Sunteți pe pagina 1din 6

Grdinita cu Program Normal Sebeel

Educatoare Carmen Braoveanu

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

Nivelul: I ( grupa Albinuelor mic )


Tema de studiu : Cnd, cum i de ce se ntmpl ? ``
Proiect tematic : In lumea animalelor domestice
Tema activitii : Pisicua jucu
Tipul activitii : predare de cunotine
Forma de realizare : activitate integrat
Tipul integrrii : secvenial
Categoria de activitate: povestire- observare.
Scopul activitii :
Dezvoltarea capacitii de cunoatere i nelegere a mediului nconjurtor, precum i
stimularea curiozitii pentru investigarea acestuia;
Educarea trsturilor pozitive de voin i caracter i formarea unei atitudini pozitive
fa de sine i fa de ceilali
Obiective de referint:
s audieze cu atenie un text reinnd ideile acestuia ;
- s-i mbogeasc vocabularul activ i pasiv utiliznd un limbaj corect din punct de vedere
gramatical ;
- s-i dezvolte capacitatea de observare, analiz, comparaie, generalizare.
Obiective operaionale :
- s asculte cu atenie concentrndu-se asupra povestirii ;
- s demonstreze nelegerea textului rspunznd la ntrebri ;
- s rein unele cuvinte i expresii din poveste ;
- s participe cu interes la activitatea desfurat ;
- s recunoasc pisica ;
- s identifice prile componente ale corpului pisicii ;
- s precizeze hrana pisicii ;
- s enumere regulile de igien atunci cnd pune mna pe animale ;
- s-i cultive sentimente pentru animalele domestice.
STRATEGIA DIDACTICA
Metode de nvmnt: dialogul, conversaia, explicaia, observaia, demonstraia, nvarea prin
descoperire, povestirea.
Mijloace i procedee didactice: ilustraii cu pisici, povestirea educatoarei, pisica vie, hran( lapte,
carne).

SECVENTELE ZILEI
I.
(ADP) Intlnirea de diminea:
Salutul Copiii formeaz un cerc i se salut ntre ei.
Prezena Se aeaz albinuele pe panoul de prezent.
Calendarul naturii Copiii precizeaz anotimpul, data i vremea.
mprtirea cu ceilali Recitarea poeziei i gesticularea sugerat de text:
n fiecare diminea
S-avem gndul bun pe fa (copiii i terg faa cu palmele)
Ctre soare s privim (minile n form de cerc deasupra capului, privirea n sus)
Iubire s druim (minile la piept, apoi n fa)
De gnd ru s ne ferim (alungm cu o mna)
S-adunm doar bucurie (aduc minile la piept)
i-n lume s-o rspndim (intindem minile n fa)
i-atunci orice copil
n fiecare diminea
Are gndul bun pe fa.
Activitatea de grup: Pania lui Gigel
Gigel, un copil din grupa Ciupercuelor, a venit la grdini cu zgrieturi pe mnue.El ne
povetete cum a vrut s ia n brae pisica n timp ce aceasta mnca. Pentru c a deranjat-o de la mas,
pisica l-a zgriat pe mnue.
Rutin : Dup ce mngi animalele m spl ntotdeauna pe
mini - deprinderi igienico-sanitare n preajma animalelor.
Tranziie : Pisicu mic, mic
Tu ai blan frumuic
Cap rotund, urechi micue
Si ai gheare la lbue.
Momentul de inviorare: Se face putina miscare in ritmul versurilor:
Ca sa fiu copil voinic
Eu fac sport nc de mic.
Merg n pas alergtor
Sar apoi ntr-un picior
M opresc, respir uor,
ntind braele s zbor.
Dar cel mai bine e
S fac i gimnastic
Unu, doi, unu, doi,
Facei toi la fel ca noi
sta-i doar un inceput
Ia privii ct am crescut!
Program distractiv: Pisicua i oriceii joc de micare
Regulile jocului:
Toi copiii sunt oricei care sar i chiie n spaiul de joac. Cnd
educatoarea spune Vine pisica !, copiii trebuie s se opreasc imediat exact n poziia care erau i
s stea nemicai pn cnd educatoarea le spune Pisica a plecat!. Atunci pot s se joace din nou.
Timpul n care trebuie s stea nemicai ar trebui s fie de 5-10 secunde. Cei care se leagn sau se
mic n acest timp sunt eliminai din joc. Jocul continu pn rmne un singur oricel ce este
declarat ctigtor.

(ALA) Centre de interes :


Constructii : Coulet pentru pisic
Sarcini de lucru: s construiasc utiliznd cuburi de diverse materiale;
- s colaboreze cu colegii n vederea realizrii sarcinii primite.

Joc de masa: Puzzle cu animale

Sarcini de lucru: - s mbine bucile de puzzle n vederea realizrii imaginilor


- s manifeste spirit cooperant n activitatea de grup.
II.

( ADE)Activitate integrat DOS +DS

Educatie pentru societate (DOS)-: Ghemotocul de blan - povestirea educatoarei


Cunoatarea mediului (DS) Pisica observare.

