Sunteți pe pagina 1din 16

C L TORIE SPRE ARA PITICILOR

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT


EDUCATOARE: COJOCARIU TANA GRDINIA CU PROGRAM NORMAL VIDRA

Unitatea de nvmnt: Grdinia P.N. Vidra Educatoare: Cojocariu Tana Nivel :I Tema anual: Cu ce i cum exprimm ceea ce simim? Tema sptmnii: Obiceiuri strbune Tema zilei: Cltorie spre ara Piticilor Tipul activitii: Verificare i consolidare de cunotine Forma de organizare: Activitate integrat CATEGORII DE ACTIVITI: ADP: Rutine: ntlnirea de diminea. "Bine ai venit! Haidei s
pornim spre ara Piticilor!". Salutul, Prezena, Calendarul naturii, Servirea micului dejun, deprinderile de igien i autoservire - deprinderi de a mnca frumos

Tranziii:
- "Bat din palme" - "Imnul grupei"(cntec) - "Noi suntem piticii" (cntec) -"Trenuleul piticilor" - joc "Suie muntele un pitic"

ALA I Art: Covorae pentru pitici-colorare;

punctat a formei geometrice i trasarea liber a unor linii;

Bibliotec: Piticul-reprezentare grafic prin trasarea pe linie

Construc ii: Cetatea piticilor-construcii lego ADE:(D+DOM) -"CLTORIE SPRE ARA PITICILOR" joc didatic DOMENIUL TIINE - Activitate matematic :
-recunoaterea i descrierea formelor geometrice

DOMENIUL OM I SOCIETATEpractic: -lipire ALA II Vine,Vine Mo Cr ciun SCOPUL ACTIVIT II:

Activitate

-Consolidarea cunotinelor i deprinderilor nsuite n legtur cu formele geometrice; -Consolidarea unor abiliti practice specifice nivelului de dezvoltare motric.

OBIECTIVE DE REFERIN : D- S recunoasc, s denumeasc i s utilizeze formele geometrice cerc,


ptrat, triunghi n jocuri . DOS - S cunoasc i s utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activiti practice.

OBIECTIVE OPERA IONALE: ADE: D - Activitate matematic


O1 - S identifice i denumeasc formele geometrice cerc, ptrat, triunghi; O2 -S precizeze atributele pieselor geometrice referitoare la form, mrime, culoare ; O3 -S utilizeze corect terminologia matematic triunghi, ptrat, cerc, mare, mic, gros, subire, piese geometrice ; O4 -S formeze mulimi dup un criteriu dat ; O5 -S verbalizeze aciunea; O6 -S rezolve fiele matematice respectnd cerinele .

DOS - Activitate practic


O1 - S lipeasc formele geometrice studiate pe un suport dat; O2 - S utilizeze corect materialele i uneltele de lucru.

ALA I Art: - S coloreze formele geometrice studiate;

- S utilizeze corect materialele i uneltele de lucru.

Bibliotec:-S traseze pe liniile punctate pentru a reprezenta grafic


figura geometric; -S traseze liber linii dup anumite direcii.

Construc ii: -S numere 1,2,3,elemente;


-S construiasc cu ajutorul cuburilor lego; -S colaboreze n realizarea construciilor; -S analizeze propriile lucrri i pe cele ale colegilor.

ALA II
- S interpreteze rolurile propuse de educatoare; - S execute corect micrile sugerate de interpretate; - S manifeste atitudini de cooperare.

STRATEGII DIDACTICE: Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul,


jocul didactic, lucrul individual sau n grupuri mici, turul galeriilor. Mijloace de nvmnt: Tristua fermecat, cutiua cu surprize, forme geometrice din carton colorat,fi de lucru, fi suport, past de lipit,coifuri,etc.

