Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECIE 3

DATA:29.03.2011
metodist:PESCRU DANIELA
Instituia:coala General clasele I-VIII Bato
dir.BUMBU IULIANA CORNELIA
Clasa : a IV-a A
nvtoare: NAGY IRINA
Disciplina: Geografie
Ora:1110-1200
Durata leciei:45 minute + 5 minute explicarea temei de cas
Locul desfurrii: sala de clas
Tema:Unitatea de nvare 6:Elemente de geografie a Romniei-Oameni i locuri
Subiectul leciei: Organizarea administrativ-teritorial a Romniei
Tipul activitii:nsuire de noi cunotine
Obiective specifice:
informativ:-familiarizarea elevilor cu harta administrativ a Romniei,cu harta
judeului i cu alte hri utile n procesul de nvare
-nsuirea i utilizarea n vocabularul propriu a noiunilor de :jude,ora,municipiu i
eventual altele conexe
-familiarizarea elevilor cu regiunile istorice ale rii noastre i cu principalele judee
aferente acestora
-identificarea unitilor administrativ-teritoriale de apartenen a localitii n care
triesc
formativ:-consolidarea deprinderilor de lucru cu harta Romniei ,judeului sau a
regiunilor istorice din ara noastr
-consolidarea deprinderilor de munc n echip prin cooperarea direct n vederea
ndeplinirii sarcinilor de nvare
educativ:-dezvoltarea spiritului de observaie i a memoriei ,cu precdere cea vizual
prin folosirea repetat a hrilor
-educarea dragostei pentru geografie n general i pentru geografia Romniei n special
Obiective operaionale:
cognitiv:
Oc1 s citeasc expresiv textul de la pagina 65-66 din manual n vederea definirii corecte a
noiunilor de : unitate administrativ-teritorial;jude,municipiu ,ora,comun,reedin de
jude etc
Oc2 s lipeasc corespunztor hrii model regiunile istorice ale Romniei
Oc3 s observe judeele aferente fiecrei regiuni istorice n parte pe harta dat
Oc4 s descrie judeul primit folosind elemente de orientare specifice geografiei i
preciznd:poziia ,regiunea istoric din care face parte,forma de relief,orae principale
,municipiu reedin de jude,comune etc
Oc5 s lucreze fia de lucru colectiv respectnd cerinele formulate la fiecare exerciiu
Oc6 s precizeze unitatea administrativ-teritorial pe raza creia se afl localiatatea
Bato ,respectiv regiunea istoric
Oc7 s indice la harta judeului oraul reedin de jude precum i localitatea natal
Oc8 s observe cu atenie harta judeului dat n vederea identificrii elementelor solicitate
de fia de lucru a grupei
afectiv:
Oa1-s prezinte interes vizibil pentru modalitatea de expunere a imaginilor utilizat,mai
exact pentru utilizarea hrilor i fielor de lucru
Oa2 -s participe cu interes i curiozitate la ndeplinirea sarcinilor propuse n cadrul leciilor
Oa3 -s manifeste spirit de observaie n studiul hrilor puse la dispoziie colabornd ct mai
eficient cu grupul pentru a afla rspunsul potrivit n timp ct mai scurt
psiho-motor:
Op1 -s respecte regulile de munc n echip pentru a evita situaiile de deranjare a celor
din jur
Op2 -s mnuiasc eficient fiele de lucru i materialele didactice puse la dispoziie
Metode didactice :
M1- instruirea
M4- jocul
M7programat
didactic
problematizarea
M2 - exerciiul
M5-puzzle
M8-descrierea
M3- conversaia
educativ
M9-observaia
M6-explicaia