Bibliografie:
Ghid pentru proiecte tematice - Activiti integrate pentru precolari ( 3-5 ani ), editura
Didactica Publishing House, 2008.
Revista Invamntului Precolar nr.3-4 / 2009, editura Arlequin
Taiban, Maria; Nistor, Valeria - Cunotine despre natur i om n grdinia de copii, editura
Didactic i Pedagogic, Bucureti, 1979

PROIECTUL ACTIVITATII INTEGRATE


ETAPELE
ACTIVITII

Momentul
organizatoric

Captarea
ateniei

CONINUTUL TIINIFIC
Crearea condiiilor necesare bunei desfurri a
activiti
aerisirea slii de grup
aranjarea mobilierului
pregtirea materialului didactic
introducerea copiilor n sala de grup
Se realizeaz cu ajutorul unei ghicitori despre
pisic:

STRATEGII
DIDACTICE

EVALUARE

Expunerea

Are blana mtsoas


La cldur toarce-n cas
La lbue are gherue
Stau ascunse n pernue.

Stimularea
interesului
pentru activiti

Anuarea
temei si a
obiectivelor
Dirijarea
nvrii

Pentru c tot ne-a spus Gigel pania lui cu pisica,


vreau i eu s v povestesc o ntmplare adevrat a
unei fetie de vrsta grdiniei, dup care vom nva
cteva lucruri despre pisic.
I. S v povestesc acum o ntmplare adevrat pe care
o feti pe nume Ileana a trit-o ntr-o zi.
Era o zi ploioas de toamn. Ileana se ntoarce
mpreun cu mama ei de la grdini. Surpriz! La
poarta ei un ghem mic i negru de blan se adpostea
de ploaie.Curioas, Ileana vrea s tie ce este.Cu team,
se apropie i mngie blana moale. Doi ochiori rotunzi
parc i cer Ilenuei s nu i fac ru.Era o mic pisicu
cu lbua bolnav.
Fiindu-i mil de ea, Ileana o roag pe mama s o
lase s ia pisicua n cas pn se face bine.Mama e de
acord i astfel, pisicua este dus nuntru
la
cldur.Fetia o hrnete cu lptic, n timp ce mama
cheam medicul veterinar pentru a le ajuta s vindece
lbua pisicuei.
Fetia o ngrijete cu mult dragoste, o mngie i o
dezmiard, iar pisicua toarce mulumit ncetior n
culcuul ei de plu.
Adresez cteva ntrebri copiilor spre a vedea dac
au sesizat coninutul povetii:
Ce a gsit Ileana la poart?
(A gsit un ghem mic i negru de blan,o pisic.)
Ce face cu pisica ?
(O duce n cas la cldur )
Cu ce o hrnete pe pisic?
( O hrnete cu lapte.)
Cine o va vindeca pe pisic?
(O va vindeca medicul veterinar.)

Expunerea

Observarea
comportamentului copiilor
Aprecierea
raspunsurilor
copiilor

Conversaia
Expunerea

II. II
Si acum s vedei ce v-am adus eu vou.
(Din cutia de carton scot o pisic vie pe care o las
s se deplaseze puin prin sala de grup.Copiii o vor
urmri cu privirea i vor numi pisica.)
Este chiar pisica Ilenei doar c a mai crescut intre
timp.
Se specific prile corpului:cap, trunchi i picioare.
Se trece la observarea pisicii
Ce are pisica pe cap?(ochi,
urechi,bot,nas i musti.)
Cu ce privete pisica mncarea?
( Privete cu ochii.)
Cu ce miroase laptele? (Miroase cu
nasul.)
Cu ce mnnc pisica?(Mnnc cu
botul.)
Cu ce e acoperit trunchiul pisicii?( E
acoperit cu blan.)
Cte picioare are pisica?(Are patru
picioare.)
Cu ce se hrnete pisica? (Ea mnnc
lapte, carne i oricei.)
(Ca demonstraie ofer pisicii un bol mic cu lapte, iar
apoi o bucic de carne).
Dac mngiem pisica trebuie neaprat s
ne splm pe mini. Nu avem voie s
srutm animalele sau s dormim cu ele n
pat.
Adresez ntrebri legate de coninut:
Arat capul pisicii.
Arat trunchiul pisicii.
Arat urechile/boticul/mustile/ picioarele
pisicii.
Ce trebuie s facem dup ce mngiem
pisica? Si ce nu avem voie s facem cu
pisica?
Cum ne artm dragostea fa de animale?

Obinerea
performanei
i asigurarea
Copiii ascult cu atenie ntrebrile adresate i
transferului i rspund.
Sinteza final se va realiza prin recitarea poeziei
a reteniei
Pisicua:
Pisicu mic, mic
Tu ai blana frumuic
Cap rotund, urechi micue
Si ai gheare la lbue.

Observaia
Explicaia
Demonstraia

Aprecierea
raspunsurilor
copiilor
Dialogul

Oral
Aprecierea
rspunsurilor

Evaluare

Se fac aprecieri individuale i colective asupra


modului cum s-au comportat copiii la activitate.

Conversaia

S-ar putea să vă placă și