Material bibliografic:
***Curriculum pentru nvmntul precolar (3-6/7 ani), M.E.C. - 2008 Laborator precolar, Ghid metodologic, Ed. V&I Integral, Bucureti 2002 Revista nvmntului precolar 1-2/2009 Revista nvmntului precolar 3-4/2010

SCENARIUL ACTIVITII
debuteaz cu un joc de micare Sunt uria,sunt pitic! prin care se cere copiilor s sar,astfel se ndreapt spre ara Piticilor.Copiii vor striga Sunt pitic! i se ghemuiesc, Sunt uria! i ridic braele. Deoarece au nceput drumul spre ara Piticilor , copiii primesc cciulie de pitici i apoi se adun n semicerc mpreun cu educatoarea pentru a se saluta

ntlnirea de diminea

se va realiza prin formula Bine ai venti! ,apoi se va propaga de la stnga la dreapta , fiecare copil spunnd Bun dimineaa ,pitic.. Se va realiza prezena prin intermediul jocului Cine nu a venit astzi? Se stabilete cum este vremea i se alege cartonaul potrivit la Calendarul naturii. Se va completa mpreun cu copiii ajutai de ntrebrile: "Ce zi este astzi", "n ce lun ne aflm", "n ce anotimp", "Cum este vremea". Se poart o scurt discuie despre anotimpul iarna. Noutatea zilei o reprezint pachetul nsoit de o scrisoare (anexa 1)primite de ctre doamna educatoare de la Mo Crciun prin care Moul i invit pe copii n ara Piticilor unde s-i ajute piticii, prin noi provocri(anunarea temei). Apoi se va trece la momentul de micare efectuat prin micrile sugerate de cntecelul ,,Coroana pe care l voi cnta mpreun. Copiii vor merge pe la centre mpreun cu educatoarea unde vor fi afiate materialele iar copiii vor alege la ce sector doresc s lucreze. Tranziie - Trenuleul. Ca s nveselim atmosfera vom merge pe la centre cu trenuleul iar copiii vor fi vagoanele trenuleului. Se face intuirea materialelor pregtite la fiecare centru . La sectorul Art copiii vor colora covorae pentru pitici avnd model forme geometrice ( ptrate, cercuri), la Bibliotec vor trasa puncte pe forma geometric i vor trasa liber linii pentru a completa imaginea unui pitic, iar la Construc ii vor construi Cetatea piticilor din piese lego. La final se analizeaz rezultatele muncii copiilor de la fiecare sector iar copiii vor fi felicitai i recompensai. n ncheierea activitilor de la ALA, copiii vor servi micul dejun i vor merge apoi la toaleta. Rutin: Copiii se pregtesc pentru a servi micul dejun (splarea minilor, autoservirea).

Salutul

Tranziie: Cntecul Imnul grupei.


n continuare se desfoar activitatea pe domenii expereniale ( D, DOM) care debuteaz cu o scurt discuie prin care copiii sunt provocai s rezolve cea de-a doua sarcin trimis de ctre Mo . Acesta le povestete copiilor pania ajutoarelor lui, piticii , care aveau csue n pdurea din ara Piticilor , dar printr-o ntmplare nefericit au rmas fr ele.Moul le-a trimis un scule fermecat n care sunt amestecate materiale rmase din csuele piticilor(piese geometrice ptrate, cercuri,mici,mari roii ,galbene, albastre) cu

care vor construi csue piticilor. Dup ce au realizat de construit csuele dup tranziie ( cntecul Piticii) copiii i ajut din nou prietenii. Se aproprie srbtorile i piticii sunt ocupai cu refacerea csuelor. Moul i mai roag s-i ajute i la decorarea brduilor pe care i vor primii copii cumini. Copiii vor lucra individual, innd cont de explicaiile educatoarei. La sfrit, copiii vor alege cteva lucrri pentru a fi apreciate de ctre colegii lor. Voi face trecerea spre programul distractiv printr-o tranziie (Imnul Grupei) i copiii se pregtesc s-l cheme pe Mo Crciun.

Proiect didactic
Data: 10 XII 2010 Unitatea de nvmnt: Grdinia P.N. Vidra Educatoare: Cojocariu Tana Nivel :I Tema anual: Cu ce i cum exprimm ceea ce simim? Tema sptmnii: Obiceiuri strbune Tema zilei: Cltorie spre ara Piticilor Tipul activitii: Verificare i consolidare de cunotine Categoria de activitate:Activiti liber alese Subiectul:
Art: Covorae pentru pitici-colorare;

punctat a formei geometrice i trasarea liber a unor linii; Construc ii:Cetatea piticilor-construcii lego

Bibliotec:Piticul-reprezentare grafic prin trasarea pe linie

Scopul activit ii:


-Consolidarea cunotinelor i deprinderilor nsuite n legtur cu formele geometrice; -Consolidarea unor abiliti practice specifice nivelului de dezvoltare motric.

