Sunteți pe pagina 1din 19

Colegiul Tehnic Mihai Viteazu- c. Gimn. Nr. 5- Grdinia P.N.

4 VULCAN

Prof.
nvmnt precolar
Bodescu Roxana

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT


UNITATEA DE NVMNT: Colegiul Tehnic M.Viteazu, Sc.Gimn.Nr5, Gradinita P.N.4 Vulcan
GRUPA: mijlocie
EDUCATOARE: Prof.inv.presc Bodescu Roxana
TEMA ANUAL: Cum este, a fost i va fi aici, pe Pmnt?
TEMA SAPTAMANII: IN ASTEPTAREA IEPURASULUI
TEMA:

Primvara i Iepuraul de Pati

TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare


FORMA DE ACTIVITATE: activitate integrat ALA1 + ADE (DLC + DOS) + ALA2
FORMA DE ORGANIZARE: frobtal, pe grupuri, individual
CATEGORII DE ACTIVITI:

ADP
Rutine
Tranziii
ALA1 activiti liber alese
Bibliotec: Citim imagini despre iepurasul de pasti
Art: Iepurasul de Pasti- coloram imagini sugestive Sarbatorii Pascale
Construcii: ,,Suport pentru ou cuburi
ADE activiti pe domenii experieniale
1

Colegiul Tehnic Mihai Viteazu- c. Gimn. Nr. 5- Grdinia P.N. 4 VULCAN

Prof.
nvmnt precolar
Bodescu Roxana

Activitate integrat (DLC + DOS)


DLC educarea limbajului Ce tim despre anotimpul n care vine Iepuraul? joc didactic
DOS activitate practic Iepurasul de pasti - activitate practica

ALA2
Ghicitori despre primvar power point
Joc distractiiv: Adun oule (anexa 1)

SCOPUL:

mbogirea vocabularului activ cu cuvinte i termeni specifici anotimpului primvara;


consolidarea unor cuvinte despre primvar;
consolidarea unor abiliti practice specifice nivelului de dezvoltare motric;
dezvoltarea simului estetic i practic

OBIECTIVE CADRU:
dezvoltarea capacitii de exprimare oral, de nelegere i utilizare corect a semnificaiilor structurilor verbale orale;
educarea unei exprimri verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical, sintactic;
stimularea curiozitii privind explicarea i nelegerea lumii nconjurtoare;
formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor produse finite.
OBIECTIVE DE REFERIN:
s utilizeze desene, simboluri pentru a transmite o anumit semnificaie;
s cunoasc i s utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unor activiti practice;
s cunoasc diferite materiale de lucru;
s se comporte adecvat n diferite contexte sociale.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
cognitive
2

Colegiul Tehnic Mihai Viteazu- c. Gimn. Nr. 5- Grdinia P.N. 4 VULCAN

Prof.
nvmnt precolar
Bodescu Roxana

s despart n silabe cuvintele;


s recunoasc aspectele de primvar din ghicitori
s alinte anumite cuvinte de primvar;
s alctuiasc propoziii despre primvar dup imagini;
s numeasc pluralul anumitor cuvinte;
s participe la activitatea de grup att n calitate de auditor, ct i de vorbitor;
sa realizeze o lucrare practic prin tehnici cunoscute ( asamblare, lipire);
sa cunoasca si sa enumere materialele si uneltele de lucru;
sa utilizeze adecvat uneltele si materialele necesare lucrarii

-s realizeze formule de salut adecvate momentului zilei

s sesizeze absena sau prezena unui coleg

s identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei (vreme, anotimp, lun, zi dat, poziia i succesiunea zilelor
sptmnii)

psiho-motorii
s confecioneze coul cu ou al Iepuraului;
s denumeasc materialele puse la dispoziie, utilizndu-le;
s mnuiasc corect i eficient materialul didactic pus la dispoziie;
Sa execute corect exercitiile de incalzire a muschilor mici ai mainii;
sa respecte pozitia corecta a corpului n timpul lucrului
s lucreze curat i ngrijit pe parcursul activitii, pstrnd o inut adecvat n banc;

s rspund adecvat la comenzile motriciale

-s manuiasca correct materialele puse la dispozitie

Colegiul Tehnic Mihai Viteazu- c. Gimn. Nr. 5- Grdinia P.N. 4 VULCAN

Prof.
nvmnt precolar
Bodescu Roxana

afective
s coopereze n realizarea sarcinilor;
s-i exprime prerea despre lucrarea proprie i despre lucrrile colegilor utiliznd criteriile de evaluare date.
sa exprime aprecieri cu privire la propria lucrare cat si a colegilor raportate la itemii precizati (acuratete, asezarea elementelor
date n spatiul propus, incadrarea n timpul de lucru alocat);

-colaborarea cu cei din jur n realizarea activitii

-s adopte o atitudine pozitiv fa de momentul zilei

-s exprime n relaiile cu cei din jur, stri afective pozitive manifestnd prietenie, toleran, armonie.