M10-nvarea

descoperire

prin
Mijloace didactice:
m1-calculator
m2-hri diverse
m3-atlase

m4-plane
m5-tabla
m6-caietele de clas

m7-foi cartonate
m8-lipici
m9-fie de lucru

Forma de organizare: F 1 -frontal ,F 2-pe grupe i F 3- individual


Tipul de nvare:inteligibil i interactiv -operaional
Strategii didactice: - cognitive;
Tipuri de interaciuni: - nvtor elev;
- inductive;
- elev elev ;
- semi-algoritmice;
- elev nvtor;
Sistem de evaluare:
forme:evaluare continu
metode:observarea sistematic,chestionarea oral ,aprecieri verbale asemntoare
calificativelor(bravo,foarte bine, bun, bine ,etc)
SCHEMA LECTIEI
ORGANIZAREA ADMINSTRATIV TERITORIALA
Teritoriul Romaniei este organizat in judete, municipii, orase si comune.
Comuna este unitate de baza a organizarii administrativ teritoriale
este alcatuita din mai multe sate unele dintre acestea cu functie de comuna si un anumit
teritoriu.
sunt in numar de 2686 si au o medie de 4000 loc
Orasul sunt asezari complexe cu functii diverse si un numar mai mare de locuitori
in prezent sunt 86 de municipii
Judetele sunt forme de organizare administrativ care cuprind un anumit teritoriu cu
localitatile, populatia si activitatile economice care se desfasoara pe intinderea sa
Teritoriul tarii este impartit in 41 de judete la care se adauga Municipiu Bucuresti care statut
similar cu acestea
Judetele se pot clasifica: - dupa marimea teritoriului ( suprafata)
-dupa numar de locuitori
-dupa unitatile geografice in care se afla ( munte, deal,
podis,campie)
-resurse naturale
-dezvoltare economica
Clasificarea judetelor dupa marimea suprafetei ocupate
Judetele - au in medie o suprafata 5800km2
Cel mai intins judet al tarii este Timis 8697km2
Cel mai putin intins judet este Ilfov -1593km2
Clasificarea judetelor dupa nr de locuitori
In medie judetele au cca 550 000 loc
Cel mai populat judet este Prahova 862 460 loc
Cel mai putin populat judet este Covasna 231 270 loc.
Cea mai populata resedintra de judet este Iasi- 349 550 loc
Cea mai putin populata resedinta de judet este Buftea 19 810 loc
Clasificarea judetelor dupa unitatile geografice in care sunt
Judete montane Covasna
Judete de podis Botosani, Iasi, Constanta
Judete de campie Braila, Ialomita, Calarasi,Giurgiu, Calarasi
Cele mai multe judete au in cuprinsul lor doua sau chiar toate unitatile de relief
Judete care au toate unitatile de relief: Buzau, Valcea, Dambovita, Arges, Bihor.
FIA DE LUCRU INDIVIDUAL
ORGANIZAREA ADMINISTRATIV-TERITORIAL A ROMNIEI
1. Utiliznd Harta fizic a Romniei, rezolv cerinele urmtoare:

a) Identific i descrie denumirile pentru:


localitatea natal;
.............................................................................................................................
judeul tu;
.............................................................................................................................
cele mai apropiate orae din jurul localitii tale;
.............................................................................................................................
judeele vecine judeului tu.
..........................................................................................................................................
b) Scrie judeele care au ca reedin oraele:
Deva .............................
Miercurea Ciuc ..............................
Trgovite ......................
Focani ..........................................
Botoani ........................
Alexandria ....................................
2. Completeaz corespunztor afirmaiile de mai jos:
Cea mai mare form de organizare administrativ a Romniei este.........
Numrul judeelor de pe teritoriul Romniei (fr Municipiul Bucureti)
este .........
Principalul ora n care se afl prefectura unui jude se numete.............
3. Identific, utiliznd Harta fizic a Romniei:
judeele strbtute de rul Prut;
.............................................................................................................................
judeele strbtute de rul Siret;
.............................................................................................................................
judeele din partea de vest a rii.
.............................................................................................................................
4. Alege rspunsul corect:
Care sunt unitile administrativ-teritoriale ale rii noastre?
a) sate; b) comune; c) orae; d) municipii; e) zone;
f) judee
Ce este un municipiu?
a) un sat foarte mare; b) un ora oarecare; c) un ora important; c) o reedin de jude.
Cine rspunde de conducerea satelor, oraelor, municipiilor?
a) capitala;
b) primriile.

NR
CR
T
1

OBIEC
-TIVE

TIM
P
3
min
3
min

ACTIVITATEA CADRULUI DIDACTIC

MOMENT ORGANIZATORIC.
nvtoarea pregtete cele necesare pentru buna desfurare a
leciei,mai exact se ocup de aranjarea mobilierului,de pregtirea
materialelor didactice necesare i de primirea elevilor din pauz
ACTUALIZAREA CUNOTINELOR DOBNDITE ANTERIOR I
VERIFICAREA TEMEI DE CAS
nvtoarea anun elevii c urmeaz ora de geografie pentru a
se asigura c elevii au pregtite manualele,caietele i penarul.
Urmeaz o serie de ntrebri cu rol de a reactualiza cunotinele
acumulate n ora anterioar:
Cum s-a numit lecia de ora trecut?
Ce anume am parcurs n legtur cu aceast lecie?
Ce reprezint populaia?care este populaia Romniei?
De cte feluri este populaia?
Unde triete populaia urban?Dar cea rural?
De cte feluri sunt satele?Dar oraele?

