Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Probleme teoretice
Proprietatea de curgere a materialelor n stare granular. Presiunea exercitat
asupra pereilor recipienilor de depozitare. Debitul de curgere prin orificii.
II.Aplicaie
ntr-un buncr de depozitare din lemn de form paralelipipedic cu seciune
patrat cu latura de 1000 mm i nlime H = 2000 mm se pot depozita semine
soia, porumb i faina de soia.
S se evalueze
1)Dimensiunile poriunii inferioare a buncrului pn la dimensiunea orificiului
de evacuare din tabelul de date.
2)Cantitile din fiecare produs ce pot fi depozitate.
3)Presiunile exercitate pe pereii verticali i nclinai de la baza buncrului n
cazul depozitrii fiecrui produs. Comentarii. Concluzii.
4)Creterea de presiune lateral la baza buncrului datorit creterii coninutului
de umiditate de echilibru de la ueum = 9 % la ueum = 13 % n cazul depozitrii
seminelor de gru. Comentarii. Concluzii.
5)Debitele de evacuare pentru fiecare produs prin orificiul orizontal i orificiul
practicat n peretele nclinat de la baza buncrului ( pentru dimensiunea
orificiului specificat n tabelul de date ), calculate cu cele trei relaii propuse. S
se compare cu datele obinute la msurtori. Comentarii. Concluzii.
6)Comentarii i concluzii finale.
Material D
Mas
Unghiul Debitul Coeficient Unghi
d-
Granulat orificiu particul volumic de taluz msurat de frecare perete
(mm)
cu
31.75
63.5
88.9
0.786
0.6566
30.7
10734
71262
167940
0,7
40
Aplicaie
1) Dimensiunile poriunii inferioare a buncrului pn la dimensiunea orificiului
de evacuare din tabelul de date.
-un buncr de depozitare din lemn de form patrata cu latura 1000 mm i nlime
H = 2000 mm
L = 1000 mm
pentru semine de soia avem - D = 40 mm
- = 600
Rh
A L2
L Rh L 1000
L
L
2 * xg =L
xg
mm
1000
L 1000
500 mm
2
2
cos = xg / yg yg = xg / cos
yg = 500/ cos 60
yg = 1000 mm
tg = xg / hg hg = xg / tg
hg = 1000 / tg 60
hg = 288.67 mm
4 L2
L 1000
4 L
mm
4 L2
L 1000
4 L
mm
2 * xo = L xo = L / 2
xo = 1000 / 2
xo = 500 mm
cos = xo / yo yo = xo / cos
yo = 500 / cos 40
yo = 652,7 mm
tg = xo / ho ho = xo / tg
ho = 500 / tg 40
ho = 595.87 mm
pentru faina de soia avem - D = 31.5 mm
- = 400
Dh 4 Rh
2 * xp = L xp = L / 2
xp = 1000 / 2
xp = 500 mm
cos = xp / yp yp = xp / cos
yp = 500 / cos 60
yp = 1000 mm
tg = xp / hp hp = xp / tg
hp = 500 / tg 60
hp = 288,67 mm
2) Cantitile din fiecare produs ce pot fi depozitate.
mp = v * V t
pentru semine de soia avem- v = 0,75 g/cm3
- hg = 28,867 cm
- L = 100 cm
Vt = V1 +V2
S = L2
S = 1002 = 10000 cm2
s=L
s = 2,26 * 2,824 = 6,38224 cm2
V 2 = ( S + s + S * s ) * hg / 3
V2 = ( 8000 + 6,38224 + 8000 * 6,38224 ) * 40,77 / 3
V2 = 111877,53 cm3
mpg = v * Vt = 0,8 * ( 1600000 + 111877,53 ) = 1369502 kg = 1,369 t
0 = 280; L = 1000 mm
- raza hidraulica pentru patrat este:
Rh = 1000 / 4= 250 mm
- diametrul hidraulic pentru patrat este:
Dh = 4 * Rh = 4 * 250 = 1000 mm
-se calculeaz raportul H / D = 2000 / 1000 = 2
H / D < 5 buncre de nlime mic i se calculeaz cu relaiile lui Rankine
-presiunea exercitat pe pereii buncrului se calculeaz cu relaia:
pL = v * g * H * k
coeficient de mobilitate k = ( 1 sin 0 ) / ( 1 + sin 0 )
k = ( 1 sin 28 ) / ( 1 + sin 28 )
k = 0,361
pL = 1000 * 9,81 * 2 * 0,361
pL = 7082,82 Pa
-presiunea exercitat pe vertical
q = ( 1 e- ( * k * H ) / R ) * ( v * g * Rh ) / ( * k )
q = ( 1 e- ( 0,5 * 0,361 * 2) / 0,250 ) * ( 800 * 9,81 * 0,250 ) / ( 0,5 * 0,361 )
