Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECIE

DATA:

CLASA: PROFESOR: OBIECTUL: TEMA LECIEI: TIPUL LECIEI:

a VI-a Baetelu Raluca Mihaela ALGEBR

Mrimi direct proporionale


Lecie pentru dobndirea unor cunotine noi

Compentente specifice: C1 - recunoasterea situaiei de proporionalitate direct ntre dou mulimi de numere; C2 - stabilirea proprietatii pentru mrimi direct proporionale; C3 aplicarea n probleme a proporionalitatii directe ; C4 - reprezentarea grafica a mrimii direct proporionale. MIJLOACE DE NVMNT: manualul, culegeri, fie de lucru.

DESFURAREA LECIEI

Etapele leciei 1. Moment organizatoric

Obiective de referin

Coninutul leciei

Metode i procedee

Procedee de evaluare

2. Captarea ateniei

3. Anunarea temei

- Asigurarea condiiilor optime pentru desfurarea leciei. - Verificarea prezenei elevilor - Elevii vor avea pe bnci caietele de teme i maculatoarele. Se va verifica, prin sondaj, tema. -conversaia - Exerciiile din tem, care nu au fost efectuate de mai muli elevi, vor fi fcute la tabl. - Ne propunem s discutm despre: Mrimi direct proporionale -conversaia - Voi propune elevilor spre rezolvare urmtoarele probleme: 1) Un iepure consum zilnic cte 2 morcovi. Ci morcovi consum n 3 -conversaia zile? Dar n 5 zile? 2) Un bilet la teatru cost 3RON. Ct va costa dou bilete? Dar 3 bilete? REZOLVARE: Ce obs. n ambele pr. ? 1) S completm datele problemei -exerciiul pe un grafic. nr. de morcovi 10 ---------------------6 -------------2 ----1 1 1 1 1 1 3 5

-observarea sistematic a ateniei -aprecierea -observarea sistematic a ateniei

O2

-evaluarea frontal

4. Prezentarea coninutului i dirijarea nvrii

-problematizarea -aprecieri verbale

O4

nr. de zile

O1

Dac numrul de zile este de 3 ori mai mare, respectiv de 5 ori, atunci -explicaia numrul de morcovi consumai este de 3 ori mai mare, respectiv de 5 ori mai mare. 2) S introducem datele problemei ntr-un tabel. Nr.de bilete Costul (RON)

-observarea sistematic a ateniei

1 3

2 6

3 9

Dac numrul biletelor crete de 2 ori, respecti 3 ori, atunci i costul va -explicaia crete de 2 ori, respectiv de 3 ori. CONCLUZIE:

1. Sa se verifice daca intre multimile urmatoare se stabileste o proportionalitate directa {2;7;21 }si {4;14 ;42 } .

{12 ;21 ;39 }si {4;7;13 } .

2. Sa se verifice daca intre multimile urmatoare se stabileste o proportionalitate directa 3. Sa se verifice daca intre multimile urmatoare se stabileste o proportionalitate directa

1 1 8 3 1 4 ; ; si ; ; . 4 3 15 8 2 5

a + b + c = 1125 .

4. Sa se afle numerele a, b,c stiind ca multimile {a; b; c}si {3;5;7} sunt direct proportionale si

5. Sa se afle numerele a, b,c stiind ca multimile {a; b; c}si {4;12 ;14 } sunt direct proportionale si a + b = 64 . 6. Sa se afle numerele a, b,c stiind ca multimile {a; b; c}si {3;4;5} sunt direct proportionale si a b c = 480
1 7. Sa se afle numerele a, b,c,d,e stiind ca multimile {a; b; c; d ; e}si {2;6;8;9;1 } sunt direct a + 2b + 3c + 4d + 2e = 480 proportionale si

8. Sa se afle numerele a, b,c stiind ca multimile {a; b; c}si {5;14 ;15 } sunt direct proportionale si a + b = 76 . 9. Sa se afle numerele a, b,c stiind ca multimile {a; b; c}si {4;7;9} sunt direct proportionale si a + b + c = 1200 .

S-ar putea să vă placă și