1
min

ENUNUL TEMEI I AL OBIECTIVELOR


n aceast or vom ncerca s aflm mai multe despre modul n
care sunt dispuse aezrile omeneti pe teritoriul rii noastre i
despre care este organizarea administrativ teritorial a Romniei.

COMPORTAMENTUL
ATEPTAT LA ELEVI

Elevii sunt n pauz i se


pregtesc pentru ora de
limba romn

STRATEGII
DIDACTICE
M m F m
e
-

Elevii se asigur c sunt


pregtii pentru lecie

m F
M
M
m

...populaia i aezrile
umane...
...totalitatea
locuitorilor....aprox.2
milioane locuitori ...
...rural i urban
La ora sau municipii....la
sate i n
comune.....................
...........................................
........

Elevii ascult indicaiile


nvtoarei i intuiesc o
competiie i o activitate
interesant.

5min

DIRIJAREA NVRII
Spernd c cu toii ne vom comporta frumos i vom fi harnici eu
zic s ncepem prin a alege un nume grupelor pe care le avem deja
constituite prin poziionarea bncilor.
Elevilor li se va solicita s -i aleag un nume i aleag i un lider
i s-i pregteasc creioane colorate ,carioci i lipici
a)regiunile istorice ale Romniei
nvtoarea va face o prelegere pentru a arta faptul c

Elevii vor fi curioi s vad


despre ce este vorba.
i vor pregti cele
necesare activitii

m
e
m
e

m F
M
M
m

m
e
m
e

m F
M
M
m

m
e
m
e

5
min
3
min

teritoriul Romniei nu a artat dintotdeauna astfel ci de-a lungul


istoriei a suferit multiple modificri.Cu toate acestea oamenii mai
folosesc uneori n comunicrile lor numele unor foste regiuni istorice
ale Romniei precum: Criana
,Banat,Maramure,Bucovina,Transilvania,etc
Din acest motiv vom ncerca s descoperim aceste regiuni printrun joc de puzzle pe grupe.Pentru a nu se ncurca elevilor li se ofer
o fi cu harta regiunilor istorice drept suport.
GRUPA:__________________
29 martie 2011
FI A 1:REGIUNI istorice

3
min

5
min

Liderul echipei primete


materialele i ncepe
activitatea de organizare a
activitii pentru
completarea corect i
rapid a puzzle-ului
geografic
Elevii vor lipii pe foaia
cartonat harta regiunilor
istorice i vor studia apoi
poziia regiunii indicate
prin stelu
Elevii vor iei pe rnd n
faa clasei pentru a spune
cteva lucruri despre
regiunea grupei

M
M
M

m
m
m
e
m
e

M
M
m

10
min

FI A 2:joc
Recompune harta rii utiliznd puzzle-ul primit .Identific apoi
regiunea marcat prin stelu i descri-o n faa clasei spunnd
despre ea unde se afl i din ce judee este compus
FI A 3:JUDE ELE
Privii harta judeului pe care ai primit-o,apoi completai tabelul:
Nume
Reedin Regiunea
Orae
Comune
Observai
jude
de jude
unde se
i
afl
judeul

10
min

Ulterior li se cere elevilor s formuleze o scurt prezentare a


regiunii marcate prin stelua roie pe harta nou creat.(FIA 2)