Obiective opera ionale:


Art: - S coloreze formele geometrice studiate;
- S utilizeze corect materialele i uneltele de lucru.

Bibliotec:-S traseze pe liniile punctate pentru a reprezenta grafic


figura geometric; -s traseze liber linii dup anumite direcii.

Construc ii: -S construiasc cu ajutorul cuburilor lego;


-S colaboreze n realizarea construciilor; -S analizeze propriile lucrri i pe cele ale colegilor.

Strategii didactice:
Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul,
lucrul individual sau n grupuri mici, turul galeriei.

Mijloace de nvmnt: cutiua cu surprize, fi de lucru, fi


suport,creioane ,creioane colorate, piese lego, coifuri,etc.

Material bibliografic:
***Curriculum pentru nvmntul precolar (3-6/7 ani), M.E.C. - 2008 Laborator precolar, Ghid metodologic, Ed. V&I Integral, Bucureti 2002 Revista nvmntului precolar 1-2/2009 Revista nvmntului precolar 3-4/2010 Durata : 30 minute

DEMERSUL DIDACTIC
Evenimente didactice
1

Coninut tiinific

Strategii didactice Evaluare Metode i Mijloace (instrument e i procedee de nv indicatori) mnt


3 4 5

1. Moment

Se vor asigura condiiile necesare pentru desfurarea optim a Conversaia activitii - aerisirea slii de grup

Calendarul Observarea naturii comporta mentului

organizat - mijloacele de nvmnt vor fi Brainstormi distribuite pe sectoare ngul oric


ntlnirea de diminea: Copii pornesc spre ara Piticilor i primesc cciulie Salutul: Bun dimineaa. Prezena: Al cui ecuson a rmas? Calendarul naturii: Cum este vremea astzi?

Catalog

iniial Rspunsurile copiilor

2.Captarea i orientare a ateniei copilului 3. Anunare a temei i a obiective lor

Se realizeaz prin prezentarea Povestirea pachetului i a scrisorii primite de la Mo Crciun care-i invit ntr-o Explicaia cltorie spre ara Piticilor plin de obstacole. Explicaia Se prezint copiilor tema zilei "Cltorie spre ara Piticilor". Se vor Conversaia anuna tema, obiectivele, modul de desfurare a activitii.

Pachet

Observarea comporta mentului verbal si nonverbal al copiilor

1 4. Dirijarea nvrii

2
Se face intuirea materialelor pregtite la fiecare centru . La sectorul Art copiii vor colora covorae pentru pitici avnd model forme geometrice ( ptrate, cercuri), la Bibliotec vor trasa puncte pe forma geometric i vor trasa liber linii pentru a completa imaginea unui pitic, iar la Construc ii vor construi Cetatea piticilor din piese lego. 1. Art Ce v-am pregtit pe aceast mu? Mo Crciun v roag s colorai covoraele pentru pitici. 2. Bibliotec Ce v-am pregtit pe aceast msu?

Explicaia Conversaia

Creioane colorate, fie Creioane , fie cu

Aici , voi trebuie s trasai linii pe linia punctat ,apoi s trasai liber cte o linie n fiecare col al ptratului. 3. Construc ii Cei care vor sta aici vor trebui s-i ajute pe piticii i s le construiasc o cetate.. Le propun precolarilor alegerea unui centru n care ar dori s lucreze cu specificaia c se pot roti n ordinea preferinelor Voi supraveghea activitatea n centre i voi ajuta acolo unde este cazul

figuri geometri ce punctuate Piese lego

5. Evaluare ,obinere a performa nei 6. ncheie rea activit ii

Aprecierea rezultatelor se va face prin metoda "Turul Galeriei". Copiii vor trece pe rnd pe la fiecare grup de lucru s vad i s aprecieze cum au fost realizate lucrrile i se va organiza o mic expoziie. n ncheierea activitilor de la Explicaie,c ALA,se fac aprecieri generale asupra onversaie modului n care copiii au participat i s-au comportat .Apoi se pregtesc s serveasc micul dejun .

