Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE NVMNT: Liceul Teoretic Petru Rare, Trgu Lpu


PROFESOR: Ana Ciobotaru

DATA: 11.03.2014
CLASA: a XII-a C
ARIA CURRICULAR: Limb i comunicare
DOMENIUL: Literatur romn
DISCIPLINA: Limba i literatura romn
MANUAL: Costache Adrian, Ioni Florin , Lascr M., Svoiu Adrian, Limba i literatura
romn, Manual pentru clasa aXII-a, Editura Art, Bucureti, 2006
UNITATEA DE NVARE: Perioada postbelic - Neomodernismul
SUBIECTUL LECIEI: ,,Poveste de Marin Sorescu
TIPUL LECIEI: lecie de nsuire de noi cunotine
SCOPUL LECIEI: Cultivarea receptivitii literar-artistice a elevilor i a deprinderii de a
explora i interpreta textul liric neomodernist
COMPETENE GENERALE:
1. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n receptarea i n producerea mesajelor, n
diferite situaii de comunicare
2. Comprehensiunea i interpretarea textelor
3. Situarea n context a textelor studiate prin raportare le epoc sau la curente
culturale/literare
4. Argumentarea oral sau n scris a unor opinii n diverse situaii de comunicare
COMPETENE SPECIFICE:
1.1. Aplicarea achiziiilor de limb n receptarea mesajelor orale i scrise;
1.3. Folosirea adecvat a strategiilor de comunicare oral n monolog i dialog, n vederea
realizrii unei comunicri eficiente i personalizate;
2.1. Utilizarea strategiilor de lectur n vederea nelegerii adecvate a textelor studiate ;
2.2. Compararea viziunii despre lume, despre condiia uman sau despre art reflectate n
texte literare, nonliterare sau n alte arte;
2.3. Interpretarea textelor studiate prin prisma propriilor valori i a propriei experiene de
lectur;
3.1. Identificarea i explicarea relaiilor dintre opera literar studiat i contextul cultural n
care a aprut aceasta;
3.2. Integrarea cunotinelor privind limba i literatura romn ntr-o viziune coerent asupra
culturii romneti ;
3.4. Utilizarea adecvat a tehnicilor de documentare i cercetare a unei teme;
4.2. Compararea i evaluarea unor argumente diferite n vederea formulrii unor judeci
proprii.

COMPETENE COGNITIVE:
La sfritul leciei, elevii vor avea prilejul:
o de a cunote i recunoate trsturile curentului neomodernist;
o de a ncadra poezia n tematica liricii soresciene;
o de a prezenta semnificaia titlului acestei poezii;
o da a identifica i comenta cheia ntregii poezii;
o de a identifica temele, motivele, viziunea despre lume n textul studiat;
o de a argumenta ca poezia Poveste este poezie neomodernist
COMPETENE AFECTIVE:
o de a manifesta dorina de a citit i a recita poezii;
o de a introduce noile cunotine n propriul sistem de valori;
o de a manifesta interes fa de receptarea textelor n versuri;
COMPETENE PSIHO-MOTORII:
o de a dezvolta gndirea logic
o de a menine poziia corect n timpul orei
VALORI I ATITUDINI:
o Cultivarea interesului pentru lectur, a plcerii de a citi i a gustului estetic n
domeniul literaturii;
o Stimularea gndirii autonome, reflexive i critice n raport cu diversele mesaje
receptate;
o Formarea unor reprezentri culturale privind evoluia i valorile literaturii romne;
o Abordarea flexibil i tolerant a opiniilor i a argumentelor celorlali;
o Cultivarea unei atitudini pozitive fa de limba romn i recunoaterea rolului
acesteia n dezvoltarea personal i pentru mbogirea orizontului cultural;
STRATEGIA DIDACTIC:
1.
o
o
o
o
o
o
o
o

METODE I PROCEDEE DIDACTICE:


conversaia catehetic
conversaie euristic
explicaia
ghicitoarea
analiza
problematizarea
nvarea prin descoperire
eseul de 5 minute

2.
o
o
o
o

MATERIALE I MIJLOACE DIDACTICE:


fie de lucru individuale (ntocmite de profesor)
manualul
tabla i cret
caiete elevilor

3. FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITII :


o activitate individual
o activitate frontal
4.
o
o
o
o

RESURSE EDUCAIONALE:
capacitile normale ale elevilor
cunotindele lor anterioare
sala de clas
timp de lucru: o or didactic ( 50 de minute)