-s manifeste dragoste pentru insectele din lumea inconjurtoare.

STRATEGII DIDACTICE: inductiv-semialgoritmice


FORMA DE ORGANIZARE: frontal-individual, pe echipe, pe centre de interes
METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, exerciiul, demonstraia, lucrul individual, turul galeriei, povestirea, analiza,
metoda RAI, expunerea
MIJLOACE I MATERIALE: imagini i jetoane de primvar, creioane colorate, cuburi, lipici, foarfece, cartoane i hrtii colorate
i albe, diplome, laptopul, videoproiectorul, plane cu povestea, lucrarea model, globul magic,
jetoane, roata norocului,
EVALUARE: aprecieri verbale, autoevaluare, examinare prin prob practic
DURATA: o zi
BIBLIOGRAFIE:

Colegiul Tehnic Mihai Viteazu- c. Gimn. Nr. 5- Grdinia P.N. 4 VULCAN

Revista nvmntului precolar 3- 4/2011, editura Arlequin;


Ghid orientativ Laura Mara Culea, editura Diana;

Curriculum pentru nvmntul precolar- editura Didactica Publishing House, 2009;

Ziua bun ncepe la ntlnirea de diminea Smaranda Maria Cioflica, editura Didactica Pre;
Pedagogie precolar, Elisabeta Voiculescu, editura Aramis;
Totul ... pentru copil (ghid pentru educatoare), prof. Rodica Gavra, editura Diana.

Prof.
nvmnt precolar
Bodescu Roxana

SCENARIUL ZILEI
Activitatea ncepe cu prezentarea musafirului care se afl n sala de grup pentru a evalua calitatea rspunsurilor copiilor i
pentru a vedea ceea ce tiu copiii din grupa mijlocie B.
NTLNIREA DE DIMINEA

Colegiul Tehnic Mihai Viteazu- c. Gimn. Nr. 5- Grdinia P.N. 4 VULCAN

Prof.
nvmnt precolar
Bodescu Roxana

Salutul: ,,Bun dimineaa iepurasilor copiii se vor saluta n sensul acelor de ceasornic, unul dup altul folosind un mijloc de
transport ex: ,,Bun dimineaa ghiocei!, ,,Bun dimineaa primavara! ...
Se va realiza i prezena n ordinea strigrii de ctre educatoare din catalogul grupei, iar copiii i vor alege jetonul cu semnul
care-i reprezint pe fiecare i l vor aeza n copac. Jetoanele rmase le va numra un copil i le va aeza n buzunarul absenilor. Se
numr apoi fetiele de ctre un biat i bieii de ctre o feti.
Se va alege copilul zilei care m va ajuta s conduc mai departe ntlnirea de diminea i pentru a ajuta la organizarea
activitii, a aranja, mpri materialele.
Calendarul naturii: Se va discuta despre cum este vremea n acea zi, se va alege data i se va completa trenuleul vremii.
mprtirea se vor numi trei fetie i trei biei care s mprteasc cu colegii de grup ideile, gndurile visele lor din
noaptea ce a trecut, o ntmplare petrecut n familie.
Se trece la gimnastica de nviorare care se face prin cteva versuri:
Dac vreau s cresc voinic
Fac gimnastic de mic:
Merg n pas alergtor,
Apoi sar ntr-un picior,
M opresc, respir uor
ntind braele s zbor
Toat lumea e a mea
Cnd m aez la podea!
sta-i doar un nceput!
Ia privii ct am crescut!
6

Colegiul Tehnic Mihai Viteazu- c. Gimn. Nr. 5- Grdinia P.N. 4 VULCAN

Prof.
nvmnt precolar
Bodescu Roxana

...... i prin cntecelele ,,Luai seama bine! i ,,Vine, vine primvara!.


