Sunteți pe pagina 1din 13

Clasa a V-a

PROF. ALINA DULEA


coala I - VIII Cazaci - Nucet
An colar 2010- 2011

PROIECT DIDACTIC
DATA : 9. 03. 2011
CLASA: a V-a
OBIECTUL : Limba si literatura romn
ARIA CURRICULAR: Limba i comunicare
UNITATEA DE NVARE: Descrierea
SUBIECTUL : Adjectivul
TIPUL LECIEI: mixt (de predare nvare i de actualizare a cunotinelor)
COMPETENE GENERALE:
1. Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare.
2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n
situaii de comunicare monologat i dialogat.
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse.
4. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise n
diferite contexte de realizare cu scopuri diverse.
VALORI I ATITUDINI:
Cultivarea unei atitudini pozitive fa de limba romn i recunoaterea rolului
acesteia pentru dezvoltarea personal i mbogirea orizontului cultural
COMPETENE SPECIFICE

CONINUTURI ASOCIATE

1.4 sesizarea corectitudinii/ incorectitudinii


gramaticale a unui enun i/ sau a formelor
lexicale;

- greeli de pronunie, de acord, de

flexiune, n diverse situaii de comunicare;

2.3. alctuirea unor propoziii i fraze


corecte din punct de vedere gramatical

-adjectivul
(adjective
variabile
i
invariabile, acordul cu substantivul, topica
adjectivului); relaii i funcii sintactice;
- adjectivul (adjective propriu-zise i
adjective provenite din verbe la participiu,
adjective variabile i invariabile, acordul cu
substantivul, topica adjectivului); relaii i
funcii sintactice

3.4 sesizarea corectitudinii utilizrii


categoriilor gramaticale nvate;

4.3 alctuirea unor propoziii i fraze


corecte din punct de vedere gramatical, - dificulti n scrierea unor categorii
folosind corect semnele ortografice i de morfologice studiate (adjectivul);
punctuaie;

OBIECTIVE OPERATIONALE :
COGNITIVE:
La sfritul orei elevii vor fi capabili:
O1 s defineasc adjectivul; obiectivul va fi atins, dac toi elevii vor fi capabili s
defineasc adjectivul;
O2 s recunoasc adjectivele din diferite texte i s precizeze felul lor; obiectivul va fi
atins, dac elevii vor identifica 90 % din adjective;
O3 s realizeze acordul adjectivului cu substantivul pe care l determin;
O4 s sesizeze flexiunea (formele variabile i invariabile) ale unor adjective din textele
date;
O5 s recunoasc funciile sintactice ale adjectivului;
O6 s utilizeze n contexte noi noiunile nvate (alctuirea unor propoziii);
AFECTIVE:
OA1: s introduc cunotinele acumulate n propriul sistem de valori;
OA2: s-i contientizeze importana studierii limbii romne

STRATEGIA DIDACTIC:
1. METODE I PROCEDEE: conversaia euristic, nvarea prin descoperire,
explicaia, lucrul cu manualul, fia de lucru, ciorchinele, schema.
2. FORME DE ORGANIZARE A INVATARII:
Activitatea frontala alternativ cu activitatea independent; munca pe grupe.
3. RESURSE
a. Numr de elevi: 23 elevi;
b. Capacitile normale, receptive ale elevilor: clas omogen, ritmuri de nare
apropiate cunotinele nsuite anterior, timp de lucru -50 de minute ;
c. Manualul, fie de lucru, prezentare Power Point;
d. Programa i planificarea semestriala a curriculumului de limba i literatura roman,
clasa a V- a.
4. MIJLOACE DE INVATAMNT:
a. Resurse materiale: materialul bibliografic, prezentare n Power Point, portofoliile
elevilor, fie de lucru, tabla, creta;
b. Materiale de evaluare: valorificarea rspunsurilor elevilor n discuie, feed-back-ul
raportat contribuiei elevilor, interevaluarea, notarea.
5. MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Alexandru Crian, Sofia Dobra, Fl. Smihian, Limba si literatura romn, manual
pentru clasa a V-a, Ed. Humanitas, 2000.
Vistian Goia, Didactica limbii i literaturii romne- pentru gimnaziu i liceu, Editura
Dacia Educaional, Cluj-Napoca, 2002.
Alina Pamfil Limba i literatura romn. Structuri didactice deschise, Ed. Paralela
45, Cluj-Napoca, 2003.

