Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE LECIE

Data : 31.03.2015
coala: coala Gimnazial ,,Miron Costin Bacu
Clasa: pregtitoare
Aria Curricular: Matematic i explorarea mediului
Disciplina:Matematic i explorarea mediului
Unitatea tematic: ,,Primvara
Tema activitii: Adunri i scderi n concentrul 0 30

Student: Savin Andreea- Iulia


Specializare: P.I.P.P
An de studiu: al III lea
An universitar: 2014-2015
Prof.mentor: Herghea Anca
Prof. coord.lector dr. Lupu Costic

Forma de realizare: integrat


Tipul leciei: consolidarea i sistematizarea cunotinelor

COMPETENE SPECIFICE
1.5. Efectuarea de adunri repetate/ scderi repetate prin numrare i reprezentri obiectuale n concentrul 0- 31;
1.6. Utilizarea unor denumiri i simboluri matematice ( sum, total, diferen, =, +, - ) n rezolvarea i/sau compunerea de probleme.
COMPETENE INTEGRATE
A.V.A.P (arte vizuale i abiliti practice):
2.2.

Manifestarea liber a ideilor i tririlor personale, apelnd la forme simple de exprimare specifice artelor;

2.3.

Realizarea de aplicaii/compoziii/ obiecte/construcii simple pe baza interesului direct;

OBIECTIV FUNDAMENTAL:
1. Consolidarea competenei de a utiliza denumiri i simboluri matematice n rezolvarea i/sau compunerea de probleme

OBIECTIVE OPERAIONALE:
Cognitive:

OC1- s rezolve corect adunri i scderi cu numerele naturale din concentrul 0 31, fr trecere peste ordin
OC2 s calculeze mintal i prin operarea cu obiecte concrete iruri de operaii de adunri i scderi
OC3-

s opereze cu noiunile matematice nvate: termeni, sum, diferen


Afective:

OA1-vor manifesta interes pentru activitatea desfurat;


OA2-vor coopera cu colegii pentru realizarea sarcinilor de lucru;
Psihomotorii:

OP1-s-i dirijeze efortul oculomotor ctre centrul de interes sugerat de nvtoare;


OP2-s pstreze poziia corect a corpului n banc pe tot parcursul lecei

Strategia didactic: inductiv, semi-algoritmic

Metode i procedee: explicaia, conversaia, , exercitiul.

Mijloace de nvmnt:. Fia de lucru


Forme de organizare: individual,frontal.
Resurse
-umane: cei 27 elevi ai clasei se caracterizeaz printr-o dezvoltare fizic, psihic i intelectual armonioas,
corespunztoare particularitilor de vrst.
-temporale : 50 minute (durata orei este de 35 de minute + 15 minute- alte activiti)
-bibliografice:
Preda V.;Pletea M.;Grama F.;Coco A.;Oprea D.;Clin M.-,,Ghid pentru proiecte tematice ,Editura Humanitas Eduaional, Bucureti , 2005
M.E.C. - Programa colar pt. Clasele Pregtitoare, Bucureti 2012
Autori coordonatori: D. Gherghina; N. Oprescu; I. Dnil; C. Novac; V. Ilie; C. Buniau; G. Cmrau; A. Punescu- Metodica activitilor
instructiv- educative n nvmntul preprimar; Editura Didactica Nova, Craiova 2007
www.didactic.ro

SCENARIU DIDACTIC
Etapele
activitii

Ob.
op.

Coninuturi- activiti de nvare

Activitatea
propuntoarei
Captarea
i
orientare
a ateniei

3 min

OA1

Ca s vd ct de istei
suntei, v spun dou
ghicitori.

Activitatea elevilor

Gsesc soluiile
ghicitorilor folosind
operaiile algoritmice
corespunztoare.

Pe cmpie sunt opt miei.


Negrii i cu clopoei.
Unul alb nscut n urm
Se adaug n turm.
Vreau acum s-mi spui i mie:
Ci mielui sunt pe cmpie?

8+1= 9

Strategii

Metode i
procedee

Conversatia

Evaluare

Mijloace de
nvmnt

Forme de
organizar
e

carte de
ghicitori

Organizare
frontal

(metode i
instrumente)

Analiza
rspunsurilor

Scoicile
De pe plaj fata strnge
Nou scoici frumoase,
Dar acum copila plnge

9-6= 3

C un val s-a repezit


i i-a furat ase.
Spunei voi:
Cte i sunt scoicile rmase?