Noutatea zilei se va anuna de ctre educatoare. Aceasta le arat copiilor un plic pe care l-a primit de la iepuraul Tup care
conine un bilet cu sarcini. Copiii trebuie s rezolve mai nti sarcinile de la centrele de interes.
Tranziie:
Bat din palme clap-clap-clap
Din picioare trap-trap-trap
Ne-nvrtim, ne rsucim
i spre sectoare pornim!
Cu ajutorul globului magic copiii vor alege cte un jeton care le va preciza sectorul la care vor lucra.
Sarcinile sectoarelor sunt urmtoarele:
Bibliotec: - copiii vor avea de sortat nite imagini de primvar. Astfel se va realiza o crticic cu imagini de primvar.
Art: - copiii vor avea de colorat planse specifie Sarbatorii Pascale(Ex: un coulet cu ou de Pate. Un iepuras cu oul de
Paste, etc)
Construcii: - la acest sector copiii vor avea de construit din piese, suporturi pentru oule de Pate.
Prin metoda Turul galeriei copiii vor aprecia munca colegilor de grup. Voi aprecia i eu munca micuilor per ansamblu.
Treanzitie

Sarcina didactic:
7

Colegiul Tehnic Mihai Viteazu- c. Gimn. Nr. 5- Grdinia P.N. 4 VULCAN

Prof.
nvmnt precolar
Bodescu Roxana

Rezolvarea sarcinilor; recunoaterea si denumirea aspectelor de primavera aflate pe jetoanele puse la dispozitie ; precizarea
sunetului ; formarea de propozitii simple; descrierea anotimpului, aflarea raspunsului la ghicitori
Copiilor le este anuntat titlul jocului, dupa care educatoarea va explica jocul si care sunt regulile acestuia
Regulile jocului:
Copii sunt mprtiti pe echipe
Fiecare precolar n parte va trebui s vin sa aleag din co un plic, n fiecare plic se afl un, precolarul va trebui s rezolve
sarcina din plic; s recunoasc i s denumeasc cee ce vede pe jeton; s precizeze sunetul cu care incepeimaginea de pe jeton ,s
alcatuiasc propozitii simple cu numele insectei. Prin intermediul metodei problematizarea, precolarii vor rspunde la ghicitorile
aflate n interiorul plicului.
n timpul jocului, copii nu au voie s vorbeasc nentrebai..
Elemente de joc:
Surpriza, formula ritmic, aciunea cu materialul, aplauze.
Demonstrarea jocului se face de catre eucatoare mpreuna cu un prescolar pentru a ntelege mai bine ceea ce au de facut,
dupa care ncepe jocul propriu-zis.
Pentru asigurarea tranferului jocul se va complica( complicarea jocului).
Cu ajutorul unei tranzitii copiii vor trece la activitatea practic.

Colegiul Tehnic Mihai Viteazu- c. Gimn. Nr. 5- Grdinia P.N. 4 VULCAN

Prof.
nvmnt precolar
Bodescu Roxana

DESFURAREA ACTIVITII
NR.
CR
T
1

EVENIMENTE
INSTRUCIONALE

ACTIVITATEA PROPUNTOAREI

Moment
Se creaz condiii ergonomice pentru
organizatoric
desfurarea activitilor.
Pregtirea
grupei
Aerisirea i pregtirea slii de grup
pentru activitate
pentru activitate.
Aranjarea mobilierului, stabilirea
linitii i asigurarea unei atmosfere
propice pentru buna desfurare a
activitii.
Captarea ateniei
Captarea ateniei se face prin
prezentarea iepuraului Tup, care
nmneaz educatoarei o scrisoare In
interiorul creia sunt mai multe sarcini
de lucru.
Reactualizarea
Reactualizarea cunotinelor se face
cunotinelor
pe baz de ntrebri, folosindu-se
metoda RAI
- In ce anotimp suntem noi?
Se pune un copil s recite o poezie de
primvar.
- Cum este natura primavara?
- Ce fac psrile cltoare?
- Cum sunt copacii?

ACTIVITATEA
COPIILOR

STRATEGII DIDACTICE
METODE I
PROCEDEE

EVALUAREA

MIJLOACE
I
MATERIALE

Copiii sunt ateni i


nerbdtori s nceap
o nou zi.

Activiti

Copiii sunt ateni la


explicaiile
mele
referitoare la iepuraul
Tup i la prezena lui
n sala de grup.

