Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

LECIE PENTRU FORMARE I CONSOLIDARE DE DEPRINDERI


I PRICEPERI
COALA GIMNAZIAL"GEORGE TOPARCEANU" MIOVENI
Data: 18.12.2013
Disciplina: "ABC-ul Calculatorului" Informatic-opional
Clasa: a IV-a B
Profesor: Rdoi Ionica Iuliana
Unitatea de nvare: Editarea textelor n Microsoft Word
Locul de desfurare: Laboratorul de informatic
Nivelul iniial al clasei:
elevii i-au nsuit toate noiunile teoretice despre crearea unui document nou n
Word, setarea paginii, salvarea unui document, numerotarea paginilor unui
document, introducerea de antet si subsol, inserarea imaginilor i tabelelor;
elevii si-au nsuit cunotinele despre formatarea textului n Word;
Obiective cadru: realizarea de aplicaii atractive i utile prin folosirea noiunilor
cunoscute despre aplicaia Word;
Obiective referin: s editeze texte, s formeteze dup cerinte textul.
Obiective educaionale:
Obiective cognitive
Elevii trebuie s tie :
s dovedeasc trinicia noiunilor dobndite;
s foloseasc corect opiunile din bara de meniuri n aplicaii concrete;
s insereze obiecte ntr-un document i s formateze documentul.
Obiective afective:
Elevii vor ti:
s aprecieze corect soluiile oferite de colegi.
s se implice cu plcere i interes la toate etapele leciei;
Obiective psihomotorii:
Elevii vor ti:
s utilizeze corect noiunile teoretice nsuite;
s-i formeze deprinderi de lucru specifice temei de studiu;
s-i dezvolte gndirea logic, capacitatea de generalizare
problematizare;
Obiective operaionale:
La sfritul leciei elevii vor ti:
sa seteze pagina unui document;
s introduc antet i subsol;
sa introduc numere de pagin;
s formate o imagine;

Strategii didactice:
Principii didactice:
- principiul participrii i nvrii active;
- principiul asigurrii procesului gradat al performanei;
- principiul conexiunii inverse;
Metode de nvmnt:
- metode de comunicare oral: expunere i conversaie, problematizare;
- metode bazate pe aciune: exerciiul, nvarea prin descoperire;
Procedee de instruire:
- explicaia n etapa de comunicare;
- nvarea prin descoperire, prin rezolvarea de probleme;
- problematizarea prin crearea situaiilor problem;
- conversaia de consolidare n etapa de fixare a cunotinelor;
Forme de organizare: frontal i individual;
Forme de dirijare a nvrii: dirijat de profesor sau independent;
Resurse materiale:
material bibliografic:
- Marinel erban, Emanuela Cerchez Informatica pentru gimnaziu,
Editura Polirom 2002;
- Fia de lucru;
Metode de evaluare:
- evaluare iniial: ntrebri orale;
- aplicaiile de pe fia de lucru;
Desfurarea leciei:

Moment organizatoric:
pregtirea leciei:
- ntocmirea proiectului didactic;
- pregtirea setului de ntrebri;
- pregtirea setului de aplicaii;
organizarea i pregtirea clasei:
- verificarea frecvenei;
captarea ateniei clasei:
- anunarea subiectului pentru tema respectiv;
- anunarea obiectivelor urmrite;
- anunarea modului de desfurare a activitii;
Reactualizarea cunotinelor:
ntrebare
Rspuns ateptat
1. Cum se deschide un nou document n Avem variantele:
Word?
- Fiie Nou
- CTRL +N
- bara de instrumente Acces rapid
2. Cum se deschide un document salvat Avem variantele:
anterior?
- Fiier Deschidere
- CTRL +O
2

- bara de instrumente Acces rapid


Avem variantele:
- Fiier Salvare
- CTRL +S
- Butonul Salvare
4. Cum se printeaz un document?
File Printare
5. Cum se copiaz/mut un document?
Copiere/Decupare Lipire
6. Cum se seteaz dimensiunilepagina?
MarginiAspect Pagina
7. Cum se introduce antetul i subsolul n Inserare Antet
Word?
Inserare Subsol
Alegnt template-ul corespunztor cerintei
8. Cum se numeroteaz paginile unui Inserare Numr pagina(Alegnt template-ul
document Word?
corespunztor cerintei)
9. Cum se introduce o imagine?
Inserare Imagini/Imagini Online
10. Cum se face formatarea unui text?
Pornire se afiseaz panglica cu opini de setare a
textului
3. Cum se salveaz un document Word?

Fi dup care se desfoar lecia de consolidare i evaluare cunotine:

Fis de lucru
2 p oficiu
0.50p 1. Creai fisierul Srbtori.doc .
1p 2. Setati pagina: format A4, margini: sus - 2,50 cm, jos - 2 cm, stnga 3.00 cm,
dreapta - 2 cm, antet 0.8, subsol 0.8 cm.
1p 3. Redactai textul urmator: Bucuriile vin din lucruri marunte, linistea vine din
credinta si fapte. Cldura srbatorilor vine din sufletele noastre! La Multi Ani!

1p 4. Modificati textul documentului: font Monotype Corsiva cu dimensiunea de 13,


spaierea ntre rnduri l,5 rnduri;
1p 5. Inserati un antet care s conin: numele si prenumele, clasa. Formatarea
caracterelor: font Courier New, ngrosat, dimensiune 10; culoare font rou.
1p 6. n colul din dreapta al antetului s se insereze o imaginea unui fulg de nea care se
se ncadreye in antet.
1p 7. Subsolul s conin: pe prima linie data i ora inserate automat, iar pe a doua
linie centrat, numrul paginii despartit de nr. total de pagini de cuvantul din).
Formatarea caracterelor: font Arial Black, dimensiune font 10; culoare font rou, stil font nclinat;
1p 8. Pe a doua pagina inserati o imagine online care s conin imagini de iarn.
0.50p 9. Salvati apoi fisierul astfel modificat.

Fi de Lucru
2 p oficiu
0.50p 1.Creai fisierul Srbtori.doc.
1p 2.Setati pagina: margini: sus - 2,50 cm, jos - 2 cm, stnga 3.00 cm, dreapta - 2 cm,
antet 0.8, subsol 0.8 cm.
1p 3.Redactai textul urmator: Bucuriile vin din lucruri marunte, linistea vine din
credinta si fapte. Caldura sarbatorilor vine din sufletele noastre! La multi ani!

1p 4.Modificati textul documentului: font Monotype Corsiva cu dimensiunea de 14,


spaierea ntre rnduri de 2 randuri;
1p 5.Inserati un antet care s conin: numele si prenumele (la stanga), clasa (in centru).
Formatarea caracterelor: font Courier New, ingrosat, dimensiune 10; culoare
font la alegere.
1p 6.n colul din dreapta al antetului s se insereze o imagine cu un bradu avand
dimensiunile: 5 cm inaltime si 3 cm latime.
1p 7.Subsolul s conin: pe prima linie data i ora inserate automat, iar pe a doua linie
centrat, numrul paginii despartit de nr. total de pagini de cuvantul din).
Formatarea caracterelor: font Tahoma, dimensiune font 9; culoare font portocaliu, stil font nclinat;
1p 8.Pe a doua pagina inserati un tabel care sa conin imagini cu colindtori
0.50p 9.Salvati apoi fisierul astfel modificat.

S-ar putea să vă placă și