SCENARIU DIDACTIC
1. ORGANIZAREA CLASEI :
Profesorul consemneaz absenii i i mobilizeaz pe elevi n restabilirea ordinii;
elevii i pregtesc materialele necesare nceperii activitii.
2. VERIFICAREA TEMEI I ACTUALIZAREA CUNOTINELOR
Profesorul verific tema pe care elevii au avut-o pentru acas (compunerea
descriptiv dup un tablou), corectnd greelile i fcnd aprecieri asupra lucrrilor care
s-au remarcat.
3. CAPTAREA ATENIEI
Captarea ateniei se realizeaz prin completarea unui text lacunar. Prin conversaie
euristic elevii descoper c este vorba despre adjectiv, moment n care profesorul scrie
pe tabl acest cuvnt: ADJECTIV. Prin brainstorming, profesorul va solicita elevii s
spun orice idee le vine n minte n momentul n care se gndesc la cuvntul scris pe
tabl. Se vor nota ideile astfel nct s se poat realiza un ciorchine iniial care s
cuprind problemele eseniale legate de aceast parte de vorbire (definiie, fel, flexiune,
acord, etc)
4. ANUNAREA SUBIECTULUI I A OBIECTIVELOR OPERAIONALE :
n momentul epuizrii ideilor, profesorul anun subiectul leciei, scriind pe tabl
titlul i enunnd obiectivele operaionale. Elevii sunt informai c este o lecie de
actualizare i de completare a cunotinelor vechi despre adjectiv.
5. PREZENTAREA SARCINILOR DE NVARE , CONDUCEREA NVRII I
DOBNDIREA NOILOR CUNOTINE
Urmrindu-se ciorchinele de pe tabl, elevii vor descoperi, pe rnd, fiecare aspect
legat de adjectiv (v. fia Ce ne propunem astzi?"). Aceast nvare prin descoperire se
va ghida dup nite fie de lucru pe care profesorul le mparte elevilor. Astfel completnd
prima fi de lucru, elevii vor ajunge la concluzia c adjectivele pot fi clasificate dup
mai multe criterii: dup provenien (propriu-zise sau provenite din alte pri de vorbire
verb la participiu);
5

a II-a fi de lucru i va conduce pe elevi la concluzia c adjectivul se

clasific dup flexiune n variabile / invariabile;


-

a III-a fi i ajut pe elevi s descopere c adjectivul se acord n gen,


numr i caz cu substantivul pe care l determin;

a IV-a fi de lucru conine enunuri din care elevii vor putea deduce
funciile sintactice ale adjectivului;

Dup completarea fiecrei fie de lucru profesorul va nota pe tabl/ va prezenta


n Power Point, schematic, concluziile la care ajunge mpreun cu elevii. Elevii
noteaz/completeaz, n fiele primite, un ciorchine final, structurat, ce va conine o
sistematizare a tuturor noiunilor cu care s-a operat pe parcursul orei.
7. ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI I A PERFORMANTEI
Profesorul face aprecieri verbale pe tot parcursul orei, notnd elevii care s-au remarcat
prin rspunsurile lor.
8. EVALUAREA PERFORMANTEI fia de lucru (Anexa 5)
Ctre sfritul orei profesorul mparte elevilor fie de lucru individual.
9. ASIGURAREA RETENTIEI SI TRANSFERUL
Se va realiza printr-o activitate independent ce va consta n tema pentru acas, respectiv
exerciiile 1,2 de la pagina203, manualul ed. Humanitas.