Observarea
comportamen
tului verbal i
nonverbal
al
copiilor

ntrire
sarcinilor
formulate

conversaia

Iepuraul Tup

explicaia

Evaluarea oral
Copiii rspund
ntrebri.

la
metoda RAI
mingiu

de
a

Colegiul Tehnic Mihai Viteazu- c. Gimn. Nr. 5- Grdinia P.N. 4 VULCAN

- Ce se intampl n grdin?
- - Ce psri se ntorc?
- Unde are cuibul barza? Dar
rndunica?
- Ce se ntmpl pe cmp?
- Ca face natura primvara?
- Ce srbtori de primvar
cunoateti?
- Cine aduce oule roii de Pate?
Anunarea temei i a
Se va preciza c activitatea de astzi
obiectivelor activitii se numete Ce tim despre anotimpul
n care vine Iepuraul? i se va
desfura sub forma unui concurs ntre
grupe. Grupa fluturailor i grupa
albinuelor.
Se pune un copil s repete titlul
activitii de astzi pentru a se
sistematiza.
Desfurarea
a)Explicarea jocului i regulile lui
activitii
Fiecare copil n parte va trebui s
rezolve corect sarcina.
Fiecare precolar n parte va
trebui s vin sa aleag din co un plic,
n fiecare plic se afl un jeton
precolarul va trebui s rezolve sarcina
din plic;
Regulile jocului:
n timpul jocului copii nu au voie s
vorbeasc, precolarul care vrea s vin
la cosuleul s aleag un plic, ridic 2
degeele sus, neavnd voie s vin la
coule dect atunci cnd este atins de

Prichideii sunt ateni


la explicaiile mele.
Copilul repet titlul
activitii.

Sunt
ateni
n
rezolvarea sarcinilor.

Prof.
nvmnt precolar
Bodescu Roxana

conversaia
explicaia

expunerea

videoproiector
plane

activiti de
ntrire
a
sarcinilor
formulate

exerciiul
bolul magic
aprecieri verbale

10

Colegiul Tehnic Mihai Viteazu- c. Gimn. Nr. 5- Grdinia P.N. 4 VULCAN

educatoare.
Demonstrarea jocului
b)Jocul de prob se va efectua un joc
de proba pentru a verifica n ce mod au
neles regulile jocului.
Desfurarea jocului

Prof.
nvmnt precolar
Bodescu Roxana

conversaia

Sunt ateni la
corectitudinea
rspunsurilor date de
colegi i i ajut acolo
unde este cazul.

c) Jocul propriu- zis


Educatoarea va alege un copil.
Prescolarul va alege un plic din cos, va
scoate din plic jetonul si va rezolva
sarcina aflat n plic.

conversaia

SARCINI:
Copiii
Proba 1
diplomele.
Identific aspectele de primvar din
ghicitoare i desparte cuvintele n
silabe.
Proba 2
Stabilete sunetul cu care ncepe
fiecare jeton i alctuiete o propoziie
cu acel cuvnt.
Proba 3
Spune mai multe obiecte dect arat
imaginea din bolul magic
Proba 4
Alint cuvintele ale cror imagini se
11

primesc

videoproiector

corectarea
eventualelor
greeli

diplome

aprecieri verbale
colective
i
individuale

exercitiul

Colegiul Tehnic Mihai Viteazu- c. Gimn. Nr. 5- Grdinia P.N. 4 VULCAN

Prof.
nvmnt precolar
Bodescu Roxana

afl n plic
Proba 5
Alctuiete propoziii dup imaginile
de la videoproiector.
d)Complicarea jocului
Pentru ca jocul nostru s fie
mai frumos i pentru va trebui sa ne
mprim pe echipe in 2 grupuri (grupul
fetelor si grupul baietilor).
- Voi trebuie sa fiti foarte ateni
la cerine.
Fiecare echip va trebui sa
gseasc raspunsul corect la ghicitori
Ghicitorile vor fi citite de ctre
educatoare ficrei echipe n parte.
Echipa care ghicete raspunsul la
ghicitioare primeste cate o flricic care
va fi ataat pe panou n dreptul echipei
corespunztoare.
Echipa care adun cele mai multe
floricele,va fi desemnat echipa
ctigtoare.
5