Enunare
a temei i
a
obiectivel
or

OA1

Spunei-mi ce ai nvat
voi de curnd la
matematic?
Ca s vd ct de bine ai

Recepioneaz cu atenie
Rspund la ntrebare :
adunarea i scderea cu
numerele de la 0 la 30

Conversaia

Organizar
e frontal

Observarea
comportament
ului copiilor

1 min

nvat s socotii cu
numerele de la 0 la 30,
vom rezolva mpreun o
fi de exerciii.
i tii de ce?
Ca la anu s fii cei mai buni
matematicieni din clasa I.

Actualizar
e
cunotinelor
anterioar
e

OC1
OC2
OC3

Dar mai nti vom face o


nclzire a minii

Sunt ateni.

Conversaia

Organizar
e frontal

Analiza
rspunsurilor

Conversaia

Organizar
e

Analiza
rspunsurilor

Rspund la ntrebri.

Calcul mintal:
3+3, 10-5, 8+2, 7- 5,
6+4, 1+9

6 min
Prezentarea
optim a
coninutului si
dirijarea
invatarii
20 min

OC1
OC2
OC3
OA2
OP1
OP2

Fiecare ai primit cte o


fia de lucru,sus n partea
stng v scriei
numele,iar n partea
dreapt data de astzi.

Sunt ateni la indicaiile


nvtoarei.Realizeaz
paii de execuie dup
ndrumrile
nvtoarei.

Anexa 1- fia de lucru


Elevii vor rezolva
exerciiile conform

Exercitiul
Fia de
lucru,stiloul

frontal i
individual

Observarea
comportament
ului copiilor

cerinelor date.

Obinera

OC1

performa
nei

Jocul ,,Bate din palme


Voi pronuna un ir de
calcule,iar atunci cnd
elevii vor auzi rezultatul
corect vor bate din palme.

Feedback

9+1= 8

5 min.

24+2= 26

Analizeaz i bat din


palme atunci cnd aud
rezultatul corect.

Observatia

Organizar
e
Frontal

Observarea
comportament
uluicopiilor
Aprecierea
raspunsurilor

21-10= 11

15-5= 11
Evaluare

OA1

Mai vrei un jocule?

5 min

OA2

Atunci spunei-mi la ce

Elevii sunt ateni i


rspund corespunztor.

Exerciiul

Organizar
e frontal

Aprecieri
individuale

numr m gndesc , dac


adunat cu 5 mi d 25?
Dar ce numr este cu 3
mai mare dect 21?
Retenie
i
transfer

Exerciiul
Elevii vor primi cte o fi
ce cuprinde o floare pe ale
crei petale i frunze se
afl operaii matematice. (
Anexa 2)
Vom rezolva operaiile
mpreuna, iar la final elevi
vor colora floare dup
preferinele fiecruia.

Elevii vor participa activ


n rezolvarea exerciilor

Organizar
e frontal

Anexa 1 Fia de evaluare

Adunri i scderi cu numere cuprinse ntre 0


30
1.ncercuiete rspunsul corect
7+2 = 8, 9, 6

8-5 = 3,6,18

5+5= 10, 1,9

6-1 = 7,4,5

4+13= 10,17,16

18-8= 8, 11,10

2.Ana a fcut corect calculele? S verificm!

3+3 = 7
9- 1 = 18

10-8 = 14

8- 5= 2
5+1= 24

7+12 = 28

3. Numr i calculeaz.

14 + 7 = 30

12-6= 6

4. Formeaz operaiile corepunztoare numerelor :

20
5. Ana are 7 ani, iar sora ei este cu 10 ani mai mare. Ci ani
are
sora ei ?

roii
i-am dat mamei?

6.Pentru mama am cumprat 23 lalele


, ,dar pn acas s-au ofilit 2. Cte lalele

7. Unete exerciiile cu rezultatele corespunztoare:

28 16
24 - 4

13 + 16

18 + 12

26 5

2
9

1
2

Anexa 2 Floarea matematic

2
1

3
0

2
0

S-ar putea să vă placă și