel CARTEA ajunge un material nflorat , ca un
desen complicat, amestecnd aceste fire i realiznd labirintul vieii.

Al ASELEA PAS - pianjenul poate s se odihneasc, stnd n centrul pnzei


sale dup o lung trud. Ciudat lucru, insecta i mnnc pnza , lsnd intact
primul fir .Reface pnza n fiecare diminea tiind c de ea depinde existena
lui.
Scriitorul se hranete la fel din creaia sa , de acolo i ia putere pentru drumul
pe care l are de parcurs. Si el RE-face, RE-creeaz, Re-gndete.

Elevii prezint citate, maxime i proverbe despre carte.


Dirigintele cere elevilor s rspund la ntrebarea , de ce citim?

Exemple: Pentru c ne dezvolt limbajul i gndirea.


n compania crilor nu eti niciodat singur.
Pentru c este cea mai folositoare form de petrecere a timpului liber.
Pentru a cunoate mai mult din viaa plantelor i animalelor.
Profesorul le prezint elevilor cteva curioziti:
-

Cea mai veche carte din lume: Epopeea lui Ghilgame este un poem epic din Mesopotamia
antic, cea mai veche scriere a umanitii datnd de la nceputul mileniului III, .Hr.

Cea mai mare carte din lume este Atlasul Klencke care msoar, 1,75m nlime i 1,90m lime,
iar pentru a o ridica este nevoie de ase persoane.

Elevilor li se cere s arate unde pot gsi cri( librrie, bibliotec). Profesorul poate aduga ,
anticariatul, explicnd termenul.
n finalul leciei se prezint un material Pawer-point care cuprinde imagini cu biblioteci celebre
din ntreaga lume.
Se anun tema pentru ora urmtoare de dirigenie :Violena colar.

CIORCHINELE

Carte
a

Informaii

Mesaje

coperi
foi

Texte

Imagin
i

pagini

Scrie toate cuvintele care au legtur cu cuvntul dat.

Interesant
e

Utile

S-ar putea să vă placă și