Sunteți pe pagina 1din 22

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

BINE ATI VENIT, DRAGI PASARI


CALATOARE!

Grdinia cu program prelungit Csua piticilor Arad


Educatoare: Todea Andreea Ioana
Grupa: mic B
Data: 11.04.2016
Tema anual: Cnd, cum i de ce se ntmpl?
Tema sptmnii: Psri cltoare

Data: 3 Aprilie 2014


Profesor: ARSENE CULETA
Unitatea de invatamant :Grdinita Camil Ressu, Galati
Nivelul I Grupa Mijlocie Piticii si Florile
Tema anuala de studiu: Cnd,cum i de ce se ntmpl?
Tema de proiect:Bine ati venit ,dragi pasari calatoare!
Tema activitatii:Numara cate pasari sunt!
Tipul de activitate:Verificarea si consolidarea cunotinelor
Forma de realizare: Activitate integrat

ACTIVITI DE NVARE:
ADP:ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALA

Intlnirea de diminea :
Bun

dimineata,

dragi

pasari calatoare!
Tranziii:Randunica

sosit-

cntec;
Primavara-cantec
ADE:ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE:
DS-ACTIVITATE MATEMATICA Numara cate pasari sunt! -Joc
didactic

ACTIVITATI PE CENTRE DE INTERES


-Stiinta:Numara si potriveste- asocierea numarului la
cantitate si cantitatea la numar,
fisa de lucru
-Arta: Barza - confectie
-Joc

de

masa:

Reconstituie

ntregul-puzzle

ALA II (Activitati liber


alese)
Barza si broastele joc distractiv
Randunica fara cuib- joc de atentie
Ghici,ghicitoarea mea- dezlegare ghicitori

Scopul activitatii :
- Verificarea si consolidarea cunostintelor copiilor despre
formarea de multimi si asocierea lor cu numarul si invers;
-Evaluarea capacitatii de a numara constient in limitele 1-4.
ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE
Obiective operationale:

1.D.S.( Activitate matematica) Numara cate pasari


sunt!-joc didactic
Cognitive:
O1-s numere crescator si descrescator in limitele1-4;
O3-s raporteze numarul la cantitate si
invers;
O4-sa sesizeze schimbarea intervenita in
multimea de pasari;
-Psiho-motorii:
Osa
manuiasca

materialul

in

mod

organizat;
O7-sa manuiasca paletele cu cifre corespunzator cerintelor.
-Afective:
O8-sa respecte regulile jocului;

O9-sa manifeste independenta si perseverenta in actiune;


O10-s

coopereze

cadrul

jocului

vederea

cstigrii

concursului.
Sarcina didactica: Sa formeze multimi de pasari salbatice
dupa diferite criterii;
Sa identifice si sa selecteze palete cu cifre corespunzatoare
numarului de pasarele din multime;
Sa observe diferite schimbari in multimile formate.
Reguli de joc:
1) Grupa este impartita in doua echipe; echipa berzelor si
echipa randunelelor si pe rand cate un copil dintr-o
echipa v-a forma o multime de pasari si alt copil din
aceiasi echipa v-a numara pasarile din multime si v-a
asocia numarul corespunzator multimii formate;
2) Un copil dintr-o echipa v-a arata paleta cu o cifra ,iar un
copil din cealalta echipa v-a veni la panou si v-a aseza
tot atatea pasari cate arata cifra de pe paleta;
3) Reprezentantul uneia din echipe v-a fi legat la ochi iar alt
reprezentant din cealalta echipa v-a lua sau v-a adauga o
pasare in multimile formate.
Elemente de joc: -surpriza, aplauzele, manuirea materialelor,
competitia, ntrecerea, recompensa
Resurse:
-procedurale: observatia, demonstratia, explicatia,
instructajul verbal, jocul, conversatia, problematizarea, munca
independent, analiza, turul galeriei
- materiale: jetoane cu berze si randunele, cifre,palete cu cifre,
esarf, scrisoare de la pasarile calatoare, medalioane, panouri,
lipici, hrtie, imagini cu pasari calatoare , recompense, fisa de
lucru.
- forma de organizare:frontal, individul si pe echipe
- metode de evaluare: evaluarea curenta, aprecieri verbale,
verificarea orala, probe practice, analiza produselor