Elevii vor asculta


prelegerea nvtoarei
urmrind schema leciei

M
M

m
m
e
m
e

M
m
Elevii rezolv n echip
sarcinile de lucru n limita
timpului disponibil

m
e
m
e

M
b)organizarea administrativ-teritorial a Romniei
n continuare nvtoarea va prezenta elevilor unitile
administrativ-teritoriale ale Romniei utiliznd schema leciei tiprit
pentru fiecare elev.Astfel elevii vor afla mai multe despre judee
,orae ,comune ,municipii ,etc.
c)judeele Romniei
nvtoarea va vorbi despre judeele rii ca unitate
administrativ-teritorial a Romniei
Romnia este mprit n 41 de judee i municipiul Bucureti,
capitala rii.Acestea pot fi clasificate dup poziia geografic,dup
forma de relief dominant,dup tipul de resurse ,dup activitatea
economic principal etc.
Fiecare jude are un ora foarte mare care este municipiu i care
poart denumirea de reedin de jude.Pe lng acestea ntr-un
jude mai exist i alte orae ,dar i comune
JOC:Analizeaz judeele rii tale(FIA 3)
Elevilor li se vor distribui hrile unor judee pentru o activitate
de observare dirijat a componenei acestora ,a poziiei lor
geografice ori a altor elemente care se regsesc n fia grupei
d) s folosim cunotinele individual
n limita timpului disponibil elevilor li se va nmna o fi de lucru
individual care conine urmtorii itemi:

m
e
m
e

M1
Elevii rezolv n individual
sarcinile de lucru n limita
timpului disponibil

Elevii rezolv n individual


sarcinile de lucru n limita
timpului disponibil

FIA DE LUCRU INDIVIDUAL


ORGANIZAREA ADMINISTRATIV-TERITORIAL A ROMNIEI
1. Utiliznd Harta fizic a Romniei, rezolv cerinele urmtoare:
a) Identific i descrie denumirile pentru:
localitatea natal;
.............................................................................................................
................
judeul tu;
.............................................................................................................
................
cele mai apropiate orae din jurul localitii tale;
.............................................................................................................
................
judeele vecine judeului tu.
.............................................................................................................
.............................
b) Scrie judeele care au ca reedin oraele:

Elevii rezolv n individual


sarcinile de lucru n limita
timpului disponibil

m
e
m
e

Deva .............................
..............................
Trgovite ......................
..........................................
Botoani ........................
....................................

Miercurea Ciuc
Focani
Alexandria

2. Completeaz corespunztor afirmaiile de mai jos:


Cea mai mare form de organizare administrativ a Romniei
este.........
Numrul judeelor de pe teritoriul Romniei (fr Municipiul
Bucureti)
este .........
Principalul ora n care se afl prefectura unui jude se
numete.............
3. Identific, utiliznd Harta fizic a Romniei:
judeele strbtute de rul Prut;
.............................................................................................................
................
judeele strbtute de rul Siret;
.............................................................................................................
................
judeele din partea de vest a rii.
.............................................................................................................
................
4. Alege rspunsul corect:
Care sunt unitile administrativ-teritoriale ale rii noastre?
a) sate; b) comune; c) orae; d) municipii; e) zone;
f) judee
Ce este un municipiu?
a) un sat foarte mare; b) un ora oarecare; c) un ora important;
c) o reedin de jude.
Cine rspunde de conducerea satelor, oraelor, municipiilor?
a) capitala;
b) primriile.
Pentru elevii harnici pe spatele fiei vor fi suplimentate i alte
exerciii pe aceeai tem:

Elevii rezolv n individual


sarcinile de lucru n limita
timpului disponibil

2
min

3
min

FIXAREA CUNOTINELOR
Elevii vor fi solicitai s repete chestiunile eseniale referitoare la
organizarea administrativ teritorial a Romniei i sunt trimie la
lecturarea leciei din manual de la pagina 65-66
EVALUAREA I ASIGURAREA TRANSFERULUI
Activitatea elevilor va fi apreciat i eventual notat,iar pentru
exersarea pentru evaluarea sumativ viitoare li se recomand
elevilor terminarea exerciiilor de pe fi

M
Vor rspunde ct mai exact
la ntrebri .Vor deschide
manualul pentru a localiza
lecia.

M
M

Elevii ascult
recomandrile i i
noteaz ca tem
terminarea fiei

GRUPA:_____________________________
29 martie 2011

FI A 1:REGIUNI istorice

FI A 2:joc
Recompune harta rii utiliznd puzzle-ul primit .Identific apoi regiunea marcat prin
stelu i descri-o n faa clasei spunnd despre ea unde se afl i din ce judee este compus

FI A 3:JUDE ELE

Privii harta judeului pe care ai primit-o,apoi completai tabelul:


Nume jude
Reedin
Regiunea
Orae
Comune
de jude
unde se afl
judeul

Observaii

S-ar putea să vă placă și