Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 5 decembrie 2007


UNITATEA DE NVMNT: Gradinia O.P.nr. 6 Constanta
GRUPA: mare pregatirtoare
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educaie muzical
TEMA ACTIVITAII: Deprinderi de audiere.
MIJLOC DE REALIZARE: Audiie - ,,Geamparaua(melodie popular
dobrogean); joc didactic muzical: ,,Povestete ce i spune muzica
TIPUL DE ACTIVITATE: Mixt;
DURATA: 35 min.
OBIECTIV DE REFERIN: S asculte i s recunoasc fragmente din creaii
muzicale naionale, corespunzatoare nivelului de vrsta al copilului precolar i
preocuparilor acestuia;
OBIECTIVE OPERAIONALE:
Pe parcursul i la sfritul activitii copii vor fi capabili s:
a) Cognitive:
O.1. S execute corect exerciiile de cultur vocal.
O.2. Formarea deprinderii de audiere a muzicii in mod activ si contient.
O.3. S exprime prin intermediul povestirii sentimentele traite in timpul audiiei.
O.4. S diferenieze auditiv timbrul diferitelor instrumente.
O.5. S execute paii de dans sugerai de muzic.
O.6. S execute sarcinile jocului muzical in echip.
O.7. S selecteze imaginile care ilustreaz instrumentul muzical care se aude
cntand.
b)Afective:
O.8. - Sa recepioneze muzica in mod afectiv si s nvee sa se exprime prin
intermediul ei.
c)Psiho- motorii:
O.9. S adopte poziia corect n timpul cntarii.
O.10. S execute micrile spontane sugerate de linia melodic;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE:
M 1-conversaia;
M 2-explicaia
M 3-exerciiul;
M.4.-demonstraia;
M.5.-audiia;
M.6.-problematizarea;
M.7.-metoda jocurilor;

MIJLOACE:
m. 1. exerciii de respiraie;
m. 2. exerciii de recunoastere a timbrului instrumental;
m. 3. audiie- ,,Geamparaua(melodie populara dobrogean ).
m. 4. joc didactic ,,Astazi la plimbare mirosim o floare.
m. 5. joc didactic ,,Povesteste ce ti spune muzica!.
m. 6. audiie: ,,Vals de J. Strauss
m. 7. jetoane pe care sunt imprimate instrumente muzicale;
m. 8. casetofon, C.D.
m. 9. plane cu imagini ale instrumentelor muzicale specifice tarafului;
m. 10. stimulente (jetoane pe care sunt desenate instrumente muzicale);
m. 11. costum popular;
m. 12. ,,Mic dictionar al instrumentelor muzicale;
DURATA: 30-35 minute
MATRRIAL BIBLIOGRAFIC:
Programa activitailor instructiv-educative n grdinia de copii. Editura V&
Integral, Bucuresti, 2005.
Elena, Zavelea, ,,ndrumtor metodic pentru activitile de educaie muzical
destinat educatoarelor, nvtorilor i institutorilor, Editura EXPONTO,
Constanta,2003.
Vasile ,Vasile, Metodica educaiei muzicale, Ed.Muzicala, Bucureti,2004.
Petre, Tipordei, Culegere de cntece i jocuri, E.D.P., Bucureti,1976.

MOMENTE OB.
ACTIVITATII
1.Activitatea
introductiv

CONINUT STIINTIFIC
A. Moment organizatoric
Organizarea slii de grup pentru buna
desfurare a activittii de educaie muzical:
- aerisirea slii de grup;
- pregtirea materialului didactic necesar;
- asigurarea disciplinei;
- reamintirea pozitiei corecte de cnt
(spatele drept, picioarele pe podea, minile
pe banc).
Captarea ateniei:

Copiii vor fi mbrcai n costume populare.


Pentru crearea atmosferei prielnice ndrgirii
folclorului romnesc se pune audiie melodia
popular ,,Drag mi-e jocul romnesc! i
precolarii vor dansa o hor.
B. Exerciii de cultur vocal
Exerciii de respiraie combinate cu exerciii de
intonaie
O.1. Se vor realiza sub form de joc didactic muzical
,,Astzi la plimbare.
As-tzi la plim- ba-re ,
Mi-ro-sim o floa-re
Inspiratie/expiratie/inspiratie/ expiratie.
Floa-rea cea fru-moa-s,

STRATEGII DIDACTICE
METODE PROCEDEE

EVALUARE
(instrumente si
indicatori)

M.1.
m.8.
m 11.

M.1.
m.11.

Capacitatea copiilor
de a reproduce
sunetele si notele
muzicale corect;

M.1
M.2.
m.2.
M.3.