ACTIVITATI PE CENTYRE DE INTERES


Obiective operationale

Stiinta Numara cate pasari sunt!- formare de multimi,


-asocierea numarului la cantitate si cantitatii la numar,
-sa incercuiasca cifra care indica numarul de pasari din fiecare
multime;
-sa deseneze in spatiul dat o multime de oua care sa aiba tot
atatea elemente cate indica cifra;
-sa rezolve corect fisa.
Arta BarzaColaj- (confectie)
-sa denumeasca materialele de lucru
-sa lipeasca fasii de hartie (servetel)pe corpul berzei
-sa lucreze cu grija pentru a pastra aspectul ingrijit al lucrarii
Joc de masa Pasari calatoare puzzle
-sa imbine piesele de puzzle spre a obtine imaginea unei pasari
calatoare;
-sa denumeasca pasarea din imaginea obtinuta.
Resurse :
-procedurale: observatia, demonstratia, exercitiul,
explicatia, instructajul verbal
-materiale:
- Stiinta: jetoane cu randunele si berze, cifre, cosulete,
fisa de lucru, carioci, creioane colorate.
- Arta: barza, lipici, hartie creponata ,servetele,sarma
(pentru picioare), servetele umede.
- Joc de masa: puzzle,plansete;
Forma de organizare: individual, frontal, pe centre

JOCURI SI ACTIVITATI ALESE (ALA II)

Barza si broastele - joc distractiv


Randunica fara cuib-joc de atentie
Ghici,ghicitoarea mea- dezlegare ghicitori
despre pasari calatoare

Scopul jocului:
-Antrenarea in activitatea de joc ;
-Stimularea atentiei si a intuitiei ;
-Dezvoltarea calitatilor motrice ;
Obiective operationale:
-sa fie atenti la conducatorul
jocului;
-sa respecte regulile jocului.
Obiective operationale
-sa asculte cu atentie textul si sa raspunda adecvat ghicitorii.
Bibliografie :

- Curriculum

pentru

invatamantul

prescolar-

editura DPH-Bucuresti 2009;


- Jocuri didactice matematice pentru gradinitaeditura V&I Integral-Bucuresti-1998;
- Metode

interactive

de

grup-Ghid

metodic-

invatamantului

prescolar-

3-4/2010,

Editura Arves;
- Revista

Editura ArleOuin;
- Suport

pentru

aplicarea

noului

curriculum

pentru invatamantul prescolar, nivel 3-5 ani,


Editura Delta, Pitesti;

- Aplicatii

ale

invatamantul

noului
prescolar,

curriculum
Editura

pentru
Didactica

Publishing House, 2010.

Scenariul zilei
Activitatea debuteaza cu Intalnirea de dimineata
Copiii sunt asezati in semicerc pe scaunele pentru a stabili un
contact vizual cu toti membrii
grupei .
Salutul -educatoarea rosteste urmatoarele versuri:
Buna dimineata in zi de Primavara
Ma bucur sa ne vedem iara
Incepe acum o noua zi,
Buna dimineata dragi copii.
Fiecare copil se va saluta in functie e medalionul pe care il are in
piept ,care ilustreaza o pasare calatoare;
-Buna dimineata randunica!.....,buna dimineata draga barza...!
Prezenta:

Dupa ce ne-am adunat

Si frumos ne-am salutat


Colegii ne-am intalnit
Cine oare n-a venit?
Se va realiza cu ajutorul unui panou cu flori pe care se afla fotografia
fiecarui copil.

