Sunteți pe pagina 1din 3

Prof.

Moldovan Dua
Colegiul Naional ,,Andrei Mureanu, Bistria
PROIECT DE LECIE
DISCIPLINA: CONSILIERE I ORIENTARE COLAR
TEMA: ASUMAREA RESPONSABILITII
NIVEL DE VRST: clasa a VIII-a
DATA: 07.12.2011
SCOP: Formarea unui caracter integru
OBIECTIVE: 1) -s devin contieni de responsabilitile care le revin n fiecare rol social
(coal, familie , societate);
2) s exprime moduri concrete de asumare a responsabilitii;
3) s-i mbunteasc gradul de asumare a responsabilitii.
STRATEGII DE ABORDARE:- conversaia;
- lucrul n echip;
- brainstorming;
- problematizarea;
- evaluarea gradului de responsabilitate individual
MIJLOACE : - flipchart;
- marchere,
- fie individuale de evaluare a gradului de responsabilitate.

SCENARIUL
I)

MOMENT ORGANIZATORIC ( 5 MIN.)


-stabilirea disciplinei;
- indicarea temei;
- precizarea strategiei de abordare;
- pregtirea materialelor.

II)

DESFURAREA ACTIVITII ( 40. MIN.)


1) prin discuii cu elevii, se ncadrez ,,responsabilitatea n lista trsturilor
pozitive de caracter;
2) se cere elevilor s realizeze o diagram a responsabilitilor sociale
personale dup modelul realizat pe tabl;
3) - se mpart elevii pe grupe i se traseaz fiecrei grupe sarcina de a alctui o
list cu responsabilitile pe care le consider necesare, n cte unul din
rolurile sociale indicate de ei ;
4) prezentarea, de ctre un reprezentant al fiecrei grupe , a materialului
realizat i completarea , dup caz, a listei responsabilitilor;
1

III)
IV)

5) dezbatere referitoare la modalitile concrete de ndeplinire a


responsabilitilor;
6) formularea problemei: care sunt avantajele asumrii responsabilitii; dar
consecinele lipsei de responsabilitate;
7) distribuirea fielor de lucru i completarea acestora pentru sptmna
trecut, n scopul stabilirii gradului de responsabilitate personal;
8) propunerea prof.diriginte de mbuntire a modului de ndeplinire a
uneia dintre responsabilitile la care sunt deficitari i de evaluare a
progresului, prin completarea sptmnal a fiei de lucru, timp de 4
sptmni.
Formularea unei concluzii ( 5 min.): Modul n care i ndeplineti acum
responsabilitile va influena puterea de a face fa responsabilitilor n viitor.
Evalurea progresului ndeplinirii i asumrii responsabilitii individuale- la
edina cu prinii , peste o lun, pe baza fielor completate i a observaiilor
prinilor.

Bibliografie:
1. Lemeni ,Gabriela, Porumb ,Mihaela (coord.), Consiliere i orientare, Ghid de
educaie pentru carier, Editura ASCR, Cluj-Napoca, 2004.
2. Robinson, D , Gresz ,G, Eu i relaiile mele, Manualul profesorului, New Life
Eastern Europe a Asociaia ,, Alege viaa, Bucureti,2003.
3. Vernon, Ann, Dezvoltarea inteligenei emoionale, Educaie raional-emotiv i
comportamental, Editura ASCR, Cluj- Napoca, 2006.

Numele i prenumele

FI DE LUCRU
Marcai , n rubrica ,, Sptmna trecut, gradul de dificultate n ndeplinirea
responsabilitilor, utiliznd urmtorul cod numeric :
1- foarte uor; 2- uor; 3- mediu; 4- greu; 5 foarte greu
Responsabiliti

Sptmna Sptmna
aceasta
trecut
(prima)

Sptmna Sptmna Sptmna


a doua
a treia
a patra

Respectarea orelor de somn


( 22,30- 7,oo)
Alimentaie sntoas i la
intervale regulate
Pregtirea leciilor i temelor
dup un program
Aprofundarea unei probleme care
te intereseaz
Tratarea cu respect a profesorilor
i colegilor
Ascultarea i respectarea
prinilor
Asumarea unor responsabiliti
casnice/Ajutarea frailor mai mici
Comportament civilizat oriunde
Pstrarea unui mediu curat
mbuntirea relaiei spirituale cu
Dumnezeu

Dac avei responsabiliti care nu sunt trecute n tabel sau dorii s v asumai altele noi,adugai-le
n list.
Dup completarea rubricilor din coloana,,Sptmna trecut, alegei o responsabilitate pe care ai
notat-o cu 5 sau 4 i ncercai s v-o asumai n urmtoarele 4 sptmni . Completai n fiecare
sptmn tabelul, pentru pentru a observa influena hotrrii asupra ntregului comportament.
Aceste fie vor fi evaluate la urmtoarea sedin cu prinii.

S-ar putea să vă placă și