CE NE P

S RECUNOATEM ADJECTIVELE I S

S DESCOPERIM ACORDUL ADJECT

S IDENTIFICM FUNCIILE SINTACTICE A

Fi de lucru nr. 1
-Felul adjectivelor1. Precizeaz din ce parte de vorbire provine primul adjectiv din
exemplele:
a.) Sus, prin crngul adormit,
A trecut n tain mare , ... Stol blai
De ngerai.
( G.Toprceanu, Rapsodii de primvar)
b.) La petrecere au venit i nite fete neinvitate.
2. Formeaz adjective de la urmtoarele verbe:
citi........................
descrie..................
observ.................
3. Alctuite un enun cu unul dintre adjectivele pe care le-ai notat la
exerciiul anterior:
.................................................................................

Gndii !
Lucrai n ehip !
Comunicai !

Fi de lucru nr. 2
-adjective variabile i adjective invariabile 1. Subliniaz adjectivele din urmtorul exemplu i precizeaz, n
caset, care dintre acestea nu i schimb forma:
a.) Am cumprat o bluz alb, alt bluz roz i una albastr.
2. ncercuiete, n exemplele urmtoare, literele care transcriu
sunetele ce indic modificarea formei adjectivului:
a. Matei are un telefon scump.
b. Ochelarii noi au fost scumpi.
c. Aceast tabr afost scump.
d. Ea poart numai haine scumpe.
3. Precizeaz n csuele din stnga cte forme au adjectivele n funcie
de genul i numrul substantivelor descoperite n desenele de mai jos:

frumos

frumoas

frumoi

rou

roie

roii

roii

mare

mare

mari

mari

Gndii !
Lucrai n ehip !
9

frumoase

Comunicai !

Fi de lucru nr. 3
-Acordul adjectivului cu substantivul determinat1. Completeaz spaiile punctate cu forma potrivit a adjectivului
dintre paranteze, astfel nct acesta s se acorde cu substantivul
determinat:
a. A fost o cltorie ...................................( fascinant).
b. Valurile sunt ...........................................(lin) acum.
c. Adjectivul.................................................(subliniat) trebuie analizat.
d. Trebuie s spl pantalonii..........................(ptat).
e. Prinii acestui copil...................................(talentat) sunt mndri de el.
f. I-am dat fetiei ............................................(cuminte) o bomboan.
g. .......................(drag) copii, unde suntei?
2. Precizeaz genul, numrul i cazul substantivelor i adjectivelor din
primele trei propoziii de la exerciiul anterior :
................................................................................................................
................................................................................................................
................................................................................................................
................................................................................................................
3. Explicai cum se realizeaz acordul adjectivului cu substantivul
determinat.
.........................................................................................................................................

Gndii !
Lucrai n ehip !

10

Comunicai !

Fi de lucru nr. 4
-Funciile sintactice ale adjectivului 1. Noteaz ce funcii sintactice au adjectivele din exemplele urmtoare:
a. A fost o cltorie obositoare. ..............................................
b. Valurile sunt line acum.

...............................................

c. Adjectivul subliniat trebuie analizat. ....................................


d. Trebuie s spl pantalonii ptai. ..........................................
2. Alctuiete propoziii n care adjectivele vesel i
pustii s
ndeplineasc, pe rnd, funcii sintactice de atribut, respectiv nume
predicativ
...............................................................................................................
...............................................................................................................
...............................................................................................................
...............................................................................................................

Gndii !
Lucrai n ehip !
Comunicai !

11

Numele i prenumele:
Clasa aV-a

Fi de lucru individual

Analizeaz adjectivele din exemplele urmtoare, dup modelul dat:


Am primit trandafiri roii.
roii- adjectiv propriu-zis, variabil, cu trei forme, se acord n gen,
numr i caz cu substantivul trandafiri (masculin, plural, acuzativ),
funcie sintactic de atribut.
Mama i-a cumprat nite pantofi frumoi.
................................................................................................................
................................................................................................................
................................................................................................................
Rochia Mariei este roie.
...............................................................................................................
...............................................................................................................
...............................................................................................................

Gndii !
Lucrai individual !

Succes !

12

ADJECTIVUL
este partea de vorbire care indic
nsuirea unui obiect.

1. Clasificare:

2. Acord:
Se acord cu substantivul n:
-

3. Functii sintactice

dup provenient:

dup flexiune:

13

S-ar putea să vă placă și