Copiii sunt solicitati ,dupa ce si-au auzit numele, sa mearga la panou


si sa-si lipeasca o buburuza pe fotografie. De asemenea sunt
solicitati sa stabileasca absentii zilei.
Calendarul naturii Pentru a completa calendarul naturii voi adresa
o ghicitoare:
Ziua s-a marit
Totul a-nverzit
Florile au inflorit
Pasarile au sosit
Ce anotimp a venit?(Primavara)
Vremea noi am studiat
Si in calendar am notat!
Stirea zilei: ne vom reaminti cu totii in ce anotimp suntem,cateva
fenomene specifice anotimpului de primavara printre care si
intoarcerea pasarilor din tarile calde,prilej cu care voi face si
anuntarea temei si a obiectivelor.Le voi spune copiilor ca dimineata a
sosit o scrisoare de la pasarile calatoare adresata lor prin care-si
anunta venirea,dar ca in lungul lor drum pana acasa au intampinat
catev obstacole,unele s-au ratacit,altele nu-si mai gasesc locul unde
au stat in anii trecuti si pentru a trece peste aceste obstacole ar
trebui sa le ajutam sa-si gaseasca prietenii si locul unde vor sta pe
timpul sederii lor aici.
Captarea

atentiei:

Educatoarea

prezinta

copiilor

in

termeni

accesibili activitatile pe care le vor desfasura in aceasta zi si


precizeaza pe scurt sarcinile ce le vor indeplini in cadrul activitatilor.

Tranzitia catre activitatea comuna se va face prin interpretarea


cantecului Randunica a sosit.
Copii vor fi impartiti in doua echipe conform medalioanelor pe care le
au in piept ,berze si randunele .
Se anunta titlul jocului Numara cate pasari sunt!.
Jocul se va desfasura astfel:
-cate un copil din fiecare echipa vine la panou si va forma multimi
raportate la numar si invers;
-cate un copil din fiecare echipa va aseza un numar si v-a forma
multimea corespunzatoare numarului respectiv;
-cate un copil din fiecare grupa v-a fi legat la ochi si apoi va trebui
sa sesizeze schimbarea intervenita in multimile de pasari;
Tranzitia catre activitatile desfasurate pe centre de interes se va
realiza prin intermediul cantecelului Barza
Folosind metoda turul galeriei , se prezinta centrele de interes , se
intuiesc materialele si modul de lucru, precizandu-se faptul ca toti
copii vor trece pe la toate sectoarele, monitorizarea facandu-se prin
atasarea simbolului fiecarui sector in dreptul fotografiei copilului
respectiv.
La sectorul Stiinta -copiii vor avea jetoanecu pasari calatoare si vor
trebui sa formeze multimi si sa raporteze numarul la cantitate si
invers,apoi vor avea de rezolvat o fisa

ce contine urmatoarele

sarcini:
-sa incercuiasca cifra care indica numarul de pasari din fiecare
multime;

-sa deseneze in spatiul dat o multime de oua care sa aiba tot atatea
elemente cat indica cifra.
La sectorul

Joc de masa -copii vor rezolva puzzel-uri cu pasari

calatoare.
La sectorul Arta Activitate Practica , unde copiii vor realiza barza
colaj(confectie) .
Voi urmri activitatea copiilor pe centre i voi interveni ori de cte
ori va fi nevoie.
Dupa finalizarea lucrarilor la centre , se va face evaluarea lucrarilor
prin aprecieri generale si individuale , evidentiind efortul copiilor.
Fiecare copil se poate autoevalua prin raportare la lucararile model
expuse si participa la analizarea actiunilor desfasurate pe sectoare.
n ultima etap a zilei A.L.A. II copiii vor desfura un joc
distractiv numit Barza si broastele,va avea loc si un concurs de
ghicitoriGhici ,ghici!
Pentru o bun organizare i desfurare se va ine cont de
urmtoarele condiii:
- aerisirea slii de grup;
- aezarea mobilierului i pregtirea decorului;
- introducerea organizat n sala de grup;
- pregtirea climatului psiho-afectiv necesar nceperii programului.

