Sunteți pe pagina 1din 12

Plan de lecie

Data: 05.11.2008
Clasa: a V- a A
Profesor: Codrua Gaia Copil
Durata: 50 minute
Obiectul: Limba i literatura romn
Subiectul: Raportul dintre realitate i literatur. Opera literar
Tipul leciei: dobndire de noi cunotine
Scopul: diferenierea textelor literare de cele non-literare
Obiective operaionale:
la sfritul leciei elevii vor putea:
o S sesizeze aportul imaginaiei ntr-un text literar
o S cunoasc specificul textelor literare i al celor non-literare
o S argumenteze caracterul literar al unui text dat

Strategii didactice:
Metode: exerciiul, demonstraia, brainstorming, dramatizarea, problematizarea, expunerea, conversaia,
nvare prin descoperire
Mijloace: manuale, tabla, volume, fie
Forma de organizare: munca pe grupe

Scenariu didactic
Etape
1.

Activitatea profesorului

Moment

Salut

organizatoric

elevii

Avtivitatea elevilor

noteaz Rspund

absenele;
Le

cere

elevilor

(1 min.)
Profesorul
le
elevilor

salutul

profesorului;
s

procedee
Observarea
comportamentului

se Se pregtesc pentru lecie i verbal i non-verbal

pregteasc pentru lecie.


2. Captarea ateniei

la

Metode i

studiaz

cu

atenie

vestimentaia profesorului
pregtete Elevii intuiesc personajul.

surpriz:

este

profesorul i antreneaz mbrcat n costum naional,


pe

elevi

dramatic,

ntr-un

joc interpretnd
oferindu-le

medalioane pe care sunt


notate
personaje

numele
litearare

unor
din

rolul

mtuii

Mrioara din fragmentul La

Dramatizarea

ciree de Ion Creang.


i antreneaz pe elevi la Primesc

medalioanele

Amintiri din copilrie de dialog, oferindu-le medalioane descoper ce personaj trebuie

Ion Creang pentru a ti pe


ce rol au de interpretat;
-

se

iniiaz

un

prin

dilaog

care

sunt

personajele

spontan ntre profesor i


elevi,

care

reprezentate s interpreteze.
din

textul

menionat.
Profesorul

se

ncearc

s Particip la jocul propus de

urmrete intrarea ntr-un dramatizeze fragmentul prin profesor, manifestnd interes


univers

fictiv

specific implicarea elevilor.

operelor literare;
-

(5 min.)

dup

realizarea Le
dramatizrii, elevii sunt
provocai s se prezinte
din

dou

perspective:

pentru dramatizare.

propune

descopere

elevilor

s Numesc

personajele interpretate.

Conversaia
Metoda deduciei

interpretate. (2 min.)

real (fr medalion) i Profesorul le cere s renune Rspund


fictiv (cu medalion)

personajele

solicitrii

la medalioane i s redevin ei profesorului.


nii.

(1 min.)
3. Anunarea temei noi i a Le explic elevilor c exist Elevii recepteaz informaia.
obiectivelor

dou universuri, dou lumi: Noteaz titlul leciei.


unul real, al adevrului i altul
imaginar (nchipuit), al tuturor

Expunerea

posibilitilor. i anun tema


leciei: Realitate - ficiune.
4. Dirijarea nvrii

(4 min.)
Reprezint grafic universul Elevii

participani

la

fictiv i pe cel real prin dou dramatizare se noteaz n


ptrate. (1 min.)
-

ambele ptrate, iar ceilali se

nvarea prin
descoperire

se reprezint grafic cele i provoac pe elevi s i reprezint doar ntr-unul. (cel


dou universuri (fictiv i gseasc locul potrivit n cele real).
real) i se noteaz numele
elevilor (n cel real) i
cele

ale

personajelor

interpretate (in cel fictiv)

Problematizarea

dou lumi i s se reprezinte


printr-un simbol. (2 min.)

Profesorul citete o poezie,


intitulat Frunza gospodin:

Elevii audiaz poezia i cele

De cum s-a ivit lumina,

dou definiii: a copacului i a

Copacul a pornit la treab

frunzei.

Ordin de la rdcin,
Seva s o ia de grab.
Prin tuplin hrana crud
Trece n buctrie
La frunz ca s-o gteasc

Lectura poeziei

Aa cum prea bine tie


Ca o bun gospodin,
Masa o pregtete
i la mas de ndat
Tot copacul l poftete
(Iuliana Vomir)
-

se

citesc

dou

texte n paralel citete definiiile Sunt ateni la lectura realizat

diferite ca structur i tiinifice ale copacului i ale de profesor


coninut i li se cere
elevilor

observe

diferenele dintre ele;

frunzei:

Copacul este o plant cu trunchi


lemnos i nalt, ale crui crengi se
ramific la o distan oarecare de
sol, formnd o coroan. Frunza
este un organ principal al plantei
care i servete la respiraie, la
transpiraie

la

asimilaie,

format de obicei dintr-o foaie


verde numit limb, prins de
tulpin

printr-o

codi

peiol.(DEX) (3 min.)

numit

ncearc

sesizeze

Lectura textelor

Profesorul propune elevilor s diferenele


-

existente

ntre

Conversaia

se

consemneaz observe diferenele dintre cele poezie i definiii.


caracteristicile
textului
literar i cele ale textului
non-literar;

dou texte, bazndu-se pe


rspunsurile date urmtoarelor
ntrebri:

Observ c poezia este mai

n care dintre cele dou expresiv.