Lucrri realizate de copii

Observarea comportamen telor copiilor la proba practic Analiza probelor activitii Observarea comportamen telor copiilor

Proiect didactic
Data: 10 XII 2010 Unitatea de nvmnt: Grdinia P.N. Vidra Educatoare: Cojocariu Tana Nivel :I Tema anual: Cu ce i cum exprimm ceea ce simim? Tema sptmnii: Obiceiuri strbune Tema zilei: Cltorie spre ara Piticilor Tipul activitii: Verificare i consolidare de cunotine Categoria de activitate: ADE(D - Activitate matematic+
DOS- Activitate practic)

Forma de realizare:Joc didactic


SCOPUL ACTIVIT II:
-Consolidarea cunotinelor i deprinderilor nsuite n legtur cu formele geometrice; -Consolidarea unor abiliti practice specifice nivelului de dezvoltare motric.

OBIECTIVE DE REFERIN : D- S recunoasc, s denumeasc i s utilizeze formele geometrice cerc,


ptrat, triunghi n jocuri . DOS - S cunoasc i s utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activiti practice.

OBIECTIVE OPERA IONALE: ADE: D - Activitate matematic


O1 - S identifice i denumeasc formele geometrice cerc, ptrat, triunghi; O2 -S precizeze atributele pieselor geometrice referitoare la form, mrime, culoare ;

O3 -S utilizeze corect terminologia matematic triunghi, ptrat, cerc, mare, mic, gros, subire, piese geometrice ; O4 -S formeze mulimi dup un criteriu dat ; O5 -S verbalizeze aciunea; O6 -S rezolve fiele matematice respectnd cerinele .

DOS - Activitate practic


O1 - S lipeasc formele geometrice studiate pe un suport dat; O2 - S utilizeze corect materialele i uneltele de lucru.

STRATEGII DIDACTICE: Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul,


jocul didactic, lucrul individual,n perechi,Turul galeriilor. Regulile jocului: -Copiii vor fi mprii n echipe; -Ei vor recunoate,denumi i utiliza figurile geometrice; -Vor lipi figurile geometrice comform cerinelor. Elementele de joc: -Surpriza, figuri geometrice , ntrecere , aplauze, recompense. Mijloace didactice: Tristua fermecat, cutiua cu surprize, forme geometrice din carton colorat, plan cu triunghiuri,fi de lucru, fi suport, past de lipit, ,etc.

Material bibliografic:
***Curriculum pentru nvmntul precolar (3-6/7 ani), M.E.C. - 2008 Laborator precolar, Ghid metodologic, Ed. V&I Integral, Bucureti 2002 Revista nvmntului precolar 1-2/2009 Revista nvmntului precolar 3-4/2010

DEMERSUL DIDACTIC
Evenimente didactice
1

Coninut tiinific

Strategii didactice Evaluare Metode i Mijloace (instrument e i procedee de nv indicatori) mnt


3 4 5 Observarea comporta mentului

1. Moment

Se vor asigura condiiile necesare pentru desfurarea optim a Conversaia activitii - aerisirea slii de grup

organizat oric 2.Captarea i orientare a ateniei copilului

-imnul grupei

nonverbal;

Se va realize prin deschiderea cutiei cu surprize unde gsesc plane cu trei acoperiuri(rou,galben,albastru), un scule cu surprize i un bilet(anexa 2) n care Moul le povestete despre pania ajutoarelor lui, piticii, care aveau csue n ara Piticilor , dar printr-o ntmplare nefericit au rmas fr ele. Se prezint copiilor tema zilei. 3. Anunare Astzi vom ajuta piticii s-i refac prin intermediul a temei csuele, jocului:Cltorie spre ara i a Piticilor

Povestirea; Explicaia;

Observarea Cutiua cu comporta surprize; mentului Bilet; nonverbal; Scule;

Conversaia; Explicaia;

obiective lor

4. Dirijarea nvrii -explica rea i demonstrarea regulilor de joc

Vei forma trei echipe:echipa roie,echipa galben i echipa albastr. Explicaia; Moul v-a lsat un scule fermecat n care sunt amestecate materialele rmase din csuele piticilor. Pe rnd vei veni la mine i vei descoperii ce ne-a trimis Moul i vom ncerca s reparm csuele piticilor.