EVENIMENT

CONINUT TIINIFIC

STRATEGIILE

DIDACTIC

EVALUAREA

DIDACTICE
- Pregtirea materialelor
necesare

pentru

fiecare -instructajul

centru de activitate.

verbal

- Asigurarea unui climat


educaional
1.Moment

favorabil,

concordan

cu

tema

organizator sptmnii.
ic

*ntlnirea

de

diminea:-copii asezati in
semicerc recita impreuna
cu

educatoarea

*Evalurea
coversaia

cateva

acional
programatic

versuri(anexa1)

astfel incepand salutul de

(salutul)

dimineata
realizeaza
comunicarii

care
prin

se problematiza *oral

tehnica

rotative

Porneste de la educatoare
si este continuat de toti
copiii,

adresandu-se

colegului din partea stanga


cu salutul Buna dimineata
randunica...,buna
dimineata barza...!
Se

face

prezenta

cu

ajutorul fotografiilor de pe

rea

panou , stabilindu-se astfel


copiii care sunt absenti.
Completarea

Calendarului

naturii

-Se

realizeaza

printr-o

discutie

despre

2.Captarea

scurta

atentiei

anotimpul

in

care

ne

explicaia;
conversaia

aflam,cateva caracteristici
ale

anotimpului

de

Observarea

primavara printre care si

comportame

intoarcerea

pasarilor

ntului

calatoare din tarile calde.

copiilor si a

Le voi spune copiilor ca

interesului

dimineata
scrisoare

a
de

sosit
la

pasarile

calatoare adresata lor, prin


care-si anunta venirea,dar
ca in lungul lor drum pana
acasa

au

intampinat

cateva obstacole,unele sau


ratacit iar altele nu si-au
mai gasit cuiburile,iar noi
ar trebui sa le ajutam.
Tranzitia:Sosirea
randunicii-melodie

pentru
surpriz

populara
Anunt copii ca astazi vom
juca jocul Numara cate
pasari

sunt!,prezentand

obiectivele

pe

intelesul

copiilor

Educatoarea anunta tema


3.Anuntare

si obiectivele: astazi vom

a temei si a

desfasura

jocul

Numara

obiectivelor cate pasari sunt. Pentru


aceasta ne vom imparti in
doua

echipe,echipa

randunelelor

si

echipa

expunerea
verbala

berzelor.
Apoi

vom

numara

crescator si descrescator
pasarelele;
-vom raporta numarul la

conversaia

cantitate si cantitatea la

explicaia

numar;

exercitiul

-vom

sesiza

schimbarea

intervenita in multimea de
pasari
-vom manui

paletele cu

problematiza
rea

cifre

corespunzator

cerintelor
Explicarea i
demonstrarea jocului
Se explic regulile de joc :
copiii din cele doua echipe
vor fi numiti pe rand de
catre educatoare pentru a
4.Dirijarea
nvrii

rezolva sarcinile.
Raspunsurile corecte vor fi
aplaudate si consemnate
pe panoul fiecarei
echipe.Castiga echipa care
are mai multe buline pe
aripile insectei care ii
reprezinta.
Executarea jocului de
prob
Copiii vor aseza norisorii in
sir crescator depasind
astfel un obstacol si
elibereaza florile, care vor
fi asezate in sir
descrescator
S vedem dac ai neles
cum ne vom juca!

Varianta I
Executarea
ctre copii

jocului

de

n timpul executrii jocului,


se

va

urmri

obiectivelor

realizarea

propuse

copiii vor fi sprijinii pas cu


pas

derularea

jocului

avnd n vedere algoritmii


alei.Copiii

vor

rspunsurile

da

corecte,

fiecare rspuns corect va fi


aplaudat si recompensat.
n timpul jocului copiii vor
avea

de

realizat

urmtoarele sarcini:
- Aseaza in sir crescator /
descrescator

norii

respectiv florile
- Aseaza pe a-6a floare
atatia fluturasi cati arata
cifra
- Aseaza
atatea

