Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

PROPUNTOR: nvtor Acsinte Alina Mariana


UNITATEA DE NVMNT: .A.M. Alexandru Podoleanu, Podoleni, jud. Neam
CLASA: a IV-a A
ARIA CURRICULAR: Matematic i tiine
DISCIPLINA: tiine
UNITATEA DE NVARE: Transformri ale corpurilor i materialelor
SUBIECTUL: Ciclul de via la animale
TIPUL LECIEI: predare nvare evaluare
SCOPUL: cunoaterea principalelor etape din viaa animalelor
OBIECTIVE DE REFERIN:
1.2 s descrie relaii ntre sisteme din mediul nconjurtor
1.3 s comunice n maniere diverse observaii privind relaiile dintre prile componente ale unui sistem i / sau dintre sistemele
studiate
2.1 s interpreteze succesiunea unor fenomene i procese din natur
OBIECTIVE OPERAIONALE:
A. Cognitive
OC1 s enumere principalele etape ale vieii animalelor
OC2 s precizeze stadiile de dezvoltare ale fluturelui, albinei, broatei
OC3 s compare ciclul de via al unor diferite specii de vieuitoare
OC4 s completeze schema leciei
B. Motrice
OM1 s-i dirijeze atenia (vzul, auzul) ctre centrul de interes sugerat
OM2 s-i coordoneze micrile mnii pentru a scrie estetic pe fie, n timpul stabilit;
OM3 s-i controleze micrile, gesturile i vocea n timpul leciei, astfel nct s corespund sarcinilor de lucru i regulilor
1

de disciplin stabilite;
OM4 s rsfoiasc sursele de informare n condiii de igien i siguran.

C. Afective
OA1 s manifeste interes pentru rezolvarea sarcinilor date;
OA2 s rspund prompt solicitrile nvtorului i s se mobilizeze pentru rezolvarea lor.
STRATEGIA DIDACTIC:
1. RESURSE PROCEDURALE:
a) Metode i procedee: conversaia, expunerea, observaia, explicaia, demonstraia, munca n echip
b) Forme de organizare: individual, frontal
2. RESURSE MATERIALE:
manual
caiete
tabla
fie
calculator
videoproiector
3. FORME I TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematic, evaluarea reciproc, aprecieri orale
BIBLIOGRAFIE : - Programa colar pentru clasa a IV a, tiine, Bucureti, 2005;

DEMERSUL DIDACTIC:
NR.
CRT.

OB.
OP.

OM1

Moment
organizatoric

Asigur condiiile optime pentru buna


desfurare a leciei.

Se pregtesc pentru
nceperea orei.

OM1
OA1

Captarea ateniei

Expune la videoproiector povestea


Omidua mnccioas (Anexa 1)

Citesc povestea prezentat.

OM1

Anunarea temei
i a obiectivelor

Ascult cu atenie
explicaiile.

OC1
OC2
OC3
OC4

Dirijarea nvrii

Anun tema leciei i obiectivele


propuse, preciznd c aceste
performane vor fi posibile printr-o
participare activ a elevilor pe tot
parcursul activitii .
Scrie titlul leciei pe tabl.
Solicit elevilor s defineasc noiunea
de ciclu de via (studiat la plante)

OM1
OM2
OM3
OM4
OA1
OA2

EVENIMENTELE
INSTRUIRII

ACTIVITATEA PROPUNTOAREI

ACTIVITATEA ELEVILOR

Rspund cerinelor
formulate.
Ciclul de via este reluarea
periodic a etapelor vieii.
Enumer etapele de via
ale plantelor.
Prezint prin videoproiecie principalele Descriu, observ,
etape ale vieii animalelor.
descoper asemnrile i
deosebirile.
Noteaz n caiete etapele de
Solicit elevilor s descopere n manual via ale animalelor.
deosebirile dintre etapele de via a
unor diferite specii de animale.
Prezint ciclul de via al fluturelui,
Urmresc imaginile,
buburuzei, mutelor, broatei.
descriu, formuleaz opinii.
3

RESURSE

EVALUARE

Activitate
frontal
Conversaia
Materialele
Activitate
frontal
Expunerea
Calculator,
videoproiector
Activitate
frontal
Explicaia

Observare
sistematic

Activitate
frontal

Observare
sistematic

Observare
sistematic

Explicaia
Demonstraia

Aprecieri
verbale
Observaia
dirijat

NR.
CRT.

OB.
OP.

OM2
OC1
OC2

OM3
OA1

OM1

EVENIMENTELE
INSTRUIRII

Fixarea
cunotinelor

Obinerea
performanei

Evaluarea
activitii

ACTIVITATEA PROPUNTOAREI

Distribuie elevilor fiele de lucru.


Ofer indicaii privind modul de
rezolvare a sarcinilor.
(Anexa 2)

ACTIVITATEA ELEVILOR

Completeaz individual
fia.

RESURSE

EVALUARE

Activitate
independent

Evaluare
reciproc

Joc didactic

Observare
sistematic

Prezint oral rspunsurile


consemnate pe fie.

Propune elevilor un joc cu titlul S


cunoatem animalele
Pe ecran se deruleaz zece ntrebri cu
variante de rspuns, inspirate din viaa
animalelor.
Face aprecieri privind modul n care
elevii au participat la activitate. Acord
calificative.

Rspund ntrebrilor.
Calculeaz punctajul.
i autoevalueaz
activitatea.

Calificative

ANEXA 1

n lumina argintie a lunii, un ou mic , ca o


mrgelu lucea pe o frunz.
ntr-o duminic dimineaa, razele soarelui au nclzit oul i
pac! A ieit o omidu mica i simpatic, care
imediat a nceput s mnnce. Se nscuse cu o
foame nebun.
Luni, a mncat un
ceva.

. Dar tot ar mai fi mncat

Mari a mncat

i tot nu se sturase.

Miercuri a mncat
Joi a mncat

i foamea nu i se potolea.
i foamea nu se astmpra.

Vineri a mncat

i tot se simea flmnd.

Smbt a mncat

,o

, un

, puin

,o bucat de

,o felie de

,o

un pic de
,un
,o
i o felie de
.
n acea noapte s-a simit ru. A durut-o burtica.
Dimineaa urmtoare era din nou duminic. Omidua a mncat o
frumoas frunz verde, crud i s-a simit mai bine.
Dup asta nu i-a mai fost foame, dar nici nu mai era o omidu
mic i delicat.
A devenit o omid gras.
Apoi i-a construit n jurul corpului un fel de caset
care se numea cocon .

Aici a rmas nchis timp de patru sptmni.


n sfrit, ceva nuntru a nceput s se mite, s se mite, s
lrgeasc coconul, i , dup mult munc. Surpriz!.......

A iesit din cocon . un


ANEXA 2

CICLUL DE VIA AL ANIMALELOR


Etapele vieii:
Animalele

se nasc
...................
...................
...................
...................
...................

Reluarea periodic a acestor etape se


numete .................................
Ciclul de via la fluture

S-ar putea să vă placă și