Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Probleme PT Examen - Politici de Pret
Probleme PT Examen - Politici de Pret
Aplicaţia 1
Rezolvare:
Ct = Cf u + Cvu
Cf 225.000
Cf u = t = = 225 (lei/bucată)
Q 1000
Cv u = Cfm + Cmp = 5 × 23 + 500 = 615 (lei/bucată)
Ct = 225 + 615 = 840 (lei/bucată)
M = C t × m% = 840 × 0, 2 = 168 (lei/bucată)
Pv = Ct + M = 840 + 168 = 1008 (lei/bucată)
Aplicaţia nr. 2
Pentru vânzarea a 3000 de articole dintr-un model unic, dispunem de următoarele date:
Se cere:
Rezolvare:
CF 18.000
Q′ = = = 2000 (articole)
MBA 9
MBUA 9
r= = = 0,30
p 30
CF 18.000
CA ′ = = = 60.000 (lei)
r 0,3
sau
Din datele de mai sus rezultă că atunci când vânzările ajung la 2000 de articole şi la o
cifră de afaceri de 60.000 lei, costurile sunt acoperite integral,iar rezultatul obţinut va fi nul:
CA − CA ′ 90.000 − 60.000
CDS = × 100 = × 100 = 33,33%
CA 90.000
R 9.000
sau CDS = × 100 = × 100 = 33,33%
MBA 27.000
Rezultatele confirmă că vânzările pot scădea cu 30.000 lei, respectiv cu 33%, astfel încât
întreprinderea să atingă punctul de echilibru şi să nu intre în zona pierderilor.
Aplicaţia 3
O întreprindere are o capacitate de producţie normată de 100 unităţi/ lună dintr-un bun „X"
şi produce la capacitate timp de 4 luni. Costul variabil mediu este de 10 u.m., iar costul fix este
de 2000 u.m./lună. In primele trei luni vinde câte 20 unităţi/lună la preţul de 40 u.m., iar la
sfârşitul lunii a patra vinde întreaga producţie deţinută la preţul de 20 u.m.
Se cere:
a) să se calculeze nivelurile profiturilor şi ale stocurilor înregistrate la sfârşitul fiecărei luni
utilizând metoda costului total;
b) să se calculeze nivelurile profiturilor şi ale stocurilor înregistrate la sfârşitul fiecărei luni
utilizând metoda direct costing;
c) să se compare rezultatele obţinute prin aplicarea celor două metode.
V1 = 40 × 20 = 800 u.m.
V2 = 40 × 20 = 800 u.m.
V3 = 40 × 20 = 800 u.m.
V4 = 40 × 3 ( 100 − 20 ) + 100 = 40 × 340 = 6800 u.m.
Stabilirea costului lunar aferent vânzărilor (Ci = cost total unitar x cantitatea vândută):
C1 = ( 10 + 2000 /100 ) × 20 = 600 u.m.
C2 = ( 10 + 2000 /100 ) × 20 = 600 u.m.
C3 = ( 10 + 2000 /100 ) × 20 = 600 u.m.
C4 = ( 10 + 2000 /100 ) × 340 = 10.200 u.m.
Stabilirea profitului lunar Π i = Vi − Ci şi la nivelul perioadei analizate ( ∏ = ∑ ∏i )
∏ = 800 − 600 = 200 u.m.
1
∏ 1
= 800 − 2200 = −1400 u.m.
∏ 2
= 800 − 2200 = −1400 u.m.
∏ 3
= 800 − 2200 = −1400 u.m.
∏ 4
= 6800 − 5400 = +1400 u.m.
S1 = 10 × 80 = 800 u.m.
S 2 = 10 × 160 = 1600 u.m.
S3 = 10 × 240 = 2400 u.m.
c. Compararea rezultatelor obţinute:
> prin metoda costului variabil managementul firmei este informat - prin pierderile aferente
primelor trei luni - că a produce fără a avea desfacerea asigurată este o decizie cu efecte
nefavorabile;
> prin metoda costului total pierderea apare abia în ultima lună şi are un nivel considerabil;
> profitul/pierderea la sfârşitul perioadei este aceeaşi prin ambele variante.
Notă: dacă stocurile sunt realizate deliberat, pentru a preîntâmpina o cerere sezonieră,
pierderile semnalate prin metoda costului variabil nu mai corespund realităţii.
Aplicaţia 4
Foarte Foarte
favorabil Favorabil Neutru Nefavorabil nefavorabil
MODELUL A:
Capacitatea de 115 89 52 49 45
încărcare
Nivel de zgomot 189 55 25 53 28
Consum 93 101 28 83 45
energetic
MODELUL B:
Capacitatea de 75 114 22 57 82
încărcare
Nivel de zgomot 201 125 5 15 4
Consum 136 112 14 44 44
energetic
MODELUL C:
Capacitatea de 73 110 48 67 52
încărcare
Nivel de zgomot 166 75 35 69 5
Consum 155 118 40 26 11
energetic
Rezolvare:
Pentru modelul A:
□ pentru capacitatea de încărcare:
(115*5) + (89* 4) + (52*3) + (49* 2) + (45*1)
S CI = = 3,514
350
□ pentru nivelul de zgomot:
(189*5) + (55* 4) + (25*3) + (53* 2) + (28*1)
S NZ = = 3,926
350
□ pentru consumul energetic:
(93*5) + (101* 4) + (28*3) + (83* 2) + (45*1)
S PV = = 3,326
350
S A = 3,514*0,35 + 3,926*0, 25 + 3,326*0, 40 = 3,542
Pentru modelul B:
□ pentru capacitatea de încărcare:
(75*5) + (114* 4) + (22*3) + (57 * 2) + (82*1)
S CI = = 3,123
350
□ pentru nivelul de zgomot:
(201*5) + (125* 4) + (5*3) + (15* 2) + (4*1)
S NZ = = 4, 440
350
□ pentru consumul energetic:
(136*5) + (112* 4) + (14*3) + (44* 2) + (44*1)
S PV = = 3, 720
350
S B = 3,123*0,35 + 4, 440*0, 25 + 3, 720*0, 40 = 3, 691
Pentru modelul C:
□ pentru capacitatea de încărcare:
(73*5) + (110* 4) + (48*3) + (67 * 2) + (52*1)
S CI = = 3, 243
350
□ pentru nivelul de zgomot:
(166*5) + (75* 4) + (35*3) + (69* 2) + (5*1)
S NZ = = 3,937
350
□ pentru consumul energetic:
(155*5) + (118* 4) + (40*3) + (26* 2) + (11*1)
S PV = = 4, 086
350
S C = 3, 243*0,35 + 3,937 *0, 25 + 4, 086*0, 40 = 3, 754