q = 4725,79 Pa
-presiunea exercitat pe pereii buncrului la unghiul de nclinare
p = q * ( cos2 + k * sin2 )
p = 4725,79 * ( cos2 40 + 0,361 * sin2 50 )
p = 2953,7 Pa
pL = a * ( uus )2 + b * ( uus )
pL = 48 * ( uus )2 + 1148 * ( uus ) ( Pa )
uus = 100 * uum / ( 100 uum )
uus = 100 * 9 / ( 100 9 )
uus = 9,89 %
uus = 100 * uum / ( 100 uum )
uus = 100 * 13/ ( 100 13)
uus = 14,942 %
piL pfL
pL = pfL - piL
uus = uus - uus
uus = 14,942 9,89 = 5,052 Pa
- = 0,5
-0 = 270
-dpp = 7 mm
Dh = 4 * Rh = 4 * ( 50,63 * 40,5 ) / [ 2 * ( 50,63 + 40,5 ) ] = 45,001 mm
Dh = D
Probleme teoretice
faina de
soia
31.75
63.5
88.9
0.786
0.6566
30.7
10734
71262
167940
0,7
40
I. Probleme teoretice
dq / dx + ( * k *q ) / Rh = v * g
ecuaie sub form diferenial dq / dx + a * q = b
soluia ecuaiei este:
q = c * e-ax + a / b
Condiia de integrare din condiia la limit:
x=0q=0 c=-a/b
q = b / a * ( 1 - e-ax )
Relaiile lui Janssen
q = [( Rh * v * g ) / ( * k ) ] * ( 1 e ( * k * x ) / R ) variaia presiunii pe vertical
pL = k * q = [ ( v * g ) / ] * ( 1 e ( * k * x ) / R ) presiunea exercitat pe perei
- pentru calcul se face x = H
a
Rh = a / 4
b
a
Rh = a * b / 2 * ( a +b )
Rh = D / 4
pL (q)
pLmax
H1
q
p
Dac este un orificiu se descarc materialul
p = * q ( cos2 + k * sin2 )
= 1,1 1,2
Clasificarea buncrelor -dup raportul H / D
- H / D < 5 buncre de nlime mic
- H / D > 5 buncre de nlime mare
Buncrele de nlime mic se folosesc pentru calcularea presiunii laterale
exist recomandarea ca aceasta s se calculeze cu relaiile lui Rankine:
PL = v * g * H * tg2 ( 450 - 0 / 2 )
K = tg2 ( 450 - 0 / 2 ) - coeficient de mobilitate
PL = k * v * g * H
Buncrele de nlime mare: exist recomandarea este ca p s se calculeze
cu relaiile lui Janssen, dac H > 10 m.
In cazul n care calculele se fac cu relaiile lui Janssen din relaie se constat
c presiunea este semnificativ prin k, coeficientul de frecare cu peretele vasului,
masa volumic i de geometria vasului de depozitare.
Caracteristicile menionate sunt puternic influenate de procentul de umiditate:
uum (%) v (kg/m3) 0
D(m) H(m) pL(p)
7,3
790
0,45 23,5 1,5
10
6458,25
19,3
700
0,59 29,2 1,5
10
4364,62
Relaiile lui Janssen i Rankine pL , q ( N / m2 ), v ( kg / m3 ), Rh ( m ), x
si H ( m ), g ( m / s2 )
Pe baza datelor din tabel uum (%) crete pL scade
uum (%) crete pL crete
In realitate prin creterea uum (%) se produce fenomenul de umflare, adic
creterea volumului, particule care se afl ntr-un spaiu nchis.
gru pL poate fi exprimata printr-o funcie de procente
pL = a * ( uus )2 + b * ( uus )
pL = 48 * ( uus )2 + 1148 * ( uus ) ( Pa )
uus uus
piL pfL
pL = pfL - piL uus = uus - uus
Relaiile ntre presiuni este pfL = piL * e 0,183 * ( uus)
pL = a * ( uus )2 + b * ( uus )
pL = pfL - piL = piL ( e 0,183 * ( uus) - 1 )
Calcularea cu relaiile lui Janssen sau a lui Rankine d valori mai mari dect
cele reale, dat n 1996 de Zheng i relaia este stabilit pe baza teoriei
microtensiunilor locale ntre particule
Au fost considerate particulele de form sferic toate avnd diametru i
aezarea n buncr ar fi hexagonal.
pL = [ ( v * g + * tg2 ) * Rh / ] * ( 1 e ( * x ) / ( R * tg )
x adncimea punctului considerat faa de suprafaa liber
= ( * sin2 - cos3 ) * ( v * g ) / ( 2 * sin2 )
k = pL / q sau k = ctg2 + ( * x ) / q
q = ( pL - * x ) * tg2
= 600
-coeficient Poisson pentru materiale -pentru semine de gru =0,29
-pentru semine de porumb =0,4
uum (%) c1
12
14