Obinerea
performanei

Copiii rezolva fisa de


DOMENIUL OM I SOCIETATE
lucru.
(DOS)
Activitate practic
Se anun precolarii c ce-a de-a
Copiii sunt ateni la
doua activitate din ziua de astzi este o explicaiile
activitate practic. Ei vor trebui s educatoarei.
12

plane
exerciiul

explicaia

Colegiul Tehnic Mihai Viteazu- c. Gimn. Nr. 5- Grdinia P.N. 4 VULCAN

realizeze Iepurasul d de Pate, pentru


a se pregti de venirea marii srbtori.
Se pune un copil s repete titlul
activitii, realizndu-se astfel fixarea
temei.
Se poart o discuie introductiv
referitoare la importana oulelor roii.
Se citeste povestea iepurasului de Paste.
Se realizeaz intuirea materialului de
ctre copii, cerndu-li-se s recunoasc
materialele pe care le au pregtite pe
mas.
Se prezint iepurasul model, copiii
observnd-o.
Se trece apoi la explicarea tehnicilor
de lucru:
Se coloreaza cofragul de oua;;
se stabileste culoarea cu care va fi
coorat;
se lipesc ochisorii iepurasului
se aplica urechile dupa care
finalizam lucrarea si amenajam o
frumoasa expozitie cu iepurasii
confetionati
Se demonstreaz modul de lucru,
dndu-li-se explicaii permanent.
Se pune un copil s repete tehnicile de
lucru, pentru a vedea dac ele au fost
nelese.
nainte de a trece la executarea
lucrrii, voi cere copiilor s exerseze

Prof.
nvmnt precolar
Bodescu Roxana

conversaia

foarfec,
abloane,
lipici
Copiii prezint
materialul pe care-l au
pe mas.
Copiii observ
modelul educatoarei.

observaia

explicaia

Prichindeii sunt
ateni la succesiunea
tehnicilor de lucru.
demonstraia

Copilul prezint
tehnicile de lucru.
13

lucrarea
model

Colegiul Tehnic Mihai Viteazu- c. Gimn. Nr. 5- Grdinia P.N. 4 VULCAN

cteva exerciii de nclzire a


muchilor mici ai minii: morica,
nchiderea i deschiderea pumnilor,
cntatul la pian etc.
,, Ploaia cade nencetat
Vrful degetelor bat.
Degetele-mi sunt petale,
Le deschid ca pe o floare.
i apoi le rsfirm,
i la un pian cntm.
Frecm palmele de zor
S avem la lucru spor.
Se ureaz Spor la lucru!! i se d
astfel
startul
nceperii
lucrului
individual pe un fond muzical.
Voi supraveghea modul n care copiii
i realizeaz lucrrile, iar dac va fi
nevoie voi interveni cu explicaii
individuale. Voi ncuraja pe cei mai
puin abili i voi urmri ca toi copiii si duc munca la bun sfrit.
Voi urmri corectitudinea i acurateea
lucrrilor.
Cnd majoritatea copiilor au terminat,
voi da preavizul i apoi semnalul de
ncetare a lucrului.
Se expun toate lucrrile la expozitie,
dup care se vor observa i se vor
analiza, inndu-se cont de aspectul i
corectitudinea execuiei lucrrilor. Se
iau n calcul urmtoarele criterii de
evaluare:

Prof.
nvmnt precolar
Bodescu Roxana

Se fac exerciii
pentru
nclzirea
muchilor mici ai
minii.
laptopul
lucrul
individual
Copiii realizeaz
lucrrile.

analiza
Se analizeaz
lucrrile de la panou.

14

foarfec,
abloane,
lipici

Colegiul Tehnic Mihai Viteazu- c. Gimn. Nr. 5- Grdinia P.N. 4 VULCAN

Evaluarea si
feed-back-ul

Retenia

Prof.
nvmnt precolar
Bodescu Roxana

dac ochisori sunt aezati acolo


unde trebuie;
urechile
iepurasului
sunt
pozitionate corect;
lucrarea este curat, ngrijit;

Aprecieri individuale si colective


asupra modului cum sa desfasurat jocul
si asupra modului in care au fost
rezolvate sarcinile dar si corectitudinea
lor
Cum s-a numit jocul de azi?
n ce anotimp vine Iepurasul?

ncheierea activitii

Se vor face aprecieri verbale asupra


Copiii sunt ateni la
modului de participare a copiilor la aprecierile educatoarei
activitate.
i
cu
bucurie
Se mpart stimulente precolarilor.
recompensa.
Pentru executarea corect a
iepurasilor i pentru ntreaga activitate
desfurat n ziua respectiv, copiii vor
primi i cte o recompens o
prjituric.

