Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

UNITATEA DE NVMNT : Grdinia cu program prelungit Codrua


DATA : 29.05.2013
PROFESOR: Ghimpe Florentina-Iulia
TIPUL DE ACTIVITATE: Consiliere grup mic
GRUP INT: 3 precolarii de la Grupa Mare
TITLUL ACTIVITII: Plria magic pentru soluii
DURATA : 35 minute
SCOPUL ACTIVITII: Dezvoltarea unor comportamente necesare n procesul de rezolvare
de probleme.
OBIECTIV CADRU : Dezvoltarea unei atitudini pozitive a precolarilor fa de probleme.
OBIECTIVE DE REFERIN:
1. Dezvoltarea unor modele generale de rezolvare de probleme
2. Exersarea unor strategii de reglare emoional necesare n rezolvarea conflictelor
OBIECTIVE OPERAIONALE:
Cognitive
La sfritul activitii didactice toi precolarii vor fi capabili:
O1 s identifice problemele din situaiile prezentate;
O2 s achiziioneze strategii pentru rezolvarea adecvat a unor situaii problem;
O3- s stabileasc consecine pentru diverse comportamente manifestate n rezolvarea de
probleme.
Afective:
O4. s participe contient i activ la desfurarea activitii
STRATEGII DIDACTICE:

METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, prezentarea, exerciiul de


energizare, interpretarea dup imagini.

MIJLOACE I MATERIALE: creioane colorate, fi de lucru Gsete soluiile bune,


Fis scenarii conflicte, o plrie de carton, o clepsidr, un mr, fee zmbitoare.

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.

BIBLIOGRAFIE:
1. Consiliere educaional, Adriana Bban, Editura Psinet, Cluj-Napoca.,2001
2. Dezvoltarea competenelor emoionale i sociale la precolari, A. tefan, K. Eva, Ed.
ASCR, Cjuj-Napoca, 2010;
3. Vrsta precolar, D. Petorvai et. all, Organizaia Salvai Copii Romnia, Ed. Speed
Promotion, Bucureti, 2008
4. http://educatie.inmures.ro
SCENARIUL DIDACTIC
EVOCARE
Exerciiul mprirea mrului: Se prezint precolarilor situaia problematic n
care se afl profesorul consilier care dorete s mpart copiilor un mr. Mrul trebuie mprit
astfel la patru persoane. Precolarii sunt solicitai s ofere ct mai multe soluii pentru mprirea
echitabil a mrului i astfel, o soluie pentru rezolvarea problemei profesorului consilier.
Copiii sunt solicitai s ofere i alte exemple de situaii din viaa lor cnd au fost pui n
situaia de a mpri sau de a rezolva alt fel de probleme.
Se stabilesc mpreun cu precolarii regulile grupului.
REALIZAREA SENSULUI
Exerciiul Plria magic pentru soluii: Se prezint precolarilor dou scenarii cu
situaii conflictuale (anexa nr. 1). Dup prezentarea fiecrui scenariu, precolarii vor identifica
problemele precum i strategiile adecvate pentru rezolvarea acestora.
Scenariul 1.
1. Radu smulge jucria din mna lui Alex
2. Alex incepe s plng.
2

3. Pentru c nu vrea s rmn fr jucrie, Alex ncepe s il loveasc pe Radu pentru a-i lua
napoi jucria.
Intrebri pentru precolari:
1. Din ce cauz s-au certat baieii?
2. Ce fac Radu i Alex?
3. Care sunt consecinele comportamentelor lor? (conesecina legat de faptul c amndoi au
inceput s se bat)
4. Ce ar putea s fac Radu i Alex ca s nu se mai certe?
Scenariul 2.
1. Andreea stric desenul Mirunei
2. Miruna ncepe s plng
3. Miruna ia desenul Andreei i l mzglete
ntrebri pentru precolari:
1. Din ce cauz s-au certat fetele?
2. Cum se simte Andreea? Dar Miruna? (identificarea consecinei comportamentale, mzglirea
desenului i pe cea emoionl, furia)
3. Cum ar putea proceda fetele pentru a nu se mai certa?
Fiecare copil va primi plria magic pentru a identifica o modalitate adecvat de
rezolvare a problemei (timpul de gndire va fi cronometrat cu ajutorul unei clepsidre).
Exerciiul Gsete soluiile: Precolarii primesc fia de lucru Gsete soluiile
(anexa nr. 2) cu situaii problematice rezolvate adecvat/inadecvat respectiv cu comportamente
bune sau rele. Fiecare copil are sarcina de a ncercui cadranele cu probleme rezolvate constructiv
sau adecvat i s taie cu o linie comportamentele rezolvate ntr-un mod inadecvat. Timpul de
lucru va fi delimitat cu ajutorul clepsidrei
REFLECIE
Precolarii sunt solicitai s ofere exemple de metode pe care le-au nvat pe parcursul
activitii pentru a face fa problemelor i pe care au de gnd s le aplice la grup, n

realaionarea cu covrstnicii sau acas. La finalul activiii copiii primesc aprecieri (verbale i
materiale) pentru modul n care au participat la activitate.

S-ar putea să vă placă și