5. METODE DE EVALUARE:
o observarea curent
o chestionarea oral
6. BIBLIOGRAFIE:
o Limba i Literatura Romn, manual clasa a XII-a, autori Adrian Costache, Florin
Ioni, M.N. Lascr, Adrian Svoiu, Grup Editorial ART, 2006
o V. Rotaru, Teoria literaturii, ed. Aula Magna, 2004 ;
o Cecilia Stoleru, Literatura romn-comentarii literare, ed. Pestalozzi, Bucureti,
2004 ;
o Cristian Ciocaniu (coord.), Viorica Avram, Mioara Colea, Limba i Litaratura
romn. Ghid de pregtire, Editura Niculescu, Bucureti, 2013,
o Gabriela Duda, Analiza textului literar, Humanitas Educaional, 2002;
o Constantin Parfene, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal, Editura
Polirom, Iai, 1999;

DESFURAREA ACTIVITII DIDACTICE


1. MOMENT ORGANIZATORIC: (2 minute)
asigurarea celor necesare orei: manualul, fiele cu datele despre autor i oper, fiele
de lucru, tabla,
crearea unui climat favorabil pentru desfurarea leciei
notarea absenelor
2. REACTUALIZAREA CUNOTINELOR (10 minute)
Prin activitate frontal se actualizeaz definiia i caracteristicile curentului
neomodernist
profesorul le solicit elevilor s spun ce au avut de pregtit;

Se face o trecere n revist, elevii fiind antrenai n discuie, ncercnd s rspund la


ntrebri precum: - Putei defini neomodernismul?
- mi putei spune principiile estetice pe care se ntemeiaz acest
curent literar?
- Care sunt nucleele micrii neomoderniste?
Profesorul face unele completri dac este necesar;
Se verific oral corectitudinea i calitatea temei pentru acas.

3. CAPTAREA ATENIEI I ASIGURAREA MOMENTULUI AFECTIV


( 3 minute)
Captarea ateniei se realizeaz prin intermediul unei ghicitori. Ghicitorile sunt un mod
foarte plcut de a-i face pe elevi s gndeasc i s analizeze.
Profesorul le propune elevilor s gsesc rspunsul la o ghicitoare folosindu-se de
cunotinele anterioare. ( E o gradin mndr, semnat
Cu personaje, locuri i-ntmplri
Dar nu se las uor vizitat
Dect cnd tii, copile, s citeti. (POVESTEA) )
Elevii rezolvnd sarcina, descoper cuvntul poveste ce conduce la titlul leciei.
4. ANUNAREA SUBIECTULUI LECIEI (2 minute)
Profesorul anun titlul leciei i l noteaz pe tabl, elevii l noteaz n caiete.
Se anun competenele specifice ce vor fi urmrite pe parcursul leciei;
5. DIRIJAREA PROCESULUI DE NVARE (25 minute)
Prin activitate frontal se actualizeaz activitatea literar a lui Marin Sorescu, precum
i marile teme abordate de poet;

Li se distribuie elevilor fie ce conin date despre viaa, activitatea literar a lui Marin
Sorescu i universul liricii soresciene, fi util pentru portofoliul elevului; (Anexa 1)
Profesorul ofer elevilor explicaii despre materialul primit, fiind solicitai 2 elevi s
citeasc informaiile de pe fi;
Profesorul noteaz pe tabl anul apariiei i titlul volumui din care face parte poezia
Poveste; elevii noteaz n caiete;
Se realizeaz lectura n profunzime a poeziei din manual, pagina 114 i se evideniaz
trsturile care fac posibil ncadrarea ntr-o specie literar i ntr-un curent literar.
Lectura este realizat expresiv de ctre profesor, termenii necunoscui fiind explicai;
Se identific tema poeziei, descifrndu-se motivele literare care o contureaz, ce
conduc la viziunea asupra lumii a poetului.
Profesorul deseneaz pe tabl o schem, elevii o reproduc n caiete, fiind solicitai s
ofere rspunsuri, selectnd termeni din poezie i folosindu-se de cunotinele
anterioare.
Profesorul cere elevilor prezentarea a dou imagini/idei poetice, relevante pentru tema
i viziunea despre lume din textul studiat
Profesorul completeaz schema pe tabl, iar elevii n caiete.
Elevii sunt solicitai s explice sensul denotativ i conotativ al termenului
poveste,fiind ntrebai: ce ilustreaz titlul poeziei?
Profesorul noteaz pe tabl semnificaiile titlului, iar elevii noteaz n caiete.
Att tema ct i titlul poeziei demonstrez c avem de-a face cu o creaie
neomodernist; profesorul le solicit elevilor s identifice trsturile neomoderniste
din textul poetic studiat.
Profesorul noteaz pe tabl i elevii n caiete.

