Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Data: 18.05.2011 Scoala Speciala Sf. Vasile Profesor: Giuca Mihaela Marcela Aria curriculara : Tehnologii Disciplina : Abilitati practice Unitatea de invatare: Activiti cu materiale sintetice Tema: Cosul cu fructe-taieturi, lipituri, imbinari Tipul lectiei: Formare de priceperi i deprinderi

Obiective de referinta: proiectarea, confectionarea si evaluarea unor produse simple Obiective de referinta: - sa identifice etapele de realizare a unui produs finit dat Sa aprecieze calitatea produsului finit raportata la proiectul initial

Obiective operationale: - sa distinga conturarea,deucparea si lipirea hartiei glace ca tehnica de lucru in realizare lucrarii Strategia didactica: a) Resurse procedurale: conversatia, explicatia, demonstratia, munca independenta b) Resurse materiale: hartia cartonata, hartia glace, foarfece, lipici Sa descrie etapele de realizare alucrarii Sa utilizeze corect tehnica de decup[are si lipire a hartiei in realizarea lucrarii Sa contureze corect dupa sablon Sa aprecieze corect lucrarile din punct de vedere al tehnicii de lucru, corectitudinii,acuratetii si formei estetice Sa participe activ, cu interes la lectie

c) Forme de organizare: frontala,individuala d) Evaluarea : continua Bibliografie: -Curriculum national programe scoalare pentru invatamantul primar, Ed. Humanitas, Bucuresti,1998,pag226 -Descriptori de performanta pentru invatamantul primar Ed. proGnosis, Bucuresti,pag150 -Ion Serdean, Flori Dituleasa, Lectia de lucru manual,cap III in indrumari metodice pentru predarea indeletnicirilor practice,clasele I-IV, E.D.P Bucuresti,pag 51-86

Etapele lectiei 1. Organizarea clasei pentru lectie

Activitatea profesorului Asigur climat necesar desfasurarii orei. Ma asigur ca elevii au pe banci materialele necesare lectiei. 2. Captarea atentiei Prezint elevilor o plansa cu fructe,le identificam,le numim Cum se numesc?cum se numesc? Unde cresc ele? 3. Anuntarea temei si a Le arat copiilor un cos cu obiectivelor fructe naturale si o plansa cu un cos cu fructe. Ii anunt astfel ca si noi vom realiza o lucrare asemanatoare. Pentru aceasta trebuie sa fie atenti ca sa obtine o lucrare frumoasa, corecta si curata. 4. Dirijarea procesului de Realizez un scurt instructaj de formare a deprinderilor protectie a muncii, atragandusi priceperilor le atentia asupra modului de folosire a foarfecii,lipiciului si hartiei. Cu ajutorul indrumarilor si a intrebarilor, elevii vor duce sarcina trasata la b un sfarsit. cemateriale vom folosi? Cum se numeste? Ce culoare are? Unde asezam?

Activitatea elevilor Elevii aranjeaza pe banci materialul. Elevii sunt atenti si raspund

Elevii sunt atenti

Sunt atenti si raspund la intrebari

Pornesc la executarea Urmaresc cu atentie exercitiu modelului, aratandu-le elevilor model si explicatiile cums alucreze 5. Realizarea lucrarii independent-dirijate 6. Evaluarea Solicit elevilor sa inceapa lucrul in timp ce le urmaresc modul de executie. Intervin acolo unde este necesar Trec pe la fiecare elev si analizam impreuna lucrarea. Supun atentiei elevilor toate lucrarile pentru a face o autoevaluare. Fac aprecieri si observatii si apoi aranjam lucrarile intr-o mica expozitie. Solicit elevilor sa faca ordine la locul de muncA Elevii lucreaza

Analizeaza si apreciaza lucrarile. Strang materialele

S-ar putea să vă placă și