Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA MIJLOCIE
TEMA ANUALA DE STUDIU: ,,Cand, cum si de ce se intampla?
TEMA SAPTAMANALA: ,,Fructe de toamna
DOMENIUL EXPERIENTIAL: DLC
TEMA ACTIVITATII: Doamna Toamna .de Cezarina Adamescu
FORMA DE REALIZARE: memorizare
TIP DE ACTIVITATE: transmitere si insusire de cunostinte.
SCOPUL ACTIVITATII: dezvoltarea limbajului prin imbogatirea si activizarea
vocabularului, exersarea capacitatii de reproducere a unui text literar .
OBIECTIVE:
Pe parcursul si la sfarsitul activitatii, copiii vor fi capabili:
O1 sa exprime in cuvinte proprii sensul celor ddoua cuvinte noi din poezie( ghidusa,
brumarii) ;
O2 sa utilizeze cele doua cuvinte noi din poezie( ghidusa, brumarii) in contexte adecvate;
O3 sa interpreteze poezia cu respectarea intonatiei, a ritmului, a pauzei, in concordanta cu
mesajul transmis.
.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: expunerea, conversatia, explicatia, problematizarea, exercitiul.
Material didactic: imagini cu aspecte reprezentative pentru continutul poeziei.
Forme de organizare a activitatii: frontal, individual, pe grupe.
DURATA 20 minute.

BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum pentru invaamantul precolar 3 6 /7 ani, Editura Didactica Publishing
House, Bucureti, 2009;

2. G. Berceanu, E. Ilie, C. Lazar, L. Lazar, C. Mot. Ghid orientativ pentru aplicarea


curricumului in invatamantul prescolar, 3-6/7 ani, 2008;
3. Florica Mitu, Stefania Antonovici, , Metodica activitatilor de educare a limbajului in
invatamantu; prescolar, Gradinita Humanitas, Seria didactica;
4. Piramide cunoasterii Repere metodice in aplicarea curricumului prescolar, Ed. Diamant,
Vasile Chis , s.a.

DEMERSUL DIDACTIC
Evenimentel
e
activitatii
Moment
organizatoric

Captarea
atentiei
Anuntarea
temei
si a obiectivelor

Continutul stiintific

Strategii
didactice

Evaluare

Se asigura conditiile necesare


unei bune desfasurari a
activitatii:
aerisirea salii de grupa;
- aranjarea mobilierului ( scaunelele asezate in semicerc);
- pregatirea materialelor
didactice corespunzatoare.
Se va realiza printr-o scurta
discutie referitoare la
anotimpul toamna si al
bogatiile anotimpului
Prezentarea obiectivelor de
realizat:
- Astazi vom invata o poezie
care se numeste : Doamna
Toamna de Cezarina
Adamescu. Veti descoperi
cuvinte noi si veti afla inca
odata cat de frumos si bogat
este anotimpul toamna.

Dirijarea
invatarii

Frontal
Conversatia

Conversatia
Explicatia

Exercitiul
Realizarea unor exercitii de
pregatire vocala pentru
recitare::
-Ne jucam cu masini: brum,
brum;

Demonstratia
Frontal

Observarea
comportamentulu
i copiilor si a
interesului pentru
activitate

Observarea
capacitatii de
exprimare verbala

-Ne jucam cu papusa: nani,


nani.
-Ne jucam cu mingea: poc, poc
Recitarea model a poeziei de
catre educatoare se face
urmarind cu atentie pronuntia
corecta a cuvintelor si
respectarea intonatiei care da
inteles textului. Ma asigur de
intelegerea textului, verificand
copiii cu privire la cuvintele
necunoscute. Se explica si se
formeaza propozitii cu acestea.

Planse pentru
fiecare
secventa/strofa a
poeziei

Aprecieri verbale

Pe grupe

Se recita prima strofa/ secventa


logica de catre 2-3 copii. Se
trece la recitarea urmatoarei
strofe impreuna cu prima.. la
sfarsit se repeta toata poezia/
Asigurarea
feedback-ului

Incheierea
activitatii

Recitarea in lant a poeziei.


- copiii recita versurile poeziei
in ordinea lor de pe scaunele.
- stiu ca v-a placut poezia de
astazi si de aceea v-as ruga sa
alegeti un cuvant care v-a
placut din poezie i sa formati o
Propozitie cu acesta.
Formularea de propozitii cu
cele doua cuvinte noi dar si cu
alte cuvinte preferate de catre
copii.

Exercitiul

Intreb copiii ce alte poezii


cunosc. Cativa copii recita
poezia preferata
Fac aprecieri generale si

Conversatia
Exercitiul
Frontal

Frontal
Individual

Observarea
capaciatii de
comunicare si de
relationare intre
copii

Aprecieri verbale
Problematizarea

Aprecieri verbale

particulare asupra participarii la


activitate.

S-ar putea să vă placă și