Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECTAREA CONSTRUCTIV A VESTIMENTAIEI PENTRU

COPII

Natalia

Tab. 1. Calculul preliminar pentru proiectul de rochie pentru fete,


mrimea 104 (3 ani)
Simbol

Pb
Pt
P
Lm
Lu
rsbr
Lst

La
Lrsg
Lft2
Ls
Lrs
Lb

Denumirea dimensiunii
Dimensiuni de baz

Dimensiunea n cm

nlimea
Perimetrul bustului
Perimetrul taliei
Perimetrul oldurilor
Lungimea mnii
Lungimea umrului

104 cm
56 cm
53 cm
59 cm
35,5 cm
8 cm
Dimensiuni ajuttoare
nlimea rscroielii braului
14,5+(1-2 cm)=16,5 cm
Lungimea spatelui pn la talie
25,6 cm
nlimea oldurilor
37,7 cm
Lungimea articolului
Lungimea rscroielii gtului la spate
4,8 cm
Lungimea prii fa pn la talie fr lungimea
26,9 cm
rscroielii gtului la spate
Limea spatelui
10,9 +1=11,9 cm
Limea rscroielii
6,2+3=9,2 cm
Limea bustului (p. f.)
10,9+1,5=12,4 cm
Tab. 2. Proiectarea TB a rochiei pentru fete, vrsta 3 ani
Sectorul de calcul i formula

Simboluri convenionale

Rezultatul, cm

Proiectarea reelei de rochie


Nivelul liniei bustului rsbr+1=14,5+2=16,5
A-B
16,5
Nivelul liniei taliei Lst=25,6 cm
A-T
25,6
Nivelul liniei oldului =37,7 cm
A-
37,7
Nivelul liniei tivului/terminaiei La=45 cm
A-H
45
La intersecia acestor linii orizontale cu prima linie vertical se obin punctele B, T, , H.
Limea spatelui Ls=10,9+1=11,9 cm
B-B1
11,9
Limea rscroielii la p.s. 2/3Lrs= 2/3*9,2=6,2 cm B1-B2
6,2
Distana dintre p.s. i p.f. 6-10 cm
B2-B2a
10
Limea rscroielii la p.f. 1/3Lrs=1/3*9,2=3 cm
B2a-B3
3
Limea bustului Lb=10,9+1,5=12,4 cm
B3-B4
12,4
Proiectarea prii spate
Proiectarea rscroielii gtului Lrsg =4,8 cm
A-A1
4,8
Adncimea rscroielii gtului la sp. 1,5 cm
A1-A2
1,5
Unim punctele A-A2. Apoi modelm n conformitate cu desenul din fig. 1.

PROIECTAREA CONSTRUCTIV A VESTIMENTAIEI PENTRU


COPII
A3
A5

A4

a
a1

U1

1,3

c
B4

T3

3
H3
1

B3

B 2a

T2

2
H2

0,75

B2

2 A2
A1

b
B1

T1

1
H1

Natalia

Fig. 1. TB a rochiei pentru fete, vrsta 3 ani


Unghiul de nclinaie a liniei umrului la spate 1cm a-1
1
Lungimea umrului Lu=8+1=9 cm
A2-U
9
( B1-1)
B1-b
4
Constant
b-1,3
1,3
Proiectm pensa pe linia rscroielii braului. Pensa se afl la mijlocul segmentului (b-1) i are
adncimea de 1 cm.
Proiectarea prii fa
(B1-1)-1 cm=15,5-1=14,5
B3-a1
14,5
Proiectm un arc cu R= B3-a1=14,5 cm
Lungimea p.f. pn la talie Lft2=26,9 cm
T3-A3
26,9
Limea rscroielii gtului la fa
A3-A4
5,3
Lrsg=4,8+0,5=5,3 cm
Adncimea rscroielii gtului la fa
A3-A5
5,8
Lrsg+1=4,8+1=5,8 cm
Lungimea umrului la p.f. Lu+1=8+1=9 cm
Proiectm un arc cu R= A4-U1=9 cm , iar la
A4-U1
9
intersecia cu arcul B3-a1, obinem punctul U1.
Proiectm linia rscroielii braului ca pe desen. Proiectm linia lateral a rochiei (evazare cu 0,75
cm pe linia taliei). H3-1=1 cm.
Tab. 3. Calculul preliminar pentru proiectul de mnec, mrimea 104 (3 ani)
Simbol
Denumirea dimensiunii
Dimensiunea n cm
rsbr(t)
nlimea rscroielii braului pe tipar
26,4
Lrs(t)
Lungimea rscroielii braului pe tipar
31,6
2

PROIECTAREA CONSTRUCTIV A VESTIMENTAIEI PENTRU


COPII
Lrs
Lm

Limea rscroielii braului


Lungimea mnecii

Natalia

9,2
35,2
Tab. 4. Proiectarea mnecii

Sectorul de calcul i formula

Simboluri convenionale

Proiectarea reelei de mnec


2/10Lrs+(0,5-1 cm)=0,2x9,2=1,84 cm
O-O1
nlimea capului de mnec
O-M
*rsbr(t)=26,4/2=13,2 cm
Nivelul liniei tivului/terminaiei Lm=35,2 cm
O1-H
Constant 1-2 cm
H-H1
Nivelul liniei cotului *(M-H1)-1=21/2-1=10,5 M-C
1=9,5 cm
Punctul de control de pe linia rscroielii braului
M-c
1/4Lrs=1/4*9,2=2,3 cm
1/2Lrs(t)-0,5 cm=31,6/2-0,5=15,8-0,5=15,3 cm
c-O2
Verificare O1-O2=Lrs+5 cm
O1-O3=(1/2(O1-O2))+1 cm
O1-O4= *(O1-O3)
M1-M2= (M-M1)+1 cm
O2-O5=1/4Lrs+0,5 cm=2,3+0,5=2,8 cm
Limea pe linia tivului, aici 9 cm
c-M3=c-B2a de pe tiparul de rochie

O1-O3
O1-O4
M1-M2
O2-O5
/ H1-H2
c-M3

Rezultatul, cm

1,84
13,2
35,2
1
9,5
2,3
15,3

2,8
9