a-8a
albinute

floare
cate

arata cifra .
- Aseaza sub ultima floare

atatea

buburuze

cate

arata cifra
Varianta II
Algoritmii jocului:
Copii vor rezolva exercitii
de adunare si scadere cu
una

doua

unitati

limitele 1-10.La
educatoarei

in

semnalul

copiii

inchid

ochii , pe panou vor fi


adaugate sau luate jetoane
cu

gaze.Copii

dintr-o

echipa va numara gazele ,


vor identifica operatia pe
care va trebui sa o faca,
rezolva
cealalta

operatia,
echipa

va

iar
scrie

operatia la tabla
Varianta aIIIa
Educatoarea sub forma de
ghicitoare solicita copiii in
5.Obinerea rezolvarea unor probleme
performan ilustrate. Fiecare echipa va
elor

raspunde

la

cate

oghicitoare.
Dupa

rezolvarea

problemelor

cele

doua

echipe vor compune si ele


probleme

pe

ilustratiilor.

baza
Dupa

rezolvarea acestor sarcini


albinuta Irina doreste sa se
6.Asigurare
a feedback-ului

joace

mai

departe

in

centrele de interes unde


se intuieste materialul, se
anunta
explica

obiectivele,
si

se

demonstreaza

modul de lucru.
Tranzitia catre centrele de
7.Evaluarea
activitii

interes se va face prin


canteceluluGazele
(anexa 3)
n timp ce rostesc
versurileZburam din floare
in floare /Si ne asezam la
sectoare, copiii se aeaz
la msue la centrul de

8.Incheiere
a activitatii

interes pe care il doresc.

tiin: Rezolva
corect- fi de lucru;
Art:Tablou
primavara- aplicatie;

de

Joc

de

mas:Gaze

puzzle
Constructii:Stupuii
albinelor
Vor fi explicate pe rnd
copiilor sarcinile pe care le
au de ndeplinit, dup care
copiii vor lucra n grupuri
mici. Se merge la fiecare
centru pentru a familiariza
copiii

cu

sarcinile

materialele,
de

lucru

obiectivele urmrite.Va fi
urmrit

activitatea

copiilor pe centre i se va
interveni ori de cte ori va
fi nevoie.
Lucrrile vor fi afiate pe
panou. Se va face bilanul
asupra

activitii

desfaurate

pe

parcursul

ntregii zile.
Se realizeaza prin aprecieri
generale

si

individuale,

evidentiind efortul copiilor.

Fiecare

copil

se

poate

autoevalua prin raportare


la lucrarile model, precum
si

prin

raportare

la

obtinute

de

rezultatele
colegii

lui,

participa

analizarea

la

actiunilor

desfasurate pe sectoare.
Se va realiza jocul de
micareAlbinuta
florile!,

si

concursul

de

ghicitori Ghici, ghici si


Valsul gazelor
Se

va

explica

desfurarea

jocului

Albinuta si florile.
Prezentarea regulilor
jocului:
Un copil va fi albinuta iar
ceilalti vor fi flori. La
semnal, albinuta va zbura
si toti canta si bat din
palme:Albinuta a
zburat/Sa culeaga
miere/Pe-o floare s-a
asezat/Si nectar ii cere/ De

ghicesti cum o chema/


Albinuta draga/ Cu tine o
vei lua /Albinuta draga
Albinuta trebuiesa
ghiceasca numele florii.
Daca ghiceste, copiii canta:
Ai ghicit, ai ghicit/ Floarea
cea aleasa/ Fericit,
multumit/ Ai s-o duci
acasa si albinuta
danseaza cu floarea. Daca
raspunsul nu este corect se
canta:Na-i ghicit, n-ai
ghicit/ Ce bine ne pare/ De
acum ai sa fii/ Ca si noi o
floare.
Elemente de jocaplauzele.
Jocul de prob:
Se va desfura un joc de
prob pentru verificarea
nelegerii regulilor jocului,
nsoit de explicaii i
indicaii.
Desfurarea
zis a jocului

propriu-

S-ar putea să vă placă și