Aprecierea vizuala
nonverbal;

M.4.
m.4.

S-o du-cem a- ca-sa


- se explic modul de realizare a
O.8.
exerciiului;
- se demonstreaz i se execut cu toat
clasa;
Se urmrete realizarea unei inspiraii ample i a
unei expiraii lungi, dozate.
Reactualizarea
A. Reactulalizarea cunotintelor teoretice
Se reaudiaza lucrarea ,,Valsde J. Strauss.
Ce pies am audiat?
Ce imgini de dans a surprins compozitorul prin
intermediul muzicii?
Se anun jocul didactic muzical ,,Povestete ce
i spune muzica!.
Se solicita detalierea oral a mesjului transmis de
compozitor, propriile triri afective i a
impresiilor trezite de lucrarea a Dupa audiere se
va juca jocul ,, Povesteste ce i spune muzica!
Voi mpari grupa in doua echipe ,,Cntareii
O.3. i ,,Dansatorii, care vor trebui sa povesteasca
cat mai cursiv ce anume i-a impresionat mai mult
in timpul vizionarii C.D-ului si sa aleaga
imaginea corespunzatoare cantecului
Echipa care obine ct mai multe diplome v-a
ieii ctigtoare.
udiat. Grupa v-a fi mpartita n doua echipe:
Se poart discuii pe marginea temei audiate.
Dirijarea
A. Predarea
nvaarii
Cunostinelor teoretice

Capacitatea copiilor
de a reproduce
corect fragmentul
melodic;

M.3.
m.4..

Conversatia
examinatorie;

m.11.

Capacitatea copiilor
de a-si povesti
impresiile traite

m.4.
M.1.
Capacitatea copiilor
de a raspunde la
intrebari;
M.2.
M.5.

-Se vor descrie costumele populare de baiat si


fat;
-Se vor identifica elementele specifice
costumului dobrogean;
-se cere precolarilor s-i aminteasca cnd au
auzit acas i la gradini c se purta acest
O.9. costum;
Le spune c astzi aceste costume se poarta la
serbri i spectacole care aduc pe scena folclorul
romnesc;
Noi am participat la concursuri ca ,,Universul
O.2. copilariei cu dansuri populare i tiu c v place
s dansai i s ascultai muzic popular de
aceea astazi am sa va rog sa audiati o melodie
populara specific zonei noastere DOBROGEA
i poart numele de Geampara.
Geamparaua este o melodie popular specific
dobrogenilor cntat de un taraf (orchestr cu
instrumente populare) i pe care se danseaz un
O.3. dans popular numit tot geampara. V rog s
audiai cu atenie melodia i s-mi spuneti dac
este vesela sau trista, dac se cant repede sau
rar, dac v-ar placa sa dansati pe ritmul
geamparalei si daca recunoasteti ce instrumente
muzicale se aud in taraf..
Audierea propriu-zis:
Se vor sugera stari sufletesti, trairi si sentimente
adecvate
Comentarea audiiei

M.1
M.3

m.3.
m.3.

M.5.

m.8.
Evaluare frontal
prin aprecieri
verbale
m.1.

M.6.

M.6

m.6.

m.7.
M.6

Observarea
comportamentului
verbal si nonverbal

Capacitatea copiilor
de a-si povesti
impresiile trite;

M.8
Frontala in perechi

V-a placut aceasta melodie popular?


Ce gen de muzica este ( uoar, popular
sau clasic )?
Este o piesa romneasca?
De ce credei acest lucru?
O.5.
Reaudierea
Se reaudiaza Geamparaua. Li se cere copiilor sa
vizioneze imagini care infisaza dansul ca atare.
Realizarea feed-beck-ului
Copii vor fi solicitai ca, n baza deprinderi de
O.6.
dans nsuite, s ncerce s danseze i
Geamparaua, dup modelul executat de mine.
Se va incerca nvarea de 2,3 ori.
Se fac aprecieri individuale si colective asupra
modului de participare a copiilor la activitate.
Se fac recomandari pentru a asculta si alte
melodii populare cum ar fi: ,,Perinia,
,,Srba, ,,Brasoveanca (jocuri populare din alte
zone ale rii) i s consulte la sectorul
,,Bibliotec cartea-,, Mic dicionar al
instrumentelor muzicale pus la dispozitie de
mine.
O.2.

Evaluarea

m.8.
M.7.

m.9
m.10

Exercitiul
Asigurarea retentiei
si a transferului;

M.5.
m.6.
M.1.
M.2.

m.10

Frontal
Prin aprecieri si
oferirea de
stimulente;

S-ar putea să vă placă și