Scule;

Observarea comporta mentului

Jocul de prob

Explicaia; Demonstra Voi chema un copil i-voi ruga s ia; aleag de pe msu o figur geometric(ptrat) pe ca s o aseze sub triunghiul galben. Explicaia; Jocul propriu-zis Demonstra ia; Va veni cte un copil din fiecare grup Problemati i va extrage cte o pies din scule. zarea; n sculeul fermecat se afl mai multe piese geometrice pe care copiii au sarcina s le recunoasc, s le descrie,s le aeze n funcie de cerine pentru a realiza csue pentru pitici. Dac rspunsul este corect copilul va

Forme geometri ce; Scule Aprecierea rspunsuri lor copiilor;

fi aplaudat,echipa primind cte o stelu. Voi distribui copiilor fie de 5. Asigura lucru(anexa 3). Se explic sarcinile i se ndrum rea copiii n funcie de particularitile transferu individuale. lui i a Dup ce voi evalua fiele urmeaz reteniei tranziia cu cntecul Noi suntem piticii(ne pregtim pentru activitatea practic) Se intuiete materialul distribuit: 6. -Ce ai primit pe msue? Obine -Figuri geometrice. rea Cu ajutorul lor o s facem brdui pe perfor care o s-i mpodobim ,astfel i vom manei ajuta pe pitici,ei fiind foarte ocupai cu refacerea csuelor. Voi explica i demonstra copiilor modul n care vor realize brduii i cum i vor mpodobi. Copiii trebuie s aplice corect pasta de lipit,s nu depeasc spaiul dat i s finalizeze lucrarea. Pentru c ai lucrat foarte frumos o 7. Evaluare parte i le vom timite moului ,iar cu o parte vom organiza o expoziie. Copii vor analiza lucrrile. Dup ce se ncheie turul galeriei copiii revin la locul iniial i vor fi recompensai cu stimulente.

Rezolvarea Fie fielor Creioane Copiii vor lucra pe fie. Se intuiesc fiele.

Evaluarea fielor

Explicaia

Lipici Figure Conversaia geometri Exerciiul ce; Lucrul Plan individual i suport; n echip

Proba practic individual

Conversaia

Lucrri realizate de copii

Observarea comportamen telor copiilor .Analiza probelor activitii.

8. ncheie rea activit ii

Sunt emise aprecieri asupra Conversaia desfurrii activitii i asupra comportamentului individual i colectiv al precolarilor, urmat de tranziia cu cntecul Noi suntem piticii.(se realizeaz tranziia ctre activitile liber alese)

ALA 2
Tema: Vine,vine Mo Crciun program distractiv Tipul de activitate:consolidare
SCOPUL ACTIVITATII :
-dezvoltarea aptitunilor artistice ; -stimularea dorintei de participare activa si afectiva

OBIECTIVE OPERA IONALE :


-S recite expresiv rolurile versificate,respectnd intonaia ,pauzele i ritmul versurilor; -S execute miscrile impuse de roluri avnd o mim i o pantonim corespunztoare indicaiilor de scen ; -S cnte n cor respectnd linia melodic i ritmul; -S execute micri ritmice specifice jocurilor.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode i procedee:

-exerciiul,explicaia ,conversaia Mijloace didactice:poezii ,cntece.

FORME DE ACTIVITATE:frontal, individual DURATA:30 min


Evenimente didactice 1 1. Moment organizatoric Strategii didactice Metode i Mijloace procedee de nv mnt 3 4 Evaluare (instrumente i indicatori) 5

Coninut tiinific 2
Se asigur condiiile necesare pentru buna desfaurare a activitii: -aerisirea slii de grup: -introducerea

2.Captarea i orientarea ateniei copilului

copiilor n sal n mod disciplinat, organizat; Copii sunt invitai s realizeze un scurt spectacol n cinstea venirii lui Mo Crciun. Se realizeaz o scurt covorbire; Astzi vom realiza un program artistic intitulat Vine,vine Mo Crciun!

Conversaia

3. Anunarea temei

Conversaia

4. Dirijarea nvrii

Copii interpreta Exerciiul sceneta n ateptarea lui Mo Crciun! vor spune cntece i poezii.Totul se desfoara ca un spectacol, o sinteza a celor invate de copii.

Obiectivele se consider atinse dac 70% din copii au realizat sarcina.

Se vor face aprecieri individuale i generale

Conversaia

5. ncheie rea activit ii

S-ar putea să vă placă și