6. ASIGURAREA FEEDBACK-ULUI (5 minute)


Feedback-ul are loc permanent, pe parcursul conversaiei, prin aprecieri verbale fcute
de profesor, viznd participarea elevilor, calitatea exemplelor i a argumentaiei,
claritatea i corectitudinea exprimrii.
Eseul de 5 minute: profesorul cere elevilor s scrie un mic eseu n care s prezinte un
lucru pe care l-au nvat n ora respectiv i s formuleze o ntrebare pe care o au n
legtur cu aceasta. Se strng eseurile pe msur ce elevii au terminat.
Se face o trecerea rapid n revist i un comentariu preliminar cu inventarierea
ntrebrilor.
7. OBINEREA PERFORMANELOR ( 2 minute)
Se concluzioneaz, profesorul va sugera soluii n cazul nereuitei nvrii, va avea n
vedere permanent eliminarea erorilor i a lacunelor.
8. ASIGURAREA RETENIEI I A TRANSFERULUI (1 minut)
Se notez elevii care au avut o contribuie considerabil la desfurarea orei

Se d tema pentru acas : ex. 1/ pag. 116 de la Aplicaii (Comenteaz, prima i ultima
strof a poeziei, identificnd ideile poetice i modalitile de exprsivitate)

ANEXA 1

Marin Sorescu (n. 19 februarie 1936, Bulzeti, judeul Dolj - d. 8 decembrie 1996,
Bucureti) a fost poet, dramaturg, prozator, eseist i traductor. Operele lui au fost traduse n
mai mult de 20 de ri, totaliznd peste 60 de cri aprute n strintate. S-a fcut remarcat i
prin preocuparea pentru pictur, deschiznd numeroase expoziii n ar i n strintate. A
ocupat funcia de Ministru al Culturii n cadrul cabinetului Nicolae Vcroiu (25 nov. 1993 5 mai 1995).
Activitate literar:
Marin Sorescu debuteaz n 1964, la vrsta de 28 de ani, cu volumul de parodii
"Singur printre poei". Pn la moartea sa n 1996 mai public nc 23 de volume, devenind o
figur marcant a poeziei romneti contemporane. n 1966 primete Premiul Uniunii
Scriitorilor pentru "Poeme", reuind s repete aceast performan de nc 5 ori pe parcursul
carierei. Printre volumele cele mai cunoscute se numr Moartea ceasului ( 1966) "Tuii"
(1970), "Suflete, bun la toate" (1972), precum i ciclul de 4 volume intitulat "La lilieci"
(1975, 1977, 1980, 1988), un univers poetic construit pornind de la un cimitir ce poart acest
nume.
Poezia lui Sorescu acoper o zon literar larg, stilul su ironic i degajat trezind n
cititor spiritul ludic al copilriei. De altfel multe dintre volumele sale sunt dedicate celor mici
("Unde fugim de acas?" - 1967, "Cirip-ciorap" - 1993). La moartea lui au rmas n
manuscris cincisprezece volume, poezie, eseu, jurnal i roman.
Dramaturgia lui Marin Sorescu abordeaz cu precdere tematica teatrului poeticoparabolic n trilogia Setea Muntelui de sare, care cuprinde piesele Iona, Paracliserul i
Matca. Uneori autorul abordeaz fie teatrul contemporan n Exist nervi sau teatrul istoric n
A treia eap, sau scrie o serie de comedii cum ar fi Rceala sau Vrul Shakespeare, al cror
mobil este chiar ironia muctoare, mprumutat din lirica sorescian.
Distincii
Premiul Academiei Romne (1968, 1977)
Medalia de aur pentru poezie "Napoli ospite", Italia, 1970

Premiul Academiei Romne pentru dramaturgie, 1970


Premiul Internaional de Poezie "Fernando Riello", Madrid, Spania, 1983
Premiul Herder, acordat de Universitatea din Viena n 1991 pentru ntreaga activitate
Premiul Uniunii Scriitorilor din Romnia, (de ase ori, pentru poezie, teatru i critic
literar

S-ar putea să vă placă și