Metoda deduciei

texte exprimarea este


mai frumoas?

Sesizeaz c poezia exprim

Ce exprim poezia i sentimente, gnduri i idei, n


ce exprim definiiile? timp ce definiiile transmit

Conversaia

Ce senzaii v-a trezit informaii exacte


poezia? Dar cele dou
definiii? Care dintre
texte v-a impresionat
mai mult? Motivai!
i provoac s observe care
dintre cele dou texte poate
suferi modificri.

Observaia

Noteaz pe tabl diferenele


dintre textul literar i cel nonliterar.

Elevii i noteaz sarcinile de

Conversaia

Cere elevilor s noteze care lucru.


dintre

cele

dou

texte Ascult

explicaiile

presupune aportul imaginaiei profesorului.

Explicaia

i care pe cel al cercetrii.


-

se

face

diferenierea (10 min.)


dintre un scriitor i un om

Observ

c,

i ajut s fac diferena ntre exprimarea

de tiin;

n
este

poezie,
mai

un creator i un om de tiin. frumoas.


(3 min.)

Poezia exprim sentimente,

Numete un elev s noteze gnduri i idei, iar definiiile


deasupra ptratelor care dintre transmit informaii.
ele

reprezint

universul Elevii i vor exprima prerile

realitii i care pe cel al i le vor motiva.


-

se ia n discuie aportul
imaginaiei
literare;

ficiunii. (1 min.)

textele Le

Vor observa c doar cuvinte

propune s descrie o din poezie pot fi nlocuite fr

plant,

din

perspectiv a schimba coninutul.

Metoda deduciei

tiinific

i,

ulterior,

s Noteaz schema de pe tabl.

Observaia

realizeze un text literar despre Vor observa c textul literar


ea.

solicit imaginaia autorului,

(7 min.)

n timp ce textul non-literar


necesit

documentare,

cercetare n prealabil.
Sunt ateni la explicaiile

Explicaia

oferite.
Elevul
deasupra

numit
ptratelor

noteaz
care

Valorificarea
schiei de pe tabl

dintre ele reprezint universul


realitii i care pe cel al
ficiunii.

li se cere elevilor s
realizeze

scurte

texte

Realizeaz
Supravegheaz

literare i non-literare; cu elevilor


un subiect dat;

activitatea descrieri.

cele

dou

Exerciiul

5.

Reflecie

asupra Menionnd

activitii

lecia

de Rspund

solicitrii

romn din planul realitii s-a profesorului i, ntr-un text


ncheiat, le cere elevilor s literar, descriu o lecie pe
devin profesori i, folosindu- placul lor.

Problematizarea

i imaginaia, s conceap ei o
alt lecie de romn.
Cere s menioneze ce ar fi
schimbat ei la lecia audiat.
6. Tema pentru acas

(8 min.)
Propune, la alegere, una dintre
urmtoarele teme:
Alegei

lecie

geografie

de i noteaz tema pentru acas.

Conversaia

transformai-o

ntr-un

text literar.
Urmrii

pe

strad

modul n care ia curba o


main, descriei-l, iar

Conversaia

apoi, imaginndu-v c
suntei una dintre roi,
creai un text literar.
(2 min.)

Schia tablei
Obiectivele leciei:
o S sesizeze aportul imaginaiei ntr-un text literar
o S cunoasc specificul textelor literare i al celor non-literare
o S argumenteze caracterul literar al unui text dat

FICIUNE
REALITATE

sentimente, idei

TEXT LITERAR
-exprim sentimente, gnduri, idei

TEXT NON-LITERAR
-transmite informaii

-limbaj artistic

-limbaj tiinific

-aparine scriitorilor

-aparine oamenilor de tiin

-exprimare liber

-exprimare exact, concis

-cuvintele pot fi folosite i cu sensuri -cuvintele sunt folosite cu sens


figurate

Gnduri,

+ imaginaia

propriu

-se realizeaz cu aportul imaginaiei

Numele

-se abate de la realitate

-se realizeaz pe baza documentrii

-poate deforma realitatea

-nu se abate de la realitate

personajelor literare
REINEI!

-oglindete fidel realitatea

copiilor
Numele

S-ar putea să vă placă și