Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Educatoare:Stefan Ramona
Grupa: mijlocie
Categoria de activitate:Activitate de educare a limbajului
Tema: Ursul pacalit de vulpe
Tipul de activitate: de invatare
Forma de realizare: povestea educatoarei
Scopul activitatii:
Formarea depriderii copiilor de a audia o poveste in colectiv;
dezvoltarea proceselor psihice; activizarea vocabularului.
Obiective operationale:
a)cognitive:
- sa numeasca anumalele salbatice;
- sa cunoasca modul lor de viata ;
- sa asculte cu atentie povestea educatoarei;
- sa cunoasca personajele povestii;
- sa desprinda caracteristici ale personajelor;
- sa inteleaga mesajul transmis;
- sa rezolve corect sarcina din fisa.
b)psiho- motorii:
- coordonarea oculo-motorie si psiho- motrica.
c)afective:
- sa participe cu placere la activitate.
Metode si procedee: conversatia, explicatia, povestirea, exercitiul.
Material didactic:imagini sugestive din poveste, siluete ale personajelor din
povesti,caiete tip, creioane colorate.
Material bibliografic:
Programa activitatilor instructiv- educative in gradinita de copii
Bucuresti 2005;
- Culegere de texte literare.
Durata: 15`-20`

DESFASURAREA ACTIVITATII
Nr.
Crt.
I.

Evenimentul
didactic
Captarea
atentiei

II.

Reactualizarea
cunostintelor

III.

Anuntarea
temei si
enuntarea
obiectivelor
Dirijarea
procesului de
invatare

IV.

Continutul stiintific

Strategii
didactice

Se spune o ghicitoare:
Surpriza
Rosioara si roscata
Umbla noaptea prin poiana,
Si la noi si la vecini
Ca sa cumpere gaini.
De platit nu le plateste,
Dar pe loc le jumuleste
Cum se numeste?
(vulpea)
- Despre ce animal se vorbeste Conversatia
in ghicitoare?
- Unde traieste vulpea?
- Ce fel de animal este?
- Cu ce se hraneste?
- In ce povesti am intalnit
vulpea?
- Cum se comporta vulpea in
povestile invatate?
- Astazi vom invata o noua Explicatia
poveste din care reiese siretenia
vulpii. Povestea se numeste
Ursul pacalit de vulpe
- Ascultati cu atentie povestea! Povestirea
Voi expune continutul povestii
avand in vedere o expunere
clara, corecta si expresiva.
Explicatia
Expunerea povestii va fi
insotita de prezentarea de
imagini din poveste.
Momentele povestirii
1.
Iarna vulpea nu mai
gaseste de mancare si se
preface moarta in mijlocul
drumului.
2.
Taranul o arunca in
carul cu peste crezand ca
este moarta.
Vulpea impinge peste din

Evaluare
(instrumente
si indicatori)

caruta pe drum de unde il


Nr.
Crt.

Evenimentul
didactic

Evaluarea

VI

Incheierea
activitatii

Continutul stiintific

Strategii
didactice

aduna si-l pune in sac ducandu-l


la vizuina ei.
4.Vulpea il pacaleste pe urs
trimitandu-l sa prinda peste din
balta din mijlocul padurii.
5.Ursul este pacalit de vulpe si
ramane fara coada.
- Cum s-a numit povestea?
- Cand se petrece actiunea?
- Despre cine a fost vorba in
poveste?
Conversatia
- Deci, cate animale participa la
desfasurarea actiunii?
- De ce nu mai gasesc ele
mancare?
- Dupa cum se comporta in
poveste ce putem spune despre
vulpe?
- Cum il pacaleste vulpea pe
urs?
- Sa cantam cantecul in care
vulpea a fost pacalita!
- Sa aleaga un copil siluetele
personajelor din poveste si sa le
afiseze la suport.
Exercitiul
- Deschideti caietele la semnul
pus de mine. Priviti cu atentie
fisa.
Aprecieri generale asupra
Explicatia
desfasurarii activitatii si asupra
comportarii copiilor.

Evaluare
(instrumente
si indicatori)

Incercuiti
animalele
despre care
este vorba in
poveste

S-ar putea să vă placă și