15

conversaia
recompense

Aprecieri
finale
individuale
i
colective

Colegiul Tehnic Mihai Viteazu- c. Gimn. Nr. 5- Grdinia P.N. 4 VULCAN

Prof.
nvmnt precolar
Bodescu Roxana

Anexa 1

JOC DISTRACTIV
ADUNA OUALE
DESCRIEREA JOCULUI:

Se mpart copiii n dou echipe: echipa iepurasilor maro si echipa iepurasilor gri, aezai unul n spatele celuilalt. Fiecare copil
trebuie s tie din ce grup face parte. In fata grupelor, la o distanta de 2-3 metri se afla oua. Sarcina copiilor este de a alerga
pana la oua, a lua unul si a se inroarce la punctul de plecare unde il pune in cos. Castiga echipa care a colectat cele mai multe
oua.
Se prezinta jocul model. Se realizeaza jocul de proba, dupa care incepe competitia. Ctigtorul primete o recompens.

16

Colegiul Tehnic Mihai Viteazu- c. Gimn. Nr. 5- Grdinia P.N. 4 VULCAN

Prof.
nvmnt precolar
Bodescu Roxana

POVESTEA IEPURASULUI DE PASTE


Odat, demult, pe cnd znele colindau pdurile i piticii

rscoleau

mruntaiele pmntului n cutarea pietrelor preioase, pe cnd animalele


vorbeau i puii de lup se jucau cu mieii, tria ntr-o csu drpnat la
marginea unui ctun, un pdurar mpreun cu nevasta i cei doi copii ai lui.
Erau destul de sraci i i duceau traiul cam greu, ntr-una din zile, pe cnd
se ntorcea de la trg, numai ce zrete pdurarul ntr-un tufi de la
marginea pdurii un iepure ce se ascundea tremurnd tot de fric.
Nu i-a fost prea greu s-l prind i s-l vre n traist, gndindu-se
numai la friptura pe care avea s o fac din bietul iepura.
Ajuns acas, i ddu traista nevestei, poruncindu-i s gteasc iepurele, iar el, ostenit de atta drum, se trnti n pat i adormi pe
dat.
Cei doi copilai, auzind porunca tatlui, se strecurar binior i privir n traist, de unde le strlucir doi ochiori speriai i
nlcrimai. Din ntuneric, iepuraul i atepta sfritul plngnd, pentru c auzise i el planul ngrozitor al olarului i nelesese despre ce
era vorba. Doar v-am spus c pe atunci animalele nelegeau limba oamenilor.
Copiilor li s-a fcut aa o mil de bietul iepura, c abia au ateptat ca mama lor s plece o clip din buctrie i au nfcat
iepurele, punnd n locul lui un cojoc din ln de miel.

17

Colegiul Tehnic Mihai Viteazu- c. Gimn. Nr. 5- Grdinia P.N. 4 VULCAN

Prof.
nvmnt precolar
Bodescu Roxana

Au alergat ct au putut pn la marginea pdurii, iar acolo au dat drumul micului urecheat, care a fugit mncnd pmntul.
Bineneles ca pdurarul a certat-o pe nevast pentru c n-a avut grij de iepure, iar n acea sear n-au mncat friptur, ci urzici. Dar sa ntmplat un lucru mult mai frumos. Mama lepuroaic a zvonit prin toat pdurea fapta cea bun a copiilor, s-a dus chiar i la vecina
Gin, s-i povesteasc, ia r aceasta i drui cteva ou. Iepuroaica, fericit, color oule, le decor frumos i le duse copiilor de au
salvat viaa micului iepura, punndu-le ntr-un cuib de iarb n grdin.
Despre isprav a aflat i Zna Primverii, cci Tatl Iepure este un slujitor fidel al acesteia, iar el i-a povestit totul .
i cum se apropia i Srbtoarea Patelui, Zna s-a gndit s-i rsplteasc pe cei doi copii pentru salvarea iepuraului i a poruncit
iepurilor s le duc daruri . Astfel, copiii pdurarului au gsit ntr-o diminea, frumos nirate pe pervaz, alune, fructe uscate, ciuperci i
faguri de miere i multe, multe alte cadouri drgue.
De atunci. n fiecare an, tot mai muli iepurai aduc daruri copiilor
cumini, harnici si buni. i s tii c iepuraii n-au uitat niciodat de
ndatorirea lor de a aduce, de Pate, tot felul de bucurii copiilor.

18

Colegiul Tehnic Mihai Viteazu- c. Gimn. Nr. 5- Grdinia P.N. 4 VULCAN


Prof. nvmnt precolar
Bodescu Roxana

19

S-ar putea să vă placă și